بی‌توجهی وزارتخانه‌ها در معرفی ‌نماینده به مرکز مبادله ارز و طلا‌/ شیوه کشف نرخ ارز در مرکز مبادله

بی‌توجهی وزارتخانه‌ها در معرفی ‌نماینده به مرکز مبادله ارز و طلا‌/ شیوه کشف نرخ ارز در مرکز مبادله

کارشناس مسايل ارزی با اشاره به دستور معاون اول ريیس‌جمهور به وزارتخانه‌ها برای معرفی نماینده به مرکز مبادله ارز و طلا، گفت: فقط 5 وزارتخانه نماینده به مرکز مبادله معرفی کرده است و بدین ترتیب شاید تقاضای خرد ارزی بقیه وزارتخانه‌ها از کف بازار تامین می‌شود.

سعیدی عظیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به مزیت‌های راه‌اندازی مرکز مبادله طلا و ارز در مدیریت بازار ارز، اظهار داشت: در این مرکز در قالب 63 سرفصل، تامین ارز انجام می‌شود، این مرکز می‌تواند آرامش را به بازار ارز برگرداند و بدین ترتیب نرخ‌های حبابی ارز از بین برود.

وی گفت: ساختار بانک مرکزی بسیار اداری و غیرچابک است، در این راستا مرکز مبادله ارز و طلا راه‌اندازی شد تا برنامه‌های ارزی بانک مرکزی به سرعت و بهتر اجرا شود.

* اهمال وزارتخانه‌ها در معرفی ‌نماینده به مرکز مبادله ارز و طلا‌/ ارز خرد برخی وزارتخانه‌ها از کف بازار تامین می‌شود

این کارشناس مسايل ارزی افزود: شنیده‌ام که بهمن امسال، معاون اول ريیس‌جمهور به همه دستگاه‌ها نامه زده است که به مرکز مبادله ارز و طلا، نماینده معرفی کنند، در‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که اغلب وزارتخانه‌ها نسبت به معرفی نماینده اقدام نکرده‌اند؛ وقتی وزارتخانه‌های از مرکز مبادل، ارز خرد خود را تامین نمی‌کند، پس شاید بتوان گفت برخی از تقاضاهای ارز کف بازار، همین تقاضاهای خرد ارز دستگاه‌هایی است که نماینده به مرکز مبادله ارز و طلا معرفی نکرده‌اند.

عظیمی ادامه داد: ‌پیش‌بینی می‌شد سازمان توسعه تجارت، وزارت صمت، پتروشیمی‌ها و همه وزارتخانه‌ها پای کار باشند، اما بخش اعظم وزارتخانه‌ها هنوز نماینده به این مرکز معرفی نکرده‌اند.

وی افزود: این در حالی است که عرضه ارز در این مرکز تسهیل و کوتاه شده است و اگر به‌عنوان مثال امروز مدارک ثبت و بارگذاری شود، فردا ارز پرداخت می‌شود.

* فقط 5 وزارتخانه نماینده به مرکز مبادله معرفی کرده است

این کارشناس مسايل ارزی در پاسخ به این سوال که چه دستگاه‌هایی به مرکز مبادله نماینده معرفی کرده‌اند؟ بیان‌ کرد: آن گونه که اطلاع دارم، تاکنون وزارتخانه‌‌‌‌‌های علوم، بهداشت و درمان،‌ راه و مسکن، میراث فرهنگی و ورزش و جوانان یک نماینده به مرکز مبادله ارز و کالا معرفی کرده‌اند، اما بقیه دستگاه‌ها هنوز با مرکز همکاری نمی‌کنند؛ به‌عنوان مثال وزارت ارشاد، وزارت صمت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت جهاد و بقیه وزارتخانه‌ها، بسیار ضروری است که به مرکز مبادله ارز و طلا نماینده معرفی کنند.

عظیمی تصریح کرد: وقتی دستگاهی نماینده به مرکز مبادله ارز و طلا معرفی نمی‌کند، درواقع ارز خود را از کف بازار تامین می‌کند و حتی این موجب افزایش قیمت ارز و نرخ‌سازی می‌شود.

* مبنای کشف نرخ اسکناس در مرکز مبادله

وی در تشریح پروسه عرضه ارز در مرکز مبادله گفت: متقاضی مدارک را در سامانه مرکز مبادله از سوی نماینده ثبت می‌کند، یک کد به متقاضی ارسال می‌شود و با همان کد به بانک ملی می‌رود و ارز دریافت می‌کند.

این کارشناس مسايل ارزی درباره مبنای کشف نرخ بازار مبادله ارز و طلا گفت: مبنای کشف نرخ اسکناس، تالار حواله است که درصدی بالای آن، نرخ اسکناس مرکز مبادله خواهد بود. در بخش حواله با سفارش فروش صادرکننده و سفارش خرید واردکننده،‌کشف نرخ انجام می‌شود.

عظیمی تصریح کرد: قطعا در مرکز مبادله هم منافع صادرکننده دیده شده و ارز با نرخ جذاب از آنها خریداری می‌شود و هم منافع واردکننده و به دنبال آن تورم در نظر گرفته می‌شود.

پایان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/

عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد کاهش پروازهای نوروزی در مسیرهای خارجی/ زلزله ترکیه و نرخ دلار باعث کاهش شدند نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی ماراتن تهران-آنکارا برای تسخیر جایگاه هاب انرژی منطقه/گاز ایران به اروپا می‌رود؟ بالاخره میزان افزایش دستمزد کارگران اعلام شد/ 27 درصد مصوب شد! حادثه تلخ برای مردم ایران بعد از 1402 اتفاق افتاد عراق به توافق عرضه نفت اوپک‌پلاس متعهد است اشتغال 130 هزار نفر در معادن/ تعداد شاغلان 8.3 درصد افزایش یافت قیمت انواع کوییک در بازار/ کوییک R پلاس اتوماتیک چند؟ سهمیه بنزین فروردین‌‌ چه زمانی شارژ می‌شود کدام بانک بیشترین وام فرزندآوری را داده است؟ سخنان عجیب نماینده کارگران درباره دستمزدها جادوی ایرانی مرسدس‌بنز را به این شکل درآورد/ عکس با ماشین شخصی سفر کنیم یا تور؟ سود پرداختی سهام عدالت، باز هم از تورم پیشی گرفت جزییاتی جدید از افزایش حقوق کارگران در سال 1402 + فیلم نفت برای ملت شد فوری/ حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال 1402... قیمت ارز دیجیتال FTT در 24 ساعت گذشته افزایش یافت پایان یک ماراتن سنگین؛ رقم نهایی دستمزد کارگران مشخص شد/ خدایی: از نتیجه مذاکرات رضایت قلبی نداریم صندوق‌ سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟ ماراتن شورای عالی کار به پایان رسید/ حداقل دریافتی کارگران 8 میلیون تومان جزيیات افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 1402 حداقل دستمزد کارگران 27 درصد افزایش یافت میزان دستمزد 1402 کارگران مشخص شد ابداع شیوه نوبت دهی و آزادسازی واردات خودرو/ قیمتها رکورد شکست ایرانی‌ها در 1401 چقدر پول برای خوراکی‌ها دادند؟