ترفند مالکان برای بالابردن قیمت خانه ؛ هر متر واحد مسکونی چقدر تمام می‌ شود؟ | قیمت واحدهای نوساز پایتخت را ببینید

ترفند مالکان برای بالابردن قیمت خانه ؛ هر متر واحد مسکونی چقدر تمام می‌ شود؟ | قیمت واحدهای نوساز پایتخت را ببینید

ريیس هیيت مدیره انجمن انبوه‌سازان با اشاره به افزایش نجومی هزینه‌های ساخت و ساز در تهران گفت: در حال حاضر هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی بین 12 تا 15 میلیون تومان است البته با توجه به شرایط اقتصادی و تورم موجود و از آنجا که وضعیت فعلی عادی نیست، هزینه‌ها به‌طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست.

همشهری آنلاین- مرضیه ثمره‌حسینی: از مشکلات بزرگ بازار مسکن، کاهش ساخت و ساز و در پی آن کاهش عرضه مسکن است. کاهش عرضه مسکن نیز سبب شده است قیمت خانه و به تبع آن اجاره‌بها با افزایش همراه شود. یکی از استدلال‌های صاحبخانه‌ها برای افزایش اجاره‌بهای خانه‌هایشان این است که قیمت خانه آنها بالاست و نمی‌توانند آن را با بهای پایین اجاره دهند.

تحت تاثیر مشکلات اقتصادی کشور، ساخت و ساز مسکن هر سال کمتر از سال‌های قبل شده است در حالی که برای جبران کمبود مسکن باید سالانه حدود یک‌میلیون واحد مسکونی احداث شود. ريیس هیيت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان این مطلب به همشهری آنلاین گفت:ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، مصوبه مجلس است که پس از انجام کارهای کارشناسی‌ به دست آمد اما متاسفانه این مورد هنوز محقق نشده است.

افزایش نجومی هزینه‌های ساخت و ساز

ایرج رهبر در مورد دلایل رکود ساخت و ساز مسکن در کشور بیان کرد: امسال، ساخت و ساز نسبت به سال‌های گذشته حدود 38 درصد کاهش پیدا کرده است که از جمله دلایل آن مشکلات کلان اقتصادی و گرانی هزینه‌های ساخت و ساز است.

رهبر با بیان اینکه هزینه ساخت و ساز بیشتر از تورم سالانه افزایش پیدا کرده است، گفت: قبل از سال 90 در سال‌های 88 و 89 هر متر واحد مسکونی با همان 300 هزار تومانی که برای مسکن مهر تعیین شده بود ساخته می‌شد اما در حال حاضر هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی بین 12 تا 15 میلیون تومان است البته با توجه به شرایط اقتصادی و تورم موجود و از آنجا که وضعیت فعلی عادی نیست، هزینه‌ها به‌طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست و اینکه بگوییم مثلا سالی 10 درصد هزینه‌ها بالا می‌رود دقیق نیست و گاهی اوقات از فصل به فصلی دیگر حدود 40 درصد افزایش هزینه‌ها را داریم.

گفتنی است شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور، قیمت تمام‌شده ساخت هر متر مربع واحد مسکونی در سال 1402 را به شرح زیر اعلام کرده است:

- ساختمان‌های یک و دو طبقه متری 9 میلیون و 300 هزار تومان

- ساختمان‌های 3 تا 5 طبقه متری 10 میلیون و 900 هزار تومان

- ساختمان‌های 6 و 7 طبقه متری 12 میلیون و 500 هزار تومان

- ساختمان‌های 8 تا 10 طبقه متری 14 میلیون تومان

- ساختمان‌های 11 و 12 طبقه متری 15 میلیون و 600 هزار تومان

- ساختمان‌های 13 تا 15 طبقه متری 17 میلیون و 717 هزار تومان

- ساختمان‌های 16 طبقه به بالا متری 18 میلیون و 700 هزار تومان

فرمول خاصی برای قیمت‌گذاری خانه وجود ندارد

به جز هزینه‌های ساخت و ساز، قیمت زمین و عوامل جانبی مانند جواز ساخت بر قیمت مسکن تاثیرگذارند و این عوامل موجب می‌شود محصول نهایی با قیمت بالایی عرضه شود. رصد بازار املاک در تهران نشان می‌دهد در حال حاضر متوسط خرید هر متر مربع خانه‌ نوساز در شهرهای اطراف تهران مانند اسلامشهر حدود 30 میلیون تومان است و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نوساز در مناطق جنوبی تهران زیر 65 میلیون تومان نیست و هر چه به مناطق مرکزی و بالای شهر تهران برویم این قیمت‌ها بیشتر می‌شود.

ريیس هیيت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران در مورد نحوه نرخ‌گذاری قیمت واحدهای نوساز در تهران گفت: به تبعیت از وضعیت آشفته‌ای که در اقتصاد کشور به وجود آمده است، در حال حاضر هیچ فرمول خاصی برای قیمت‌گذاری خانه‌ هم وجود ندارد.

رهبر ادامه داد: درواقع، در بازار آشفته مسکن و در حالی که عرضه مسکن کم است، در سایه نبود بازار رقابتی، هر فروشنده‌ای دنبال این است که با تبلیغ خانه خود بتواند مشتری پیدا کند و قیمت‌ها هم بیشتر سلیقه‌ای تعیین می‌شود و به توافق فروشنده و خریدار بستگی دارد.

مصالح داخلی به قیمت ارز فروخته می‌شود

ريیس هیيت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران از گرانی نهاده‌های ساختمانی هم انتقاد کرد و گفت: بیشتر مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود برای مثال سالانه حدود 30 میلیون تن تولید فولاد داریم که میزان مصرف در داخل کشور بیشتر از 15 میلیون تن نیست و تولیدکنندگان می‌توانند 15 میلیون تن دیگر را صادر کنند اما متاسفانه قیمت فولاد در داخل کشور به قیمت بازار جهانی محاسبه می‌شود.

رهبر ادامه داد: این در حالی است که باید ابتدا تولیدکنندگان توجیه شوند که نیاز داخل را به قیمت مناسب تامین کنند و بعد اقدام به صادرات کنند نه اینکه کل تولیدات به قیمت ارز محاسبه شود.  

  • تعیین سقف افزایش اجاره‌بها به داد مستاجران می رسد؟ | قیمت فولاد و سیمان از قیمت جهانی هم بالاتر است | مشکل اصلی صاحبخانه ها و مستاجران چیست؟

ريیس هیيت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران افزود: البته بورس نیز در تورم نهاده‌های ساختمانی موثر بوده است چون بورس به مثابه گلوگاهی است که فقط عده خاصی نظرات خود را در آن اعمال می‌کنند و وقتی قیمت‌ها از آن گلوگاه رد می‌شود به تبع آن در بازار نیز شاهد افزایش قیمت می‌شویم.

 قیمت هر مترمربع واحد مسکونی نوساز در تهران

در جدول زیر، ما قیمت هر مترمربع واحدهای مسکونی نوساز (1402)  را  در نقاط مختلف تهران آورده‌ایم.

کمترین قیمت در جدول زیر، مربوط به افسریه در جنوب شرق تهران است. متوسط هر متر مربع یک واحد مسکونی نوساز در افسریه بین 65 تا 80 میلیون تومان است.

متوسط قیمت هر مترمربع در محله پونک هم که در شمال غرب تهران قرار دارد، با توجه به لوکیشن و مصالح ساختمانی بین 130 تا 200 میلیون تومان در نوسان است.

جدول قیمت خانه‌های نوساز زیر 80 متر فول امکانات در تهران

خودروی هاچ‌بک جان سخت به ایران می‌آید؟ خودروهای خارجی کی می رسند؟ تغییر عجیب در سبد غذای خانوارهای ایرانی پخش آنلاین مجامع عمومی شرکت‌های بورسی، الزامی شد یارانه چه کسانی 80هزار تومان افزایش می‌یابد؟ توافق ایران و غرب قیمت دلار را کاهشی کرد اطلاعیه درباره سلامت مرغ‌های موجود در بازار دلجویی گمرک از تاجران/ عوارض کدام کالاها حذف شد؟ سازمان دامپزشکی: تمامی مرغ‌های موجود در بازار سالم هستند پخش آنلاین مجامع عمومی شرکت‌های بورسی الزامی شد وزارت کار اطلاعیه داد: اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ از 13 خرداد قیمت دلار در سامانه نیما و سنا ثابت ماند قیمت جدید پراید، کوییک و شاهین در بازار قیمت اجاره مسکن در کرج + جدول وزیر‌ اسبق خزانه‌داری آمریکا: برگزیت موجب تورم و آسیب به اقتصاد بریتانیا شد دیدار سرپرست وزارت صمت با نخست‌وزیر ازبکستان/ بررسی توسعه مناسبات تجاری طرفین کنفرانس تجاری چین و جهان عرب در ریاض برگزار می‌شود قیمت نفت افزایش یافت تصویب لایحه سقف‌بدهی ایالات‌متحده طلا را پایین کشید سرانه مصرف شیر در کشور حدود 70 کیلو است/ توجه ویژه به شیر مدارس خودروهای خارجی کی می رسند؟ / واردات خودروهای کارکرده روی دور تند خبر خوش برای معدنی‌ها رشد 80 درصدی صدور پروانه در بافت‌های فرسوده قیمت انواع ارز و طلا در مرکز مبادله کاهش یافت افشاگری ريیس کمیسیون صنایع مجلس از مخالفت های... عملکرد بیت کوین در ماه ژوين چگونه خواهد بود؟ ریزش دستوری بورس صحت دارد؟ ارزش دلاری بورس نصف سال 99؛ عقب ماندگی بورس از دلار چه زمانی جبران می شود؟ سالانه حدود 9 میلیون تن ظرفیت صادرات و واردات دار... کدام کشور منطقه برای سرمایه‌گذاران بیشترین جذابیت را دارد؟ پیش‌بینی باد شدید و گرد و خاک در شرق و غرب کشور سکه به 30 میلیون 496 هزار تومان رسید اسناد غیررسمی مسکن باید نامعتبر شود پیوستن 30 بانک روسیه به سیستم پرداخت بین بانکی فرامرزی چین آرامش در بازار مرغ/ به زودی از سامانه معاملاتی جوجه رونمایی می‌شود 5000 واحد مسکونی نوسازی شده در بافت‌های فرسوده 17 استان افتتاح شد تسهیلات‌دهی بانک‌ها تحت یک سیستم نظارتی قوی قرار دارد تجمع بازنشستگان صندوق مس؛ روی صندوق ما دست گذاشته‌اند و وعده توخالی می‌دهند افزایش 2 برابری تسهیلات ودیعه نوسازی بافت‌های فرسوده ماجرای آمیتیس؛ آیا بیمه مرکزی می‌خواهد استارتاپ‌های اینشورتک را نابود کند؟ برنامه‌ریزی ایران و ازبکستان برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی و فناوری‌ 40 پروژه زیرساختی طی 2سال اجرایی شد / در حوزه... جزيیات رشد تجارت ایران و امارات در سال گذشته/ تاجران دو کشور چه کالاهایی خریدند؟ مسکو: بریکس می‌تواند مرکز ثقل در جهان چند قطبی باشد قیمت دلار در صورت احیای برجام چقدر می‌شود؟ تقاضای تسهیل در تخصیص ارز از سوی واردکنندگان موبایل کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد همچنان ادامه دارد/ نبود مشتری برای خودروهای میلیاردی بغداد: پیگیر پرداخت بدهی گازی به ایران هستیم بلاتکلیفی کارگران برای خانه دار شدن آخرین ‌قیمت ارز و طلا در بازار تهران