بازگشت شفافیت به پالایشی‌ها، با عرضه نفت در بورس انرژی

بازگشت شفافیت به پالایشی‌ها، با عرضه نفت در بورس انرژی

کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر عرضه و خرید نفت به شرکت‌های داخلی از طریق بورس انرژی انجام بگیرد، شفافیت به صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها باز خواهد گشت.

محمد خبری‌زاد کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در رابطه با این پرسش که آیا ایجاد امکان خرید نفت مورد نیاز پالایشگاه‌ها از بورس انرژی می ‌تواند مشکل صورت‌های مالی و تاخیر در اعلام میزان سود زیان این شرکت‌های را حل کند یا خیر؟ اظهار کرد: اگر عرضه نفت به شرکت‌های داخلی در بورس انرژی توسط وزارت نفت به صورت مستمر انجام بگیرد پالایشگاه‌ها می‌توانند از بورس انرژی، خوراک مورد نیاز خود را خریداری کنند. اگر این اتفاق رخ دهد موضوع قیمت تمام شده محصولات پالایشگا‌ها و سهامداران آن‌ها تا حدودی حل خواهد شد.

بیشتر بخوانید

  •  رشد 8 هزار واحدی شاخص کل در آخرین روز کاری هفته/ سایه رفع قیمت گذاری دستوری بر برخی نمادها

خبری‌زاد در ادامه مطرح کرد: مشکلی که پالایشگاه‌ها دارند به دو بخش عمده تقسیم می‌شود. یکی بحث فروش فرآورده اصلی شان یعنی نرخ فروش و بحث بعدی نرخ خرید مواد اولیه است. معمولا در خرید مواد اولیه آن قدر مشکلات وجود ندارند، اما با عرضه نفت در بورس انرژی به شکل عرضه اصولی، مستمر و بدون قید و شرط مشکلات رفع خواهد شد. پالایشگاه‌ها برای تهیه خوراک به سراغ بورس انرژی می‌روند آن جا قیمت‌ها مشخص و شفاف است بنابراین صورت‌های مالی پالایشگا‌ها نیز در این بخش به طور کامل شفاف و مشخص می‌شود و تا این مرحله برخی از مشکلات این صنعت نیز حل خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: اما مهم‌ترین معظل صنعت پالایشی موضوع نرخ خوراک نیست، بلکه بحث تعیین نرخ فرآورده اصلی است که دولت با آن‌ها حساب می‌کند. در کل به شرطی عرضه نفت در بورس انرژی می‌تواند برای این صنعت مهم و موثر واقع و سبب شفافیت صورت‌های مالی آن‌ها شود، که پالایشگاه‌ها آن پنج فرآورده اصلی را نیز در بورس انرژی عرضه و دولت در بورس انرژی از آن‌ها خریداری کند. یعنی هم خرید مواد اولیه پالایشگاه‌ها از بورس انرژی باشد و هم فروش آن به دولت از طریق این بورس انجام شود. در این هنگام است که می‌توان گفت بحث خرید و فروش شرکت‌های پالایشی شفاف و این ابهامات، عدم شفافیت و عدم تحلیل‌پذیری در صورت مالی پالایشگاه‌ها رفع می‌شود. به طور قطع به یقین این موضوع هم به سود سهامداران وهم به نفع شرکت‌ها و حتی به سود شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خواهد بود.

خبری زاد در آخر بیان کرد: بحث فروش محصولات و فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه‌ها از بورس انرژی بسیار مهم‌تر از خرید نفت از آن بورس است. مهم این است که این شرکت‌ها بتوانند فرآورده‌های اصلی خودشان را که در حال حاضر دولت به شکل مبهم از آن‌ها خریداری می‌کند را در بورس انرژی عرضه کنند. آن زمان است که شفافیت صورت‌های مالی شرکت‌های پالایشی کامل و سرمایه‌گذاران می توانند با اطمینان بیشتری رویدادهای این صنعت را تحلیل و در آن سرمایه‌گذاری کنند.

انتهای پیام/

بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته

بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌ه...

بورس در روزهایی که حال و روز خوشی ندارد، چشم انتظار مشخص شدن شرایط اقتصادی کشور است تا این بازار نیز به روزهای متعادل خود بازگردد.

FarsNews.ir/
78‌درصد بنگاه‌های دولتی در بازار سرمایه متعلق به چند وزارتخانه است/ روند نزولی تشکیل سرمایه ثابت از دهه 90

78‌درصد بنگاه‌های دولتی در بازار سرمایه متعلق به چند وزارتخانه است...

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که روند تشکیل سرمایه ثابت از دهه 1390 در کشور نزولی شده، گفت: موجودی سرمایه الان در حال کاهش است، اما تامین مالی از بازار سرمایه ظرفیت بکری است که مورد...

FarsNews.ir/
واکنش بورس به اخبار خودرویی مثبت است / تعیین تکلیف بودجه و ایجاد اطمینان در بازار سرمایه

واکنش بورس به اخبار خودرویی مثبت است / تعیین تکلیف بودجه و ایجاد ا...

عده زیادی از کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند تا زمانی‌که ابهامات موجود در بازار برطرف نشده و فضایی امن برای سرمایه‌گذاری در بورس ایجاد نشده؛ نمی‌توان انتظار...

EghtesadOnline.com/
برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه

برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامن...

دامنه نوسان یکی از موضوعاتی است که در بین اهالی بازار سرمایه یکی از دلایل وضعیت فعلی بورس شناخته می‌شود. افزایش یا حذف دامنه نوسان به نظر بسیاری از کارشناسان می‌تواند بورس را از روندهای فعلی خارج کند.

FarsNews.ir/
رها‌شدگی سهام عدالت‌ در بازار سرمایه/ ارزش بازار‌ی سهام یک‌چهارم شد

رها‌شدگی سهام عدالت‌ در بازار سرمایه/ ارزش بازار‌ی سهام یک‌چهارم ش...

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: رها شدن سهام عدالت توسط متولیان، موجب شده است ارزش بازاری این سهام با وجود ارزنده بودن، یک‌چهارم ارزش واقعی باشد.

FarsNews.ir/
انتظار فعالان بازار سرمایه از بودجه 1401

انتظار فعالان بازار سرمایه از بودجه 1401

پنج کارشناس و فعال بازار سرمایه، فروش اموال مازاد دولت، حذف قیمت‌گذاری دستوری و جلب دوباره اعتماد سهامداران را مهم‌ترین انتظار خود از بودجه 1401 عنوان کردند.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه

پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه

بورس در حالی به استقبال سومین هفته از آذرماه می‌رود که افت در این بازار همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/

سهامداران نگاه بلندمدت به بورس داشته باشند/ 2 استراتژی مورد نیاز سهامداری در بازار سرمایه

افزایش خروج پول از بازار سرمایه/ صندوق‌های با درآمد ثابت مقصد جدید سهامداران

افزایش خروج پول از بازار سرمایه/ صندوق‌های با درآمد ثابت مقصد جدید...

بورس درحالی روزهای رکودی خود را پشت سر می‌گذارد که روند خروج پول سهامداران حقیقی از بازار سرمایه شدت گرفته و ورود پول به صندوق‌های با درآمد ثابت نیز رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

FarsNews.ir/
طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

طلسم بورسی استارتاپ‌ها شکست / تپسی در راه بازار سرمایه

7 آذرماه، شرکت تپسی به عنوان اولین استارتاپ در فرابورس ایران درج و سد ورود شرکت‌های استارتاپی به بورس، پس از سال‌ها شکسته شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه می شود

عرضه اولیه یک شرکت سیمانی در بازار سرمایه / «سغدیر» 20 آذرماه عرضه...

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر، از عرضه اولیه هلدینگ سیمانی غدیر در 20 آذرماه سال جاری خبر داد.

EghtesadOnline.com/
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/

بازار سرمایه در بلاتکلیفی محض/ شاخص کل کی به کانال 1٫6 میلیون می‌رسد؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرفی انواع صندوق‌ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای کاهش ریسک در بازار سرمایه/ معرف...

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه یکی از انواع سرمایه‌گذاری هستند که سهامداران خرد می‌توانند از این طریق وارد بورس شده و از ضرر و زیان در بورس جلوگیری کنند.

FarsNews.ir/
بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سرمایه بی‌رمق است/ رشد شاخص کل پس از 3 روز افت

بازار سهام امروز کار خود را با رشد شاخص کل آغاز کرد. هم‌اکنون در میانه بازار این رشد با شیب کم همچنان ادامه دارد.

TejaratNews.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل