جذابیت فراموش شده ...

جذابیت فراموش شده ...

یکی از چالش‌های اصلی بر سر راه توسعه نهاد‌های مالی، فرآیند رانت زای صدور مجوز‌های تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی است.

به گزارش بورس نیوز ، ريیس سازمان بورس از تصویب 3 سیاست کلی در خصوص تغییر دامنه نوسان خبر داد و بر همین اساس، قرارشده تا دامنه‌نوسان به شکل تدریجی افزایش‌یافته و همراه با این سیاست، فرهنگ‌سازی و ترویج روش‌های سهامداری غیرمستقیم نیز انجام شود.

سعید درخشانی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: افزایش دامنه‌نوسان معاملات به افزایش نقدشوندگی سهام کمک خواهد کرد و به‌هرحال در قیمت‌های بالا یا پایین‌تر، همواره سرمایه‌گذاران جدیدی اقدام به ورود به سهم‌ها خواهند کرد.

وی اضافه کرد: محدودیت دامنه‌نوسان، از جذابیت ورود به سهم‌ها کاسته و نقدشوندگی بازار را تحت تاثیر قرار داده اما؛ انتظار تحلیلی‌تر شدن "بورس" به سبب افزایش دامنه‌نوسان، چندان منطقی نیست چراکه بازارسرمایه ما رفتار عقلایی ندارد.

در روزهای رونق "بورس" و هجوم مردم به این بازار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان و ... ظرفیت کافی برای جذب مردم را نداشتند و ضمنا برخی از این نهادها نیز خیلی تخصصی نبوده و توسط اشخاصی مدیریت می‌شدند که به نظر می‌رسد دانش کافی ندارند و رفتارهای هیجانی و غیرحرفه‌ای دارند.

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به مثالی افزود: در ماه‌های ابتدایی سال جاری، باوجود ریزش سنگین قیمت نفت‌خام در بازارهای جهانی، سهم‌های پالایشی‌ شیب صعودی داشت! بنابراین برای گام برداشتن بورس بر مدار تحلیل، صرف افزایش دامنه‌نوسان کافی نیست و قبل از تغییر دامنه‌نوسان می‌بایست قوه عقلی در "بازار‌سرمایه" را تقویت کرد.

درخشانی با اشاره به اینکه نخستین نیاز "بورس" تعادل و ثبات است، تصریح کرد: نخستین گام در راستای ایجاد تعادل در بازارسرمایه، تقویت و توسعه نهادهای مالی و مدیریت ثروت از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان، تامین سرمایه‌ها، کارگزاری‌ها و... بوده و در کنار این موضوع، باید ابزارهای مالی جدیدی که به دوطرفه شدن بازارسرمایه کمک می‌کنند نیز ارايه شوند تا از نوسانات شدید غیرمنطقی سهام جلوگیری شود.

این کارشناس بازارسرمایه در رابطه با راهکارهای تقویت نهادهای مالی و مدیریت ثروت اظهار کرد: تعداد نهادهای مالی فعال در "بورس" نسبت به حجم سرمایه‌گذاران، بسیار کم است ضمن آنکه کیفیت خدمات ارايه‌شده در نهادهای مالی هم به سبب عدم رقابت بین این نهادها، مطلوب نیست.

وی ادامه داد: در شرایطی که بستر لازم برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم سهامداران خرد و کم‌تجربه‌تر وجود ندارد، نمی‌توان انتظار رفتار عقلایی و تحلیلی از این گروه از سهامداران داشت؛ یکی از چالش‌های اصلی بر سر راه توسعه نهادهای مالی، فرآیند رانت‌زای صدور مجوزهای تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی بوده زیرا مجوزهای صادرشده در این حوزه، عمدتا تناسبی با توانایی‌ها و دانش تخصصی اشخاص ندارد؛ در کشورهای توسعه‌یافته، هیچ محدودیتی برای ورود به بورس و درخواست تاسیس نهادهای مالی وجود ندارد و این‌طور نیست که برخی اشخاص خاص یا وابسته به نهادی خاص در دریافت مجوز تاسیس نهادهای مالی، اولویت داشته باشند.

درخشانی با اشاره‌ای به نحوه اعطای مجوزهای بازارسرمایه در داخل کشور، اظهارکرد: در "بورس" ایران، فرآیند صدور مجوز به نحوی بوده که خود مجوزهای صادرشده، برای دارندگان ارزش مالی به همراه دارد و برخی مجوزها به قیمت بالایی به فروش می‌رسد! چه بسیار اشخاص حقیقی که پتانسیل اداره یک‌نهاد مدیریت ثروت و کسب بازده مناسب برای سرمایه‌گذاران را دارند؛ ولی امکان دریافت مجوز و تاسیس یک‌نهاد مالی و فعالیت رسمی ندارند؛ متاسفانه در روزهای رونق "بورس" و هجوم مردم به این بازار، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان و ... ظرفیت کافی برای جذب مردم را نداشتند و ضمنا برخی از این نهادها نیز خیلی تخصصی نبوده و توسط اشخاصی مدیریت می‌شدند که به نظر می‌رسد دانش کافی ندارند و رفتارهای هیجانی و غیرحرفه‌ای دارند.

این کارشناس بازارسرمایه با اشاره به دیگر چالش "بورس" اضافه کرد: چالش دیگر را می‌توان به شرط حضور در برخی دوره‌های آموزش تخصصی بازارسرمایه (مثل مدیریت MBA سازمان بورس در دانشگاه مدیریت صنعتی) و سابقه فعالیت در نهادهای مالی است؛ حال‌آنکه منطقا دوره‌های آموزشی باید برای افراد مبتدی برگزار شود تا با دانش کافی وارد این بازار شود؛ ازاین‌رو، معتقدم صرف تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی برای ترغیب سرمایه‌گذاران خرد به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، راهگشا نیست و باید قبل از هر اقدامی برای فرهنگ‌سازی، بستر لازم برای آموزش و ارتقای دانش سرمایه‌گذاران را فراهم کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به فعالیت‌های مخرب برخی سیگنال فروش‌ها در فضای مجازی گفت: مشکل دیگر این است که نظارت و اعمال فشار نهاد ناظر بیشتر متوجه برخی چهره‌های قدیمی‌تر بازارسرمایه است؛ حال‌آنکه در فضای مجازی شاهد فعالیت خیل‌کثیری از اشخاصی که هیچ‌تجربه و تخصصی ندارند و صرفا با کمی تبلیغات، عده‌ای را جذب کرده و اقدام به فروش پکیج و سیگنال و... می‌کنند و با سوءاستفاده از ناآگاهی سهامداران خرد، مبالغ هنگفتی به جیب زده‌اند؛ هستیم. جالب اینجاست که این افراد معمولا وعده‌ها و شعارهایی مثل بازدهی چند صددرصدی و... می‌دادند که تحقق آن‌ها غیرممکن بود و بعد از منفی شدن "شاخص بورس"، بسیاری از این کارشناس نماها هم ناپدید شدند و موجی از سهامداران زیان‌دیده و پرونده‌های تخلفاتی برجای ماند.

وی گفت: امیدواریم متولیان این بازار به این درک برسند که سازمان بورس و اوراق بهادار، مسيول و متولی شاخص بورس نیست‌. بازار سرمایه متشکل از بازار سهام و بازار بدهی است و منظور از توسعه بازار سرمایه، توسعه واقعی این دو بازار و گسترش ابزارها است.

این فعال بورسی افزود: رشد بی‌وقفه قیمت سهم‌ها بدون هیچ دلیل منطقی، به معنای رونق "بورس" نیست و مادامی‌که نگاه متولیان این بازار فقط حفظ و رشد شاخص باشد؛ این بازار، توسعه نخواهد یافت.

درخشانی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم سازمان بورس و اوراق بهادار به‌جای تمرکز بر مسايل به‌صورت کوتاه‌مدت، باید راهکارهای بلندمدت برای ریل‌گذاری صحیح در بازار سرمایه در پیش بگیرد. اقدامات اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار، نسخه‌های کوتاه‌مدت و بی‌ثمر بوده و به‌جای این نسخه‌ها، بهتر است سازمان بورس روی توسعه نهادهای مالی، توسعه ابزارهای مالی، پیاده‌سازی اصل حاکمیتی شرکتی در شرکت‌ها، و افزایش عرضه‌های اولیه تمرکز کند. جای بسیاری از استارت‌آپ‌های خوب و بزرگ در بازار سرمایه ما خالی است و وقت آن رسیده که در بازار فرابورس، تابلویی برای استارت‌آپ‌های در نظر بگیریم. ضمن اینکه شرکت‌های سودده زیادی هم وجود دارند که تمایل به حضور در بازار سرمایه رادارند و با عرضه اولیه این شرکت‌ها در بازار سرمایه(به‌شرط قیمت‌گذاری مناسب)، می‌توان فرصتی برای تنوع‌بخشی به پرتفوی نهادهای مالی هم فراهم کرد.


بیشتر بخوانید:

چشم انداز 1400 پالایشی‌ها از زبان ريیس بازاریابی و فروش "شپنا"
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/

شورای عالی بورس افزایش دامنه نوسان را تصویب کرد/ سه سیاست در تغییر دامنه نوسان

دامنه نوسان تا قبل از انتخابات باز می‌شود

دامنه نوسان تا قبل از انتخابات باز می‌شود

عضو شورای عالی بورس گفت: به نظر می‌رسد تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری، دامنه نوسان با یک روند تدریجی باز شود.

TejaratNews.com/
نمادهای پرپر شده، علت مخالفت با حذف دامنه نوسان

نمادهای پرپر شده، علت مخالفت با حذف دامنه نوسان

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به رکوردشکنی امروز بازار سرمایه و روزشماری که خواب مانده و...

BourseNews.ir/
حذف دامنه نوسان؛ آری یا نه

حذف دامنه نوسان؛ آری یا نه

حذف دامنه نوسان باید به مرور انجام شود، نه یک باره. اگر این کار به تدریج انجام شده و زیر ساخت‌های آن نیز فراهم شود، بازار می‌تواند از ثبات خوبی در بلند مدت برخوردار شود، اما متاسفانه هیچ قدمی در این ر...

BourseNews.ir/
دهقان دهنوی: اجرای دامنه نوسان نامتقارن موقتی است

دهقان دهنوی: اجرای دامنه نوسان نامتقارن موقتی است

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: دامنه نوسان نامتقارن به منظور کنترل فضای نااطمینانی و فرصت تحلیل به سهامداران مصوب شد، این تصمیم موقت و برای شرایط موقت گرفته شده است.

Irna.ir/
دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس انتخاب شدند

دو عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس انتخاب شدند

بورستهران - ایرنا - در جلسه سه شنبه شب شورای عالی بورس و اوراق بهادار، دو عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شدند.

Irna.ir/
آیا دامنه نوسان حذف می‌شود؟

آیا دامنه نوسان حذف می‌شود؟

مدیرعامل فرابورس ایران به تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و گفت: ممکن است زمانی اعلام شود که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، دامنه نوسان حذف شود یا دامنه نوسان 10 درصدی وجود داشته باشد، که بین این دو، گزین...

TejaratNews.com/
دامنه نوسان بورس در سال 1400 چگونه است؟

دامنه نوسان بورس در سال 1400 چگونه است؟

هرچند در روزهای پایانی سال 99 تصمیماتی برای افزایش دامنه نوسان بورس گرفته شد اما هنوز این تصمیمات شکل اجرایی به خود نگرفته و فعلا در سال 1400 دامنه نوسان همان منفی 2 تا مثبت 6 خواهد بود.

TejaratNews.com/
بی‌اعتنایی عجیب سازمان بورس به گزارش‌های علمی/ کاهش دامنه نوسان بر روند صعودی یا نزولی اثر نمی‌گذارد و از زیان جلوگیری نمی‌کند!

بی‌اعتنایی عجیب سازمان بورس به گزارش‌های علمی/ کاهش دامنه نوسان بر...

کاهش دامنه نوسان، یکی از ابزارهای کنترل هیجان‌های مقطعی بازار سهام در دنیاست. اما سیاستگذار ایرانی در همه شرایط به دنبال جلوگیری از اتفاق افتادن روندهای نزولی و...

EghtesadOnline.com/
قیمت میوه و صیفی‌جات در مرکز عمده فروشی گوشت قرمز ارزان می‌شود راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی تداوم رکود در بازار خودرو/ قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت بانک مرکزی در سقوط بورس مقصر است؟ عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی ابزاری جدید برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری / اوراق اجاره سهام، جذاب‌تر از سپرده بانکی برای صن... روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی

در حال بارگیری...