طالبان طالب نفت ایران شد / سرنوشت آب خاورمیانه...

طالبان طالب نفت ایران شد / سرنوشت آب خاورمیانه...

جمالی نوبندگانی نماینده مجلس دهم گفت: به عقیده من هر چه روابط با افغانستان و هر دولتی در همسایگی ایران حسنه باشد، حل...

«طالبان» خوب یا بد تبدیل به یکی از خریداران نفت ایران شد، حال آنکه برخی می گویند نباید جایگاه سیاسی این کشور که البته هنوز به ثبات نرسیده را با مراودات اقتصادی در یک رده قرار بدهیم. اینکه بتوانیم به افغانستان نفت بفروشیم، در شرایط تحریمی ایران از دید برخی اقتصاددانان و کارشناسان گامی رو به جلو محسوب می شود، برای بررسی بیشتر ابعاد این مراودات با محمدجواد جمالی نوبندگانی نماینده مجلس دهم به گفتگو پرداختیم که در ادامه می خوانید. با گسترش نیوز همراه باشید.

فروش نفت به طالبان گامی مثبت است

محمدجواد جمالی نوبندگانی پیرامون تاثیرات احتمالی فروش نفت به طالبان در روابط ایران و افغانستان اظهار کرد: تمام دولت ها باید سیاست هایی کلی داشته باشند، این سیاست ها که می تواند اجتماعی و فرهنگی باشد، گسترش روابط با همسایگان است. در رابطه با افغانستان می توان گفت، بسیاری از مسايل دو کشور بر روی هم تاثیر گذار هستند. جنگ سی چهل ساله افغانستان میلیون ها افغانی را وارد ایران کرده است و آنها تاثیر گذاری خود را داشتند. ما هم تاثیر گذاری هایی بر روی آن طرف داشتیم.

وی افزود: در حال حاضر واقعیت این است که فعلا طالبان حاکم است و سیطره کاملی بر جغرافیای افغانستان دارد. البته درست است که از نظر سیاسی هنوز طالبان عضوی از جامعه جهانی نیست اما امورات فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی مردم افغانستان به دست طالبان حل می شود. در حال حاضر ما تحت تحریم و تحت فشار های اقتصادی هستیم و به دنبال مجاری مختلفی برای کاهش و رفع تحریم ها هستیم. فروش نفت به کشور همسایه برای ما فرصتی محسوب می شود و با توجه به اینکه ترانزیت طالبان چندان زیاد نیست و بحث های بیمه ای کمتری دارند، در شرایط فعلی ما به عنوان بازار هدف است. مساله ای منفی تلقی نمی شود و در دنیای اقتصاد کمتر به مسايل ایديولوژیک پرداخته می شود. اینکه چه تفکری حاکم باشد یا نه چندان مساله نیست و همین روابط اقتصادی می تواند روابط دو کشور همسایه را به سمت کاهش تنش ها و گرفتن امتیازات بیشتر هدایت کنیم.

مشکل آب میان ایران و افغانستان قابل حل است

نوبندگانی هم چنین با اشاره به معضلاتی که میان ایران و افغانستان در مورد آب و حق‌ابه است، تاکید کرد: اینکه گفته می شود، جنگ های آینده جنگ آب است؛ چندان بی ربط نیست. امروز مشکل آب حتی در اروپا نیز خود را نشان می دهد. بسیاری از مسايل ژيوپولتیک موجود بر مبنای آب است. اتفاقات خاورمیانه و مشکلات جنوب لبنان و مسايلی که اسرايیل برای رودخانه لیتانی بوجود آورده است. بحث های آب در عراق و سوریه که با سد هایی بر روی رودخانه فرات بود و همچنین مشکلاتی که برای رود نیل بوجود آمده است. مشکلاتی در ارتباط با رودخانه های مرزی در کشور ما و مسايلی که از دیر باز وجود داشتند، همه امروز برجسته است.

وی ادامه داد: در همین راستا باید بدانیم که مشکلات هیرمند  به دهه 50 بر می گردد. سدی که جدیدا روی رودخانه هیرمند زده می شود به نام سد کمال خان است، شروع سیاست گذاری های این پروژه از سال 54 بود. به دلایل مختلف و عدم ثبات و نبود مدیریت متشکل و جنگ ها در افغانستان این اقدامات امروز شکل واضح تری به خود گرفته و احتمالا طالبان برای تکمیل این سد اقدام می کند. شاید وجود سد چندان مشکل ساز نباشد اما حقآبه ای که از طریق این سد داده خواهد شد، موضوعی مهمتر است. ما امروز در داخل مشکلات زیست محیطی بسیاری در رابطه با سد ها داریم و این بحث نیز می تواند مشکلات دیگری را به دنبال داشته باشد.

نماینده مجلس دهم تاکید کرد: به عقیده من هر چه روابط با افغانستان و هر دولتی در همسایگی ایران حسنه باشد، حل این معضلات آسان تر خواهد بود. این مشکل نیز 50 ساله است و با روابط حسنه راه حل در دسترس خواهد بود.

نوبندگانی در پایان گفت: روابط کشور ها داری مولفه های مختلفی است. یکی از مشکلات اساسی در کشور ما مشکل گرد و غبار است که چند ماه از سال غرب و جنوب غرب کشور را درگیر می کند. حتی تا تهران و شهرهای شمالی کشور پیش می آید. از این منظر کشور آسیب می بیند و چه بیماری هایی که در این رابطه گریبانگیر مردم است. مراکز پزشکی و بهداشتی ما را درگیر کرده است. ریز گرد ها با تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات مشکلات فراوانی برای کشور ایجاد می کند. بخشی از این مشکل به دلیل سد سازی های متعدد در کشور ترکیه است. قطعا ما نگران و ناراحت هستیم. ایران و سوریه و عراق به طور مستقیم از این مساله آسیب دیده اند. انتظار می رود در روابط فی ما بین به این نکات اشاره شود. معمولا این مسايل به شکل مستقیم به روابط سیاسی و ارتباطات بین کشور ها صدمه نمی زند، چون روابط سیاسی فراتر از این مسايل است. مولفه های گوناگونی دارد. یکی از مسايل دخیل در این موضوع مسايل زیست محیطی آب است. اگر روابط ما در سایر مسیر ها پیشرفت داشته باشد این قضایا می تواند قابل حل باشد. روابط بین دو کشور تنها در یک موضوع خلاصه نمی شود. اگر در سایر حوزه ها خود را قوی کنیم، مساله آب هم قابل حل خواهد بود.

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟