گزارش مرکز آمار از تورم بازار اجاره/ افزایش تورم ماهانه بخش کرایه

گزارش مرکز آمار از تورم بازار اجاره/ افزایش تورم ماهانه بخش کرایه

مرکز آمار، گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در تیر 1401 را منتشر کرده و بر اساس آن، روند تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در بخش اجاره مسکن در سطح کشور و مناطق شهری و روستایی تفاوت‌‌هایی داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار اخیرا گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در تیر 1401 را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، در ماهی که گذشت، روند تورم نقطه‌ای در بازار اجارهمسکن، در سطح کشور و مناطق شهری و روستایی کاهشی و تورم ماهانه و سالانه افزایشی بود.

در خرداد اما تورم ماهانه برای خانوارها در سطح کشور و مناطق شهری کاهشی و نرخ تورم نقطه‌ای و سالانه آن افزایشی بود. هر سه نرخ تورم برای خانوارهای مناطق روستایی صعودی به ثبت رسیده بود.

مطالعه بیشتر: تاثیر کاهش تولید مسکن بر آینده بازار/ خانه در تیر چقدر گران شد؟
آمارها در مورد اجاره چه می‌گویند؟

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه بخش اجارهمسکن (درصد تغییر عدد شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به عدد شاخص ماه قبل آن)، در ماه تیر 1401، افزایشی بوده است. این رقم در آخرین گزارش مرکز آمار، 3،8 درصد ثبت شده، در حالی که در خرداد 2،3 درصد بوده است. مقایسه دو عدد، افزایش 65،22 درصدی را در تورم ماهانه، نشان می‌دهد. در حالی که این شاخص در ماه خرداد نسبت به اردیبهشت هشت درصد کاهش یافته بود.

اما نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل)، در چهارمین ماه سال جاری، 31،4 درصد بوده است. این رقم در خرداد 31،7 درصد اعلام شد. مقاسه دو عدد، کاهش 0،95 درصدی را در نرخ تورم نقطه‌ای بخش اجارهمسکن نشان می‌دهد. این شاخص در ماه خرداد نسبت به اردیبهشت 4،28 درصد افزایش یافته بود.

همچنین، نرخ تورم سالانه، نیز شاخص مهمی در بررسی تحولات بازار اجارهمسکن محسوب می‌شود. این رقم، گویای درصد تغییر در میانگین اعداد شاخص قیمت، در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه این بخش، در تیر سال 1401 به 27،9 رسید.

مرکز آمار، این رقم را در خرداد سال جاری، 27،3 درصد اعلام کرده بود. این به معنای افزایش 2،20 درصدی، در نرخ تورم سالانه بخش اجارهمسکن است. این شاخص در ماه خرداد نسبت به اردیبهشت 1،49 درصد افزایش یافته بود.

مطالعه بیشتر: بازدهی بازارها در تیر 1401/ رشد بازارهای کالایی، افت 3 بازار مالی
شرایط در مناطق شهری و روستایی چگونه است؟

آماری که تا کنون به آن اشاره شد، در سطح کشور بود. اما شرایط برای خانوارهای ساکن در مناطق شهری و روستایی، به تفکیک چگونه است؟

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در مناطق شهری به ترتیب به 3،9، 31،6 و 27،9 درصد رسیده است. این ارقام در خرداد 2،3، 31،8 و 27،3 درصد بود. این به معنای کاهش 0،63 درصدی نرخ تورم نقطه‌ای و افزایش 69،57 و 2٫20 نرخ تورم ماهانه و سالانه است.

در خرداد، گزارش‌ها گویای کاهش هشت درصدی نرخ تورم ماهانه نسبت به اردیبهشت و افزایش 4،61 و 1،49 درصدی نرخ تورم نقطه‌ای و سالانه در بخش اجارهمسکن برای خانوارهای شهری بودند.

از سوی دیگر، گزارش مرکز آمار می‌گوید که نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه در مناطق روستایی به ترتیب 2،7، 28،9 و 27،8 درصد افزایش یافته است. این ارقام در خرداد به 2، 30،2 و 27،5 درصد رسیده بود. این به معنای کاهش 4،30 درصدی نرخ تورم نقطه‌ای و افزایش 35 و 1،09 نرخ تورم ماهانه و سالانه است.

در خرداد، گزارش‌ها افزایش 11،11، 2،72 و 1،48درصدی را در نرخ تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه خانوارهای روستایی، برای بخش اجارهمسکن نشان می‌دادند.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید