نرخ‌های مختلف در بازار ارز ؛ دلار توافقی و مسافرتی چند؟ | یک توصیه مهم به خریداران ارز

نرخ‌های مختلف در بازار ارز ؛ دلار توافقی و مسافرتی چند؟ | یک توصیه مهم به خریداران ارز

شنیده‌ها از بازار ارز تهران نشان می‌دهد که این روزها معاملات ارز با نرخ‌های توافقی رونق بسیاری گرفته و هر یک از بنگاه‌های ارزی مجاز به خرید و فروش اسکناس‌های خارجی از این طریق هستند. دبیر کل کانون صرافان ایران در مورد نرخ ‌دلار توافقی، دلار مسافری و نحوه تهیه این نوع ارزها توضیحاتی می‌دهد.

همشهری‌آنلاین- نجمه احمدبیگی: این روزها در میدان فردوسی و خیابان منوچهری در مقابل صرافی‌ها شاهد صف‌های عریض و طویل  فروش دلار هستیم افرادی که متقاضی خرید ارز با نرخ کمتر از بازار آزاد هستند. این افراد بیشتر متقاضی خرید ارز با نرخ‌ مسافری هستند.

بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز در روزهای پایانی خرداد امسال به این نتیجه رسید که در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و همین طور صادرکنندگان، یک بازار توافقی عرضه و تقاضا راه‌اندازی کند و به این ترتیب دلار توافقی ایاد شد. سپس امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی فراهم شد. پس از آن بود که  یک کانال جدید به به نام کانال سامانه اطلاع‌رسانی ارز توافقی تهران به کانال‌های دلاری اضافه شد؛ این کانال لحظه‌ای نرخ دلار توافقی را گزارش می‌دهد و چون قیمت آن تا حدودی از دلار آزاد پایین تر است اکنون توجه اکثر خریداران را به سمت خود جلب  کرده است.

نرخ‌های متفاوت دلار در صرافی‌ها

کامران سلطانی زاده دبیر کل کانون صرافان ایران در گفت و گو با همشهری‌آنلاین در مورد نرخ‌های متفاوت دلار در صرافی ها گفت: در صرافی‌ها کلا دو نرخ ارز داریم یکی دلار توافقی و دیگر دلار مسافری. دلار توافقی برای افرادی است که نیاز به ارز دارند اما نه قصد سفر دارند و نه مدارک سفر با خود همراه دارند این افراد می‌توانند دلار با نرخ توافقی خریداری کنند. نرخ توافقی هم نرخی است که صرافان از مردم یا صادرکننده‌ها می‌خرند و به مردم می‌فروشند. قیمت آن از دلار صرافی‌های دولتی بالاتر و از دلار بازار آزاد کمتر است. این قیمت لحظه‌ای تغییر می‌کند و اکنون در کانال 30 هزار تومان معامله می‌شود. سهمیه هر فرد برای خرید دلار توافقی 2 هزار دلار که فقط یک‌بار در سال به متقاضیان داده می‌شود.

وی ادامه داد: دلار مسافری هم همان‌طور که از نامش پیداست مخصوص افرادی است که می‌خواهند سفر کنند و مدارک سفر از جمله پاسپورت، ویزا و بلیت همراه دارند. این نوع دلار در حال حاضر در کانال 27 هزار تومان معامله می‌شود. تا روز گذشته سهمیه هر فرد برای خرید دلار مسافری 2 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بود  اما از دیروز 28 تیر سقف فروش ارز مسافرتی کاهش یافت.

سلطانی زاده با اعلام کاهش سقف فروش ارز مسافرتی برای کشورهای با ویزا اظهار کرد: سقف فروش ارز مسافرتی برای کشورهای با ویزا (هوایی ـ کد 51) مبلغ 500 یورو یا معادل آن به سایر ارزها تعیین شده و برای کشورها بدون ویزا نیز 300 یورو یا معادل آن به سایر ارزها است.

سهمیه ارز مسافرتی تغییر کرد | مسافران چقدر می توانند ارز دریافت کنند؟

افزایش جریان ورود ارز به اقتصاد | آغاز مبادلات روبل از امروز

وی افزود: متقاضیان و مسافران خارج از کشور می‌توانند حسب نیاز خود (خرید ارز مسافرتی با ارايه مدارک تعیین شده تا سقف 500 یورو و یا 2000 یورو سرفصل سایر از طریق بازار توافقی اقدام کنند.

دبیر کل کانون صرافان ایران با اشاره به نحوه تهیه این نوع ارزها توضیحاتی ارايه داد و بیان کرد: هر فردی که می‌خواهد این نوع ارز را تهیه کند باید با مراجعه به صرافی‌ها که  لیست کامل آن در اپلیکیشن و سایت کانون صرافان آمده است و هر لحظه نرخ خرید و فروش ارز روی تابلو اعلام می‌شود از قیمت آگاه شود و  ارز را خریداری کنند.  

وی با اشاره به صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌ها گفت: این افراد اغلب برای تهیه ارز مسافری مقابل صرافی ها صف بسته‌اند  و آن هم به دلیل اختلاف قیمت با بازار آزاد است. همین پایین تر بودن قیمت برای مردم جذابیت ایجاد می‌کند. البته شاید همه این افراد هم مسافر واقعی نباشند که  تشخیص آن برای صرافی ها سخت است. بر اساس قانون صرافی ها باید در صورت صحت مدارک و داشتن ارز هر شخصی که ویزا، بلیت، پاسپورت، کارت ملی و کارت بانکی داشته باشد موظف به فروش ارز به نرخ تابلو هستند.

علت تفاوت قیمت دلار صرافی با بازار آزاد

سلطانی زاده ادامه داد: علت تفاوت قیمت دلار صرافی با بازار آزاد هم به این دلیل است ارزی که در صرافی‌ها عرضه می‌شود ارزی است که با نرخ سنا رسمی بانک مرکزی داده می شود و نرخ مصوب است و صرافی‌ها باید این محدوده قیمتی را رعایت کنند و این یک قیمت مشخصی است که معامله‌ها را انجام می‌دهند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر نرخ توافقی و تابلوی صرافی ملاک ما است، نرخ را بازار تعیین می‌کند و قرار نیست نرخ واحدی انجام شود و این تقاضاست که قیمت ارز را تعیین می‌کند.

دبیر کل کانون صرافان ایران شرایط بازار ارز را نسبت به دو هفته قبل با ثبات نسبی توصیف کرد و گفت: اکنون شرایط بازار نسبت به دو هفته قبل آرامش و ثبات دارد و عرضه و تقاضا هم تقریبا یکسان است. اگر اتفاقات خاصی مثل بحث های سیاسی و اخبار جدیدی از تحریم‌ها و مذاکرات نرسد بازار همچنان در همان مسیر آرام خود پیش می‌رود. اما فعلا به دلیل اینکه صرافی‌ها درحال فروش ارز توافقی هستند و نیاز مردم هم برطرف می شود نوسان شدیدی در بازار نخواهیم داشت.

وی در مورد  اینکه امکان تک نرخی شدن دلار فراهم خواهد شد یا خیر؟ اضافه کرد: رسیدن به نرخ واحد هم سازو کارهایی می‌خواهد و ساز و کار اصلی آن هم این است که تبادلات بانکی و تحریمی یک مقدار کاهش پیدا کند. تبالادت بانکی باید باز شود. تک نرخی شدن یک سری شرایط استاندارد می‌خواهد و چون ما فعلا در شرایط تحریم هستیم خیلی نمی توان توقع تک نرخی شدن را داشته باشیم. تک نرخی شدن شرایط ایده‌آل می‌خواهد که فعلا برای ما مهیا نیست.

سلطانی زاده درباره تاثیرگذاری سیگنال‌های منفی مذاکرات روی بازار و معامله گران  گفت: اکنون 2 سال است که شاهد سیگنال‌های منفی هستیم که تاثیر چندانی روی بازار نداشته است. چون بحث توافق طولانی شده مردم هم خیلی روی آن حساسیت ندارند و واکنش خاصی نشان نمی دهند.

دبیر کل کانون صرافان ایران نقش بازار ساز را در این مدت خوب ارزیابی کرد و افزود: بازار ساز در شرایط کنونی ارز حاصل از صادرات و ارز توافقی در  بازار می‌تواند آن را کنترل کند. در حال حاضر با کمترین میزان ورود ارز بیشترین کنترل از سوی بانک مرکزی انجام می‌شود و شرایط خوبی است.  

وی اضافه کرد: توصیه همیشگی ما به خریداران ارز این است که ارز را از صرافی‌های رسمی تهیه کنند و فاکتور و شماره سریال هم بگیرند تا از خرید ارز تقلبی از دلالان  غیررسمی جلوگیری شود. همچنین در روزهای متلاطم بازار اقدام به خرید نکنند.

بر اساس این گزارش پس از سفر اردوغان و پوتین به تهران و انتشار خبر و  ایجاد نماد معاملاتی روبل در بازار متشکل ارزی باعث شد روز گذشته قیمت دلار تا حدودی کاهش پیدا کند و به گفته برخی تحلیلگران حضور این دو مقام مهم سیاسی، بازار را شل کرد و به همین دلیل قیمت‌ها بی‌رمق شد. از این به بعد با امضای تفاهمنامه های جدیدی که در حوزه پولی و بانکی میان ایران و روسیه امضا شد قرار است امکان تسویه مبادلات تجاری با روبل و ریال به میزان سالانه 3میلیارد دلار فراهم شود. به‌زعم تحلیلگران این پیمان می‌تواند باعث کاهش تقاضا برای دلار و به تبع آن کنترل نرخ دلار در برابر ریال در بازارهای داخلی شود.

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید