بورس دل‌ نگران دلار است

بورس دل‌ نگران دلار است

معاملات روز سه‌شنبه بورس تهران با افت 66/ 2‌درصدی شاخص‌کل پایان یافت تا این نماگر به محدوده یک میلیون و 418 هزار واحد نزول کند. ادامه کاهش بهای دلار از مهم‌ترین...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  دنیای اقتصاد، تعیین رییس جدید برای بانک مرکزی و در کنار آن توافق اولیه ایران و عربستان و رفع تحریم برخی شرکت‌های ایرانی توسط آمریکا هنوز مهم‌ترین دلیل عملکرد نرخ ارز به‌شمار می‌رود. عواملی که چشم‌انداز حصول مجدد توافق هسته‌ای و احیای برجام را پررنگ کرده است و بازار سهام که در اکثر دوره‌های صعودی رشد تورمی داشته حالا نگران از کاهش ریسک‌های سیستماتیک است. با این حال افزایش نسبی جنب و جوش سرمایه‌گذاران سبب شد تا ارزش معاملات خرد سهام بورسی کمی افزایش یابد. روز گذشته سهامی به ارزش 3630‌میلیارد تومانی در بورس تهران دادوستد شد که رشد حدود 30‌درصدی را نسبت به روز دوشنبه نشان می‌داد.

حاشیه‌های بازار

در حالی این روزها احتمال افزایش نرخ بهره به یکی از نگرانی‌های جدی بورس‌بازان بدل شده که دیروز رییس سازمان بورس و اوراق بهادار سعی داشت تا کمی از این نگرانی‌ها بکاهد. محمد‌علی دهقان‌دهنوی در گفت‌وگو با «سنا» با بیان اینکه به صورت روزانه حجم فروش اوراق در بازار بدهی قابل‌توجه است، گفت: باید به منشا فروش این اوراق توجه جدی شود. بخش اعظم فروش اوراق، ناشی از عملیات بازار باز بین بانک مرکزی و بانک‌ها است که ثبت آمار معاملات آن در بازار بدهی رخ می‌دهد و به هیچ‌عنوان به معنی فروش اوراق توسط دولت نیست. در واقع طی سه هفته اول مهرماه دولت هیچ فروش اوراقی در بازار نداشته است و برای هفته بعد هم برنامه فروش ندارد. او تاکید کرد: آن چیزی که تحت فروش اوراق در آمار روزانه منعکس می‌شود ناشی از عملیات بازار باز بانک مرکزی است و ارتباطی با فروش اوراق توسط دولت ندارد. ضمن آنکه دولت هم متعهد و ملتزم به حفظ نرخ بهره است و هیچ برنامه‌ای برای افزایش نرخ بهره وجود ندارد و نگرانی در این زمینه کاملا بی‌مورد است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: به‌عنوان عضو در تمامی جلسه‌های کمیته بند «ک» بودجه و همچنین جلساتی که در قالب کارگروه تامین مالی در داخل وزارت اقتصاد برگزار می‌شود، حضور مستمر داشته و شاهد هستم دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسات بر لزوم حفظ و کنترل نرخ بهره اوراق تاکید دارند.

به گفته دهقان‌دهنوی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در این جلسه‌ها تاکید دارند که تغییر سر رسیدها، تنها راه‌حل درست برای ایجاد جذابیت در فروش اوراق است و هیچ نیازی به افزایش نرخ بهره نیست و به‌صورت اساسی و اصولی با افزایش نرخ بهره مخالف هستند.

 بیشترین خروج حقیقی‌ها از یک‌ماه اخیر

روز سه‌شنبه همزمان با افت 66/ 2‌درصدی شاخص‌کل بورس تهران، شاهد انتقال سهامی به ارزش 912 میلیارد و 330 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم‌ که بیشترین میزان خروج سرمایه‌های خرد از 21 شهریورماه بود. در این میان بررسی وضعیت صنایع بورسی نشان از حضور تنها 3صنعت در لیست خرید حقیقی‌ها داشت. وسایل ارتباطی، انتشار و چاپ و استخراج نفت و گاز از جمله این صنایع بودند که همگی از ارزش بازار پایینی برخوردار بوده و رقم خالص خرید حقیقی نیز در این گروه‌ها چندان چشمگیر نبود. در مقابل گروه‌های بزرگ دلاری و ریالی بیشترین خروج سرمایه‌های خرد را تجربه کردند. روز گذشته تنها در گروه فرآورده‌های نفتی شاهد جابه‌جایی سهامی به ارزش 190 میلیارد و 110 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی بودیم. پس از آن زیرمجموعه‌های گروه فلزات اساسی با خالص فروش 104میلیارد و 842 میلیون تومانی سرمایه‌گذاران حقیقی مواجه شدند.

پتروشیمی‌ها نیز در روندی مشابه انتقال سهامی به ارزش 102 میلیارد و 761 میلیون تومان را به پرتفوی حقوقی‌ها تجربه کردند. دو گروه بزرگ ریالی یعنی خودرو و بانک نیز در مجموع با خالص خرید 135 میلیارد تومانی از سوی سهامداران حقوقی بورس تهران روبه‌رو شدند.

 بورس سه‌شنبه از دریچه آمار

در روزی‌که شاخص‌کل بورس تهران با افت 66/ 2درصدی مواجه شد، از 344 نماد معامله شده، قیمت پایانی 19‌سهم (5 درصد) مثبت بود و در مقابل 322‌سهم (94درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 6نماد (2 درصد) صف خریدی به ارزش 23 میلیارد تومان تشکیل دادند، اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 141نماد بورسی (41 درصد) به ارزش 252 میلیارد تومان بودیم.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس افت 68/ 1درصدی را ثبت کرد، 143 نماد معامله شدند که در این میان قیمت 13 سهم (9 درصد) مثبت و 130 سهم (91 درصد) منفی بود. در این بازار 5نماد (3 درصد) صف خریدی به ارزش 59 میلیارد تومان تشکیل دادند اما 67 نماد (47درصد) نیز با صف‌فروشی به میزان 109 میلیارد تومان مواجه شدند. بازار پایه نیز دیروز میزبان دادوستد 128 نماد بود. در این میان 29 سهم (23 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 90 سهم (70 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار نیز 23 نماد (18درصد) صف‌خریدی به ارزش 48 میلیارد تومان شکل دادند و صف‌فروش در این بازار به 74 نماد (61 درصد) با ارزشی بالغ بر 221 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
کدام صنایع بورسی پیشرو می‌شوند؟ / چالش‌های اقتصادی پیش روی بازار سرمایه

کدام صنایع بورسی پیشرو می‌شوند؟ / چالش‌های اقتصادی پیش روی بازار س...

شاخص کل در روزهای اخیر نزولی بوده است. در چنین شرایطی، کدام واقعیت‌های اقتصادی در کشور را باید در تحلیل آینده بازار بورس در نظر گرفت و صنایع بورسی پیشرو در بازار کدامند؟

TejaratNews.com/
بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد

بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط...

هامونی گفت: جو سازی و تبلیغات منفی که درباره انتشار صکوک توسط دولت صورت می گیرد، صحت ندارد.

YJC.news/
دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است

دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است

بشیری گفت: از انتهای شهریورماه تا کنون دولت حتی یک ریال نیز اوراق مالی اسلامی در بازار سرمایه نفروخته است .

YJC.news/
بازار سرمایه زیر سایه ابهامات

بازار سرمایه زیر سایه ابهامات

به نظر می‌رسید با ورود به هشتمین ماه سال و همزمان با انتشار گزارش 6‌ماهه شرکت‌ها بازار تغییر مسیر دهد اما با وجود پیش‌بینی‌ها شاخص در روز اول آبان عقب‌نشینی کرد.

EghtesadOnline.com/
رییسی که پاشنه آشیل بازار سرمایه را می شناخت...

رییسی که پاشنه آشیل بازار سرمایه را می شناخت...

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به جای خالی چند سیلی زن در بازار سرمایه و مادرخرج گمشده سعادت آباد و فضایی هایی که به زودی جیره خوار ما خواهند شد و فرصتی که تورم برای ماکارونی سازان ایجاد کرد و.....

BourseNews.ir/
بازار سرمایه به کمک سرمایه گذاران مسکن می آید؟

بازار سرمایه به کمک سرمایه گذاران مسکن می آید؟

بازار سرمایه به کمک ابزارهایی چون صندوق پروژه می‌تواند بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری‌ در حوزه مسکن باشد.

EghtesadOnline.com/
متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید ب...

بورس در هفته پایانی مهرماه روند نسبتا صعودی داشت. رشد ارزش صف‌های خرید در این هفته می‌تواند امیدواری برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کند تا به آینده بازار سرمایه امید داشته باشد.

FarsNews.ir/
پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟

پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟

بازار سرمایه در نیمه نخست امسال تنها حدود شش درصد بازدهی داشته است. با وجود این، برخی کارشناسان هنوز به آینده آن امیدوارند. بعضی دیگر اما نگاه مثبتی به آینده بورس ندارند.

TejaratNews.com/
دلیل سردرگمی بازار سرمایه چیست؟

دلیل سردرگمی بازار سرمایه چیست؟

حبس بازه‌ای شاخص کل بورس تهران طی هفته‌های گذشته حکایت از سردرگمی بورس‌بازان دارد. جایی که این نماگر به حرکت کم‌مقدار در ابرکانال 4/ 1میلیون واحدی ادامه می‌دهد و...

EghtesadOnline.com/
بازار سرمایه در گذر زمان / بورس، چه فراز و نشیب‌ هایی را پشت سر گذاشته است؟

بازار سرمایه در گذر زمان / بورس، چه فراز و نشیب‌ هایی را پشت سر گذ...

بازار سرمایه در طول تاریخ خود، روزهای پرفراز و نشیبی را سپری کرده است. اما روزهایی که در سال‌‎های اخیر تجربه شد، از جنس نوسانات معمول بازار نبود. به نحوی که...

EghtesadOnline.com/
خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

خطر افزایش نرخ اوراق در کمین بازار سرمایه

بازار اوراق بازاری بکر و کم‌ ریسک است و طبیعتا افزایش نرخ بهره اوراق روی سایر بازارها تاثیر منفی خواهد داشت.

BourseNews.ir/
تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

تیغ پاستور بیخ گلوی بازار سرمایه/بورس، دوباره مادرخرج می شود!

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به استفاده ابزاری بعضی مدیران از کدال و مسوولانی که بر طبل احتکار می کوبند و تخت طاووسی که

BourseNews.ir/
پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

پتانسیل‌های اوراق تبعی برای تامین مالی بازار سرمایه

بازار اختیار فروش تبعی، از کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین فرآیندهای انتشار در مقایسه با سایر روش‌های تامین مالی است. این بازار ضمن تضمین حداقل بازدهی برای سرمایه‌گذاران...

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به بازار سرمایه معرفی شوند

رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به ب...

خانکی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه به ریزش روزهای اخیر برای رسیدن به تعادل نیاز داشت.

EghtesadOnline.com/
حذف دلار 4200 تومانی یعنی پراید 500 میلیونی گشایش نمایشگاه آیفیکس2021 در کیش بازتاب ریزش متوالی بورس معامله‌گران بازار بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر بورس امروز برای یک میلیون مسکن، چقدر مصالح وارد می‌شود؟ پشت پرده پرداخت غیرسجامی سود سهامداران الگوریتم‌های بورس‌باز جای انسان‌ها را می‌گیرند؟ کارت اعتباری یارانه به چه کسانی پرداخت می‌شود؟ افزایش نامتعارف هزینه‌ها، سهامداران پالایشی را شاکی کرد جزيیات مالیات‌های مستقیم در نیمه نخست سال/ 800 هزار تومان مالیات خانه‌های لوکس گرفته شد+ جدول مجردها می‌توانند در طرح جهش مسکن ثبت‌نام کنند؟ بازدهی بازار سرمایه مناسب بوده است/ جوسازی درباره انتشار صکوک توسط دولت صحت ندارد زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد پالایشی‌ها تا کجا ریزش می‌کنند؟ ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد عدم همکاری کارخانجات آذربایجان غربی در خرید سیب بورس اسیر بی‌اعتمادی‌ها/ خریداران محتاط‌تر شده‌اند نفت ایران کی تمام می‌شود؟ دولت از انتهای شهریور اوراق بدهی در بازار سرمایه نفروخته است واردات برنج آزاد شد امروز چند واحد مسکن مهر تحویل داده شد؟ آغاز تحویل 4 هزار واحد مسکن مهر در پردیس آیا وعده کاهش قیمت لبنیات محقق شد؟ ثبت سفارش برنج آزاد شد 60 ثانیه با بازارهای مالی امروز / پایان بازارهای امروز به چه صورت بود؟ + ویديو جهیزیه تمام ایرانی چند؟ ارزش 37 هزار میلیارد تومانی انجام عملیات بازار باز در معاملات امروز آنچه بورس نیوز در خشت خام دیده بود... گزارش بازارهای جهانی در سپتامبر 2021 سعیدمحمد در افتتاح پترشیمی کیش راه‌اندازی نخستین سوپر مارکت مالی در کشور لامپ‌های جیوه‌ای جایگزین لامپ‌های LED در معابر کشور دستکاری شاخص با عرضه اولیه / با این شرایط رشد شاخص بورس امکان ندارد افزایش‌سرمایه 898 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به " بسویچ " چرا دلار رانتی نیمه دوم سال حذف نشد؟ تکذیب انتساب فایل صوتی خلاف واقع به کارمندان سازمان بورس نماد 2 شرکت در سامانه پس از معاملات درج شد اعلام وضعیت بیش از دو هزار خودرو دپویی به وزارت اقتصاد گاز گران می‌شود؟/تغییر تعرفه مشترکان پرمصرف گاز تامین مالی 6 هزار میلیارد تومانی یک شرکت سرمایه‌گذاری از بورس/ تولید آلومینیوم امسال به 300 هزار تن ... کدام صنایع بورسی پیشرو می‌شوند؟ / چالش‌های اقتصادی پیش روی بازار سرمایه دلایل افزایش قیمت تایر چیست؟ رونق بازار خانه‌های نقلی / کدام خانه‌ها تقاضا ندارد؟ قیمت آریزو 5 جدید اعلام شد بیشترین ارزش معاملات سهام (3 آبان) / ارزش کل معاملات با افت 10درصدی مواجه شد " فخوز " از سهامداران دعوت کرد برگزاری مجمع " پردیس " در نیمه ماه جاری برگزاری مجمع " قنقش " نزدیک است آغاز پرداخت سود " حتاید " از دهم همین ماه