بورس اولین قربانی ریزش دلار/ نمادهای ریالی نتوانستند بازار سرمایه را سبزپوش کنند

بورس اولین قربانی ریزش دلار/ نمادهای ریالی نتوانستند بازار سرمایه را سبزپوش کنند

ریزش قیمت دلار در بازار منجر به افت شاخص بورس در جریان معاملات امروز شده است.

به گزارش مشرق، بازار سرمایه در روزی که روند مشخص نداشت، نتوانست به روند صعودی خود در هفته گذشته ادامه دهد تا ابهامات این بازار بیشتر شود.

تقابل سهام دلاری با نمادهای ریالی بورس در جریان معاملات امروز، نشان داد، بورس اولین قربانی ریزش دلار بوده است.

امروز نمادهای دلاری با افت همراه شدند و به دلیل اینکه این سهم ها از نمادهای بزرگ و شاخص ساز هستند، شاخص کل در ابتدا با رشد همراه شد و در ادامه فشار فروش باعث کاهش سطح شاخص کل شد.

در دیگر سو، شاخص کل هموزن رشد کرد تا نشان دهد سهامداران خرد به دنبال سهام ارزنده بازار سهام هستند. تحلیلگران بنیادی معتقدند هنوز قیمت بازاری بسیاری از نمادهای بازار کمتر از ارزش ذاتی آن‌هاست و سهم‌های زیادی را دارای پتانسیل رشد می ‌دانند.

* بورس در وضعیت بسیار ارزنده ای قرار دارد

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بورس گفت: بازار سهام روزهای پایانی سال به دلیل کاهش قیمت دلار با نوسان همراه است و در صورتی که نرخ ارز به یک ثبات نسبی برسد، بازار سرمایه نیز به تعادل خواهد رسید.

وی ادامه داد: شاخص کل با ورود به کانال 1.8 میلیون واحدی نشان داد، توان رشد و صعود به کانال های بالاتر را دارد و ترس سهامداران تنها دلیل رفتار نوسانی بورس است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بورس از سایر بازارهای موازی جامانده و همین مساله نیز باعث ارزندگی این بازار شده است. در صورتی که اعتماد به بازار بازگردد می توان امیدوار بود شاخص کل مانند شاخص کل هم‌وزن به قله تاریخی خود برسد.

* افت شاخص کل، رشد شاخص کل هم‌وزن بورس

امروز در دقایق ابتدایی معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و شاخص در نیم ساعت ابتدایی بیش از 10 هزار واحد رشد کرد. اما در ادامه شاخص روند نزولی پیدا کرد.

در نهایت، شاخص کل نسبت به روز سه ‌شنبه 872 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 816 هزار و 739 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 5 صدم درصد بوده است.

اما شاخص کل هم‌وزن 3 هزار و 604 واحد نسبت به روز سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 549 هزار و 261 واحد ایستاد. بازدهی این شاخص مثبت 66 صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 36 واحد رشد کرد و به رقم 23 هزار و 83 واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن فرابورس نیز با افزایش 439 واحدی به سطح 95 هزار و 864 واحد رسید.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 46 هزار و 898 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 26 هزار و 834 میلیارد تومان بود که 57 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 6 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 9 هزار و 65 میلیارد تومان رسید.

* خروج سنگین پول حقیقی از بازار سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از یک روز وقفه بار دیگر منفی بود و 578 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خودرو (شرکت ایران خودرو)، فولاد (فولاد مبارکه) و بپاس (بیمه پاسارگاد) اختصاص داشت.

در سوی دیگر، نماد بورس (شرکت بورس تهران)، وبملت (بانک ملت) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

*افزایش ارزش صف‌های فروش بورس

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 282 نماد رشد قیمت داشتند و 356 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 44 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 56 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در جریان معاملات امروز، 69 نماد صف خرید داشتند و 54 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 40 درصدی به 256 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 52 درصد افزایش یافت و 347 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی)، غویتا (شرکت ویتانا) و تنوین (شرکت تامین سرمایه نوین) بیشترین صف خرید را داشتند.

در سوی دیگر در پایان معاملات نماد خزامیا (زامیاد)، فاذر (صنایع‌ آذرآب) و حآفرین (ریل پرداز نو آفرین) بیشترین صف فروش را داشتند.

جزییات مصوبه تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و مشاغل... هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس