فجر انرژی خلیج فارس به 1006 روز تولید بدون وقفه یوتیلیتی رسید

فجر انرژی خلیج فارس به 1006 روز تولید بدون وقفه یوتیلیتی رسید

مدیرعامل شرکت فجر انرژی خلیج فارس با اشاره به تولید بی‌وقفه یوتیلیتی در این مجتمع در 1006 روز از چشم‌انداز روشن برای سودآوری بفجر در 1400 با توجه به جهش سودآوری در شرکت‌های مشتری خبر داد.

به گزارش بورس نیوز،  مجمع عمومی عادی سالیانه بفجر برای سال مالی منتهی به اسفند ‏1399، با حضور ارکان مجمع و حضور 78.22 درصدی سهامداران با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سالن همایش گروه پتروشیمی خلیج فارس و به صورت برخط برگزار شد.

در این مجمع که به ریاست افشار سرکانیان برگزار شد، مدیرعامل شرکت فجر انرژی خلیج فارس به ارايه گزارش عملکرد و دستاورد‌های این شرکت پرداخت.

علی زال‌خانی، مدیرعامل فجر انرژی خلیج فارس با اشاره به سرمایه‌گذاری دو میلیارد یورویی در فجر انرژی خلیج فارس، به عنوان اولین مجتمع تولید یوتیلیتی و سرویس‌های حیاتی متمرکز در ایران از سال 1383، گفت: این شرکت، دومین شرکت در صنعت پتروشیمی کشور از نظر حجم سرمایه‌گذاری بعد از شرکت پتروشیمی بندرامام است که عملیات تولید و توزیع سرویس‌های حیاتی به شرکت‌های مستقردر منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرامام خمینی (ره) که بالغ بر 40 شرکت که 38 درصد صنعت پتروشیمی کشور را شامل می‌شوند، برعهده دارد.

وی با اشاره به تعیین قیمت‌های فروش محصولات یوتیلیتی مطابق با فرمول شورای رقابت از سال 97، اظهار داشت: با توجه به اینکه این فرمول براساس میانگین وزنی بازده عملیاتی شرکت‌های مصرف کننده یوتیلیتی منطقه است، سودآوری شرکت‌های مصرف کننده یوتیلیتی بصورت مستقیم بازده و سود شرکت فجر را تعیین می‌کنند و با توجه به سودآوری بسیار خوب مشتریان فجر در سال 1399، این سود در بهره سرمایه شرکت فجر انرژی در سال 1400 رقم خواهد خورد.

مدیرعامل فجر انرژی خلیج فارس در ادامه به پتروشیمی اروند به عنوان یکی از مشتریان فجر انرژی اشاره کرد و گفت: اروند بالغ بر 21 درصد یوتیلیتی فجر را مصرف می‌کند که سودآوری این شرکت در سال 1399 نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و با افزایش 89 درصدی درآمد عملیاتی و 280 درصدی سود عملیاتی همراه بوده است که با توجه به درصد بالای مصرف یوتیلیتی، تاثیر قبل ملاحظه‌ای در سبد بازده میانگین سال 1400 شرکت فجر خواهد داشت و این وضعیت برای اکثریت قریب به اتفاق مشتریان فجر صدق می‌کند.

زال‌خانی با بیان اینکه شرکت مدیریت شبکه برق ایران در حدود 10 درصد برق تولیدی سالیانه شرکت فجر را مصرف می‌کند، گفت: مقدار فروش برق به مدیریت شبکه برق ایران در سال 1399 معادل 1.522، 645 مگاوات ساعت و مبلغی در حدود ‏2.703 میلیارد ریال بوده است. با توجه به تغییر دوره پرمصرف انرژی در سال 1400 از 4 ماه به پنج ماه (از اردیبهشت لغایت شهریورماه)، میزان فروش برق به شبکه در سالجاری بالغ بر 2 میلیون مگاوات و درآمدی بالغ بر 3 هزار میلیارد ریال برای سال ‏1400 از این محل، پیش بینی می‌شود.

مدیرعامل فجر انرژی خلیج فارس با اشاره به شرایط دشوار ناشی از پاندمی کرونا، موانع و محدودیت‌های مربوط به بخشنامه‌های تامین ارز و خرید کالا از طرف مراجع و نهاد‌های ذیربط، دستورالعمل ابلاغی شورای رقابت در تعیین نرخ فروش محصولات را از چالش‌های اساسی این شرکت دانست و افزود: یکی از ایرادات اساسی دستورالعمل ابلاغی، جبران هزینه تورم با یکسال تاخیر است. با توجه به اینکه طبق دستورالعمل مذکور، بازده شرکت تولید کننده یوتیلیتی باید برابر میانگین وزنی بازده عملیاتی سال گذشته شرکت‌های مصرف کننده باشد لذا هزینه تورم با یکسال تعویق به شرکت تولید کننده پرداخت می‌شود که عملا این تاخیر، کارايی و اثربخشی برای شرکت تولید کننده ندارد. از طرفی تاخیر در اعلام نرخ‌ها، باعث تاخیر در بازه زمانی وصول بهای صورتحساب‌های فروش سال می‌شود.

وی در بخش دیگری از این گزارش، دستاورد‌های فجر انرژی خلیج فارس در سال 1399 را اینگونه اعلام کرد: دستیابی به بیش از 1006 روز تولید پیوسته و بدون توقف، تسویه کلیه بدهی‌های ارزی به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در تیرماه سال ‏1399، معادل 89.3 میلیون درهم و 3.5 میلیون یورو، خرید دو دستگاه ترانسفورماتور قدرت برای توسعه ایستگاه برق 400 کیلو ولت به منظور افزایش عرضه برق مازاد بر مصرف مشتریان منطقه‌ای به شبکه سراسری برق ایران با توجه به توجیهات فنی اقتصادی حاصله.

تعدیل نرخ‌های فروش محصولات شرکت فجرانرژی خلیج فارس در سال 1399 مطابق با ابلاغیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و پیگیری مستمر، به همراه ارايه گزارش‌های مالی مربوط به نرخ‌های فروش سال 1400، اخذ رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر معافیت مالیاتی بند (ب) ماده 159 قانون برنامه پنجم توسعه (معافیت مالیاتی 20ساله از سال ‏1384 لغایت 1404)، انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در راستای حمایت از سهم شرکت (نماد بفجر) در سال 1400، تامین هفتگی منابع نقدینگی مورد نیاز صندوق بازارگردانی برای حمایت از سهم بفجر، پیگیری تسویه و تهاتر بدهی 4000 میلیارد ریالی به بانک ملت با مطالبات از شرکت مدیریت شبکه برق ایران و افزایش پایداری و بهره‌وری تولید شبکه برق واحد‌های نیروگاهی.

وی همچنین به کسب درآمد پنج برابری حاصل از عرضه گاز‌های صنعتی مایع تولیدی شرکت از طریق بازار بورس نسبت سال ‏1398، به عنوان یکی دیگر از دستاورد‌های بفجر اشاره کرد و ادامه داد: عرضه 1500 تن آرگون مایع به بازار بورس به بهای واحد 11 هزار تومان در حالی که این بها در سال قبل هزار و پانصد تومان بود و همچنین آغاز صادرات نیتروژن و آرگون مایع به خارج از کشور به میزان 150 تن که برنامه‌ریزی‌ها برای افزایش صادرات این دو محصول در دست انجام است و همچنین ایجاد ایستگاه ایمن بارگیری اکسیژن مایع وعرضه آن به بازار‌های داخلی و خارجی از دیگر دستاورد‌های شرکت است و ذکر این نکته ضروری است که با توجه به کیفیت بالای گاز‌های صنعتی مایع شرکت فجر بهای عرضه آن‌ها در مقابل محصولات رقیب بیشتر است.

زال‌خانی همچنین به سیاست این شرکت مبنی بر اتکا به تولیدات داخلی اشاره کرد و گفت: پس از تشکیل کمیته خوداتکایی و محقق شدن اولویت‌ها و طی شدن روند تحقیقات شرکت فجر انرژی خلیج فارس در طول سال‌های 90 تا 97 بیش از 760 قطعه برای ساخت هدف‌گذاری کرده است بیش از 800 قطعه را بومی‌سازی کرده و بیش از 13 نوع ماده شیمیایی را با تکیه بر دانش داخلی، تولید کرده که با این رویکرد تنها در سال گذشته 150 میلیارد ریال درهزینه‌های خود صرفه جویی کرده است.

مدیرعامل فجر انرژی خلیج فارس در پایان همچنین از درآمد عملیاتی 26 هزار و 821 میلیارد و 537 میلیون ریالی فجر در سال ‏1399 و همچنین سود خالص پس از کسر مالیات 13 هزار و 639 میلیارد و 616 میلیون ریالی فجر انرژی خلیج فارس در سال مالی منتهی به اسفند 1399 خبر داد و از پیگیری مجوز انجام افزایش سرمایه از محل انباشت سود قابل تخصیص پس از کسر مطالبات تجاری غیر جاری، از محل سودانباشته، مطالبات و درصورت لزوم آورده نقدی با رعایت قوانین و مقررات تجارت و سازمان بورس خبر داد.

بعد از ارايه این گزارش، افشار سرکانیان، مدیرمالی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ريیس این مجمع با بیان اینکه خلیج فارس به عنوان سهامدار عمده موافق این افزایش سرمایه است، درباره فرمول قیمت‌گذاری سرویس‌های جانبی توسط شورای رقابت به عنوان چالش مهم شرکت‌های تامین کننده یوتیلیتی توضیحاتی داد.

وی با اشاره به اینکه منطق و نص صریح دستورالعمل ابلاغی شورای رقابت این است که شرکت‌های تولیدکننده و مصرف‌کننده سرویس‌های جانبی، بازدهی یکسانی را برای سهامداران (سرمایه‌گذاران) خود به‌همراه داشته باشند، گفت: متاسفانه اجرای دستورالعمل ابلاغی شورای رقابت، بازدهی به‌مراتب کمتر و زیان‌های هنگفتی را برای شرکت‌های فجر و مبین به همراه داشته و منجر به تضییع حقوق سهامداران شرکت‌های مذکور شده است. از طرفی اگر نواقص و اشکالات دستورالعمل شورای رقابت اصلاح نشود منجر به تضعیف صنعت یوتیلیتی نیز خواهد شد و هیچ سرمایه‌گذاری تمایل به سرمایه‌گذاری جدید در این صنعت نخواهد داشت.

سرکانیان تصریح کرد: طی سال 1399 و سه ماهه 1400 جلسات متعددی درخصوص رفع نواقص و ارتقای دستورالعمل مذکور برای سال 1400 و به بعد با شرکت ملی صنایع پتروشیمی و تعدادی از اعضای شورای رقابت برگزار شده و خوشبختانه تا حدودی نواقص موجود مورد تایید آن‌ها نیز است و امیدواریم که در دستورالعمل جدید این نواقص برطرف شود.

در ادامه این مجمع گزارش حسابرس قرايت شد و صورت‌های مالی مورد تصویب قرار گرفت.

همچنین این مجمع با بودجه 14 میلیارد و 300 میلیون تومانی فجر انرژی خلیج فارس در حوزه مسيولیت‌های اجتماعی موافقت کرد و روزنامه دنیای اقتصاد را به عنوان روزنامه رسمی این شرکت بار دیگر انتخاب کرد.

در پایان، این مجمع با تقسیم سود 200 تومان به ازای هر سهم "بفجر" موافقت کرد.


  • بیشتر بخوانید:
افزایش سرمایه 42 درصدی "مبین"
تحلیل بورس امروز 16 تیر / کدام گروه‌ها امروز پیش‌رو خواهند بود؟

تحلیل بورس امروز 16 تیر / کدام گروه‌ها امروز پیش‌رو خواهند بود؟

در روزهای گذشته بسیاری از نمادهای کوچک و بزرگ بازار توانستند به مدار تعادل برگردند و با افزایش تقاضا رو به رو شوند. کارشناسان بازار سرمایه کدام گروه‌ها را پیش‌رو و با ظرفیت سودآوری می‌دانند؟

TejaratNews.com/
تحلیل بورس 2 تیر/ دولت جدید اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

تحلیل بورس 2 تیر/ دولت جدید اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

بازار روند قابل قبولی را در روزهای گذشته داشته است و با رشد در ارزش معاملات توانسته تا حد زیادی به روال عادی برگردد. در روزهای گذشته وعده‌های جدید ريیس جمهور جدید روند بازار را به عقیده کارشناسان تغیی...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 19 تیر / طالبان با بورس ایران چه کرد؟

تحلیل بورس امروز 19 تیر / طالبان با بورس ایران چه کرد؟

بازار سرمایه امروز بعد از دو هفته روند مثبت امروز با اصلاح و افت مواجه شد. به نظر می‌رسد تحولات اخیر مرزهای شرقی ایران در افغانستان روند بازار را منفی کرده است.

TejaratNews.com/

تحلیل بورس امروز 21 تیر / گزارش‌های فصلی چه سیگنالی را به بازار می‌دهد؟

تحلیل بورس 20 تیر / بورس وارد فاز اصلاحی می‌شود؟

تحلیل بورس 20 تیر / بورس وارد فاز اصلاحی می‌شود؟

تحلیل از بورس امروز نشان می‌دهد بازار ممکن است در روزهای آینده وارد فاز اصلاحی شود اما این روند دوباره جای خود را به تحرکات مثبت می‌دهد.

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

تحلیل بورس امروز 8 دی/ چرا شاخص هم‌وزن همچنان منفی است؟

با شروع معاملات امروز بازار سرمایه، شاخص کل برخلاف روزهای گذشته از محدوده منفی خود گذر کرد و روندی مثبت را در پیش گرفته است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان هفته به محدوده یک میلیون و 550 هزار واحدی وارد شو...

TejaratNews.com/
تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

تحلیل بورس امروز / روندی صعودی شاخص چقدر ماندگار است؟

بازار امروز با فشار عرضه شروع به کار کرد و در ابتدای معاملات فشار عرضه باعث افت شاخص کل شد اما در ادامه تقاضا برای خرید و همچنین ارزندگی سهم‌ها باعث از سرگیری روند صعودی بازار شد.

TejaratNews.com/
دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / تقسیم سود 200 تومانی ساوه به سهامدارانش آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ تاثیر تحریم‌های جدید نفتی چیست؟/ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود چرا حسابرسی کریپتولند طولانی شد؟ | چرا سایت ثبت اطلاعات خطا می دهد؟ برگزاری 90 درصد مجامع شرکت‌ها به صورت الکترونیکی بورس دوشنبه مثبت باز می‌شود؟ آن 15نفر و تمام کیسه‌های سیمان به نظر من اقدامات مهمی در شستا صورت گرفته است سلاطین سیمان کشور رونمایی شدند افزایش سرمایه "آپ" از دستور کار خارج شد جزيیات طراحی کیا اسپورتیج جدید مشخص شد قیمت سکه و دلار در بازار امروز قیمت دلار امروز 3 مرداد 1400 چقدر شد؟ قیمت بیت کوین بیش از 34 هزار دلار شد | قیمت ارزهای دیجیتال امروز 3 مردادماه بررسی عملکرد یک صنعت بورسی / چرا بازدهی قطعه‌سازان مثبت نمی‌شود؟ افزایش 26 درصدی درآمد "پخش" در تیرماه سود 650 ریالی سهامداران از مجمع "فایرا" تقسیم سود 500 تومانی در مجمع "کپارس" قیمت اجاره و خرید مسکن در مناطق شرق تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز خودرو زیر 400میلیون در بازار چی بخریم؟ هشدار کلاهبرداری به اسم ایران خودرو مجمع "وملل" برگزار نشد پیشتازی سهام شرکت های کوچک در نخستین ماه تابستان باز پس‌گیری قله 2500 دلار برای آلومینیوم قیمت پایه وکیوم باتوم در نیمه اول مرداد اعلام شد قیمت پایه فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی در نیمه اول مردادماه سال جاری نرخ گذاری دستوری، بالاترین ریسک تهدیدکننده معاملات بازار است مهم‌ترین سیگنال‌های کدال امروز 3 مرداد / سود نقدی 45 تومانی بورس به سهامدارانش ارز دولتی 33 قلم دارو حذف شد "فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد تحلیل تکنیکال و بنیادی وبصادر | روند صعودی متوقف شد؟

در حال بارگیری...