گزارش رسمی 5هزار تن ذرت آلوده؛ همه می‌دانستند!

گزارش رسمی 5هزار تن ذرت آلوده؛ همه می‌دانستند!

گرچه بعد از اعلام خبر آلودگی 5000 تن ذرت آلوده به سم آفلاتوکسین، برخی دستگاه‌ها از جمله وزارت جهاد این موضوع را تايید نکرده و ترجیح را بر پاسخ مبهم گذاشتند، ولی گزارش اعلام شده گمرک ایران به وزارت اقتصاد ضمن تايید آلودگی این ذرت‌ها نشان می‌دهد که از حداقل یکسال پیش این آلودگی رسما از سوی سازمان ملی استاندارد تايید شده است.
خبرگزاری ایسنا: گرچه بعد از اعلام خبر آلودگی 5000 تن ذرت آلوده به سم آفلاتوکسین، برخی دستگاه‌ها از جمله وزارت جهاد این موضوع را تايید نکرده و ترجیح را بر پاسخ مبهم گذاشتند، ولی گزارش اعلام شده گمرک ایران به وزارت اقتصاد ضمن تايید آلودگی این ذرت‌ها نشان می‌دهد که از حداقل یکسال پیش این آلودگی رسما از سوی سازمان ملی استاندارد تايید شده است.
 
در مهرماه امسال خبر فساد 5000 تن ذرت و آلودگی به سم  آفلاتوکسین در گمرک نوشهر منتشر شد و پیگیری از گمرک هم به نوعی تايید کننده این خبر بود.
 
ماجرا از این قرار بود که نزدیک به 5000 تن ذرت به عنوان بخشی از محموله وارداتی یک شرکت که از دو سال پیش وارد گمرک شده بود، آلوده به سم آفلاتوکسین شده و دیگر امکان ترخیص نداشت.
 
موضع عجیب و مبهم وزارت کشاورزی
 
بعد از آن و حدود یک ماه پیش پیگیری ها از وزارت جهاد کشاورزی برای شفاف شدن موضوع و چرایی عدم ترخیص کالا، با این اعلام معروفان- سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد - همراه بود که «چون ذرت ها هنوز وارد کشور نشده نمی توان دقیقا نظر داد که آلوده هستند.»
 
این اظهارات در حالی مطرح شد که ذرت‌ها در گمرک موجود بود و از سویی کالا باید قبل از ترخیص و وارد شدن به کشور مجوزهای لازم را دستگاه های ذیربط از جمله استاندارد و وزارت جهاد دریافت کند نه اینکه بعد از ورود مشخص شود آلوده است یا خیر.
 
به هر صورت اما و اگرها و سکوت دستگاهای مربوطه در این رابطه ادامه داشت تا اینکه مکاتبه اخیر معاون فنی گمرک ایران با مدیر کل دفتر وزارتی وزارت اقتصاد از این حکایت دارد که حداقل از سال گذشته برای بار دوم آلودگی این ذرت ها تايید شده است، در این حالت این سوال مطرح است که آیا واقعا دستگاه‌ها تا یک ماه پیش هم از آلودگی این حجم از ذرت‌ خبر نداشتند آن هم  ذرت‌ به عنوان نهاده دامی که بیشترین میزان واردات را در سال به خود اختصاص می‌دهد؟!
 
جزيیات سمی بودن محموله ذرت
 
اما در این مکاتبه اعلام شده که «یک شرکت در سال 1398 اقدام به واردات بیش از 9000 تن ذرت دامی طی چهار فقره اظهارنامه واردات قطعی از طریق منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر کرده که در مرحله نخست با بررسی انجام شده و با عنایت به تایید اداره استاندارد شهرستان نوشهر  5362 تن ترخیص و مابقی به میزان 3770 تن به علت آلوده بودن به سم آفلاتوکسین ، مغایر با استاندارد ملی ایران  اعلام شد.»
 
در ادامه اشاره شده که « یکبار در سال 1399 نیز، با دستور دادستان شهرستان نوشهر، محموله ها مورد آزمایش قرار گرفت که اداره استاندارد غیر قابل مصرف بودن ذرت ها را به این اداره کل اعلام کرد. لذا حوزه نظارت گمرکات استان مازندران در چارچوب وظیفه قانونی نسبت به اعمال ماده 105 قانون امور گمرکی و تنظیم صورتجلسه ضبط و مراحل قانونی اخطار و ابلاغ به ذینفع اقدام، که با توجه به عدم اقدام موثر از سوی ذینفع برای تعیین تکلیف محموله‌ها ، پرونده جهت سیر مراحل قانونی به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان مازندران  ارسال، که علی رغم پیگیری های مکرر از سوی سازمان طی سال 1399، اقدامی صورت نگرفته است.در حالی که امکان آلودگی محموله‌های سالم در انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر نیز وجود دارد.»
 
نمونه برداری استاندارد بدون هماهنگی با گمرک
 
در اعلام این مقام مسيول در گمرک ایران به وزارت اقتصاد، این موضوع مورد توجه است که «با اینکه ذرت های مورد نظر به ضبط قطعی دولت در آمده،  شرکت مربوطه از طریق اداره استاندارد نوشهر و بدون هماهنگی و اطلاع گمرک نسبت به اخذ نمونه برداری مجدد اقدام کرده است. ضمن اینکه این محموله  بیش از دو سال در انبار منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر موجود بوده و تاکنون هیچ گونه اقدام خاصی بر روی آن صورت نگرفته است. در عین حال که  در مکاتبات صورت گرفته، اداره استاندارد به موضوع آلوده بودن کالا به سم آفلاتوکسین و غیر قابلیت مصرف برای دام و طیور نیز اشاره کرده است.»
 
 این ذرت‌ها تنها بخشی از فساد کالاهای اساسی مانده در گمرک و بنادر است و در قیاس با حجم بالای اقلام رسوبی و گاها در آستانه فساد چشم گیر نیست، اما به هر صورت این اقلام با ارز 4200 وارد کشور می‌شوند و در شرایط موجود ارزی بسیار قابل اهمیت است.
local_offerبرچسب‌ها:
پنج هزار تن ذرت آلوده شد!

پنج هزار تن ذرت آلوده شد!

بعد از هشدارهایی که در رابطه با دپو و عدم ترخیص نهاده‌های دامی در گمرکات شمال کشور اعلام شده بود تازه‌ترین خبرها از فاسد بودن حدود 5000 تن ذرت دامی و آلودگی آن به آفلاتوکسین حکایت دارد.

Bartarinha.ir/
احتکار 50هزار تن ذرت برای سود بیشتر!

احتکار 50هزار تن ذرت برای سود بیشتر!

ویديویی از سیلوهایی در کرمانشاه منتشر شد که به گفته دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در آن‌ها 50 هزار تن ذرت وارداتی دپو شده بود.

Bartarinha.ir/
افزایش 82 درصدی قیمت مرغ/ واردات 2.9 میلیارد دلاری ذرت و سویا

افزایش 82 درصدی قیمت مرغ/ واردات 2.9 میلیارد دلاری ذرت و سویا

در ادامه افزایش قیمت مرغ و نوسان آن طی ماه های اخیر این کالا نسبت به سال گذشته بیش از 82 درصد افزایش قیمت داشته است، این در حالی است که واردات نهاده های تولید از جمله ذرت و سویا متوقف نشده و تامین ارز...

TejaratNews.com/
گمشده جدید؛ 3میلیون تن ذرت با ارز 4200تومانی

گمشده جدید؛ 3میلیون تن ذرت با ارز 4200تومانی

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی کشور گفت: در حالی که وزارت صنعت اعلام کرده که 4 میلیون و 100 هزار تن ذرت به کشور وار شده، وزارت کشاورزی اعلام می کند تنها 900 هزار تن از این محصول برای عرضه در بازارگاه...

Bartarinha.ir/
تاثیر ذرت آلوده بر سم آفلاتوکسین شیر

تاثیر ذرت آلوده بر سم آفلاتوکسین شیر

ريیس سازمان دامپزشکی گفت: 140هزارتن ذرت آلوده به آفلاتوکسین از سال 1395 در بنادر وجود دارد و حتی یک کیلوگرم از آن وارد کشور نشده و هیچ محموله خوراک دامی که استانداردهای سازمان دامپزشکی، سازمان استاندا...

TejaratNews.com/
سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد چرا تراکتور گران شد؟