سرخپوشی بورس در آخرین روز معاملاتی تابستان

سرخپوشی بورس در آخرین روز معاملاتی تابستان

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه در آخرین روز تابستان، شاخص های عملکردی بورس همگی منفی بودند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سهام امروز روند متعادل و منفی‌ از خود برجای گذاشت و اغلب سهام با منفی‌های اندک مواجه شدند.

بازار سهام در آخرین روز معاملاتی تابستان 1402 شاهد یکی از کمترین سطوح ارزش معاملات خرد امسال خود بود. خروج جریان پول حقیقی امروز نیز تداوم داشت.

* چرا بورس کسالت آور شده است؟

حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره روند بورس گفت: کنترل شاخص در طی ماه‌های اخیر و تشدید بی‌اعتمادی در بازار از عواملی است که مانع جذابیت بازار شده است و فعالیت در بازار سرمایه را به امری کسالت‌آور تبدیل کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: نتیجه این دو اتفاق کاهش ارزش معاملات خرد و خروج پول حقیقی از بازار است.

وی افزود: همه این عوامل منجر به تعمیق رکود در بورس شده است. در چنین شرایطی هم دولت، هم شرکت ها و هم سهامداران خرد متضرر خواهند شد و چشم‌انداز مثبتی برای بورس در کوتاه مدت نمی توان متصور شد.

* همه شاخص های عملکردی بورس منفی شدند

در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس 7 هزار و 300 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 121 هزار و 188 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 34 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم وزن بورس نیز با ریزش 667 واحد در رقم 721 هزار و 769 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت 76 واحدی به رقم 26 هزار و 218 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 428 واحدی به سطح 129 هزار و 47 واحد رسید.

* خروج پول حقیقی از بازار سهام تداوم دارد

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای دهمین روز معاملاتی متوالی منفی شد. امروز 278 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نمادهای وتجارت (بانک تجارت)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای کقزوی (شیشه قزوین) ثفارس (عمران و توسعه فارس) و شصفها (پتروشیمی اصفهان) بیشترین ورود را داشتند.

* ارزش معاملات خرد به کف یک‌ماهه رسید

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 7 هزار و 852 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 749 میلیارد تومان بود که 10 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 5 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 383 میلیارد تومان رسید. این رقم کمترین میزان در یک ماه گذشته بوده است.

* افزایش ارزش صف‌های فروش در بورس

در پایان معاملات امروز، تعداد نماد های مثبت 244 نماد و تعداد نماد های منفی 555 نماد بوده است.

در جریان معاملات روز چهارشنبه، 59 نماد صف خرید داشتند و 44 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 9.4 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 117 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 19 درصدی به 268.9 میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات امروز به 22.7میلیون تومان و سرانه فروش حقیقی‌ها به 20.8میلیون تومان رسید.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد