بودجه 1403؛ خداحافظی واقعی با بودجه نفتی است؟

بودجه 1403؛ خداحافظی واقعی با بودجه نفتی است؟

بررسی کلی از اجزای مختلف درامدی بودجه سال 1403 نشان می‌دهد در کیک بودجه‌ای سال آینده، سهم فروش دارایی‌های سرمایه‌ای با کاهش 9.8 درصدی نسبت به سال قبل به 25.3 درصد رسیده است.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ طبق اعلام سخنگوی اقتصادی دولت، در آخرین روز آبان ماه لایحه بودجه با نامه ريیس جمهور تقدیم مجلس شده است. بودجه‌ای که با رویکرد‌هایی همچون کاهش تراز عملیاتی بودجه به منفی 307 هزار میلیارد تومان و کاهش سهم نفت در بودجه و افزایش سهم مالیات، قرار است به طور کامل رونمایی شود.

آن گونه که خاندوزی وزیر اقتصاد گفته است: در لایحه بودجه سال آینده، هدف اصلی دولت کنترل تورم است و تلاش شده تا ارقام درآمدی بودجه بصورت واقع‌بینانه و قابل تحقق تنظیم شود.

سهم نفت در بودجه سال آینده کم شد یا زیاد؟

این سوالی است که امروز سخنگوی اقتصادی دولت به آن پاسخ داد و گفت: درآمد‌های دولت از محل صادرات نفت خام و میعانات در سال 1403 کمتر از عدد مصوب در بودجه سال 1402 در نظر گرفته شده است. این در حالی است که سهم درامد‌های پایدار افزایش محسوسی نسبت به سال گذشته پیدا کرده است.

اشاره خاندوزی به کاهش سهم درامد‌های نفتی در بودجه سال آینده به گونه‌ای است که بررسی جزيیات منتشر شده نشان می‌دهد در لایحه بودجه مدنظر تیم اقتصادی دولت برای سال آینده، قرار است 2429 هزار میلیارد تومان به عنوان منایع عمومی دولت در بودجه در نظر گرفته شود که نسبت به سال 1402 افزایش 16.7 درصدی دارد.

حال در این میان، بررسی کلی از سهم اجزای مختلف درامدی بودجه سال 1403 نشان می‌دهد در این کیک بودجه‌ای 1403، سهم فروش دارایی‌های سرمایه‌ای (نفت و گاز) با کاهش 9.8 درصدی نسبت به سال قبل به 25.3 درصد افت داشته است. به بیان دیگر، در لایحه بودجه سال آینده، قرار است 614 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای باشد که نسبت به رقم 732 همتی سال قبل، کمتر شده است.

همچنین سهم واگذاری دارایی‌های مالی در لایحه بودجه 1403 به 13.2 درصد کاهش یافته است. اما نکته قابل تامل و مهم، سهم درآمد‌های پایدار در لایحه بودجه سال آینده است. به گونه‌ای که سهم این درآمد‌ها با رشد 10.9 درصدی نسبت به سال جاری به 61.5 درصد رسیده است که نشان می‌دهد دولت سیزدهم در محاسبات بودجه‌ای برای سال آینده، سهم درآمد‌های مالیاتی را دو برابر سهم درآمد‌های حاصل از فروش نفت و گاز در نظر گرفته است و می‌توان نتیجه گرفت که جهت گیری سازمان برنامه و بودجه دولت بر اتکای بودجه به درآمد‌های پایدار به عبارت دقیق تر، خداحافظی با بودجه نفتی است. رویکردی که می‌تواند برای فعالان اقتصادی و کسب و کارها، چالشی باشد.

توجه به کاهش سهم درامد‌های نفتی در بودجه و افزایش سهم درامد‌های مالیاتی، در شرایطی است که طبق اعلام سخنگوی اقتصادی دولت، در لایحه بودجه سال آینده، محاسبات بر مبنای صادرات روزانه یک میلیون و 350 هزار بشکه نفت خام و میعانات با قیمت 65 یورو برای هر بشکه در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر باید اشاره داشت که در سال‌های اخیر، تحقق درآمد‌های مالیاتی همواره با چالش‌ها و فشار‌های اقتصادی به بخش خصوصی همراه بوده است و تیم اقتصادی دولت برای حل این مشکلات باید برنامه ریزی مشخص و دقیقی داشته باشد.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد