چه زمانی برنج ارزان می‌شود؟

چه زمانی برنج ارزان می‌شود؟

دولت برای جلوگیری از نوسان قیمت در بازار باید بر اساس آمار دقیق از تولید و مصرف، واردات برنج را قبل از اول مرداد یا زمان شروع ممنوعیت واردات، انجام می داد و کمبود را با واردات جبران می‌کرد. البته وزیر جهاد کشاورزی قول داده که کمبود برنج داخلی را با عرضه از سوی شرکت بازرگانی دولتی جبران کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت برنج روزانه رو به افزایش است و با گران‌ شدن قیمت، قدرت خرید مردم پایین آمده و در سفره‌شان کمرنگ می‌‌شود و وقتی مردم نسبت به این افزایش قیمت معترض می‌شوند، مغازه‌داران می‌گویند، اگر الان خرید نکنید، قیمت برنج بالاتر نیز خواهد رفت.

برنج محصول استراتژیک که عجین شده با هزاران رنج است این روزها رکورددار گرانی در بازار است و قیمت‌های کیلویی 45 هزار تومان را نیز ثبت کرده است. اما آن طور که مسيولان می‌گویند این قیمت ها حباب زیادی دارد و آنچه دست کشاورز را می‌گیرد، زیر 30 هزار تومان است که برای آن هزینه‌های زیادی انجام داده است، پس در این میان این تفاوت قیمت به جیب عده‌ای خاص می‌رود.

دلایلی که برای افزایش قیمت برنج مطرح است،‌ کاهش تولید امسال برنج که به گفته وزیر جهاد کشاورزی 18 تا 20 درصد است، افزایش هزینه‌های تولید و نیز نفوذ دلالی و واسطه‌گری است، البته ممنوعیت واردات هم که معمولا 4 ماه در سال در فصل برداشت برنج وجود دارد نیز به کاهش عرضه تقاضا و افزایش قیمت برنج دامن زده است.

کاهش تولید و واردات امسال عاملی برای افزایش قیمت

تولید داخلی سالانه معمولا دو میلیون تن است. امسال به دلیل خشکسالی که بارندگی به استناد آمار وزارت نیرو با کاهش 50 درصدی رو به رو شده، در نتیجه تولید برنج نیز کم شده است. وزیر جهاد کشاورزی پیش بینی کرده که امسال به دلیل خشکسالی تولید این محصول 20 درصد کاهش داشته باشد.

در حالی که کاهش عرضه برنج داخلی به سبب پایین آمدن تولید وجود دارد، ممنوعیت واردات در فصل برداشت نیز از اوایل مرداد آغاز شده و تا پایان آبان ادامه می‌یابد. همه اینها باعث شده تا قیمت برنج در بازار بالا برود.

سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی 7 مرداد در حاشیه نشست با تشکل‌های کشاورزی اتاق تهران در جمع خبرنگاران درباره افزایش قیمت برنج افزود: وقتی در فصل برداشت برنج واردات آن ممنوع است، یعنی ما کمبود برنج را نمی‌توانیم کنترل کنیم یا باید قبل از مرداد برنج را به میزان کافی وارد کنیم یا بعد از آبان وارد کنیم، البته به این منزله نیست که ما بخواهیم جلوی کار بخش خصوصی را بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: خشکسالی هم 20 درصد تولیدات برنج را کاهش داده و روی افزایش قیمت تاثیر داشت، اما اثر این موضوع روی قیمت برنج خارجی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

افزایش هزینه‌های تولید دلیل دیگر افزایش قیمت برنج

قاسم علی حسنی دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اظهار کرد: در سال جاری هزینه‌های کارگری بیش از 200 درصد افزایش یافته، به طوری که مزد روزانه کارگر از 200 هزار تومان به 500 تا 700 هزار تومان رسیده است. به عبارتی مزد روزانه کارگری که تا سال گذشته برای مراحل کاشت و برداشت برنج 200 هزار تومان بود، امسال به حداقل 500 هزار تومان افزایش یافته است.

وی گفت: هزینه‌های دیگر از قبیل کود، سم و دیگر نهاده‌ها نیز به شدت افزایش یافته و با توجه به افزایش شدید هزینه‌های جانبی تولید برنج، قیمت برنج ایرانی نیز به شدت افزایش یافته است.

سود تا 20 هزار تومانی دلالان از فروش یک کیلو برنج

دلالی و واسطه گری از دیگر عوامل موثر در افزایش قیمت برنج است، این افراد قبل از برداشت برنج قراردادهایی با کشاورزان به قیمت‌های نازل می‌بندند و آنها هم به جهت نیاز مالی می‌پذیرند، علاوه بر آن پس از برداشت نیز این دلالان بین کشاورزان چنبره زده و محصول آنها را بزخری می‌کنند.

یک شالیکار گیلانی گفت: برنج هایی که در بازار به قیمت‌های بالای 45 هزار تومان فروخته می‌شود را از کشاورز زیر 30 هزار تومان خریداری می‌کنند.

ممنوعیت واردات دیگر عامل افزایش قیمت برنج

منع واردات 4 ماهه برنج همه ساله از اول مرداد در کشور اجرا می‌شود، اما امسال به دلیل کاهش تولید و واردات، ممنوعیت واردات تاثیر زیادی بر قیمت بازار گذاشته است از سوی دیگر برنج‌هایی که وارد شده و به گمرک رسیده‌اند، به زمان ممنوعیت واردات خورده‌اند که از گمرک ترخیص نمی‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه کاهش تولید و ممنوعیت واردات دو عامل اصلی گرانی برنج در بازار است، گفت: 70 هزار تن برنج در گمرک کشور رسوب کرده و در انتظار تعیین تکلیف از سوی وزارت جهاد کشاورزی است.

مسیح کشاورز گفت: تولید برنج در سال جاری به گفته برخی مسيولان 18 تا 30 درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر میزان واردات نیز در سال جاری 65 درصد افت کرده و به افزایش قیمت در بازار منجر شده است.

کشاورز افزود: متاسفانه تولید برنج در داخل آمار دقیقی ندارد، اما به اذعان برخی مسيولان به دلیل خشکسالی، تولید برنج 18 درصد کم شده است. برخی هم می‌گویند آسیب‌دیدگی از سیل نیز بیشتر بوده و کاهش تولید تا 30 درصد هم می‌رسد.

وی به کاهش واردات هم اشاره کرد و گفت: میزان واردات برنج در سال 99 تا 50 درصد و در سال جاری تا 65 درصد افت داشته است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در عین حال تاکید کرد: واردات برنج به کشور نیز از 31 تیرماه به مدت چهارماه ممنوع است و 70 هزار تن برنج در گمرک کشور رسوب کرده و ترخیص نمی شود.

تزریق قطره چکانی برنج به بازار

در این میان وزیر جهاد کشاورزی دستور داده است تا شرکت بازرگانی دولتی 100 هزار تن از محل ذخایر احتیاطی، برنج به بازار تزریق کند که از نظر کارشناسان این میزان نمی تواند در بازار تاثیر گذار باشد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: وزیر جهاد کشاورزی به شرکت بازرگانی دولتی دستور داده که از محل ذخایر احتیاطی کشور 100 هزار تن برنج به بازار تزریق کند، اما از نظر کارشناسی، این راهکار نیست و اصلا این میزان برنج نمی‌تواند در قیمت بازار تاثیرگذار باشد، چرا که تزریق مستمر به بازار می‌تواند التهاب قیمت را بگیرد و شرکت بازرگانی دولتی این میزان ذخیره را ندارد.

کشاورز همچنین گفت: امسال بخش خصوصی 200 تا 250 هزار تن واردات انجام داده و حدود 200 هزار تن هم شرکت بازرگانی دولتی وارد کرده است و این در حالی است که سالانه یک تا یک‌ونیم میلیون تن واردات برنج انجام می‌شد.

بنابراین دولت برای جلوگیری از نوسان قیمت در بازار باید بر اساس آمار دقیق از تولید و مصرف، واردات برنج را قبل از اول مرداد یا زمان شروع ممنوعیت واردات، انجام می داد و کمبود بازار را با و واردات جبران می‌کرد. البته وزیر جهاد کشاورزی قول داده است که کمبود برنج داخلی را با عرضه از سوی شرکت بازرگانی دولتی جبران کند.

منبع: فارس

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

بازار برنج کی به ثبات می‌رسد؟

بازار برنج کی به ثبات می‌رسد؟

مدیرکل توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد ثبات در بازار برنج گفت: توزیع برنج وارداتی تا رسیدن بازار به شرایط ایده‌آل ادامه دارد.

TejaratNews.com/
تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت‌ها / قیمت برنج ایرانی چقدر شده است؟

تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت‌ها / قیمت برنج ایرانی چقدر شده است...

در حالی که برخی فعالان بازار برنج معتقد هستند که واردات برنج خارجی بر قیمت برنج داخلی تاثیری نخواهد داشت، این سوال پیش می‌آید که سرنوشت برنج‌های موجود در گمرکات کشور به کجا خواهد رسید.

TejaratNews.com/
وزیر جهاد کشاورزی: بازار برنج کنترل می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی: بازار برنج کنترل می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی ساداتی‌نژاد درباره‌ی قیمت برنج گفت: خشکسالی سبب کاهش 20 درصدی تولید برنج ایرانی شده است. با ذخایری که در شرکت بازرگانی دولتی وجود دارد بازار برنج کنترل می‌شود.

Bartarinha.ir/
سیاست یک بام و دوهوا در تنظیم بازار برنج

سیاست یک بام و دوهوا در تنظیم بازار برنج

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: وزیر جهادکشاورزی به دلیل فشار نماینده ها با چهار ماه دوره ممنوعیت واردات برنج موافقت کرد.

Bartarinha.ir/
پیشنهاد بخش خصوصی برای تنظیم بازار برنج

پیشنهاد بخش خصوصی برای تنظیم بازار برنج

ريیس انجمن واردکنندگان برنج با ارسال نامه‌ای به مسيول هماهنگی تیم اقتصادی دولت، پیشنهاداتی را برای تنظیم بازار برنج ارايه کرد.

TejaratNews.com/
قیمت برنج ایرانی باز هم افزایش یافت

قیمت برنج ایرانی باز هم افزایش یافت

بازار برنج با تزریق ‌صد هزار تن برنج تنظیم بازاری هم آرام نگرفت. قیمت‌های عجیب و باورنکردنی، همچنان مصرف‌کنندگان را نگران می‌کند

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول

افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول

قیمت برنج مرغوب ایرانی در میادین 47‌ هزار تومان و ارزان‌ترین برنج نیم‌دانه 23‌ هزار تومان است. بر این اساس، قیمت برنج در میادین میوه و تره‌بار هم به نزدیکی 50هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
سیگنال درست قیمتی به بازار برنج

سیگنال درست قیمتی به بازار برنج

به صورت روزشمار استفاده از قراردادهای گواهی سپرده کالایی در حال شکل‌گیری است و در روزهای اخیر پس از سیمان، برنج هم به جمع کالاهایی که از قراردادهای سپرده کالایی...

EghtesadOnline.com/
برنج ایرانی وارد بورس می‌شود! / احتمال واردات برنج شکسته به کشور

برنج ایرانی وارد بورس می‌شود! / احتمال واردات برنج شکسته به کشور

برنج ایرانی آن قدر گران شده که تقاضای زیادی برای مصرف آن چندان وجود ندارد. به همین دلیل قرار است یا وارد تالار بورس شود یا صادرات آن آزاد شود. آیا وارد شدن برنج ایرانی به بورس کالا باعث گران شدن برنج ...

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت برنج در بازار

جدیدترین قیمت برنج در بازار

براساس آخرین آمار گمرک ایران موجودی برنج خارجی در گمرک و بنادر کمتر از 40 هزار تن است و این در حالیست که هر کیلو برنج ایرانی در تیر ماه امسال به طور متوسط بیش از 37 هزار و 300 تومان قیمت خورده و این م...

TejaratNews.com/
احتمال افزایش عجیب قیمت برنج/ واردات 80 درصد و مصرف برنج 50 درصد کاهش داشت

احتمال افزایش عجیب قیمت برنج/ واردات 80 درصد و مصرف برنج 50 درصد ک...

با وجود آنکه فعالان بازار مواد غذایی از کاهش 50 درصدی مصرف برنج و کاهش 80 درصدی واردت برنج خارجی خبر می‌دهند اما زمزمه‌های افزایش دوباره قیمت برنج در بازار شنیده می‌شود.

TejaratNews.com/
واردات برنج ممنوع شد

واردات برنج ممنوع شد

ممنوعیت فصلی واردات برنج از امروز همزمان با اول مردادماه آغاز شده و تا پایان آبان ماه، گمرک مجاز به ترخیص برنج‌های وارداتی نیست مگر طبق شرایط تعیین شده.

Bartarinha.ir/
ممنوعیت واردات برنج از امروز

ممنوعیت واردات برنج از امروز

ممنوعیت فصلی واردات برنج از امروز آغاز شده و تا پایان آبان ماه، گمرک مجاز به ترخیص برنج‌های وارداتی مگر طبق شرایط تعیین شده نیست.

TejaratNews.com/
احتمال مواجه بازار برنج با موجی از کمبود و گرانی

احتمال مواجه بازار برنج با موجی از کمبود و گرانی

خشکسالی و کاهش تولید برنج موجب شد وزارت صمت رفع ممنوعیت واردات برنج در فصل کشت را مصوب کند، اما با مخالف وزارت جهاد کشاورزی این ممنوعیت پا برجا ماند. این در حالی است که کارشناسان معتقدند؛ با توجه به ک...

Bartarinha.ir/
اتفاق عجیب در بازار برنج!

اتفاق عجیب در بازار برنج!

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران در رابطه با میزان واردات برنج و گران شدن برنج های داخلی و خارجی توضیحاتی داد.

TejaratNews.com/
تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس نرخ بهره و تاثیر آن بر تصمیمات سرمایه‌گذار تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟ آیا می‌توان قیمت‌گذاری دلار را حذف کرد؟ / خطر افزایش قاچاق ثبت‌ نام، احراز هویت سامانه سجام، اعتبارسنجی و ده‌ها خدمات کاربردی دیگر با سوپر اپلیکیشن تاپ مجمع " شتوکا " نزدیک است " اعتلا " در مجمع به افزایش سرمایه رسید گردهمایی سهامداران " ولشرق " در نهمین روز آبان آخرین خبرها از پرداخت سود " شستا "/زمان پرداخت سود " شستا " تغییر کرد انتشار اوراق بدهی " ثتران " جهت تامین مالی یک پروژه " غپینو " از افزایش نرخ خرید مواداولیه گفت افزایش‌سرمایه 61 درصدی از سود انباشته جزيیات جدید برای متقاضیان مسکن/ چه کسانی می‌توانند ثبت‌نام کننند؟ ارزش سهام عدالت 28 مهرماه مدارک مورد نیاز برای ثبت‌نام مسکن امکان ثبت‌نام مجرد‌ها در طرح ملی مسکن ورود کامیون‌های ایرانی به قره‌باغ ممنوع شد از دکل گمشده چه خبر؟ اتفاق عجیب در تجارت نفتی ایران و چین / عربستان جایگزین ایران شد! افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر آخرین وضعیت 6 هزار کامیون دست دوم افت 13 هزار واحدی شاخص کل بورس / هفته آینده بازار مثبت می‌شود؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 28 مهر ماه بازدهی منفی 17 درصدی پالایشی در سال جاری