آیا خودرو‌های خارجی با آزادسازی واردات ارزان می‌شوند؟

آیا خودرو‌های خارجی با آزادسازی واردات ارزان می‌شوند؟

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، در صورت آزادسازی واردات خودرو‌های خارجی، قیمت آنها در بازار افت قابل توجهی پیدا می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی دادفر در مورد واردات خودرو‌های خارجی گفت: تصویب اولیه طرح واردات خودرو در کمیسیون صنایع و معادن، در ازای صادرات این کالا و یا با استفاده از ارز با منشا خارجی توسط همه اشخاص حقیقی و حقوقی بسیار طرح مطلوبی است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه ساماندهی بازار خودرو دغدغه مجلس شورای اسلامی در این دوره و دوره قبل بوده است افزود: این طرح تاکنون چندین بار به صحن مجلس رفته و بازگشته و هم اکنون در حال بررسی بیشتر برای بهتر شدن است.

وی با بیان اینکه یکی از بند‌های این طرح هم اکنون به کمیسیون صنایع و معادن بازگشته است گفت: طرحی که هم اکنون به تصویب رسیده بسیار مطلوب بوده و شرایط خوبی دارد,، زیرا شرایط را برای اشخاص حقیقی و حقوقی در ازای صادرات خودرو یا اقلام مرتبط با خودرو و قطعات خودرویی به رسمیت شناخته و برای همه با ارز منشا خارجی فراهم خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: واردات خودرو آزاد می‌شود / شرط مجلس برای آزادسازی واردات چیست؟
واردات، قیمت خودرو را در بازار کاهش می‌دهد

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه با اجرای طرح واردات خودرو‌های خارجی، شاهد افت 50 درصدی قیمت خودرو‌های خارجی موجود در بازار خواهیم بود گفت: این موضوع به نفع مصرف کننده است و البته قانون‌گذار باید خود را جای مصرف‌کننده قرار دهد نه تولیدکننده.

وی افزود: این درحالی است که در کشور ما تولید کننده، ناظر و دولت یکی هستند و هم اکنون دولت مالک شرکت‌های خودروسازی است. طرح واردات خودرو‌های خارجی می‌تواند بازار را به خوبی کنترل کند.

شورای رقابت نتوانست بازار را کنترل کند

وی با اشاره به اینکه تنها مشکل طرح واردات خودرو‌های خارجی، تعیین تعداد برای واردات خودرو توسط شورای رقابت است افزود: ما در عمل دیدیم در چند سال گذشته شورای رقابت نتوانسته به خوبی بازار را کنترل کند و البته وظیفه این بخش کنترل بازار، تعیین عدد و رقم و یا قیمت‌گذاری نیست به همین دلیل در چند سال گذشته در مسیر درستی قرار نگرفته و این موضوع سبب زیان تولید کننده شده است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با تاکید براینکه شورای رقابت باید قوانین ایجاد کننده انحصار را برای شکسته شدن آن، اصلاح کند افزود: امیدواریم رویه فعلی با طرح واردات خودرو‌های خارجی، اصلاح و بازار خودرو با یک فرمول ریاضی تنظیم شود که این فرمول با انطباق میزان واردات بر اساس میزان تولید داخل انجام خواهد شد، باید برنامه 1404 را مرجع قرار داد بطور مثال بگوییم 10 درصد از میزان کل تولید خودرو در کشور به واردات اختصاص یابد.

مطالعه بیشتر: ورود رقبای جدید به بازار / واردات خودروی دست دوم آزاد شد؟
ضرورت تنظیم بازار برای استفاده دهک‌های 3 تا 8

دادفر ادامه داد: تنظیم بازار خودرو باید به نحوی باشد که دهک 3 تا 8 بتواند با 30 درصد ذخیره دو سال از درآمدش یک خودرو متوسط اقتصادی را به راحتی تهیه کند و البته این کار حاکمیت است و دخالت مابقی دستگاه‌ها سبب برهم خوردن نظم بازار خواهد شد.

وی با بیان اینکه با اجرای طرح واردات خودرو‌های خارجی قیمت خودرو وارداتی فاصله‌ای معقول با قیمت خودرو داخلی پیدا خواهد کرد گفت: در این شرایط، خودرو ساز داخلی نیز می‌تواند تلاش کند نهضت مدیریت هزینه را درپیش گرفته و هزینه تمام شده را کاهش دهد و البته بازار رقابتی ایجاد خواهد شد به نحوی که مشتری قدرت انتخاب خواهد داشت.

فاصله زیادی میان تولید داخل و خارجی

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به اینکه هم اکنون فاصله تولید داخل و خارجی بسیار زیاد است گفت: قیمت خودرو خارجی به نظر می‌رسد با ارز 75 هزار تومانی محاسبه شده درحالی که هم اکنون نرخ ارز در بازار آزاد 25 تا 27 هزار تومان است.

دادفر ادامه داد: اگر قصد حمایت از تولید داخل بخصوص صنعت خودروسازی به عنوان یکی از صنایع اصلی کشور را داریم دولت می‌تواند از بخشی از منابع اصلی خود مانند مالیات و یا بیمه، چشم پوشی کند در حال حاضر 25 تا 30 درصد از فاکتور هر خودرو بابت درآمد عمومی دولت گرفته می‌شود علاوه بر آن 30 درصد از قیمت تمام شده هر خودرو بابت جریمه بانک‌ها پرداخت می‌شود.

راهکارهای ساماندهی بازار خودرو

وی افزود: راهکار دیگر ساماندهی بازار خودرو این است که دولت تعرفه واردات مواد اولیه، قطعات و یا تجهیزاتی که در زنجیره تولید خودرو سازی مصرف می‌شود را صفر کند که این موضوع می‌تواند 35 تا 40 درصد قیمت هم اکنون خودرو را در بازار کاهش دهد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه بند 4 طرح واردات خودرو‌های خارجی، می‌تواند بازار را به سمت مثبت و البته به نفع مردم تغییر دهد گفت: اگر مجلس این طرح را درصحن علنی تصویب کند و واردات برای اشخاص حقیقی و حقوقی به رسمیت شناخته شود بازار شرایط مناسبی به نفع مصرف کننده پیدا خواهد کرد.

دادفر با اشاره به اینکه ارتباط مستقیمی بین واردات و تولید داخل وجود ندارد، اما این دو بر یکدیگر اثر گذار خواهند بود گفت: با آزاد شدن واردات خودرو، انحصار بازار ایران خودرو و سایپا شکسته نمی‌شود، اما از حالت انحصار مطلق به انحصار چند جانبه تغییر خواهد یافت و این به نفع مردم است، زیرا گزینه‌های بیشتری برای انتخاب دارند و می‌توانند با هزینه کمتر خودرو ایمن‌تر خریداری کند.

وی با اشاره به اینکه سهم دو شرکت خودرو ساز سایپا و ایران خودرو از بازار 93 درصد است گفت: این سهم باید کمتر شود، اما نه با دستور قانونی، زیرا دخالت در اقتصاد سبب آشفتگی بازار می‌شود، اما در حال حاضر با ورود آرام برخی تولید کنندگان به بازار این انحصار کم کم شکسته خواهد شد.

مطالعه بیشتر: قیمت خودروهای وارداتی شکسته می‌شود؟
تبعات پیش فروش خودرو

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در خصوص شکل گیری مجدد شرکت‌های کلاهبردار که پس از دریافت هزینه، خودرو را تحویل نداده‌اند گفت: مردم باید بدانند که نباید در هیچ شرایطی خودرو داخلی و یا خارجی را پیش خرید کنند در این شرایط مصرف کننده خودش باید مواظب باشد، زیرا در سه سال گذشته 14 تا 15 هزار پرونده قضایی در کشور ایجاد شد که بخشی از آن مربوط به کلاهبرداری و برخی نیز به دلیل تصمیمات شبانه و امضاء‌های طلایی در دولت گذشته بود.

دادفر با اشاره به اینکه در طرح واردات خودرو‌های خارجی، هر شخصی قادر به واردات خودرو با شرایط مساوی است افزود: سال گذشته اعلام شد که 28 میلیارد دلار در اختیار مردم و درخانه هاست که دولت باید برای این موضوع فکر کند که این پول‌ها را چگونه می‌توان وارد گردش اقتصادی سالم کرد.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید اجازه دهد اقتصاد مردمی، به دست خودشان هدایت شود گفت: به نظر می‌رسد در دولت قبل همه بازار مهندسی شده بود یعنی تحریم شدیم و به تولیدات داخلی هم اهمیتی داده نشد و از سویی گفته شد ما برای واردات خودرو ارز نداریم این درحالی بود که وارد کنندگان خودرو اعلام کردند که دارای سرمایه در خارج از کشور هستند و امکان استفاده از آن وجود دارد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: این درحالی بود که می‌شد میزان سرمایه‌های موجود در خارج از کشور را به سفارت خانه‌ها اعلام، عدد و حساب بانکی را تعیین و آن را بصورت خودرو وارد کشور کرد؛ البته تعهد لازم برای جلوگیری از خروج پول حاصل از فروش این خودرو‌ها در داخل کشور تا سه سال از وارد کننده، دریافت شود، اما با این طرح موافقت نشد و چرای آن نیز معلوم نیست!

مطالعه بیشتر: کدام خودروهای خارجی مجوز واردات می‌‌گیرند؟
افزایش قیمت‌ها حاصل خودتحریمی‌ها

دادفر با تاکید بر اینکه بخشی از این افزایش قیمت‌ها بابت خود تحریمی و برداشت‌های بد از فرآیند اقتصادی است گفت: بزرگترین مانع در تولید و واردات خودرو تصمیم‌گیری اداره کل خودرویی وزارت صمت است که اجازه تغییر مناسب شرایط را نمی‌دهد.

وی ادامه داد: چهار سال پیش که رهبری فرمودند به سمت تولید داخل بروید؛ همه واردکنندگان خودرو به سمت احداث کارخانه در داخل کشور کردند و البته ما در انجمن وارد کنندگان خودرو مصوب کردیم که یا واردات خودرو بافناوری بالا و یا کارخانه تاسیس شود، اما متاسفانه اداره کل خودرویی وزارت صمت، در سال رفع موانع تولید، جلوی هر کدام از این وارد کنندگان، مانعی قرارداده است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: آقای وزیر در صحبت‌هایشان گفتند من سالانه سه میلیون خودرو تولید خواهم کرد این درحالی است که همین واردکنندگان در کارخانه‌های احداث شده در داخل کشور، می‌توانند 150 هزار خودروی خارجی مونتاژ شده در داخل را تولید کنند و در کنارش نیز طرح واردات خودرو‌های خارجی، تصویب شود این رویه بازار را رقابتی و قیمت را کاهش خواهد داد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

مطالعه بیشتر: 2 راهکار مجلس برای واردات خودرو

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی تجارت‌نیوز بخوانید.

نمادهای خودرویی بعد از آزادسازی واردات خودرو چه می‌شوند؟

نمادهای خودرویی بعد از آزادسازی واردات خودرو چه می‌شوند؟

طرح آزادسازی واردات خودرو چند روز گذشته در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. اما مجمع تشخیص مصلحت نظام با این طرح مخالفت کرد و فعلا در حالت تعلیق قرار گرفته است. این طرح تاثیری بر سهام خودرویی‌ها می‌گذارد؟

TejaratNews.com/
چگونه خودرو قسطی بخریم؟

چگونه خودرو قسطی بخریم؟

«فروش اقساطی خودروهای ایران خودرو» و «اعلام جزيیات فروش قسطی خودرو به بازنشستگان» پس از این دو خبر، برای برخی سوال است که آیا خرید خودرو قسطی به صرفه است و اینکه چه کسانی می‌توانند از این امکان بهره ب...

TejaratNews.com/
2 شرط اصلی برای واردات خودرو خارجی کدامند؟

2 شرط اصلی برای واردات خودرو خارجی کدامند؟

در برنامه ویژه شبکه خبر در موضوع واردات خودرو و شرایط آن «رضا تقی پور» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از جزيیات این طرح سخن گفت. ویدیوی کوتاه از این گفتگو را ببینید.

Bartarinha.ir/
کاهش قیمت خودروهای گروه پژو / قیمت خودرو امروز 29 شهریور 1400

کاهش قیمت خودروهای گروه پژو / قیمت خودرو امروز 29 شهریور 1400

قیمت خودرو در گروه خودروهای پژو با کاهش قیمت همراه بود و تعداد زیادی از خودروهای پژو دو تا چهار میلیون تومان کاهش قیمت داشتند.

TejaratNews.com/

تدوین طرح واردات خودرو برای کاهش مشکلات بازار

تاثیر طرح واردات خودرو بر بازار چه بوده است؟ + قیمت انواع خودرو

تاثیر طرح واردات خودرو بر بازار چه بوده است؟ + قیمت انواع خودرو

فعالان بازار خودرو می‌گویند تحت تاثیر طرح واردات خودرو بر بازار، همه به نوعی منتظر ارزانی خودرو هستند و دست از معاملات کشیده‌اند.

TejaratNews.com/
افت سه درصدی خودرو در دومین روز هفته

افت سه درصدی خودرو در دومین روز هفته

شرکت ایران خودرو در آخرین معامله خود قیمت 1,944ریال را ثبت کرد. ارزش معاملات این سهم از رقم 80میلیارد تومان عبور کرد.

EghtesadOnline.com/
واردات خودرو به کشور منتفی شد؟ / مشکل مجمع با واردات خودرو چیست؟

واردات خودرو به کشور منتفی شد؟ / مشکل مجمع با واردات خودرو چیست؟

اگرچه مجلس طرح آزادسازی واردات خودرو به کشور را تصویب کرد، اما گفته می‌شود مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو به کشور مخالفت کرده و احتمالا آزادسازی واردات خودرو به کشور منتفی است. اما مشکل مجمع تش...

TejaratNews.com/
تدوین طرح واردات خودرو با هدف تنظیم بازار

تدوین طرح واردات خودرو با هدف تنظیم بازار

عضو کمیته تحقیق و تفحص خودرو گفت: طرح ساماندهی صنعت خودرو، با هدف ایجاد تعادل و تنظیم بازار داخلی، کاهش مشکلات و حمایت همزمان از مصرف کننده و تولید کننده تدوین شده است.

Irinn.ir/
توضیحات جدید درباره طرح آزادسازی واردات خودرو

توضیحات جدید درباره طرح آزادسازی واردات خودرو

علی خسروانی، فعال اقتصادی درباره طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو توضیحاتی ارايه کرده است.

Bartarinha.ir/
کاهش قیمت پراید / قیمت خودرو امروز 27 شهریور 1400

کاهش قیمت پراید / قیمت خودرو امروز 27 شهریور 1400

قیمت خودرو در بازار آخر هفته با ثبات نسبی قیمت همرا ه بود و خودروی پراید 132 با کاهش قیمت همراه شد.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو خارجی 8 برابر قیمت واقعی آن است

قیمت خودرو خارجی 8 برابر قیمت واقعی آن است

نایب ريیس کمیسیون صنایع مجلس گفت: قیمت خودرو خارجی درکشور هشت برابر قیمت واقعی آن است و زمانی که قیمت خودرو‌های خارجی پایین بیاید خودرو داخلی هم کاهش قیمت خواهد داشت.

TejaratNews.com/
جزيیات فروش قسطی خودرو به بازنشستگان / اعلام 11 مدل خودرو و مشمولان این طرح

جزيیات فروش قسطی خودرو به بازنشستگان / اعلام 11 مدل خودرو و مشمولا...

یک شرکت خودروسازی اعلام کرده که 11 مدل خودرو را به صورت اقساط به بازنشستگان خواهد فروخت. اما چه کسانی می‌توانند در این طرح مشارکت داشته باشند و چه خودروهایی در این طرح وجود دارد؟

TejaratNews.com/
اولین واکنش قیمت خودرو به آزادسازی واردات / قیمت پراید چقدر شد؟

اولین واکنش قیمت خودرو به آزادسازی واردات / قیمت پراید چقدر شد؟

هرچند برخی از مدل‌های خودروهای خارجی در اولین واکنش نسبت به آزادسازی واردات خودرو کمی ارزان شدند اما در خودروهای داخلی فعلا مقاومت قابل مشاهده است و قیمت پراید همان 153 میلیون تومان باقی مانده است.

TejaratNews.com/
وعده ریزش قیمت‌ خودرو / خودروی خارجی هم قیمت پراید می‌شود؟

وعده ریزش قیمت‌ خودرو / خودروی خارجی هم قیمت پراید می‌شود؟

مجلس نهایتا رای به آزادسازی واردات خودرو داد. اما برای واردات خودرو شروط عجیبی وضع کرده‌اند. به همین دلیل مردم و فعالان بازار خودرو می‌گویند این طرح منجر به کاهش قیمت خودرو نمی‌شود و فقط رانت ایجاد می...

TejaratNews.com/
ثبت‌نام مسکن ملی خبرنگاران و هنرمندان از 31 شهریور کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار مالیات خانه های خالی چگونه است؟ بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشد قیمت بیت کوین به 45 هزار دلار سقوط کرد کشف 62 دستگاه ماینر غیرمجاز در ساوه هکر‌ها 13 میلیون دلار از شبکه pNetwork سرقت کردند گواهی واکسن کرونا در بستر بلاکچین برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد! شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت چگونه قبض برق را قسطی پرداخت کنیم؟ چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟ رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل تعرفه و حق کمسیون مشاوران املاک واقعی می‌شود به هر ایرانی 3 هکتار زمین از مساحت کشور می‌رسد

در حال بارگیری...