موج جدید کاهش قدرت خرید ایرانی‌ها خبرساز شد

موج جدید کاهش قدرت خرید ایرانی‌ها خبرساز شد

خبر تعطیلی 255 رستوران در مشهد شوک جدیدی به بازار رستوران ها بود که نشان می دهد کاهش قدرت خرید مردم تاثیرات بسیار...

انتخاب: خبر تعطیلی 255 رستوران در مشهد شوک جدیدی به بازار رستوران ها بود که نشان می دهد کاهش قدرت خرید مردم تاثیرات بسیار عمیقی بر بیکاری گذاشته است که به مرور بیشتر نیز خواهد شد. از سوی دیگر بالا رفتن قیمت اجاره مکان ها و مواد اولیه نیز تاثیر بسیار در روند تعطیلی برخی اصناف و بخصوص رستوران ها گذاشته است.

نادر رفتاری، صاحب امتیاز برند رفتاری و رستوران دار، که در آغاز درباره تعطیلی رستوران ها به علت کاهش قدرت خرید مردم گفت: این اتفاق برای اصناف بخصوص رستوران ها از زمان کرونا شروع شد و 55 درصد رستوران های تهران به صورت ناخواسته به سمت ورشکستگی رفتند؛ این اتفاق قبل از بالا رفتن قیمت ها بود. الان که قیمت مواد اولیه و اجاره ها بالا رفته است قدرت خرید مردم کم می شود و موج شدید این اتفاق را در ماه آینده در کل کشور می بینیم که رستوران ها و اصناف این چنینی با بالا رفتن مواد اولیه و اجاره ناچار به تعطیلی می شوند. این رستوران ها چه بفروشند چه نفروشند باید دارایی و بیمه و... را هم پرداخت کنند نتیجتا در ماه های آینده شاهد تعطیلی خواهیم بود و مدل رستوران داری عوض می شود که منجر به حرفه ای شدن و تخصصی تر شدن هم می شود تا مدیریت بحران هم یاد بگیرند.

وی در ادامه نسبت به شکل جدید رستوران ها پس از تعطیلی ها افزود: به این اصناف به صورت تخصصی نگاه نشده است و فقط به عنوان یک شغل به آن نگاه شده است در حالیکه این کار فوق العاده تخصصی است؛ اینطور نیست که یک رستوران احداث کنند و پیش بروند در حالیکه با یک نوسان همه چیز بهم می ریزد چون شما مستقیم با سلامت مردم سر و کار دارید و رعایت این مسيله هزینه بر است و زمانیکه نتوانید آن را رعایت کنید باید تعطیل کنید. در مشهدی که زاير پذیر است و موج جمعیت در آن کم نمی شود و مسافر ها در آن پول خرج می کنند، 255 رستوران تعطیل شده است! در تهران مسلما این عدد بیشتر می شود چون در مشهد مقداری ارزان تر است.

نادر رفتاری در پایان درباره ادامه روند تعطیل شدن اصناف و رستوران ها بر اثر کاهش قدرت خرید مردم گفت: این روند باعث کمرنگ تر شدن توجه به رستوران ها می شود.برخی رستوران ها در کرونا پرسنل را حفظ کردند و بخاطر وظیفه اخلاقی و بحران کل کشور نیروهای را تعدیل نکردند اما الان که فروش کم است پرسنل چگونه حفظ شوند؟ قیمت مواد اولیه و اجاره ها به شدت در این زمینه تاثیر می گذارد. ما باید یک بیکاری شدید در این زمینه مواجه می شویم که قشر ضعیف درگیر آن می شوند چون کارگر رستورانی عمدتا قشر ضعیف محسوب می شوند. تیپولوژیک رستوران داری باید عوض شود و مقداری هم یاد بگیریم که غذا را به اندازه ای که می خواهیم خرید کنیم؛ این اتفاق در چند سال گذشته در میوه جات اتفاق می افتد. شاید به آن سمت می رویم که میزان غذا تغییر کند، مثلا نیم پرسی هم بفروشند.

پ
سود خطوط هوایی جهانی چقدر است؟ سقوط بیت‌کوین رکورد زد دویچه بانک هشدار داد: موجی از نکول در جهان در راه است رفع فوری تعرض به بیش از 130 هکتار زمین دولتی در اردیبهشت ماه سقوط بیت‌کوین رکورد زد برنامه جذب 20 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در سواحل مکران افزایش 17.2 درصدی تردد در محورهای برون‌شهری برنامه جدید بانک‌های بزرگ آمریکا پیشرفت 90 درصدی طرح ملی پایش وضعیت رویه راه‌های کشور عقب نشینی نفت پس از اعلام کاهش تولید عربستان قیمت طلا در حال نوسان است بورس کالا میزبان بیش از 424 هزار تن کالا راهکار جدید برای ثبات بازار مسکن در این کشور، به کارگران دستمزد 4برابری می‌دهند قیمت مرغ اشک همه را درآورد | قیمت مرغ در بازار امروز به کیلویی چند تومان رسید؟ اجرای پیشنهاد قالیباف یعنی افزایش مصرف کالاهای ارزان، واردات بی رویه و در نتیجه کاهش تولید به عراقی‌ ها همین را بفرمایید و پولتان را بگیرید! پژو 207 با موتور جدید/ یک تغییر دور از انتظار! کادیلاک تاج قدیمی را از سر برداشت و نشانی تازه بر سینه زد! / عکس تبعات واردات خودرو بدون انتقال ارز/ نفع حداقلی و زیان حداکثری راه حلی برای حل بلاتکلیفی واردات آیفون وجود دارد؟ برگزاری 4 پنل تخصصی سازمان بورس در نمایشگاه صنعت مالی راه‌آهن میانه - بستان آباد - تبریز 18 خرداد با حضور ريیس جمهور افتتاح می‌شود/ زمان سفر ریلی بین تهرا... دلار 50 هزار تومانی خریدار ندارد/ منتظر دلار 40 هزار تومانی باشید عربستان یک‌تنه نفت را گران کرد سقوط آزاد قیمت‌ها در بازار رمزارز/ گاوها بازار را در... عربستان یک‌تنه نفت را گران کرد یک کیلو گوشت چرخ کرده گوسفندی چند است؟ عراقی‌ها برای کدام کالای ایرانی دست به جیب شدند؟ قیمت باورنکردنی سوخت هواپیما! زلزله شدید در قیمت بیت کوین خطر نسخه‌پیچی بنگاه‌ها برای بازار مسکن خبر جدید درباره یارانه ها؛ جزيیات اجرای طرح کالا برگ اعلام شد امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز نوآوری پست و مرکز نوآوری بانک ملی (فینوداد) حرکت غیر قابل پیش بینی عربستان در نشست اوپک پلاس، نفت را بالا کشید! اجاره نشینی در زعفرانیه چقدر هزینه دارد؟ اقتصاد عربستان کی از ایران جلو افتاد؟ کاهش شدید سرانه مصرف مرغ در کشور هزینه وام مسکن برای متاهل‌ها چقدر است؟ کاهش 100 تا 300 میلیون تومانی قیمت خودروها قیمت قارچ از مرغ سبقت گرفت! پیش بینی بورس سه شنبه 16 خرداد | کدام نمادها پرتقاضا هستند؟ خطر نسخه‌پیچی بنگاه‌ها برای بازار مسکن ساختار تاسیس «صندوق‌های سرمایه‌گذاری بازنشستگی تکمیلی» تصویب شد این کارخانه‌های ایرانی در اروپا تاسیس شدند! اجاره نشینی در زعفرانیه چقدر هزینه دارد؟ اخبار مهم کدال دوشنبه 15 خرداد 1402 | خبرهای مهم برای سهامداران اخابر، شگویا و فرابورس افزایش تعرفه ترانزیت از تنگه‌ «بسفر» و «داردانل» توسط ترکیه کاهش تسهیلات تکلیفی بانک‌های قرض الحسنه/ وام فرزندآوری و ازدواج جدید نمی‌دهیم تغییرات جدید در مشاغل سخت و زیان آور / چه کسانی با 20 سال سابقه بازنشسته می‌شوند؟