هشدار نماینده مجلس نسبت به حذف ارز 28500 تومانی/ دوباره شوک قیمتی وارد می‌شود

هشدار نماینده مجلس نسبت به حذف ارز 28500 تومانی/ دوباره شوک قیمتی وارد می‌شود

ایلنا: عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: معتقدم دولت نباید به این شکل با ارز بازی می‌کرد اما اگر حالا بخواهد ارز ترجیحی را قطع کند باید منتظر جهش قیمتی هم باشد.

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره شنیدن زمزمه‌هایی درباره حذف ارز 28 هزار و 500 تومانی کالاهای اساسی اظهار داشت: اگر دولت نسبت به حذف ارز 28 هزار و 500 تومان اقدام کند به طور قطع قیمت کالاهای اساسی افزایش پیدا می‌کند، قیمت کالاهایی که در سفره مردم است از جمله مرغ و برنج به شدت افزایش پیدا می‌کند و قیمت دارو بالا می‌رود.

وی تاکید کرد: روز اول اجرای ارز 28 هزار و 500 تومانی خود آقای فرزین آمد و گفت اجرای این طرح حداقل تا دو سال ادامه پیدا می‌کند حالا اگر در این شرایط بخواهند ارز 28 هزار و 500 تومانی را قطع کنند قطعا دچار بحران می‌شویم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه درباره حذف اجبار پتروشیمی‌ها برای فروش ارز صادراتی به نرخ 28 هزار و 509 تومان گفت: دولت ارز مورد نیاز را یا از فروش نفت تامین می‌کند یا از صادرکنندگان داخلی که ارز پتروشیمی‌ها و سایر کالاها با نرخ شناور به فروش می‌رسد اما دولت موظف است برای کالاهای اساسی همچنان ارز 28 هزار و 500 تومانی را اختصاص دهد و به طور قطع اگر ارز پتروشیمی‌ها ارز خود را به نرخ 28 هزار و 500 بفروشند ضرر و برای ورود ارز به کشور مقاومت می‌کنند. 

کوچکی‌نژاد ادامه داد: توجه داشته باشیم چه پتروشیمی‌ها و چه سایر صادرکنندگان را به ارز 28 هزار و 500 تومان محدود کنیم باید دولت از طرف دیگر خوراک را هم به صورت یارانه‌ای در اختیار آنها قرار دهد . 

وی با تاکید بر اینکه آنچه که الان مهم است این است که دولت ارز 28 هزار و 500 تومانی را برای کالای اساسی حفظ کند، گفت: دولت یا باید از همان ابتدا نرخ ارز را شناور مدیریت شده اعلام می‌کرد و می‌توانست برخی از کالا را از طریق دیگری به صورت یارانه‌ای به دست مردم می‌رساند اما چندین نرخ را اعلام کرد حالا اگر بخواهد نرخ ترجیحی را حذف کند یک شوک اقتصادی دیگری وارد می‌کند. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: وقتی قیمت یک کالا افزایش پیدا می‌کند قیمت سایر کالاها هم متناسب با آن بالا می‌رود و این شوک تورمی واقعا قابل تحمل نیست. 

وی درباره انتقاداتی مبنی بر اینکه چرا دولت برای کاهش فاصله نرخ ارز ترجیحی و نرخ ارز بازار آزاد به دنبال افزایش نرخ ترجیحی به 38 هزار و 600 تومان است و چرا نمی‌تواند نرخ دلار بازار آزاد را کاهش دهد، اظهار داشت : اگر قیمت نرخ دلار بازار آزاد کاهش پیدا کند، درآمد دولت هم کاهش می‌یابد و منابع دولت هم محدود است.

کوچکی‌نژاد تاکید کرد: معتقدم دولت نباید به این شکل با ارز بازی می‌کرد اما اگر حالا بخواهد ارز ترجیحی را قطع کند باید منتظر جهش قیمتی هم باشد. 

وی همچنین درباره اظهارات اخیر معاون اقتصادی رییس جمهوری مبنی بر انجام جراحی بزرگ اقتصادی، گفت: از این حرف‌ها زیاد زده شده است و در دوره انتخابات ریاست جمهوری هم گفته شد که جراحی اقتصادی انجام می‌شود که منجر به کاهش قیمت‌ها خواهد شد اما الان دو سال از عمر دولت گذشته نتیجه جراحی‌ها چه بوده؟

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد