ایران رتبه اول صادرکنندگان زعفران به جهان

ایران رتبه اول صادرکنندگان زعفران به جهان

کشور ایران به تنهایی نیمی از زعفران دنیا را تامین می نماید بنابراین کسب این جایگاه، ولو با افزایش ظرفیت کشت نیز برای...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، ایران مقام اول تولید زعفران در دنیا را دارد و قاین به‌عنوان پایتخت طلای سرخ ایران، دارای برند جهانی در زمینه تولید زعفران است.

سابقه کشت زعفران در ایران به عهد باستان می‌رسد. سپس از ایران به یونان و روم نیز برده شد. در دوره پارت‌ها زعفران ایران به روم صادر می‌شد و بعدها در دوره مغول زعفران ایران به چین صادر شد و چین نیز از جمله مشتریان زعفران در ایران شد.

چندوقت اخیر، مهدی جعفری ريیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، درباره انعقاد تفاهم نامه خرید زعفران استان توسط چین اظهار داشت: در این تفاهم نامه دو و نیم کیلوگرم زعفران برای اقدامات آزمایشگاهی در اختیار تاجر چینی قرار گرفت تا نتایج آزمایش ما با چین مقایسه شود.

وی افزود: در نشستی مسيولان ایران در شانگهای هم حضور داشتند و در حوزه زعفران مراودات را در آینده خواهیم داشت تا ارتباط بخش دولتی با بخش خصوصی چین تقویت شود.

جعفری افزود: مذاکرات صورت گرفته و توانمندی های خراسان جنوبی معرفی و در خصوص صادرات فناوری ها و علم و دانش گلخانه‌ای و صنایع تکمیلی هم بحث و تبادل نظر شد.

ريیس سازمان جهاد کشاورزی اظهار داشت: از کشور افغانستان واردات خشکبار را در نظر گرفتیم و به زودی تیم اقتصادی استان به کشور افغانستان سفر خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، در ابتدا ایران به‌عنوان تنها صادرکننده زعفران دنیا بود، اما در سال‌های اخیر کشورهای دیگری نیز وارد تجارت زعفران شدند.

در عصر جدید اسپانیا به‌عنوان رقیبی برای ایران مطرح و یکی از صادرکنندگان زعفران محسوب می‌شود.

امارات نیز بدون کشت زعفران به یکی از صادرکنندگان زعفران تبدیل شده است. علاوه بر این بسیاری از کشورها مثل افغانستان، هند و... در زمینه تجارت زعفران فعال شده‌اند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد