معضل کارشناسان جعلی بورس در فضای مجازی را حل نمی‌کند

معضل کارشناسان جعلی بورس در فضای مجازی را حل نمی‌کند

کارشناس بازار سرمایه گفت: از مهم‌ترین ایرادات دستورالعمل مشاور سرمایه گذاری نوع دوم، نادیده گرفتن مجدد اشخاص حقیقی است. مشکلی که همچنان پابرجاست.

کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص دستورالعمل تاسیس و فعالیت مشاور سرمایه گذاری (نوع دوم) که به تازگی منتشر شده، اظهار کرد: در دستورالعمل مشاور سرمایه گذاری نوع دوم ایرادات بسیاری وجود دارد اما مهم ترین آن نادیده گرفتن مجدد اشخاص حقیقی است. مشکلی که همچنان پابرجاست.

بیشتر بخوانید

  • دستورالعمل تاسیس و فعالیت مشاور سرمایه گذاری (نوع دوم) ابلاغ شد

او بیان کرد: در بازار سرمایه، مشاوران و تحلیلگران لایقی وجود دارند ولی موقعیت این را ندارند که به عنوان شخص حقیقی ظاهر شوند و هیچ جایگاهی برای این افراد دیده نشده است.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: عدم اعطای مجوز به اشخاص حقیقی سبب می شود این افراد اقدام به مشاوره سرمایه گذاری از طریق فضای مجازی کنند که این مهر تاییدی بر مشاوره های موجود در شبکه های اجتماعی می‌شود. زیرا زمانی که یک شخص شناخته شده در شبکه اجتماعی فعالیت می‌کند، اعتماد مردم و سرمایه گذاران به مشاوران موجود در شبکه‌های اجتماعی افزایش می یابد و ممکن است بر همین مبنا، مردم به اشخاص کلاهبردار و بی سواد در فضای مجازی که با تبلیغات تعداد اعضای خود را افزایش داده‌اند، رجوع کنند. پس باید جلوی این مشکلات را گرفت و سازمان بورس افراد مطرح را در قالب مشاور شخص حقیقی ساماندهی کند.

آسایش با اشاره به بند دیگر دستورالعمل مشاور سرمایه گذاری نوع دوم در خصوص اینکه ارايه خدمات به هر شخص باید براساس قراردادی جداگانه صورت بگیرد، بیان کرد: از جمله مشکلات در بحث قرارداد، زمان بر بودن و هزینه بر بودن تنظیم آن است. حتی ممکن است، سرمایه گذاران و مردم به دلیل هزینه‌های مشاوره به سمت این مدل از مشاوران سرمایه‌گذاری نیایند و به سمت اشخاصی که در شبکه های اجتماعی فعالیت می‌کنند کشیده و ترغیب شوند.

او تاکید کرد: به راحتی می‌توانیم با یک نظرسنجی متوجه شویم، اکثر افرادی که در بازار سرمایه فعالیت و سرمایه‌گذاری می‌کنند و سر رشته چندانی از بورس ندارند، آسان ترین، کم هزینه و کوتاه ترین راه برای کسب تحلیل و مشاوره را شبکه‌های اجتماعی می‌دانند. بنابراین مشاور سرمایه‌گذاری نوع دوم مشکلات فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و کارشناسان جعلی بورس در فضای مجازی را حل نمی‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بند دیگر دستورالعمل مشاوره سرمایه‌گذاری نوع دوم تصریح کرد: مورد بعد موضوع سابقه فعالیت است که عنوان شده مشاوران سرمایه گذاری نوع دوم، باید حداقل سه سال فعالیت آموزشی و پژوهشی داشته باشند. در این مورد بخش زیادی از افراد به عنوان یک شخص حقیقی فعالیت کرده‌اند اما شاید نتوانند سابقه ارايه دهند. حالا جای سوال است که این اشخاص چگونه بحث سابقه خود را باید نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تایید کنند.

آسایش در پایان گفت: با توجه به دستورالعمل تاسیس و فعالیت مشاوران سرمایه‌گذاری نوع دوم، بسیاری از افراد به دلیل مشکلات و مواردی که در این دستورالعمل وجود دارد شاید خیلی راغب نباشند به سمت دریافت مجوز بروند. امید است دستورالعمل‌های جدیدی بزودی تدوین شود و بخش زیادی از جامعه مشاوران که در بازار فعالیت می‌کنند را، پوشش دهند.

انتهای پیام/


5 خواسته و انتظار فعالان بازار از هیات مدیره جدید سازمان بورس

5 خواسته و انتظار فعالان بازار از هیات مدیره جدید سازمان بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: ویژگی مهمی که بازار سرمایه را از وضعیت موجود به سمت ثبات و شفافیت بیشتر رهنمون می‌کند، راهبری متغیرهای اساسی است که سال‌هاست شرکت‌ها و...

EghtesadOnline.com/
سازمان بورس به کمک طرح‌های صنعتی نیمه تمام بزرگ بوشهر می‌‎آید

سازمان بورس به کمک طرح‌های صنعتی نیمه تمام بزرگ بوشهر می‌‎آید

بوشهربوشهر-ایرنا- ريیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: تامین مالی طرح‌های صنعتی نیمه تمام بزرگ این ساتان از طریق شرکت پروژه (سهامی عام) با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار تامین می‌‎شود.

Irna.ir/
آغاز تغییر معاونان سازمان بورس و اوراق بهادار

آغاز تغییر معاونان سازمان بورس و اوراق بهادار

بورستهران- ایرنا- به دنبال تغییر و تحولات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار، «مجید عشقی»، رییس این سازمان طی احکامی جداگانه با توجه به تغییر اعضای هیات مدیره، سه نفر از معاونان سازمان بورس را منصوب کرد.

Irna.ir/
7 راهبرد و 3 محور اصلی بازارسرمایه از زبان ريیس جدید سازمان بورس

7 راهبرد و 3 محور اصلی بازارسرمایه از زبان ريیس جدید سازمان بورس

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار 7 راهبرد و 3 محور اصلی برنامه‌های کلان بازارسرمایه در دوره جدید را اعلام کرد.

FarsNews.ir/

7 راهبرد و 3 محور اصلی بازار سرمایه از دیدگاه ريیس جدید سازمان بورس

تغییر 3 معاون سازمان بورس و اوراق بهادار

ريیس جدید سازمان بورس 3 معاون را تغییر داد

جایگاه فضای مجازی در افت و خیزهای بورس

جایگاه فضای مجازی در افت و خیزهای بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: نقش فضای مجازی در سیگنال فروشی با آمدن شرکت‌های سرمایه گذاری نوع دوم محدود می‌شود.

YJC.news/
ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد

اعضای شورای عالی بورس، به اتفاق آراء «مجید عشقی» را به عنوان ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب کردند.

YJC.news/

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد

در جلسه فوق العاده امروز عصر شورای عالی بورس، «مجید عشقی» به اتفاق آرا و با تایید وزیر امور اقتصاد و دارایی به عنوان ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین و جایگزین «محمدعلی دهقان دهنوی» شد.

Irinn.ir/
مجید عشقی ريیس سازمان بورس شد

مجید عشقی ريیس سازمان بورس شد

در جلسه امشب شورای عالی بورس، مجید عشقی به عنوان ريیس سازمان بورس منصوب شد.

FarsNews.ir/

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد

مجید عشقی ريیس جدید سازمان بورس کیست؟

مجید عشقی ريیس جدید سازمان بورس کیست؟

در جلسه فوق العاده شورای عالی بورس، مجید عشقی به عنوان ريیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین شد.

YJC.news/

روایت رییس سازمان بورس از ماجرای کشف ماینر در بورس تهران

تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری