سقوط عجیب سرانه مصرف مواد غذایی در ایران

سقوط عجیب سرانه مصرف مواد غذایی در ایران

تورم مواد غذایی سه رقمی شده است و حالا فعالان این بازار از سقوط عجیب سرانه مصرف خوراکی‌ها می‌گویند. این ماجرا، اما تنها بخشی از فشار تورمی عجیبی است که طی این سال‎ها متوجه اقتصاد ایران شده است.

روزنامه توسعه ایرانی: تورم مواد غذایی سه رقمی شده است و حالا فعالان این بازار از سقوط عجیب سرانه مصرف خوراکی‌ها می‌گویند. این ماجرا اما تنها بخشی از فشار تورمی عجیبی است که طی این سال‎ها متوجه اقتصاد ایران شده است. در چنین شرایطی خبرهای رسیده نشان ازآن دارد که تغییر ساختار پرداخت یارانه از یک سو و تغییر رویه تخصیص ارز 4200 تومانی از سوی دیگر پیگیری می‌شود. در عین حال برخی تلاش‌ها بر خروج دولت از حوزه قیمت‎گذاری در بالاترین فشار تورمی حکایت دارد که این سه اتفاق در کنار هم می‎تواند حکایت از دوره تورمی سختی داشته باشد که جز با اجرای سیاست حمایتی هدفمند گذر از آن ممکن نیست.

هفتمین تولیدکننده بزرگ مرغ جهان تبدیل به واردکننده شد... صف‌های طولانی روغن و گوشت منجمد... سهمیهبندی شکر و کره و ... اینها تعدادی از تیترهای خبری بازار مواد غذایی در ایران است. بازاری که آن‌چنان کلاف سردرگمی شده است که ماحصل آن سقوط هشدارآمیز سرانه مصرف مواد غذایی در ایران و آب رفتن سفره‌های مردم است.

اجرای طرح‎های عجیب و غریب مانند ایجاد قرارگاه مرغ هم نتوانسته است باری از دوش این بازار بردارد. حالا زمزمه آزادسازی قیمت‎ها با هدف کاهش هزینه‎ها به گوش می‎رسد . به این ترتیب هم یارانه پنهان پرداخت شده و هم تورم مواد غذایی و کالاهی اساسی رخ داده در نهایت هم سفره آب رفته است و در عمل، با آزادسازی قیمت‎ها و خروج دولت از این بازار، بار دیگر وضعیت پیچیده‎تر از گذشته خواهد شد.

افزایش 120 درصدی قیمت لبنیات!

حالا درست در شرایطی که پیش از این افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ خبرساز شده و بهای برنج به مرز 50 هزار تومان رسیده است، خبرها حاکی از آن است که روند افزایش قیمت لبنیات در یکسال اخیر به صورتی بوده است که 6 قلم از این گروه نسبت به سال گذشته بیش از 50 درصد و حتی تا 120 درصد گران شده است. بررسی قیمت محصولات لبنی در گزارش مرکز آمار ایران از قیمت اقلام خوراکی در مردادماه حاکی از آن است که افزایش قیمت این کالا زیر 50 درصد نبوده است. بر اساس این گزارش شیر پاستوریزه ظرف یکسال 68.8 درصد گران شده است و بهای یک قالب کره صد گرمی کره نسبت به مرداد سال گذشته 121.5 درصد افزایش داشته است. همچنین قیمت خامه پاستوریزه نسبت به سال گذشته 86.3 گران شده است و هرکیلوگرم ماست نسبت به مرداد سال قبل با افزایش قیمت 53.7 درصد و دوغ با 59 درصد افزایش قیمت مواجه شده است. همچنین پنیر نسبت به پارسال 53.1 گران شده است.

بررسی‎ها نشان می‎دهد سرانه مصرف لبنیات در سال 89 110 کیلوگرم بوده است و جالب است بدانید این سرانه مصرف لبنیات دقیقا زمانی که طرح هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، شروع به سقوط کرد. بر اساس این طرح دولت یارانه شیر را حذف کرده و آن را به صورت نقدی به خانوار پرداخت کرد

سقوط سرانه مصرف مواد غذایی

این در حالی است که بهای سایر اقلام مانند برنج هم به مرز 50 هزار تومان رسیده است و تشکل‌های مرغ و گوشت بارها نسبت به کمبود نهاده و جهش قیمت گوشت و مرغدر زمستان امسال هشدار داده‌اند.

افزایش قابل توجه قیمت اقلام غذایی در شرایطی است که علی احسان ظفری مدیر عامل اتحادیه تعاونی‎های لبنی، به باشگاه خبرنگاران گفته است که هم اکنون متوسط سرانه مصرف لبنیات در کشور ما 50 تا 60 کیلو است که متاسفانه نسبت به سال‌های اخیر کاهش داشته است.

او با انتقاد از فاصله چشمگیر متوسط سرانه مصرف لبنیات با دنیا گفت: هم اکنون متوسط سرانه مصرف لبنیات در دنیا 180 کیلو و در کشور ما 50 تا 60 کیلو بوده که متاسفانه نسبت به سال‌های اخیر کاهش داشته است.

بررسی‎ها نشان می‎دهد سرانه مصرف لبنیات در سال 89 110 کیلوگرم بوده است و جالب است که بدانید این سرانه مصرف لبنیات دقیقا زمانی که طرح هدفمندی یارانه ها اجرا شد، شروع به سقوط کرد. بر اساس این طرح دولت یارانه شیر را حذف کرده و آن را به صورت نقدی به خانوار پرداخت کرد.

علاوه بر این بررسی‌های اتاق تهران نشان می‌دهد که در 10 سال گذشته سرانه مصرف ماهی و گوشت قرمز نصف شده و سرانه مصرف برنج حدود 36 درصد و مرغ حدود 33 درصد کاهش داشته است.

کاهش 35 درصدی خرید مواد غذایی

در همین زمینه قاسمعلی حسنی، رییس اتحادیه بنکداران مواد غذایی می گوید کرونا و گرانی، تقاضا برای خرید مواد غذایی را 30 تا 35 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داده است.

او در پاسخ به اینکه در پنج ماه گذشته اقلام اساسی سبد غذایی خانوار با چند درصد افزایش قیمت مواجه شده است، گفته است: برنج ایرانی از ابتدای سال حدود 38 درصد افزایش قیمت داشته است. یعنی برنجی که در فروردین ماه کیلویی 31 هزار تومان بود در حال حاضر به کیلویی 43 هزار تومان رسیده است.

او همچنین ادامه داد: روغن نیز در خردادماه 35 درصد گرانتر شد که البته همین افزایش 35 درصدی کاهش تقاضا را در پی داشت. زیرا وقتی کالایی با افزایش قیمت همراه شود اثر خود را در سبد غذایی خانوار به صورت شفاف نمایان می کند.

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اضافه کرد: شکر نیز از ابتدای سال افزایش قیمت 90 درصدی را تجربه کرده است و قیمت مصوب آن از 6650 تومان برای صنف و صنعت به 11 هزار و 500 تومان و برای مصرف کننده از 8700 تومان به 15 هزار تومان رسیده است. اگر چه در بازار همین نرخ های مصوب هم رعایت نمی شود و معمولا شکر صنف و صنعت 1000 تا 1500 تومان بالاتر از نرخ مصوب خرید و فروش می شود.

حسنی گفت:حبوبات نیز از ابتدای سال به دلیل خشکسالی و کاهش تولید 10 تا 30 درصد افزایش قیمت داشته است.

حسنی در پایان گفت: کرونا و برگزار نشدن مراسم های عزا و عروسی، گرانی و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده که تقاضای خرید مواد غذایی 30 تا 35 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یابد.

آشفتگی بازار مواد غذایی در شرایطی رخ می‌دهد که دولت در غالب این بازارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم نرخ گذاری می‌کند و برای تامین مواد اولیه برخی خوراکی‌ها مانند گوشت و مرغ بازارهای دولتی راه‌اندازی کرده است اما به نظر می‎رسد برای حمایت از طبقات متوسط و کم‎درآمد ضرورت دارد نظارت بیشتری در توزیع یاارنه‎ها در دستور کار باشد چرا که قطع حمایت‎ها و بسنده کردن به پرداخت نقدی می‎تواند در عمل موج عظیم نقدینگی در کنار رشد تورم و فشار تورمی بیشتر بر اقشار کم‎درآمد را به همراه بیاورد.

local_offerبرچسب‌ها:
تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت

تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت

مهدی میراشرفی ريیس کل گمرک ایران جزيیات تجارت خارجی در شهریورماه را اعلام کرد و گفت که آهنگ رشد سریع ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک در شهریور ماه امسال که منجر به افزایش قابل توجه ترخیص کالاهای اساسی، ...

TejaratNews.com/
اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو / تارا پیش‌فروش می‌شود؟

اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو / تارا پیش‌فروش می‌شود؟

اولین طرح فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو از روز چهارشنبه، 7 مهر با عرضه هایما S7 پلاس آغاز می‌شود.

TejaratNews.com/
توافق سواپ نفت میان ایران و ونزويلا

توافق سواپ نفت میان ایران و ونزويلا

رویترز به نقل از چند منبع آگاه خبر داد ونزويلا با قراردادی برای سواپ نفت سنگین خود با میعانات ایران موافقت کرده و توافق سواپ در فاز نخست برای شش ماه برنامه‌ریزی شده اما ممکن است تمدید شود.

TejaratNews.com/

امضای قرارداد بزرگ نفتی بین ایران و ونزويلا

پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی آزاد شد؟‌

پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی آزاد شد؟‌

دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی گفت: تاکنون خبری از آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی نیست، اما قرار نیست تهاتری صورت گیرد.

Bartarinha.ir/
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب شد

وزیر نفت در حکمی، «محسن خجسته‌مهر» را به‌عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد.

Irinn.ir/
محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید

محموله دیگری از سوخت ایران به سوریه رسید

یک شبکه لبنانی اعلام کرد که کاروان دیگری از سوخت ایران از مرز‌های سوریه عبور کرده و به سمت لبنان در حال حرکت است.

Bartarinha.ir/
کاهش بی‌سابقه حجم تجارت خارجی ایران

کاهش بی‌سابقه حجم تجارت خارجی ایران

بر اساس گزارشی که دولت آمریکا در اوایل ماه جاری میلادی (3 هفته پیش) به کنگره ارایه کرده، تجارت خارجی ایران طی 3 سال گذشته و از زمان اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، بیش از 70 میلیارد دلار کا...

Bartarinha.ir/
هشدار جدی ريیس اتاق بازرگانی ایران

هشدار جدی ريیس اتاق بازرگانی ایران

غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران به رتبه اخیر ایران در سطح جهان، از منظر شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) به استناد گزارش بانک جهانی پرداخت و افزود: براساس آخرین به‌روزرسا...

Bartarinha.ir/
فروش 95 تن ، محصول پشم شیشه شرکت پشم شیشه ایران در بورس کالای ایران

فروش 95 تن ، محصول پشم شیشه شرکت پشم شیشه ایران در بورس کالای ایرا...

شرکت پشم شیشه ایران که با هدف ایجاد بازاری منسجم و قانونمند و حذف واسطه گری در معاملات خرید و فروش مستقیم بین فروشنده و خریدار ، در اوایل سال جاری محصول پشم شیشه...

EghtesadOnline.com/
امضاء اسناد همکاری میان مقامات ایران و تاجیکستان

امضاء اسناد همکاری میان مقامات ایران و تاجیکستان

ساعتی پیش چندین سند همکاری میان مقامات ایران و تاجیکستان به امضای آقایان ريیسی و امامعلی رحمان، روسای جمهور ایران و تاجیکستان و وزرای دو کشور رسید.

Irinn.ir/
رشد عجیب اقتصادی همسایه‌های شمالی ایران

رشد عجیب اقتصادی همسایه‌های شمالی ایران

رشد اقتصادی گرجستان و ارمنستان به طرز کم سابقه ای بالا گزارش شد.

Bartarinha.ir/
توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز

توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز

ريیس جمهور با اشاره به توافق ایران و ترکمنستان درباره حل مساله گاز گفت: تبادل انرژی و افزایش حجم مبادلات و ترانزیت کالا بین دو کشور از جمله زمینه‌های مستعد برای تقویت همکاری‌های ایران و ترکمنستان است.

TejaratNews.com/
حمایت از فعالان اقتصادی ایران از اولویت های دستگاه دیپلماسی

حمایت از فعالان اقتصادی ایران از اولویت های دستگاه دیپلماسی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن حمایت از فعالان اقتصادی برای توسعه صادرات غیرنفتی و رفع موانع صادرات را از اولویت های دستگاه دیپلماسی کشور نام برد.

Irinn.ir/
تجارت 28 میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو شانگ‌های

تجارت 28 میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو شانگ‌های

سخنگوی گمرک از تجارت 28 میلیارد دلاری ایران با کشور‌های عضو سازمان همکاری‌های شانگ‌های خبرداد.

Irinn.ir/
سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن عرضه میعانات گازی در بورس انرژی تغییر کرد؟ توان خیره‌کننده‌ی قدرتمندترین آفرود جهان میزان تسهیلات طرح جهش تولید مسکن چقدر است؟

در حال بارگیری...