قیر در طول یک ماه و نیم 50 درصد گران شد

قیر در طول یک ماه و نیم 50 درصد گران شد

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در 45 روز گذشته قیمت قیر از هشت میلیون تومان در هر تن به حدود 12 مییلون تومان رسیده است، گفت:‌ در حالی که در سال 99 قیمت هر تن 2 میلیون تومان بود امروز به حدود 12 میلیون تومان در هر تن رسیده یعنی به صورت تقریبی افزایش قیمت شش برابری را داشتیم که هیچ اقلام و موادی در این مدت زمان این تجربه افزایش قیمتی را تجربه نکرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، خیرالله خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بحث افزایش قیمت قیر اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت قیر هر سال شاهد کاهش تولید آسفالت هستیم به طوری در سال 95 تولید حدود 12 میلیون تن بود و امسال به کمتر از شش میلیون تن رسیده است که عامل این کاهش تولید آسفالت افزایش قیمت قیر است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به افزایش عجیب و ناگهانی قیمت قیر در کمتر از دو سال گذشته گفت: در حالی که در سال 99 قیمت هر تن دو میلیون تومان بود امروز به حدود 12 میلیون تومان در هر تن رسیده یعنی به صورت تقریبی افزایش قیمت شش برابری را داشتیم که هیچ اقلام و موادی در این مدت زمان این تجربه افزایش قیمتی را تجربه نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه فقط در 45 روز گذشته قیمت قیر از هشت میلیون تومان در هر تن به حدود 12 مییلون تومان رسیده است، گفت:‌ هر عاملی را که بررسی می‌کنیم می‌بینیم این میزان افزایش قیمت منطقی نیست هر چند قیمت نفت افزایش پیدا کرده است اما این افزایش قیمت نفت در حدی نبوده است که بتواند در 45 روز قیمت قیر را 50 درصد گرانتر کند.

وی با انتقاد از فروش قیر به قیمت صادراتی در داخل کشور گفت: 90 درصد مصرف کنندگان قیر در کشور دولت است و در حالی که این قیر با انرژی یارانه‌ای و نیروی انسانی ارزان‌قیمت و یارانه‌‌دار تولید شده نباید با قیمت صادراتی در داخل کشور به فروش برود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با بیان اینکه ارايه قیر رایگان به شرکت ساخت در قانون پیش بینی شده است، گفت: منابع اعتباری این قیر رایگان ابلاغی است اما قیمت در بورس تعیین می‌شود طبق قانون باید شش هزار میلیارد تومان قیر در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد که در گام اول سه هزار میلیارد تومان آن ابلاغ شده است

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بورس عامل افزایش قیمت قیر بوده اظهار کرد: معتقدم قیمت قیر و سیمان که برای تولید آن یارانه اختصاص داده می‌شود و مصرف کننده آن دولتی است باید از بورس خارج شود و نباید با قیمت صادراتی در داخل کشور عرضه شود.

خادمی تاکید کرد: از پنج میلیون تن قیر تولیدی در کشور حدود دو تا دو و نیم میلیون تن آن مصرف داخلی است و هر چه قیمت قیر بالاتر برود و تولید و کیفیت آسفالت پایین تر بیاید این خسارتی است که به زیرساخت‌های کشور تحمیل می‌شود.

خادمی تاکید کرد:‌ در حال حاضر 500 کیلومتر جاده آماده تکمیل است اما نیاز به آسفالت فوری داریم و همه کارخانه‌های آسفالت اعلام کردند به محض تامین قیر به سرعت آسفالت را تحویل می‌دهند.

معاون وزیر راه و شهراسزی در پاسخ به این سوال که آیا پروژه راه آهن چابهار متوقف شده است، گفت: ساخت راه آهن چابهار متوقف نیست اما نیاز به تامین منابع دارد و قرار بر این بوده بخشی از منابع از طریق صندوق توسعه ملی تامین شود که برای اختصاص این منابع از صندوق باید پروسه تبدیل ارز صورت بگیرد و این تخصیص با تاخیر از سوی بانک مرکزی مواجه شده است. طبق زمان‌بندی‌ها راه آهن زاهدان چابهار باید سال 1401 تحویل شود.

خادمی با اشاره به آخرین وضعیت ساخت منطقه دو آزادراه تهران – شمال گفت: منطقه دو هم در حال اجرا است و بهره‌برداری از یک باند نیاز به منابع مالی دارد البته تونل البرز در منطقه دوم تکمیل شده است و برای ساخت و تحویل باند اول نیاز به تامین مابقی اعتبارات مورد نیاز داریم.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل افزود: به زودی به همراه وزیر راه ون شهرسازی بازدیدی از این منطقه خواهیم داشت و هنوز از برنامه زمان‌بندی برای تکمیل یک باند از منطقه دو آزادراه تهران – شمال عقب نیستیم.

خادمی همچنین با اشاره به انتشار اخباری منبی بر درخواست دوباره برای افزایش قیمت عوارضی در آزادراه‌ها گفت: درخواست سالانه متناسب با نرخ تورم برای افزایش نرخ عوارضی در کمیته قیمت‌گذاری مطرح می‌شود اما هنوز در خواستی مبنی بر افزایش نرخ‌ها نداشته‌ایم.

منبع: ایلنا

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای تجارت‌نیوز دنبال کنید.

قیمت قیر 10 برابر شد

قیمت قیر 10 برابر شد

یک کارشناس صنعت قیر گفت: چرا باید قیر موردنیاز آسفالت معابر بین شهری، روستاها و شهرها تحت تاثیر نوسان قیمت نفت در بازارهای بین‌المل لیا نرخ دلار در سامانه نیما باشد، به نحوی که نرخ قیر از اردیبهشت 99 ...

TejaratNews.com/
شورای نگهبان مصوبه قیر رایگان را تايید کرد

شورای نگهبان مصوبه قیر رایگان را تايید کرد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: استفساریه مجلس در خصوص طرح اختصاص منابع تامین ماده اولیه قیر به پالایشگاه‌ها به تايید این شورا رسید.

TejaratNews.com/
خبر خوب معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن

خبر خوب معاون وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی از افزایش 4 برابری سهم مسکن از کل تسهیلات بانکی در کشور خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته سهم مسکن از تسهیلات بانکی در حداقل ممکن و تنها 5 درصد بود اما در جهت‌گیری‌‌های جدید این...

TejaratNews.com/
توزیع قیر رایگان تصویب شد / تخمین رانت 35 هزار میلیارد تومانی

توزیع قیر رایگان تصویب شد / تخمین رانت 35 هزار میلیارد تومانی

نمایندگان مجلس امروز توزیع چهار میلیون قیر رایگان را برای سال آینده تصویب کرد که به معنای به معنای توزیع رانت 34٫7 هزار میلیارد تومانی است، رانتی که دولت گفته بود اعتبار اجرای آن را ندارد و اگر مجبور ...

TejaratNews.com/
وزارت راه با توزیع قیر رایگان مخالف است

وزارت راه با توزیع قیر رایگان مخالف است

وزیر راه و شهرسازی گفت: مجموعه وزارت راه و شهرسازی با توزیع قیر رایگان مخالف است، چون اجازه نمی‌دهد کارها را با برنامه و سرعت مناسب انجام دهیم.

TejaratNews.com/
شورای نگهبان طرح «قیر رایگان» را تایید کرد

شورای نگهبان طرح «قیر رایگان» را تایید کرد

نايب ريیس مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرای "قانون تامین قیر برای پروژه های عمرانی" 4 هزار میلیارد تومان با درصد مشخص در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد و می‌توانند فقط قیر خریداری کنند.

Bartarinha.ir/
توزیع قیر رایگان کلید خورد / اعتبار یارانه‌ها، صرف توزیع قیر شد؟

توزیع قیر رایگان کلید خورد / اعتبار یارانه‌ها، صرف توزیع قیر شد؟

علی‌رغم انتقادات بسیار زیاد به طرح توزیع قیر رایگان در مجلس، این طرح به مرحله اجرا رسیده است. طرحی که دولت گفته بود اعتبار اجرای آن را ندارد و اگر مجبور به اجرای آن شود، باید از اعتبار یارانه‌ها و خری...

TejaratNews.com/
خبر جدید درباره توزیع قیر رایگان

خبر جدید درباره توزیع قیر رایگان

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: در طرح فعلی قیر تهاتری به جای حواله قیر، برای تهیه یک میلیون تن قیر، بودجه 4 هزار میلیارد تومانی به پروژه‌های عمرانی تخصیص می‌یابد. با توجه به تغییرات اعمال‌شده، این طرح...

TejaratNews.com/
رانت ‌قیر رایگان؛ 2هزار میلیارد تومان

رانت ‌قیر رایگان؛ 2هزار میلیارد تومان

طرح توزیع قیر رایگان که به دلیل فسادزا بودن از بودجه سال 99 حذف شده بود، حالا با حمایت تمام قد نمایندگان مجلس یازدهم بار دیگر در آستانه بازگشت به اقتصاد ایران است. ارزش این طرح که دولت را به توزیع یک ...

TejaratNews.com/
مصوبه قیر رایگان اصلاح می‌شود؟

مصوبه قیر رایگان اصلاح می‌شود؟

بحث قیر آن ‌هم یک‌هفته بعد از تصویب هنوز گرم است و موافقان و مخالفان آن به شدت بر مواضع خود پافشاری می‌کنند، اگرچه کارشناسان اصلی این حوزه غالبا مخالفت صریح خود را با این مصوبه اعلام کرده و البته به ر...

TejaratNews.com/
ماجرای توزیع قیر رایگان چیست؟

ماجرای توزیع قیر رایگان چیست؟

یک هفته از تصویب کلیات طرح دوفوریتی اعطای یک میلیون تن قیر رایگان می‌گذرد و همچنان حواشی این موضوع در فضای رسانه‌ای و کارشناسی داغ است اما ماجرا چیست؟

TejaratNews.com/
4 حلقه فساد در طرح اعطای قیر رایگان/ حواله‌های قیر از کجا سر درآورد؟

4 حلقه فساد در طرح اعطای قیر رایگان/ حواله‌های قیر از کجا سر درآور...

معاون بورس کالا با بیان اینکه طرح اعطای قیر رایگان برای ایجاد راه روستایی به خاطر عدم نظارت، در شرکت‌های تولید قیر ، پیمانکاری‌ها و شهرداری‌ها فساد ایجاد می‌کند،‌ گفت: اگر می‌خواهیم راه روستایی درست ک...

FarsNews.ir/
طرح تامین قیر رایگان فردا در مجلس مطرح می‌شود

طرح تامین قیر رایگان فردا در مجلس مطرح می‌شود

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تصویب طرح دو فوریتی تامین قیر رایگان در جلسه این کمیسیون گفت که این طرح فردا در صحن علنی مطرح خواهد شد.

Bartarinha.ir/
طرح توزیع قیر رایگان تصویب شد

طرح توزیع قیر رایگان تصویب شد

مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بیان اینکه طرح دو فوریتی توزیع قیر رایگان ‌تصویب شد، گفت: وزارت نفت 2 میلیون تن قیر ‌در اختیار پیمانکاران قرار می‌دهد.

TejaratNews.com/
اوراق مسکن چند؟ تراکتور 4.4 برابر گران شد «معافیت‌مالیاتی» برگ برنده رقابت سبدگردان‌ها فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود! خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد ترافیک پرحجم سیمانی‌ها در تالار نقره‌ای سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت روز پرکار بورس انرژی رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند قیمت پراید امروز 13 آذر 1400 اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است