انرژی پاک در مدار صعود

انرژی پاک در مدار صعود

بنا بر آمارهابا تولید 234 میلیون کیلووات ساعت برق از منابع تجدیدپذیر و پاک در شش ماهه نخست امسال‌ (تا پایان شهریور)، از انتشار 131 هزار تن گاز گلخانه‌ای جلوگیری، معادل 63 میلیون مترمکعب گاز طبیعی از مصرف سوخت فسیلی اجتناب و به میزان 52 میلیون لیتر در مصرف آب صرفه‌جویی شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این گزارش، مجموع ظرفیت تولید نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا پایان شهریور 1402 به 1088.18 مگاوات رسیده است و به صورت تفکیک شده در حوزه انرژی بادی 364.89 مگاوات، انرژی خورشیدی 465.65 مگاوات، برقابی کوچک 99.47 مگاوات، زیست توده 12.5 مگاوات، توربین انبساطی 9.6 مگاوات و انشعابی 136.07 مگاوات است.

با تولید 234 میلیون کیلووات ساعت برق از منابع تجدیدپذیر و پاک در شش ماهه نخست سال‌جاری (تا پایان شهریور)، از انتشار 131 هزارتن گاز گلخانه‌ای جلوگیری، معادل 63 میلیون مترمکعب گاز طبیعی از مصرف سوخت فسیلی اجتناب و به میزان 52 میلیون لیتر در مصرف آب صرفه‌جویی شده است.

بر اساس این گزارش، میزان برق تولیدی از منابع تجدیدپذیر و پاک در شهریور ماه سال 1402 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 5.5 درصد افزیش داشته و بر همین اساس، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در همین بازه زمانی 5.4 درصد کاهش یافته است.

همچنین به واسطه پیشرفت تولید برق از منابع تجدیدپذیر در شهریور امسال میزان مصرف سوخت‌های فسیلی نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.4 درصد کاهش و میزان صرفه‌جویی در مصرف آب نیز 5.9 درصد به ثبت رسیده است.

بنا بر این گزارش، استفاده از انرژی‌های پاک از جمله انرژی خورشیدی، انرژی بادی، انرژی زیست توده و انرژی برق‌آبی می‌تواند باعث کاهش وابستگی به منابع فسیلی و کاهش گازهای گلخانه‌ای شود که تاثیر اساسی بر گرمایش جهانی دارند.

مصرف سوخت‌های فسیلی همچون نفت و گاز به عنوان منابع انرژی غالب در کشورها باعث به وجود آمدن خسارات جبران ناپذیری برای بشریت خواهد شد. با افزایش جمعیت، افزایش تقاضا برای انرژی، مسيله‌ای است که دولت‌ها به دنبال یافتن راه‌هایی برای پاسخگویی موثر به آن هستند، انرژی‌های تجدید پذیر جایگزین مناسب برای سوخت‌های فسیلی هستند، زیرا قابل دسترس‌تر و کم هزینه‌تر از سایر سوخت‌ها بوده و مشکلات زیست محیطی را تا حد زیادی از بین می‌برند.

در این زمینه علی‌اکبر محرابیان - وزیر نیرو - ضمن اشاره به اهمیت متنوع‌سازی سوخت نیروگاه‌ها در پایداری شبکه برق، می گوید توسعه ظرفیت نیروگاهی به عنوان یکی از پاسخ‌های عملی به حل مسيله ناترازی برق از اولین‌ روز فعالیت دولت در دستور کار قرار گرفته است.

وزیر نیرو در بیان اهمیت توسعه‌ نیروگاه‌های تجدیدپذیر در پازل متنوع‌سازی و استفاده‌ از ظرفیت‌های سرشار کشور معتقد است که نیروگاه‌های تجدیدپذیر به واسطه ظرفیت کشور و همچنین تطبیق با محیط زیست از ارکان اصلی برنامه توسعه و در اولویت ماست.

آنچه که در رشد و پیشرفت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر در دولت سیزدهم در مقایسه با گذشته حايز اهمیت بوده این است که طراحی مدل‌های مختلف سرمایه‌گذاری در دولت سیزدهم به عنوان مشوق خوبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش لحاظ شده که در همین راستا فرایند احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر به سرعت در حال افزایش است؛ به گونه‌ای توسعه ظرفیت برق تجدیدپذیر تا 30 هزار مگاوات نیز اخیرا دیده شده و به تصویب رسیده است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد