نفت همچنان بالای 81 دلار

نفت همچنان بالای 81 دلار

با اینکه قیمت نفت کاهش یافت، اما همچنان بالای 81 دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، سرمایه‌گذاران امروز با باز شدن بازارهای جهانی شروع به برداشت سود از افزایش قیمت‌ها در هفته گذشته کردند و این امر سبب شد تا قیمت نفت کاهش یابد.

در حین حال، بازار بر تحولات جنگ اسرايیل و غزه و انتشار آمارهای صنعتی متمرکز است، بیشتر بازارها به علت تعطیلات در آسیا به علت سال نوی چینی تعطیل هستند.

هر بشکه نفت برنت با 54 سنت کاهش 81.65 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 53 سنت کاهش 76.31 دلار معامله شد. هر دو شاخص نفتی هفته گذشته حدود 6 درصد افزایش ارزش داشتند.

قیمت نفت هفته گذشته پس از اینکه اسرايیل پیشنهاد آتش‌بس حماس را نپذیرفت و به حملات مرگبار خودبر نوار غزه ادامه داد، به شدت افزایش یافت.

جنگ غزه، دلیل اصلی افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر بوده است به ویژه اینکه تاجران احتمال می‌دهند در عرضه نفت جهان به علت این درگیری اختلال ایجاد شود. دوری کردن شرکت‌های کشتیرانی از دریای سرخ هم دلیل دیگر افزایش قیمت نفت بوده است.

به علت تعطیلی تعدادی از پالایشگاه‌های آمریکا برای تعمیرات، ذخایر سوخت این کشور کاهش یافته است. این امر سبب شد تا قیمت بنزین در هفته گذشته نردیک به 9 درصد رشد داشته باشد.

از طرفی بازار منتظر انتشار پیش‌بینی اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی از تقاضا در سال جاری و آینده میلادی‌ست.

از طرفی به نظر می‌رسد نرخ بهره آمریکا برای مدت طولانی‌تری بالا بماند که بالا ماندن آن باعث رکود و کاهش تقاضا خواهد شد.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد