امیدی به رشد دوباره بورس هست؟

امیدی به رشد دوباره بورس هست؟

بازار کاربسته دولت برای حمایت از بازار سرمایه منتشر شد. این بسته تلاشی است برای این‌که بتوان بازار را باثبات کرد و هم این‌که نگرانی سهامداران رفع شود.

اولین بند بسته حمایتی از بازار سرمایه درباره بیمه کردن پورتفوی تا 100 میلیون تومانی افزایش حقیقی است. همان‌طور که می‌دانید، 96 درصد سهامداران عملا زیر 100 میلیون تومان هستند و مشمول این قضیه می‌شوند. به عبارتی، بورس می‌گوید عملا من آماده هستم برای یک‌سال 20 درصد به شما بازده بدهم اگر پرتفوی شما این بازده را برای شما حاصل نکند. این موضوع عملا می‌تواند به سهامداران کمک کند.

از سوی دیگر، برای صندوق‌های درآمد ثابت که نگرانی روی ارزش سهام آن‌ها وجود دارد، تا 40 هزار میلیارد تومان تضمین اصل و اوراق تبعی‌اش در این بندها منتشر شده است. همچنین تلاش شده هماهنگی بیشتری بین حقوقی‌ها و بازارگردان‌ها برقرار باشد.

در عین حال، همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در مدیریت نرخ سود دیده شده که در حال حاضر مهم‌ترین عامل ریزش بازار، نرخ سود بانکی است.

این‌ها تلاشی است برای این‌که شرایط بازار سهام تغییر کند. امیدواریم این بسته تا حدودی بتواند نگرانی را از بازار رفع کند؛ آن هم در شرایطی که بازار در وضعیت خوبی قرار ندارد.

در حال حاضر نرخ سود بانکی بالا است و همین مساله باعث می‌شود که تمایلی به سرمایه‌گذاری مولد وجود نداشته باشد. بانک‌ها رقابت بسیار شدیدی روی سود بانکی انجام می‌دهند و سپرده‌ها را جذب می‌کنند.

از طرفی، شرکت‌های بزرگ دسترسی به تسهیلات بانکی ندارند و فروش دارایی‌ها را در دستور کار قرار می‌دهند. در کنار آن، نرخ نیمایی ارز آسیب بسیار شدیدی را به بازار زده است. یعنی در 6 ماه در حدود 106 هزار میلیارد تومان تقریبا شرکت‌های بورسی از محل مابه‌التفاوت نرخ نیما و آزاد زیان دیده‌اند که تازه خیلی کمتر بوده نسبت به 6 ماهه دوم امسال که در آن قرار داریم.

قیمت‌گذاری دستوری هم فشار زیادی به شرکت‌های بورسی آورده است. همین الان یک شرکت لاستیک‌سازی گزارش داده از این‌که 38 درصد مواداولیه‌اش گران شده، اما فقط 15 درصد افزایش نرخ داشته است. بر همین اساس، طبیعی است که شرکت‌ها زیان‌ده یا با افت شدید درآمد مواجه شوند.

تا مادامی که شرایط این‌گونه باشد، تقریبا نمی‌توان با شرایط آینده بازار سرمایه امیدوار بود.

* کارشناس بازار سرمایه

223225

پیام جدید رییس‌کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ خرید و... عرضه خودرو در بورس کالا؛ از حذف دلالان تا کنار گذاشتن قیمت گذاری دستوری پیش فروش فراری با موعد تحویل 2 ساله! طلا رکورد افزایش قیمت را شکست با 5 میلیارد کجای تهران می‌توان خانه خرید؟ تاکید وزیر نیرو بر افزایش مبادله برق بین ایران و ترکمنستان طلا رکورد افزایش قیمت را شکست اعزام اکیپ‌های فنی برای رفع اختلال برق در مناطق زلزله‌زده هرمزگان یک پیش‌بینی جذاب از اقتصاد جهان در سال 2023 جژيیات طرح فروش فوری وانت جدید ایران خودرو اعلام شد _ بدون قرعه کشی 9 دستگاه همچنان به درگاه ملی مجوزها متصل نشدند جزيیات فروش فوق‌ العاده سایپا اعلام شد _ آذر 1401 روزگار سپری شده اتاقک های زرد ارتباط اتفاقی هشدار‌آمیز و جدی برای تورم در کشور گزارش بازار‌ها امروز 9 آذر 1401 | بازار بیت کوین برای سرمایه گذاری خطرناک است چهار مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد روسیه و چین به دنبال دور زدن سويیفت ایران چگونه از تله فقر فرار کرد و به دام درآمد متوسط افتاد؟ بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید تسهیل در روند صدور مجوز کسب و کار بدون مراجعه حضوری حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد