پیش‌بینی یک کارشناس از تاثیر آشتی‌کنان ایران و عربستان بر بورس/ شرایط 180 درجه تغییر می‌کند؟

پیش‌بینی یک کارشناس از تاثیر آشتی‌کنان ایران و عربستان بر بورس/ شرایط 180 درجه تغییر می‌کند؟

یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: پیش‌بینی از این‌که آیا این پایداری یا روند واکنش مثبت در بازار ارز، سکه، طلا و بورس پایدار خواهد ماند یا خیر، به مواضعی برمی‌گردد که در آینده پیش رو خواهیم داشت.

مریم فکری: خبر آمد که بالاخره ایران و عربستان با یکدیگر به توافق رسیدند. رابطه تهران و ریاض که بعد از تنش‌های به وجود آمده در سال 94 تقریبا 7 سالی شکرآب بود، دیروز با میانجی‌گری چین به مرحله توافق و آشتی رسید. این خبر باعث شد که بازارهای مالی از جمله طلا، سکه و ارز در مسیر نزولی قرار گیرند و کانال‌شکنی قیمت‌ها در جهت ریزشی را شاهد باشیم.

کارشناسان اعتقاد دارند که این وضعیت را در بازار سرمایه نیز می‌توانیم شاهد باشیم؛ به طوری که آشتی‌کنان ایران و عربستان، بازار را در جهت جهشی قرار دهد. آخرین گزارش از روند بازار سرمایه نشان می‌دهد که در حال حاضر شاخص‌کل بورس روی رقم یک میلیون و 816 هزار و 765 واحد ایستاده است.

به باور تحلیلگران بازار سرمایه، اگر توافق با کشورهای همسایه و برجام احتمالی رخ دهد بازار سرمایه بیشترین سود را خواهد داشت، چون سازوکار شرکت‌ها در شرایط غیرتحریمی بهتر و همراه سودآوری بیشتر خواهد بود.

اثرات تحریم را امروز به‌خوبی در بازارها دیدیم

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در همین خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌گوید: دو مساله وجود دارد؛ یکی نوسان نرخ دلار در بازار آزاد و دیگری، نوسان در بازار ارز نیما و تالار مبادلات ارز و طلا.

وی می‌افزاید: به ناصحیح و غیرکارشناسی برخی از فعالان اقتصادی، تلاطم در بازار ارز را برای بازار سرمایه هم موثر می‌دیدند؛ در صورتی که این نوسان‌های کوتاه‌مدت، همان‌طور که نرخ دلار در مقطعی در کانال 60 هزار تومان رفت و الان وارد کانال 45 هزار تومان شده، نشان‌دهنده این است که این تلاطم و نوسان می‌تواند یک الگویی برای محاسبه و برآورد قیمت ارز در تالار نیما یا تالار مبادلات ارز و طلا قرار گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح می‌کند: به هر صورت انتظارات تورمی، اثرات تحریم و اثرات بهبود روابط دیپلماتیک در سطح بین‌الملل، به خوبی امروز در بازار ارز، سکه و بورس مشاهده کردیم.

آقابزرگی ادامه می‌دهد: تا پیش‌تر از این شاید آن‌چنان بااهمیت یاد نمی‌شد که تحریم‌ها یا روابط بین‌الملل چقدر روی اقتصاد اثر دارد، اما بازار ارز، سکه و بورس نشان داد که تاکنون بسیار تحت‌تاثیر این موضوع قرار گرفته بودند و در آینده هم قرار خواهند گرفت.

شرایط مثبت بازارها پایدار می‌ماند؟

وی متذکر می‌شود: پیش‌بینی از این‌که آیا این پایداری یا روند واکنش مثبت در بازار ارز، سکه، طلا و بورس پایدار خواهد ماند یا خیر، به نظر من به مواضعی برمی‌گردد که در آینده پیش رو خواهیم داشت.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به انتظار فعالان اقتصادی، عنوان می‌کند: چه بهبود وضعیت توافق برجام و چه هر گونه فعل و انفعال دیپلماتیک و سیاسی که منجر به گشایش‌های اقتصادی مثل توافق با عربستان و نیز باز شدن دفاتر دیپلماتیک بین ایران و عربستان شود، مطمينا اثرات مثبت نه‌تنها در بازار سرمایه، بلکه در اقتصاد خواهد داشت.

آقابزرگی یادآور می‌شود: اگر به خاطر داشته باشید، در یک ماه گذشته نقطه عطف جهش قیمت ارز، دلار و درهم، زمانی بود که امارات اعلام کرد که مبادلات درهم با ایران ندارد و نخواهد داشت. اما الان برعکس وقتی امارات، قطر، بحرین و سایر کشورها با ایران کار کنند، وضعیت اقتصادی بهبود خواهد یافت.

وی متذکر می‌شود: نکته کلیدی این‌جاست که منابع حاصل از صادرات ارز تا زمانی که از کشورهای دیگر وارد کشور نشود، ما نمی‌توانیم به این سهولت ارزیابی و تفسیر کنیم که 180 درجه وضعیت اقتصادی کشور دگرگون می‌شود و بنابراین بهبود وضعیت اقتصادی را با سرعت ببینیم؛ یعنی بیش‌واکنش داشته باشیم.

اگر برجام احیا شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با اشاره به این‌که ادامه این روند بستگی به این دارد که چه تصمیمی درباره احیای برجام گرفته خواهد شد، می‌گوید: هم احیای برجام و هم گشایش‌هایی که متعاقب روابط دیپلماتیک باید ایجاد شود، بسیار مهم است.

آقابزرگی با بیان این‌که در حال حاضر 90 درصد بانک‌ها و اغلب شرکت‌ها در دنیا با ما کار نمی‌کنند، متذکر می‌شود: متعاقب این ماجرا، باید روابط اقتصادی ما با سایر کشورها بهبود پیدا کند. نکته کلیدی، بهبود روابط در سطح دیپلماتیک و بهبود وضعیت اقتصادی، آن چیزی است که فعالان بازار انتظار دارند و امیدواریم به همین ترتیب پیش برویم.

223225

بورس انرژی ایران میزبان صادرات 3 میلیارد دلاری فراورده‌های نفتی در سال 1401 خودکفایی ایران در ساخت پالایشگاه‌های نفتی و گازی/ بهره‌برداری 31 طرح نیمه‌تمام به ارزش 12 میلیارد دل... تاخیر پرواز نجف و هامبورگ به دلیل قطعی اینترنت/شرکت«پارس‌آنلاین» پاسخ نمی‌دهد وضعیت بازار ارز بهتر می‌شود طراحی عجیب دوربین سری هواوی P60 / عکس ساعات فعالیت میادین میوه و تره‌بار در ایام نوروز اعلام شد آخرین جزيیات از حادثه فرودگاه امام خمینی(ره) / 11 نفر آسیب دیدند جنگ بر سر نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به کجا کشید؟ بیشترین تردد خودرو در آزاد راه «کرج - قزوین» ثبت شد وضعیت بازار ارز با توافقات اخیر بهتر خواهد شد باهوش‌ترین مدیران صنعت فناوری‌ قیمت سکه و طلا 29 اسفند 1401/ سکه امامی 29 میلیون و 800 هزار تومان وزارت صمت اعلام کرد؛ امتناع بانک ها از آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده! نفت برنت به مرز 70 دلار سقوط کرد سال 1401، سال بیشترین نوسان دلار در تاریخ اقتصاد ایران شارژ اولین سهمیه بنزین در سال 1402 امشب در کارت های سوخت عظیم‌ترین واحد پالایشی کشور در آبادان به بهره‌برداری رسید افتتاح فاز دو پالایشگاه آبادان با حضور رییس جمهوری زمان پرداخت حقوق فرهنگیان مشخص شد تشریح دلیل تاخیر در واریز حقوق فرهنگیان از زبان مدیر سازمان برنامه/ منتظر واریز حقوق تا ساعت 14 امرو... اعلام وضعیت فوق العاده در شرکت نفت کویت جرقه‌ «افول سرمایه اجتماعی» با مرگ مهسا امینی عظیم‌ترین واحد پالایشی کشور در آبادان با حضور ريیس‌جمهور افتتاح شد‌ در ساخت پالایشگاه گازی و نفتی خودکفا شدیم اوجی: فرآوری هر بشکه نفت در پالایشگاه آبادان 12 دلار سود دارد فرزین: بزودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز نیمایی و مبادله‌ای خواهیم بود/ با توافقات اخیر وضعیت ارزی ب... مراقب خشکشویی‌های آنلاین باشید! عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله منابع صادرات ال‌پی‌جی باید صرف پروژه‌های گازی شود/ درآمد‌ گاز مایع نباید در تبصره 14 بیاید‌ سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌ مردمی تغییر کاربری‌ زمین‌های کشاورزی در نوروز زمان شارژ سهمیه بنزین فروردین عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ پروژه‌ای با رکوردهای بی‌نظیر/ سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری برای یکی از بزر... نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک رشد 8.3 درصدی اشتغال بخش معدن قايم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور تجارت و تنظیم بازار منصوب شد ترافیک سنگین در اغلب محورهای تهران-شمال/ مسافران زمان سفر خود را توزیع کنند تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود لغو 4 پرواز شرکت ماهان در مسیر تهران - دمشق و بالعکس جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود 29 اسفند روز ملی شدن نفت ایران برای ملت ایران/ تشریح اجزای فراموش شده ملی شدن صنعت نفت