معدنی ها می توانند به لیدر بازار سهام تبدیل شود

معدنی ها می توانند به لیدر بازار سهام تبدیل شود

بهرام شکوری می گوید که طی سال های گذشته و براساس اعداد و ارقام، 84 درصد از میزان سرمایه گذاری در حوزه معدنی و صنایع معدنی کاهش پیدا کرده است. در این میان با ورود...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  کالا خبر،  رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: سال ها کنسانتره، گندله و حتی سنگ آهن در داخل کشور با نصف قیمت جهانی در کشور در حال معامله بودند که در نهایت سبب ایجاد رانت در بخش هایی از زنجیره فولاد شد.

شکوری با بیان اینکه دولت همواره مصمم به قیمت گذاری دستوری بود و به هیچ عنوان با وجود واکنش و مخالفت های صورت گرفته از سوی فعالان بازار از این تصمیم خود عقب نشینی نمی کرد، گفت: خوشبختانه اخیرا تصمیمی در راستای استفاده از مکانیسم بورس کالا اتخاذ شده تا عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ محصولات زنجیره فولاد باشد؛ این به معنای نگاه یکسان به کل زنجیره است. 

او عرضه محصولات معدنی در بورس کالا را اقدام مثبت دانست و گفت: اخیرا مشاهده می شود دولت که کنسانتره را 16 درصد شمش فولاد تعیین کرده بود با تغییر همراه شده است و اکنون به بالای 20 رسیده است، این اتفاق بدین معناست که قیمت ها با عرضه محصولات در بورس کالا در حال نزدیک شدن به واقعیت هستند.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه تاکنون اجحاف های زیادی در حق معدن و محصولات معدنی کشور صورت گرفته است، گفت: متاسفانه در بلندمدت اجحاف های انجام شده به کل زنجیره فولاد می رسد و باید با اتخاذ برنامه و نگاه بلندمدت در کل زنجیره، به تعادل و متوازن سازی تولیدات این بخش بپردازیم.  

شکوری با اشاره به اینکه اعداد و ارقام نشان دهنده آن است که 84 درصد از میزان سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی کاهش پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: البته اتفاق خوشایندی که می تواند امیدواری در زنجیره فولاد را بالا ببرد، عرضه محصولات معدنی در بورس کالاست که سبب می شود انگیزه برای سرمایه گذاری در ابتدای زنجیره فولاد بیشتر شده و در آینده هم فولادی ها از این اقدام منتفع خواهند شد.

وی به تاثیر عرضه محصولات معدنی در بورس کالا بر رشد تولید و سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: طبیعی است که یکی از انگیزه های اصلی سرمایه گذاری، کسب سود و بازدهی است، زمانی که در مجموعه ای مانند معدن و صنایع معدنی سود پایین باشد کسی رغبت چندانی برای سرمایه گذاری در این صنعت را نخواهد داشت همان طور که فعالان معدنی در سال اخیر تمایلی برای توسعه فعالیت های خود نشان ندادند.

شکوری خاطرنشان کرد: اما زمانی که قیمت ها متعادل و به قیمت های جهانی نزدیک می شوند بالا رفتن حاشیه سود، علاقه برای توسعه فعالیت ها و سرمایه گذاری ها افزایش پیدا می کند که به دنبال این اقدام راه برای توسعه این صنعت و تمرکز بر فروش محصولات در بورس کالا بیشتر می شود.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران به بهبود ضرر و زیان سهام شرکت های معدنی در بازار سهام از طریق عرضه محصولات معدنی به بورس کالا اشاره کرد و گفت: همان طور که اشاره شد برخی از محصولات تولید شده با 50 درصد قیمت جهانی در بازار عرضه می شوند که این موضوع به طور طبیعی تاثیرگذار در حاشیه سود شرکت ها خواهد بود و می توان آن را اجحاف دولت در حق سهامداران این شرکت ها دانست.

وی با تاکید بر اینکه با عرضه محصولات معدنی در بورس کالا، زمینه افزایش قیمت ها و بالا رفتن حاشیه سود شرکت های معدنی را فراهم می کند، اظهار داشت: این موضوع به مراتب تاثیرگذار بر ارزش سهام شرکت ها خواهد بود و باعث تمایل صاحبان سرمایه برای ورود به بازار سهام و خرید سهام معدنی می شود، با چنین اتفاقی در شرکت های معدنی می توان انتظار داشت در میان مدت شاهد لیدری سهام معدنی در بازار سهام باشیم.

local_offerبرچسب‌ها:
امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
رشد 40 درصدی ارزش معاملات بورس کالا

رشد 40 درصدی ارزش معاملات بورس کالا

بورستهران ایرنا - در هفته منتهی به (31 اردیبهشت ماه) 861 هزار و 793 تن انواع کالا به ارزش بیش از 123 هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته سوم اردیبهشت ماه به تر...

Irna.ir/
پذیرش بیلت شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش بیلت شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی بورس کالا

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه ای از پذیرش شمش فولادی (بیلت) شرکت آکام فلز سوله در بازار اصلی این بورس خبر داد.

EghtesadOnline.com/

2پذیرش جدید در بازار اصلی بورس کالا

پذیرش یک قطعه زمین 15هزار متری در بورس کالا

بررسی عملکرد بورس کالا در سال99

بررسی عملکرد بورس کالا در سال99

بورس کالا در سال 99 با توجه به وجود برخی از چالش‌های تهدیدکننده در این بازار، توانست به موفقیت‌هایی مانند آغاز معاملات مسکن، راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش و...

EghtesadOnline.com/

افزایش 108 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال گذشته

آغاز فصل جدید در بورس کالا؛ از عرضه مسکن تا ورود کشمش و خرما

افزایش 108 درصدی ارزش معاملات بورس کالا در سال 99

امسال کل زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌شود

امسال کل زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌شود

محسن علیزاده، گفت: یکی از چالش‌های بازار کالای کشور در سال‌های گذشته این بوده که تنها روی یک سری از کالاها برای عرضه و معامله در بورس کالا برنامه‌ریزی و تمرکز شده...

EghtesadOnline.com/
ساماندهی بازار سیمان از طریق عرضه در بورس کالا

ساماندهی بازار سیمان از طریق عرضه در بورس کالا

بورستهران - ایرنا - سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت گفت: بارها اعلام کرده‌ام که راه نجات عمده صنایع مختلف و بهبود اوضاع آن ها، استفاده از ظرفیت بورس کالا است و اکنون هم معتقدم که در مورد سیمان با...

Irna.ir/
چگونگی کمک بورس کالا در پوشش ریسک صنعت ساختمان

چگونگی کمک بورس کالا در پوشش ریسک صنعت ساختمان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه گذشته، ماده 14 طرح «جهش تولید و تامین مسکن» مبنی بر تکلیف وزارت امور اقتصادی و دارایی برای امکان پیش خرید و سایر ابزارهای پوشش...

EghtesadOnline.com/
جابه‌جایی رکوردهای تاریخی بورس کالا در سال99/ ارزش معاملات از 350هزار میلیارد تومان عبور کرد

جابه‌جایی رکوردهای تاریخی بورس کالا در سال99/ ارزش معاملات از 350ه...

بررسی معاملات بورس کالای ایران در سال 1399 بیانگر ثبت ارقام جدید در تاریخ معاملات این بورس از سال 86 تاکنون است. به طوری که رقم 350هزار و 927 میلیارد تومان در...

EghtesadOnline.com/
اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

قرار است به زودی نقره در بورس کالا عرضه شود. کارشناسان معتقدند عرضه نقره در بورس کالا موجب رونق در حجم معاملات و شفاف‌سازی قیمت‌ها می‌شود.

TejaratNews.com/
بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا میزبان عرضه انواع ورق های فولادی است.

BourseNews.ir/
معامله خانه‌های هزار میلیاردی با بیت‌کوین مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران روزهای خوش بورسی ها بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد آخرین قیمت دلار پیش از امروز 3 تیر / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چگونه است؟ قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ 2 میلیون و 750 هزار نفر سهامدار لطیف شدند درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل!

در حال بارگیری...