نهضت ملی مسکن شارژ شد

نهضت ملی مسکن شارژ شد

دو اقدام دولت سیزدهم مبنی بر افزایش وام نهضت ملی مسکن به 550 میلیون تومان و کاهش قابل توجه نرخ سود تسهیلات برای دهک‌های پایین جامعه می‌تواند روند اجرای پروژه‌ها را تسریع کند.

به گزارش ایسنا، مسيولان وزارت راه و شهرسازی از اجرایی شدن یک میلیون و 235 هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرها، روستاها و بافت‌های فرسوده خبر داده‌اند. از طرف دیگر وام 400 میلیون تومانی ساخت مسکن برای دهک‌های 1 و 2 و همچنین وام 300 میلیون تومانی برای دهک‌های 3 و 4 به تصویب رسیده است. هر دوی این وامها با نرخ سود 2 درصد و مدت بازپرداخت 15 ساله پرداخت می‌شود.

آنطور که هادی عباسی‌اصل  - معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی خبر داده در مجموع یک میلیون و 235 هزار واحد در شهرها، روستاها و بافت‌های فرسوده اجرایی و عملیاتی شده که به استعداد 150 هزار واحد به شکل گروهی، 550 هزار واحد توسط انبوه‌سازان، 1150 واحد توسط نیروهای مسلح،  100 هزار واحد در بافت‌های فرسوده، 100 هزار واحد خودمالکی، 220 هزار واحد مسکن روستایی، اجرایی و عملیاتی شده است.

وی از ورود دولت به موضوع ساخت خوابگاه متاهلی خبر داده و گفته است:  با دو دانشگاه در این باره قرارداد منعقد کردیم.

اما احداث 550 هزار واحد مسکونی توسط انبوه‌سازان از پای کار آمدن بخش خصوصی در اجرای بزرگترین طرح دولت سیزدهم حکایت دارد. با این حال هنوز آنطور که باید و شاید از ظرفیت توسعه‌گران و انبوه‌سازان استفاده نشده است. در روزهای اخیر با افزایش سقف تسهیلات از 450 به 550 میلیون تومان امیدواری به افزایش سرعت اجرای پروژه ها بیشتر شده است.

بیشتر بخوانید

  • تصویب وام 400 میلیونی مسکن ملی با سود 2 درصد

بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر دو پاشنه آشیل شامل تامین زمین در محدوده شهرها توسط دولت و پرداخت به‌موقع آورده از برخی متقاضیان برطرف شود، طرحهای بیشتری به مرحله اجرا می‌رسد و سازندگان بیشتری برای ورود به طرح نهضت ملی مسکن ترغیب می‌شوند.

درخصوص قیمت واحدها نیز برآوردهای متفاوتی وجود دارد که به موضوعاتی مثل منطقه مدنظر، تعداد طبقات، مشاعات و کیفیت مصالح ساختمانی مربوط می‌شود. سازندگان و مسيولان طرح نهضت ملی مسکن تخمین می‌زنند که ساخت واحدها بین 6 تا 12 میلیون تومان در هر متر مربع هزینه داشته باشد. بنا به گفته اکبر نیکزاد  - رییس بنیاد مسکن هم‌اکنون در برخی روستاها هزینه ساخت واحدهای یک طبقه حدودا متری 6 میلیون تومان است.

ایرج رهبر  - رییس انجمن انبوه سازان استان تهران درباره آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در استان تهران به ایسنا گفت: ساخت 500 هزار واحد نهضت نهضت ملی در استان تهران هدف‌گذاری شده که تا کنون حدود 200 هزار واحد به مرحله‌ی اجرا رسیده است.

به گفته وی پروژه‌ها در شهرهای شهریار و اسلامشهر به حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و فعال است. تا زمانی که تسهیلات بانکی و آورده متقاضی جوابگو باشد کارها را پیش می‌بریم. تسهیلات 300 میلیون تومانی  تکافوی تکمیل طرح‌ها را نمی‌داد که امیدواریم وام 550 میلیون تومانی به دست ما برسد و کارها تسریع شود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد