بورس ایده‌های نو را تبدیل به کسب و کار می‌کند

بورس ایده‌های نو را تبدیل به کسب و کار می‌کند

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: طی یک سالی که از شکل گیری سکو‌های تامین مالی جمعی در ایران می گذرد 9 طرح بر روی سکو‌های تامین مالی جمعی منتشر شده است.

مهدی مدنیان عضو یکی از سکو‌های تامین مالی جمعی در گفت‌ و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت:کسانی که ایده‌ای دارند و هنوز در مراحل ثبت آن هستند برای جذب سرمایه می‌توانند از روش تامین مالی جمعی که در حال حاضر در ایران فعال شده استفاده کنند. آن‌ها باید از طریق ایجاد استارت آپ‌ها و سرمایه گذار‌های خطر پذیر (vc) مسیر خود را دنبال کنند.

وی در رابطه با مراحل تامین مالی از طریق این روش جدید بیان کرد: سرمایه گذاری جمعی یک روش مکمل برای تامین مالی است که در سال 2006 از ایالات متحده آغاز شده است. در حقیقت این مدل تامین مالی امکان تامین بودجه پروژه‌های جدید، مشاغل نو، کسب و کار‌های نوپا یا کارهایی که نیاز ساده به سرمایه در گردش دارند، را  فراهم می‌کند. جایی که کانال‌های سنتی بانکی فقط راه حل‌های محدودی ارايه می‌دهند.

بیشتر بخوانید 

  • تغییر ساعت معاملات نماد‌های گواهی سپرده و صندوق کالایی سکه طلا

این کارشناس تامین مالی بیان کرد: روش تامین مالی جمعی از قدرت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند و هزینه‌های عملیاتی آن نیز محدود است. در ایران با عنایت به نیاز بنگاه‌های اقتصادی به منابع مالی، جهت فعالسازی ظرفیت‌ها و ارتقاء توان رقابت‌پذیری به منظور رشد و بازدهی هر چه بیشتر آن ها، پلتفرم‌های تامین مالی جمعی زیر نظر فرابورس ایران پا به عرصه گذاشته اند.

وی ادامه داد: شرکت فرابورس ایران در این مسیر دستورالعمل‌های لازم را تنظیم کرده و از طرف دیگر به شرکت‌هایی در این راستا مجوز اعطا کرده است.

مدنیان عنوان کرد: در این میان شرکت‌هایی از پیشگامان تامین مالی جمعی، با دریافت مجوزهای لازم، تامین مالی طرح‌های شرکت‌های کوچک و متوسط را جهت تامین مواد اولیه، توسعه محصول، خرید دستگاه‌های مورد نیاز، سرمایه در گردش، ایجاد خطوط تولید جدید، بازاریابی و فروش محصول و ... تا سقف 10 میلیارد تومان به روش جذب سرمایه گذاران از طریق سکوی تامین مالی جمعی انجام می‌دهند. در طول یک سالی که از شکل گیری سکو‌های تامین مالی جمعی در ایران گذشته است 9 طرح بر روی سکو‌های تامین مالی جمعی منتشر شده است.

این کارشناس در رابطه با روش تامین مالی جمعی بیان کرد: روش کار به این صورت است که یک طرح بعد از طی مراحل اعتبارسنجی و کسب نماد از فرابورس، برای مدت زمان محدودی در سکو منتشر می‌شود. این سکو قبلا ابزار‌های لازم برای ارتباط و نظارت و واریز پول را فراهم نموده است. همزمان با انتشار طرح در سکو، کمپین‌های تبلیغی طرح در سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها، شبکه‌های اجتماعی فعال می‌شوند و افراد نامحدودی از طرح بازدید می‌کنند و تعداد زیادی از آن‌ها به میزانی که تمایل داشتند در طرح سرمایه گذاری می‌کنند. مبالغ جمع شده زیر نظر فرابورس در یک حساب پرداخت در صف قرار می‌گیرند. پس از پایان دوره تکمیل سرمایه و یا رسیدن به هدف مالی طرح، پول به حساب شرکت متقاضی برای اجرای طرح واریز می‌شود.

وی ادامه داد: برای سرمایه گذاران طرح، از طرف فرابوس اوراق گواهی شراکت صادر می‌شود. این اوراق معاف از مالیات است و در بازار ثانویه فرابورس قابلیت خرید و فروش دارد. اعطای گواهی مشارکت به سرمایه گذاران در قالب جدید و تحت وب، هسته اصلی این مدل را شکل می‌دهد. مدل مذکور به این صورت است که افراد در پروژه‌ای خاص، در یک کسب وکار سرمایه گذاری می‌کنند و در ازای آن سهمی از منافع حاصل از آن پروژه را دریافت می‌کنند.

مدنیان در رابطه با فرآیند اجرایی از طرف سرمایه گذار گفت: در این روش سرمایه گذاران پس از ورود کد سجامی بصورت آنلاین با ارتباط با سامانه سپرده گذاری مرکزی احراز هویت می‌شود و می‌توانند در هر یک از طرح‌هایی که بر روی سکو منتشر شده است سرمایه گذاری کنند. اشخاص حقیق به میزان 5 درصد مبلغ هر طرح مجاز به سرمایه گذاری هستند و برای اشخاص حقوقی محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

این کارشناس تامین مالی با اشاره به فرآیند اجرایی سرمایه پذیر (متقاضی) گفت:  ارايه طرح توسط متقاضی به سکو جهت ارزیابی و تامین مالی، ارسال مشخصات متقاضی به سامانه‌های ارزیابی و اعتبارسنجی و دریافت نتیجه آن با ارزیابی بر اساس الگوریتم‌های حرفه‌ای، از مراحل اجرایی سرمایه پذیر است.

وی گفت: تعیین نمره اعتباری، دریافت وثایق و تضامین لازم از متقاضی و عقد قرارداد، درصورت نیاز اخذ ضمانت نامه توسط متقاضی از صندوق‌های پژوهشی (نانو، تهران، نوین و...)، دریافت مبلغ کارمزد توسط سکو، ارسال طرح به فرابورس و دریافت نماد، انتشار طرح توسط سکو و نمایش طرح بر روی سکو، آغاز دوره سرمایه پذیری و جمع آوری وجوه سرمایه گذاران برای طرح توسط سکو، از دیگر مراحل اجرایی سرمایه پذیر است.

انتهای پیام/

‌انتشار اوراق تامین مالی توسط 8 شرکت بورسی با رتبه‌بندی اعتبار

‌انتشار اوراق تامین مالی توسط 8 شرکت بورسی با رتبه‌بندی اعتبار

مدیرعامل یک شرکت رتبه‌بندی در بورس گفت: یکی از روش‌های تامین مالی آسان و ارزان از بازار سرمایه به وسیله رتبه‌بندی شرکت‌ها انجام می‌شود و تاکنون 8 شرکت به وسیله رتبه‌بندی با انتشار اوراق در بازار سرمای...

FarsNews.ir/
«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر تمام استثناها

«صندوق پروژه» و اتفاقی مهم در تامین مالی/ ابزارهای جدید و چتری بر ...

مدیرعامل گروه سرمایه گذاری توسعه ملی در نمایشگاه کیش اینوکس 2021 گفت: در مدل‌های سرمایه‌گذاری قدیمی، شاهد ساختار نسبتا سنگینی آن هستیم چراکه باید اطمینان از انتخاب پیمانکار، تامین منابع نقدی و تضمین و...

BourseNews.ir/
تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

تشریح میزان تامین مالی دولت از بورس/ سال99 و 130همت اوراق مرابحه

حجم تامین مالی دولت در سال جاری 152 همت بود که از این مقدار 106 همت اوراق خزانه، 34 همت اوراق مرابحه و 11 همت اوراق سلف بود. یعنی 45 همت اوراقی که به صورت کش از بازار سرمایه خارج شد.

BourseNews.ir/
بورس؛ با طعم استارت آپ!

بورس؛ با طعم استارت آپ!

در چند سال اخیر، به بهانه‌ های مختلف ورود استارت‌ آپ‌ ها به بازار سرمایه به تاخیر افتاد.

EghtesadOnline.com/
انتشار 51 هزار میلیارد تومان اوراق تامین مالی اسلامی دولت/عمده زیان سهام‌داران مربوط به بازار پایه فرابورس است

انتشار 51 هزار میلیارد تومان اوراق تامین مالی اسلامی دولت/عمده زیا...

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تا کنون 130 هزار میلیارد تومان انواع اوراق منتشر شده که عمده آن از نوع اسناد خزانه اسلامی برای مطالبات پیمانکاران بود که تامین مالی دولت محسوب نمی‌شود. از این رقم ...

FarsNews.ir/
عشقی؛ مانعی برای تسهیل فضای کسب و کار

عشقی؛ مانعی برای تسهیل فضای کسب و کار

پیچیدگی های بوروکراتیک در ایران همواره به عنوان یکی از موانع توسعه کسب و کار و اشتغالزایی بوده و فعالان اقتصادی از لزوم اخذ مجوزهای عجیب و غیرضروری شکایت کرده اند.

EghtesadOnline.com/
دولت باید به راحتی بتواند از بازار بدهی تامین مالی کند

دولت باید به راحتی بتواند از بازار بدهی تامین مالی کند

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: ما قصد داریم بازار بدهی را بزرگ کنیم تا هم دولت و هم شرکت‌های خصوصی به راحتی از این بازار تامین مالی کنند.

TejaratNews.com/
استارت آپ ها منتظر خبرهای خوش باشند

استارت آپ ها منتظر خبرهای خوش باشند

معاون پذیرش فرابورس ایران گفت: برای شرکت‌های کسب و کار نوپا (استارتآپ‌ها) ضوابط خاص پذیرش تعیین شده و هیچ مانعی برای ورود آن‌ها به بازار سرمایه وجود ندارد و در...

EghtesadOnline.com/
شیوه‌های تامین مالی بخش خصوصی از بورس/تامین مالی دولت آری یا خیر

شیوه‌های تامین مالی بخش خصوصی از بورس/تامین مالی دولت آری یا خیر

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: توسعه بازار بدهی یکی از الزامات توسعه پایدار بازار سرمایه است. انتشار اوراق بر مبنای رتبه اعتباری از شیوه‌هایی است که در کنار طراحی اوراق مناسب هر صنعت می تواند چشم انداز ...

FarsNews.ir/
کلید تامین مالی مسکن در دست بورس است؟

کلید تامین مالی مسکن در دست بورس است؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: میزان تمایل سهامدارن به استقبال از صندوق زمین و ساختمان به وضعیت بورس ربطی ندارد، بلکه به فرد متولی مربوط است.

EghtesadOnline.com/
تامین مالی پروژه‌های ساخت مسکن از بورس ممکن است؟

تامین مالی پروژه‌های ساخت مسکن از بورس ممکن است؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: میزان تمایل سهامدارن به استقبال از صندوق زمین و ساختمان به وضعیت بورس ربطی ندارد، بلکه به فرد متولی مربوط است.

TejaratNews.com/
نگاهی به تامین مالی در نیمه نخست سال 1400

نگاهی به تامین مالی در نیمه نخست سال 1400

در 6 ماه اول سال‌جاری بیش از 133 هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق انتشار اوراق مالی اسلامی با میانگین نرخ اسمی 18‌درصد در بازار سرمایه انجام شده است که این...

EghtesadOnline.com/
جزيیات طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار

جزيیات طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار

ريیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس: مجوز کسب کار نباید مانع کار تولیدی شود.

Irinn.ir/
رقابتی شدن اقتصاد با سهولت فضای کسب و کار

رقابتی شدن اقتصاد با سهولت فضای کسب و کار

نایب ريیس کمیسیون ویژه جهش تولید و حمایت از تولید ملی در مجلس گفت: با تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، زمینه برای رقابتی شدن فراهم می شود.

Irinn.ir/
ناشران بورسی در مسیر افزایش سرمایه فعالیت تجاری در مرزمیلک از سرگرفته شد روزگاری که مسيولان برای مردم درست کردند! ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد سامانه بازرگام چیست و چگونه کار می‌کند؟/ عرضه مرغ و برنج 20 هزار تومانی! طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 11 آذرماه انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد