دوره طلایی شرکت‌های تولیدکننده آرد حین عرضه گندم در بورس کالا

دوره طلایی شرکت‌های تولیدکننده آرد حین عرضه گندم در بورس کالا

حیدری، مدیرعامل شرکت تجارت غلات پارسیان معتقد است این پتانسیل وجود دارد که شمار زیادی از شرکت‌ها بتوانند گندم را از بازار داخلی تامین و به آرد تبدیل کرده و صادر...

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، موقعیت جغرافیایی ایران موجب شده مسیر ترانزیت و کریدور سهل و ارزان‌قیمتی داشته باشد که به اعتقاد کارشناسان می‌تواند ارزآوری قابل‌توجهی ایجاد شود. یکی از شرکت‌های فعال در این بخش، شرکت تجارت غلات پارسیان ساعی است که فعالیت خود را از سال 1395 در زمینه واردات غلات مختلف و صادرات آن به کشورهای دیگر آغاز کرد.

با توجه به مشکلات متعددی که در حوزه واردات به خصوص در زمینه تخصیص ارز و چالش‌های متعدد ثبت سفارش و ترخیص کالا و... وجود داشت این شرکت ماموریت خود را به سمت فعالیت ترانزیت تغییر جهت داد؛ فعالیت این شرکت در حال حاضر، ترانزیت آرد و غلات از کشورهای تولیدکننده به سه کشور عراق، سوریه و افغانستان است؛ به گفته مدیرعامل تجارت غلات پارسیان ساعی، این سه کشور در حال حاضر دارای بازار بسیار خوبی هستند و در تلاشیم در کشورهای آفریقایی نیز بازارهای جدیدی را به دست آوریم و فعالیت خود را در این کشورها توسعه دهیم.

این شرکت در حال حاضر بازار داخلی ندارد و فعالیت آن مانند یک شرکت خارجی است که محصول را از خاک ایران عبور می‌دهد و محصولاتی را که از منطقه CIS قابلیت تامین داشته باشد به بازارهای مختلف صادر می‌کند؛ حتی در ایران نیز اگر کسی توانایی تخصیص ارز داشته باشد، این شرکت به عنوان فروشنده خارجی می‌تواند محصول را در اختیار وی قرار دهد.

واردات گندم یا آرد؟

مجید حیدری، مدیرعامل شرکت تجارت غلات پارسیان ساعی می‌گوید: تجارت غلات پارسیان ساعی در دو مرحله واردات گندم به صورت عبور موقت و فرآوری آن در کارخانه‌هایی که در اختیار این شرکت هستند یا واردات مستقیم آرد از روسیه و قزاقستان و صادرات آن به کشورهای مختلف در قالب بسته‌بندی‌هایی که به درخواست مشتری در کشورهای مبدا انجام می‌شود، فعالیت می‌کند.

با این حال با توجه به تعرفه‌هایی که از اواسط فوریه، روسیه روی گندم خود اعمال خواهد کرد؛ قیمت گندم با افزایش روبه‌رو می‌شود و در نتیجه واردات آن به صورت عبور موقت و آسیاب کردن آن در داخل احتمالا توجیه‌پذیر نیست.

به گفته حیدری اگر قرار باشد گندم به صورت عبور موقت با قیمت‌های آرد در روسیه مقایسه شود، باتوجه به دو سیاست متفاوت روسیه در حوزه گندم و آرد که از صادرات گندم مالیات دریافت می‌کند، ولی به صادرات آرد تشویقی می‌پردازد. بنابراین خرید آرد به صرفه‌تر است و حتی قیمت آرد از قیمت گندم نیز پایین‌تر است؛ به هین دلیل خرید و تجارت آرد برای شرکت‌هایی مانند تجارت غلات پارسیان کم‌هزینه‌تر است.

شرکت‌های داخلی نیازمند حمایت

به گفته حیدری زمان‌بر بودن پروسه کاغذبازی ادارات، تخصیص ارز، ترخیص کالا و ... مشکلاتی هستند که شرکت‌هایی نظیر ما با آن روبه‌رو هستند. به عنوان مثال برای دریافت ارز 4200 تومانی 9 ماه زمان صرف کردیم که این دوره زمانی فعالیت‌های تجاری را مختل می‌کند. به این دلیل تلاش کردیم به سمت بازارهایی مثل بازار افغانستان حرکت کنیم و شرکای معتبری را در این بازارها به دست آوریم. وی معتقد است: این احساس در زمینه واردات غلات به کشور وجود دارد که این عملیات قرار است در اختیار چند شرکت بزرگ باشد و شرکت‌های کوچک‌تر حتی حذف شوند. این در حالی است که متاسفانه در حال حاضر کارخانه‌های آرد با 60 تا 70 درصد ظرفیت خالی روبه‌رو هستند و بازار عراق و افغانستان بازارهای خوب و نزدیک و بکری هستند که می‌توانند به ترتیب 2 و 3 میلیارد دلار غلات را وارد کنند، اما متاسفانه به دلیل نبود حمایت‌های موثر، تولیدکنندگان ایرانی سهمی ‌از این بازارها ندارند.

به گفته وی کارخانه‌هایی که بحث واردات به صورت عبور موقت گندم و صادرات آرد داشته‌اند، اخیرا تحت فشار دولت قرار گرفته‌اند تا ارز خود را به سامانه نیما برگردانند؛ این در حالی است که این شرکت‌ها از ارز نیمایی برای پرداخت مبالغ خرید ماده اولیه استفاده نکرده‌اند. بنابراین چه معنایی دارد ارز به سامانه نیما برگردد.

پتانسیل‌های صادرات محصول ایرانی

حیدری با بیان اینکه در گذشته در بازار داخل فعالیت داشتیم، گفت: نمی‌توانیم فعالیت شرکت خود را برای تخصیص ارز چند ماه متوقف کنیم و باید یک راهکار جدی برای فعالیت پیدا می‌کردیم. زیرا هر روز سیاست‌ها در حال تغییر است؛ به خصوص در حوزه مقررات تخصیص ارز این تصمیمات مدام تغییر می‌کنند.

به گفته وی، گندم داخلی در حال حاضر اجازه صادرات ندارد و این در حالی است که در دوره‌ای گندم در بورس کالا عرضه می‌شد و شرکت‌ها می‌توانستند گندم را از این سازمان خریداری و صادر هم بکنند که این دوره برای فعالیت شرکت‌هایی مانند ما دوره‌ای طلایی بود. زیرا قیمت ماده اولیه پایین بود و بسیاری از کارخانه‌ها سهم خوبی از این بازار دریافت کردند، اما این دوره بسیار کوتاه بود. این در حالی است که این پتانسیل وجود دارد که شرکت‌هایی مانند شرکت ما بتوانند گندم را از بازار داخلی تامین و به آرد تبدیل کرده و صادر کنند. وی افزود: بازارهای بسیار خوبی در منطقه و همسایه‌های خود داریم که فرهنگ و مذهب مشترکی با ما دارند و این بازارها به راحتی قابل حصول هستند. اما بی‌توجهی به این ظرفیت‌ها باعث شده امروز ترکیه جای ما را بگیرد و از ظرفیت‌های این بازارها استفاده می‌کند. درحالی ‌که کارخانه‌های آرد ایرانی با یک‌سوم ظرفیت کار می‌کنند.

توسعه فعالیت در اندازه‌های کوچک

به عقیده حیدری نکته اصلی این است که شرکت‌هایی مانند شرکت‌های آسیایی باید با ارتباط با شرکت‌هایی مانند شرکت تجارت غلات در حوزه‌های کوچک فعالیت خود را به پیش ببرند. با این حال وقتی از ورود موقت گندم و تبدیل آن به آرد سخن می‌گوییم، توجه‌ها به سمت واردات محموله‌های بزرگ می‌رود که نیازمند یک میلیون دلار سرمایه‌گذاری است. اما واقعیت آن است که ما می‌توانیم از طریق واگن گندم مورد نیاز را به هر میزان از مرزهای مختلف وارد کنیم. این در حالی است که در حال حاضر شرکت تجارت غلات دارای بازار بسیار مناسبی است و می‌توانیم برند کارخانه‌های آرد ایرانی را در بازارهای عراق و افغانستان به راحتی جا بیندازیم و این فرصت مناسبی برای فعالیت این شرکت‌ها است.

بورس امروز یکشنبه 17 اسفند 99/ شاخص کل امروز چگونه بود؟ + فیلم

بورس امروز یکشنبه 17 اسفند 99/ شاخص کل امروز چگونه بود؟ + فیلم

شاخص کل بورس روز شنبه مورخه 17 اسفند 99 در نهایت با کاهش 8173 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 169 هزار و 743 واحدی آرام گرفت. امروز یکشنبه مورخه 18 اسفند 99 با گزارش لحظه به لحظه از تالار شیشه‌ای سعادت...

NabzeBourse.ir/

پیش‌بینی بورس امروز 17 اسفند 99

سهامداران بورس کالا حساب بانکی خود را ثبت کنند

سهامداران بورس کالا حساب بانکی خود را ثبت کنند

شرکت بورس کالای ایران در اطلاعیه ای از سهامداران خود خواست تا در اسرع وقت با مراجعه به سامانه سهامداران بورس کالای ایران نسبت به ارايه شماره حساب بانکی خود جهت دریافت سود سهام اقدام کنند.

Sena.ir/

دریافت سود سهامداران بورس کالا با ثبت شماره حساب بانکی

تحلیل بورس امروز / بورس در انتظار یک شوک سیاسی!

تحلیل بورس امروز / بورس در انتظار یک شوک سیاسی!

شروع معاملات امروز بازار سهام با روند نزولی شاخص‌سازان همراه بود اما در ادامه روند معاملات از بورس حمایت و شاخص کل مثبت شد. اما سوال اینجاست که شاخص بورس تا کجا مثبت می‌ماند؟

TejaratNews.com/

شاخص‌کل بورس ناگهان برگشت / کلیت بازار در مدار توجه!

ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا

ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز یکشنبه 17 اسفند ماه میزبان عرضه 40 هزار تن کنسانتره سنگ آهن، 300 تن شمش سرب، یک هزار و 580 تن شمش روی، 4 هزار تن مس کاتد، 7 هزار تن شمش و 500 تن بیلت آ...

Sena.ir/
پیش‌گشایش بورس 17 اسفند / روند نزولی ادامه‌دار است

پیش‌گشایش بورس 17 اسفند / روند نزولی ادامه‌دار است

بازار سرمایه هفته دوم اسفند را با یک روند نزولی آغاز کرد و همچنان انتظارها از بازار ادامه همین روند نزولی است. باید دید در معاملات روزهای آینده بازار سهام چه فرآیندی در پیش دارد؟

TejaratNews.com/
تامین مالی 120 هزار میلیارد تومانی شرکت های تولیدی از بورس کالا

تامین مالی 120 هزار میلیارد تومانی شرکت های تولیدی از بورس کالا

آیین راه اندازی معاملات آتی نقره و تالار حراج باز بورس کالا با حضور محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و سعید زرندی معاون طرح و برنامه و...

Sena.ir/

تامین مالی 120 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های تولیدی از بورس کالا

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات/ رنج‌کشی در بزرگان آغاز شد

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات/ رنج‌کشی در بزرگان آغاز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1درصد رشد داشت و شاخص کل هم‌وزن با افزایش 0.03درصدی مواجه شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا امروز، مورخ 99/12/17

عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا امروز، مورخ 99/12/17

عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا امروز، مورخ 99/12/17

BourseNews.ir/
چند خبر برای سهامدارن خرد / افزایش سرمایه چند نماد و انتقال نماد شغدیر به بورس

چند خبر برای سهامدارن خرد / افزایش سرمایه چند نماد و انتقال نماد شغدیر به بورس

پیشنهاد افزایش سرمایه نماد تکنار، رمپنا و حفاری به مجمع عمومی فوق‌العاده ارسال شد. فرصت بانک دی جهت رعایت دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار تمدید شد و همچنین پتروشیمی غدیر از فرابورس به بورس منتقل شد.

TejaratNews.com/
نقره در بورس کالا چقدر اقبال دارد؟

نقره در بورس کالا چقدر اقبال دارد؟

قرار است از فروردین ماه سال 1400 نقره در بورس کالا عرضه شود و در کنار سایر کالاهای دیگر در بورس کالا معامله شود، اما سوال اینجاست که عرضه نقره در بورس کالا می‌تواند موفق باشد؟ یا بعد از مدتی به سرنوشت...

TejaratNews.com/
اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است

اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: طبیعی است که بعد از چنین رشدهای پرشتابی، دوره‌ای از اصلاح و استراحت را در مسیر بازار تجربه کنیم و بررسی روندهای مختلف بازار نشان می‌دهد که چنین مسیرهایی ...

Irna.ir/
اصلاح و استراحت بورس پس از رشد پرشتاب شاخص، طبیعی است فرآیند صدور چک در قانون جدید سنگ پای طلایی، مفت چنگ شوینده ها تامین مالی 120 هزار میلیارد تومانی شرکت‌های تولیدی از بورس کالا نرخ دلار نیمایی امروز 17 اسفند ماه دارویی‌ها در راس معاملات/ بیش از 5 میلیارد برگه سهم داد و ستد شد قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد تخم‌مرغ ارزان می‌شود روند بازار سرمایه طبیعی است اقدام به افزایش سرمایه "وخارزم" در مجمع 80 نقطه در استان تهران میوه شب عید عرضه می‌کنند / در تامین روغن مشکلی وجود ندارد 10درصد گرانی مرغ مساله بزرگی نیست! دارویی‌ها در راس معاملات/ بیش از 5 میلیارد برگه سهم داد و ستد شد "چکاپا" از خرداد سال آینده سود می دهد پرداخت سود "پکویر" از شهریور سال آینده قیمت مرغ 21 تا 27 هزار تومان است از نوسانات کوتاه‌مدت بازار نترسیم سهامداران "دبالک" دور هم جمع می شوند جزيیات افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان بازگشت رشد به معاملات بورس ورود مزایده‌های حوزه معدن به بورس کالا در سال 1400 اتخاذ تصمیمات جدید در بورس متناسب با شرایط جدید بازار زیرساخت‌های بورس کالا پاسخگوی نیاز صنایع و تولید کشور تشکیل کانون سهامداران خرد در حال انجام است قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد یک هفته با بازار جهانی کتاب «تابلوخوانی کاربردی در بورس» به بازار کتاب راه پیدا کرد ارزش سهام عدالت 532 هزارتومانی به 10 میلیون تومان رسید دولت نتوانسته بازار فولاد، قیر و سیمان را ساماندهی کند دلار در مرز برگشت به کانال 23هزار تومان وزارت صمت در حذف دلالان بازار میوه عملکرد ضعیف داشته است تمام کارشناسان می‌گویند بورس رشد می‌کند همتی: بودجه نباید منجر به رشد نقدینگی شود دلار آمریکا در مرز 23 هزار تومان آرام گرفت/ چرا جهت شاخص ارزی کاهشی شد؟ تحقق 77درصدی اهداف نقشه راه معدن و صنایع معدنی توسط ایمیدرو مدیریت قیمت‌ها مناسب نبود / به زندگی و معیشت مردم فشار آمده است رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران رشد 5860 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 21.7 هزار میلیارد تومان گذشت از ادبیات سیاسی دوری کنیم و به شکل علمی با بازارسرمایه همراه شویم حاشیه‌های امروز بورس 17 اسفند 99 / ارزش معاملات خرد به بالاترین میزان 8 روز اخیر رسید مجلس سنای آمریکا بسته مالی 1.9 تریلیون دلاری بایدن را تصویب کرد نسبت های مالی "شیراز" افزایشی شد قیمت دلار وارد کانال 23 هزار تومانی شد / سومین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/17 اسکناس 5هزار تومانی جدید منتشر شد توسعه بازار آتی کالایی با قدرت پیگیری شود تعیین تکلیف 2.5میلیون کارتخوان بی‌هویت یادداشت اینستاگرامی رییس کل بانک‌مرکزی در خصوص “بودجه 1400” شاخص رشد 5 هزار واحدی داشت ارزش سهام عدالت امروز 17 اسفند 99 معاملات بورس کالا از 32میلیون تن گذشت

در حال بارگیری...