سود بین بانکی 18٫3 درصد شد/ علت افزایش نرخ سود بین بانکی چیست؟

سود بین بانکی 18٫3 درصد شد/ علت افزایش نرخ سود بین بانکی چیست؟

نرخ سود بین بانکی که حدود 10 روز پیش به کمتر از 18 درصد رسیده بود، حالا بار دیگر به بالای 18 درصد بازگشته است. کامران ندری، کارشناس امور بانکی احتمال می‌دهد این افزایش نرخ در اثر ورود و مداخله سیاستگذار باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، با توجه به داده‌های سایت بانک مرکزی نرخ سود بین بانکی در تاریخ 24 تیرماه نسبت به رقم هفته قبل با افزایش مواجه شد و به عدد 18.31 درصد رسید. این در حالی است که نرخ سود بین بانکی در تاریخ17 تیر ماه امسال به 17.59 درصد رسیده بود.

نرخ بهره بین بانکی، یکی از مبداهایی است که می‌تواند نرخ بهره در کل اقتصاد را با عرضه و تقاضا در بازار سرمایه، به سمت بالا و پایین سوق دهد.

کامران ندری، عضو سابق پژوهشکده پولی و بانکی، معتقد است شدت نوسان فعلی نرخ سود بین بانکی طبیعی است. او توضیح می‌دهد: نوسانات نرخ در کوتاه مدت مثل نرخ ارز در حد یک تا دو درصد امری طبیعی است. یک روز ممکن است برداشت دولت ازحساب تنخواه بالا رفته باشد و تزریق ذخایر به بازار بین بانکی افزایش یافته باشد و نرخ پایین رفته باشد یا برعکس ممکن است سپرده داران به بانک‌ها مراجعه داشته باشند و بانک‌ها با کمبود ذخایر مواجه شده باشند، این مورد تقاضا را بالا برده و نرخ را افزایش می‌دهد.

او ادامه می‌دهد: سیاستگذار هم می‌تواند مداخله کند و با عملیات بازار باز نرخ را هدایت کند. وقتی سیاستگذار می‌بیند نرخ در حال کاهش است و ما با تورم ماهانه بالایی دست به گریبان هستیم، سیاست انقباضی پیش می‌گیرد.

به باور ندری در شرایط فعلی پایین آمدن نرخ بهره بین بانکی به خاطر برداشت دولت از حساب تنخواه بوده است. چون بانک مرکزی پول پرقدرت چاپ می‌کند و در اختیار دولت قرار می‌دهد که این مساله ذخایر بانک‌ها را نزد بانک مرکزی افزایش می‌دهد.

ندری احتمال می‌دهد بالا رفتن نرخ سود بین بانکی به علت شرایط خاص اقتصاد و اقدامات سیاستگذار با عملیات بازار باز باشد. او در ادامه می‌گوید: احتمالا سیاستگذار درحال فروش گسترده اوراقی است که از قبل خریداری کرده تا ذخایر را از بازار بین بانکی جمع آوری کند.

مطالعه گزارش علت کاهش نرخ سود بین بانکی چیست؟پیشنهاد می‌شود.

خبر مهم برای سهامداران/ اولتیماتوم وزیر اقتصاد به بانک‌ها/ واکنش همتی به کم و زیاد کردن نرخ سود

خبر مهم برای سهامداران/ اولتیماتوم وزیر اقتصاد به بانک‌ها/ واکنش ه...

همزمان با اعلام خبر برگزای نشست ريیس سازمان بورس، ريیس شورای هماهنگی بانک‌ها و دبیر کانون بانک‌های خصوصی درباره بازار سهام، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس خبر داد بانک‌ها موظف به رعایت دقیق نر...

NabzeBourse.ir/
احتمال کاهش نرخ سود وام 450 میلیون تومانی مسکن

احتمال کاهش نرخ سود وام 450 میلیون تومانی مسکن

عضو هیيت مدیره بانک مسکن از احتمال کاهش نرخ سود وام مسکن در صورت کاهش نرخ سود سپرده‌ها از سوی شورای پول و اعتبار یا تخصیص یارانه از سوی دولت خبر داد.

TejaratNews.com/
هشدار نسبت به اثر تورمی تغییر نرخ سود بانکی

هشدار نسبت به اثر تورمی تغییر نرخ سود بانکی

یک کارشناس معتقد است مساله الزام به تغییر نرخ سود با هدف احیای بازار سرمایه در حالی مطرح می‎شود که نه در دوره صعود و نه در دوره نزول بورس ، نرخ سود تغییری نکرده است.

EghtesadOnline.com/
مهمترین سیگنال یک ماهه اخیر بورس / اتفاق مهم در نرخ سود بین بانکی

مهمترین سیگنال یک ماهه اخیر بورس / اتفاق مهم در نرخ سود بین بانکی

از نگاه برخی کارشناسان بازار سهام از جمله مهدی سماواتی، قاتل اصلی بورس و عامل ریزش شاخص بورس نرخ سود بین بانکی است. این نرخ در دوره ریزش بورس تا 22 درصد هم افزایش یافته بود اما اکنون به زیر 18 درصد تق...

TejaratNews.com/

سود بین بانکی 18٫3 درصد شد/ علت افزایش نرخ سود بین بانکی چیست؟

روند نرخ سود در بازارهای مالی هفته نخست اردیبهشت

روند نرخ سود در بازارهای مالی هفته نخست اردیبهشت

در هفته نخست اردیبهشت ماه، نرخ سود بازارهای مالی تغییراتی گوناگون را ثبت کرده که در مهم‌ترین آنها وام مسکن با گرانی همراه بوده و نرخ سود بین بانکی نیز به کمترین میزان خود در سال جدید رسیده است.

TejaratNews.com/

یک سیگنال مهم برای بورس امروز | نرخ سود بین بانکی باز هم کاهش یافت

نرخ سود بین بانکی کاهش یافت

نرخ سود بین بانکی افزایش یافت

سیگنال مهم بانکی به بورس | نرخ سود بین بانکی باز هم کاهش یافت!

سیگنال مهم بانکی به بورس | نرخ سود بین بانکی باز هم کاهش یافت!

یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر بورس از دیدگاه کارشناسان نرخ سود بین بانکی است و کاهش این نرخ می تواند به رونق بورس کمک کند. جدیدترین نرخ سود بین بانکی خبر از کاهش دوباره این نرخ می دهد.

NabzeBourse.ir/
عملیات بازار باز امکان هدایت نرخ سود بازار بین‌بانکی را فراهم کرد

عملیات بازار باز امکان هدایت نرخ سود بازار بین‌بانکی را فراهم کرد

بورستهران - ایرنا - معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی گفت: عملیات بازار باز نه تنها امکان هدایت نرخ سود بازار بین‌بانکی را برای بانک مرکزی فراهم کرد بلکه از طریق الزام به ارايه وثیقه در قالب توا...

Irna.ir/
دستکاری نرخ سود در روز‌های بحرانی بازار‌ها

دستکاری نرخ سود در روز‌های بحرانی بازار‌ها

پایان هفته گذشته، رییس کل بانک مرکزی در پستی اینستاگرامی از کاهش میانگین نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد خبر داد. با وجود اینکه ناصر همتی این کار را در راستای کاهش تورم و رکود در کشور می‌داند، اما برخی...

Bartarinha.ir/
بی‌اثر بودن افزایش نرخ سود بین‌بانکی بر سقوط بورس

بی‌اثر بودن افزایش نرخ سود بین‌بانکی بر سقوط بورس

یک کارشناس اقتصادی با رد تحلیل سقوط ارزش سهام بدلیل افزایش نرخ سود بین بانکی گفت: سال های گذشته نرخ سود بین بانکی افزایش یافت و بورس از آن متاثر نشد.

EghtesadOnline.com/
کاهش نرخ سود بانکی چقدر واقعیت دارد؟ / حمایت از بورس از کانال بانک مرکزی

کاهش نرخ سود بانکی چقدر واقعیت دارد؟ / حمایت از بورس از کانال بانک...

صحبت‌های علی صحرایی درخصوص برگزاری جلسه با مقامات پولی کشور این فرض را هم تقویت کرده که شاید متولیان اقتصاد بخواهند در جهت حمایت از بازار سرمایه به کاهش سود بانکی مبادرت کنند. اگر این فرضیه درست باشد ...

TejaratNews.com/
سقف سود بین بانکی 20درصد شد

سقف سود بین بانکی 20درصد شد

ريیس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها توافق کرده‌اند با توجه به شرایط برخی از بانک های ناتراز، نرخ سود بین بانکی را حداکثر 20 درصد تعیین و عملیاتی کنند.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس هفته اول مرداد از نگاه کارشناسان بازار سرمایه جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات خارجی صعود کرد؛ در معاملات پشت ... روبرویی سیگنال‌های منفی و مثبت / تکلیف دلار در روزهای پایانی دولت چیست؟ جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 بازار سیمان در قبضه 30 نفر! حداقل هزینه معیشت کارگری چقدر است؟ هزینه سرسام‌آور اجاره ویلا در شمال کشور! چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟ افزایش قیمت تخم مرغ در راه است؟ بورس در هفته آخر تیر/ پنجمین هفته مثبت بورس با طعم خروج پول حقیقی‌ها رشد دوباره بیت کوین در معاملات امروز/ روز سبز و قرمز ارزهای مجازی تخم مرغ گران می‌شود؟ هشدار دامداران درباره کمبود شدید دام آمار بارش‌ها هم محرمانه شد! / مشکل خوزستان قابل حل است؟ واردات برنج ممنوع شد تورم تیرماه از مرز 44درصد عبور کرد بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟ سه محصول جدید سایپا وارد بازار می‌شود لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند چه خبر از کریپتولند؟ | بازپرس پرونده چه گفت؟ اتفاق عجیب در بازار مسکن / هزینه وام مسکن تغییری نداشته است! قدرت نمایی بازار بدهی تحلیل تکنیکال و بنیادی وتوشه | هدف اول قیمتی وتوشه کجاست؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/1 کاهش نرخ بیکاری در استان تهران شاسی بلند جدید فولکس واگن رونمایی شد سود عرضه اولیه سپید کی و چگونه پرداخت می شود؟ پیش فروش مسکن در بورس کالا تایید شد رشد بیش از 12 درصدی بورس / بازارهای طلا و ارز به کدام سمت رفتند؟ فروش 90 میلیارد تومانی "بوعلی" در رینگ نقره‌ای قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار آزاد اعلام شد ورود نقدینگی به صندوق‌ها، مجددا معکوس شد! تحلیل تکنیکال و بنیادی غدیس | روند صعودی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید «ایرالکو» درآمد 820 میلیاردی را زد سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا آخرین قیمت طلا پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ زمان عرضه اولیه وهامون کی است؟ مسکن به بورس می‌رود؟ وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23هزار تومان بورس فردا تعطیل است؟ / اولین روز کاری بورس کی است؟ پراید جدید در راه بازار / اعلام مشخصات و قیمت احتمالی آن آخرین قیمت دلار پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چیست؟ قیمت مسکن در شرق تهران / افسریه ارزان‌تر است یا پیروزی؟ مرغ 100 هزار تومانی در راه است؟ واردات برق از سه کشور/ مشکل خاموشی‌ها حل شد؟ رشد 31 درصدی هزینه‌ زندگی/ هزینه مسکن در تهران، یک سوم درآمد خانوار اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟ چالش تعطیلات کرونایی برای برندگان قرعه‌کشی سایپا

در حال بارگیری...