نمایشگاه ها، تنها راه نجات کشور / باید وزارت...

نمایشگاه ها، تنها راه نجات کشور / باید وزارت...

مرتجی گفت: موضوع صادرات به قدری برای نجات کشور مهم است که به طور حتم باید وزارتخانه مستقلی برای آن تشکیل شود.

برای نشان دادن اهمیت نمایشگاه‌ ها در توسعه صادرات کافی است به این نکته اشاره کنیم که در جهان معاصر بیشترین فضاهای نمایشگاهی به کشورهای ایالات‌ متحده، آلمان و چین تعلق دارند که مهم ‌ترین قطب‌ های تجاری دنیا به ‌شمار می‌ روند.

بازاریابی برای کالاهای شرکت‌کنندگان در نمایشگاه، فروش مستقیم کالا به خریداران عمده یا مصرف‌ کنندگان، معرفی کالاهای ابتکاری یا نوینی که در نتیجه تجاری ‌سازی یافته ‌های تحقیقاتی تولید شده ‌اند به بازدیدکنندگان، پیدا کردن کانال‌ های جدید توزیع کالا در کشورهایی که نمایشگاه در آن برگزاری شده است، شناسایی رقبای تجاری و آگاهی از ویژگی ‌های کالاها و خدمات آنها، شرایط صدور، قیمت ‌های پیشنهادی و...، آگاهی از دیدگاه‌های مشتریان بالقوه در مورد نقاط ضعف کالاهای عرضه شده و اقداماتی که برای برطرف کردن آنها باید انجام گیرد از جمله مزیت های حضور در رویدادهای نمایشگاهی به شمار می رود.

این روزها که موضوع تفکیک وزارت صمت دوباره مطرح شده بسیاری از فعالان این حوزه نیز درگیر این موضوع شده اند و آثار این تصمیم بر صنعت نمایشگاهی را مورد بحث و بررسی قرار داده اند. خبرنگار گسترش نیوز پیرامون این موضوع گفتگویی را با حسن مرتجی ريیس هیيت مدیره انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه های خارجی ترتیب داده و نظر وی را در این خصوص جویا شده است که در ادامه مطالعه خواهید کرد. با گسترش نیوز همراه باشید.

وجود بروکراسی سنگین در وزارت صمت

مرتجی در این گفتگو اظهار داشت: امروزه مسيولیت وزارت صمت بسیار پیچیده شده است. سابق بر این وزارت صنایع و معادن وظایف مخصوص به خود را انجام می داد و وزارت بازرگانی به کار تخصصی خود مشغول بود اما امروزه تمام این موارد در یکدیگر ادغام و موجب ایجاد شرایط سنگین و بروکراسی های اداری پیچیده در بدنه وزارت صمت شده است.

وی افزود: به عقیده من نه تنها تفکیک وزارت صمت الزامی است بلکه باید یک وزارتخانه مستقل صرفا برای موضوع صادرات در نظر گرفته شود. به قدری موضوع صادرات برای نجات کشور مهم است و اهمیت دارد که به طور حتم نیاز است تا وزارتخانه مستقلی برای آن تشکیل شود. در حال حاضر تنها ابزاری که می تواند شرایط اقتصادی کشور را دگرگون و متحول کند موضوع صادرات است. اگر یک مقام مسيول صرفا به مسيله صادرات تمرکز داشته باشد می توان به بهبود شرایط و تغییر اوضاع امیدوار بود.

تنها راه نجات کشور در شرایط کنونی

ريیس هیيت مدیره انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه های خارجی در ادامه گفت: به جرات می توان گفت تنها راه نجات وضعیت کشور در شرایط امروزی فقط و فقط صادرات است. جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی کشور، کنترل عرضه دلار و یورو در کشور، جلوگیری از ایجاد رانت در کشور، بازگشت امید به کسب و کارها، ارتقای سطح کیفی تولیدات داخلی و... از جمله اثرات مثبت صادرات بر چرخه اقتصادی کشور است.

نقش اساسی نمایشگاه ها در توسعه صادرات

مرتجی تصریح کرد: در این میان نباید از نقش اساسی نمایشگاه ها در توسعه صادرات غافل بود. نمایشگاه ها به عنوان پل ارتباطی ایران با بازارهای بین المللی به منظور افزایش سطح ارتباطات تجاری عمل می کنند. بسترسازی هر صادراتی با برگزاری رویدادهای نمایشگاهی میسر می شود. از آنجایی که سبد کالایی کشور ما بسیار متنوع است بسیاری از کشور ها (مخصوصا کشورهای همسایه) به کالاهای ما احتیاج دارند. ما با شیوه های جدید بازاریابی مانند بازاریابی های مجازی، ارسال ایمیل و... نمی توانیم به این بازارها وارد شویم. بنابراین تنها ابزار نمایشگاه است که می تواند ما را وارد بازار کشور هدف صادراتی کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: حضور در نمایشگاه ها می تواند مردم را صادرکننده کند. بخش خصوصی می تواند با حضور در نمایشگاه ها به منابع مالی بیشتری دست پیدا کند. به موازات برگزاری رویدادهای نمایشگاهی چرخ تولید در کشور سرعت بیشتری خواهد گرفت. ایده آل ترین اقدام برای توسعه صنعتی و تجاری کشور، برگزاری رویدادهای نمایشگاهی در خارج از مرزها است. البته برگزاری رویدادهای داخلی نیز تاثیر بسیار خوبی در چرخه اقتصادی و تجاری کشور دارد اما حضور در رویدادهای خارجی به منظور ارايه فناوری ها و دستاوردهای داخلی به بازارهای جهانی و از طرفی کسب تکنولوژی های روز دنیا و وارد کردن آنها به کشور از اهمیت بیشتری برخوردار است.

کرونای اقتصادی در حوزه صنعت نمایشگاهی

ريیس هیيت مدیره انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه های خارجی همچنین گفت: مهم ترین ابزاری که با استفاده از آن می توان قوانین بازرگانی و تعرفه های گمرکی کشورها، بازاریابی و تبلیغات در کشورهای مختلف، آشنایی رقبا و...  را مورد بررسی و تحت تاثیر قرار داد، نمایشگاه ها هستند.  ما یک کرونای اقتصادی در حوزه صنعت نمایشگاهی داشتیم که فعالیت خود  را از سال 95 به بعد آغاز کرد. قبل از این تاریخ ما در کشورهای مختلف غرفه های وسیع با متراژ چند هزار متری داشتیم. اما از سال 95 به بعد که وضعیت قیمت ارز در کشور تغییر کرد، غرفه های ما از نظر متراژ با کاهش عجیبی روبرو شدند.  اما با این حال برخی صادرکنندگان ما با استفاده از نمایشگاه ها موفق شدند که از بازارهای صادراتی خود در کشورهای همسایه را حفظ کنند.

تجارت ایران و چین چقدر رشد داشته است؟

تجارت ایران و چین چقدر رشد داشته است؟

گمرک چین از رشد 18 درصدی تجارت این کشور با ایران در 5 ماهه نخست سال جاری میلادی و عبور ارزش مبادلات دو کشور از 6...

Gostaresh.news/

رشد 31 درصدی صادرات ایران به چین در نیمه نخست 2022

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/
سهم بازارچه‌های مرزی از تجارت کشور دو‌ دهم درصد‌

سهم بازارچه‌های مرزی از تجارت کشور دو‌ دهم درصد‌

سخنگوی گمرک گفت: در حال حاضر بیشتر بازارچه‌های فعال به مرز‌های رسمی متصل است و آماری که در حوزه تجارت مرزنشینی وجود دارد، نشان می‌دهد که فقط دو دهم درصد کل تجارت کشور ما از طریق بازارچه‌ها انجام می‌شو...

FarsNews.ir/
صادرات مرغ و تخم مرغ به عراق آزاد شد

صادرات مرغ و تخم مرغ به عراق آزاد شد

ريیس سازمان دامپزشکی کشور گفت:‌ پس از 6 سال که صادرات مرغ، پر مرغ، تخم مرغ، جوجه یک روزه و تخم مرغ نطفه دار به کشور عراق ممنوع بود با پیگیری‌هایی که انجام دادیم آزاد شده است.

FarsNews.ir/
رکود کم سابقه در تجارت آمریکا

رکود کم سابقه در تجارت آمریکا

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد میزان فعالیت‌های تجاری آمریکا در ماه جولای برای نخستین بار در 2 سال اخیر دچار رکود شده...

Borna.news/
کتاب تجارت با کانادا را بخوانید!

کتاب تجارت با کانادا را بخوانید!

کتاب تجارت از/در/ با کانادا به نویسندگی «محمد وحیدی راد» با حضور جمعی از اساتید دانشگاه، اقتصاددانان، تجار و بازرگانان...

Borna.news/
ایران بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کرد

ایران بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کرد

وزیر نفت در تازه‌ترین مطلب خود در تويیتر از غلبه بر تحریم صادرات میعانات گازی کشور با استفاده از توان داخلی و استفاده از ظرفیت مغفول‌مانده پالایشگاه‌های کوچک کشور خبر داد.

Isna.ir/
از صادرات تخم مرغ چه خبر؟

از صادرات تخم مرغ چه خبر؟

ريیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: صادرات تخم مرغ به صورت محدود به کشور افغانستان در حال انجام است....

Gostaresh.news/
بیان دغدغه های صنعتگران در نمایشگاه توانمندی های...

بیان دغدغه های صنعتگران در نمایشگاه توانمندی های...

روز گذشته"مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی تهران از نخستین نمایشگاه توانمندی های صادراتی شرکت های کوچک متوسط و دانش بنیان...

Gostaresh.news/
کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد

کمیسیون کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد

ريیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در نامه ای به سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی خواستار تسهیل صادرات دام شد و اعلام کرد که نمی توان به دلیل تنظیم بازار از صادرات دام جلوگیری کرد.

MehrNews.com/

شیوه صادرات دام و عرضه به بازار داخلی ابلاغ شد

شروع تجارت با رمزارز‌ها در یک‌سالگی دولت ريیسی/ واردات 10 میلیون دلاری با رمزارز چه پیامی دارد؟

شروع تجارت با رمزارز‌ها در یک‌سالگی دولت ريیسی/ واردات 10 میلیون د...

معاون وزیر صمت از نخستین ثبت سفارش رسمی و موفق واردات با رمزارز به ارزشی معادل 10 میلیون دلار خبر داد. اقدامی که ريیس کل بانک مرکزی نیز درباره آن اظهار داشت: دارندگان رمزارز‌هایی که مجوز قانونی داشتند...

Tabnak.ir/
صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا 87 برابر ایران

ایلنا: معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با بررسی وضعیت تجارت سه کشور ایران، ترکیه و عربستان با اتحادیه اروپا نشان داده است که صادرات ترکیه به اتحادیه...

Ilna.ir/
شرط روسیه برای صادرات گاز به اروپا چیست؟

شرط روسیه برای صادرات گاز به اروپا چیست؟

اگر توربین ضروری برای خط لوله گازی نورد استریم1 که در کانادا در دست تعمیر است برگردانده شود، روسیه عرضه گاز به اروپا...

Gostaresh.news/
قیمت جدید برنج را ببینید/ سقوط قیمت برنج آغاز شد 355640 ریال هزینه تزيینات توالت فرح در دوره پهلوی + سند استراحت کنید و منتظر جهش بیت‌کوین باشید/ پیش‌بینی قیمت... عکس| تیپ جالب شاگردان ماست فروشی در دوره قاجار مردم می‌پذیرند به جای یارانه، کالابرگ دریافت کنند؟/... مشخصات فنی گوشی جدید شیايومی + عکس معرفی سامسونگ گلکسی بادی 2 + عکس یارانه پنهان شهری‌ها بیشتر از روستانشینان/ یارانه بنزین به جیب چه کسانی می‌رود؟ تحلیل شستا | وضعیت شستا چگونه خواهد شد؟ عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟ تصمیم ویژه دولت برای بازنشستگان/ امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟ امروز بورس چگونه خواهد بود؟ وارداتی های بازار خودرو چند؟ + جدول قیمت منتظر کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال باشید بسته اینترنت رایگان اقشار کم برخوردار فعال شد از قیمت سفر هوایی اربعین مطلع شوید قیمت دوچرخه 25 مرداد ماه+ لیست قیمت قیمت جدید انواع دیسک ترمز اعلام شد پیش بینی افزایش 30 درصدی تولید میگوی پرورشی خریداران ساینا عجله کنند | فروش اقساطی ساینا با کمترین اقساط تورم قیمتی مواد غذایی در بریتانیا به قله جدیدی رسید خبر خوش برای متقاضیان نهضت ملی مسکن | زمان تحویل نهضت ملی مسکن مشخص شد حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر زندگی مردم داشت؟ برق بیش از 30 اداره پایتخت قطع شد کاهش ارزش دلار برابر دینار در پی تغییر در کابینه دولت عراق پیشنهاد روسیه به شرکای تجاری برای پیوستن به سويیفت روسی آخرین قیمت محبوب ترین خودروها در بازار + جدول در این بازار همه فروشنده‌اند اما خریداری نیست نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف خرید شهاب سنگ‌ها به شرط آزمایشگاه، گرمی چند میلیارد؟ جزيیات حادثه پرواز هواپیمای تهران - دهلی شرکت ماهان سورپرایز ريیسی برای معلمان | واریز علی الحساب به حساب معلمان پرداخت بیش از 625 هزار وام ازدواج، فرزندآوری و ودیعه مسکن هشدار بزرگ‌ترین بانک آمریکا: چیزی بدتر از رکود در انتظار اقتصاد آمریکاست در این بازار همه فروشنده اند اما خریداری نیست صندوق‌های سرمایه‌گذاری خاصیت ضد تورمی دارند اعلام دلیل ترکیدن لاستیک هواپیمای پرواز دهلی/ هواپیما با تاخیر دو ساعته عازم مقصد شد خریداران خودرو بخوانند | جایگزین حذف قرعه کشی خودرو چیست؟ سازمان ملل نسبت به تشدید گرسنگی افغانستان هشدار داد دنا ریخت/ آخرین قیمت تیبا، رانا، پژو و پراید پرداخت 130 میلیارد تومان مالیات خودروهای لوکس کشاورزان ایرانی در استرالیا و کانادا سر زمین می روند! فردا نحوه افزایش حقوق بازنشستگان اعلام می‌شود دورکاری کارمندان اپل به اتمام رسید مصوبه رمزارزها در ایران به ایستگاه پایانی رسید تصمیم نهایی دولت برای حقوق کارمندان | افزایش حقوق کارمندان دولت ماه آتی نهایی می‌شود دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست 30 درصد قطعات خودرو در بازار تقلبی و قاچاق است/ تامین زمین نهضت ملی مسکن سرعت گرفت دخل و خرج ایرانی ها در سال 1400