کاهش نوسان معاملات بورس تحت تاثیر حمایت‌های جدی دولت

کاهش نوسان معاملات بورس تحت تاثیر حمایت‌های جدی دولت

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بهبود روند معاملات بورس گفت: صحبت‌های وزیر اقتصاد درباره طرح 10 بندی ستاد اقتصادی دولت و نیز سخنان معاون اقتصادی رییس‌جمهوری که نشان‌دهنده حمایت جدی دولت از این بازار است، به عنوان...

به گزارش ایرنا، معاملات بورس که از مدت‌ها قبل تحت تاثیر رفتارهای هیجانی سهامداران با نوساناتی بسیار شدید همراه شده بود، از اواسط هفته گذشته و به دنبال صحبت‌های مطرح شده از سوی وزیر اقتصادی و دارایی تحت عنوان تصویب کلیات طرح 10 بندی حمایت از بورس وارد مدار صعودی شد و روزهای مثبتی را پیش‌روی سهامداران قرار داد.

در جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت، پیشنهادهای ارايه شده از سوی وزارتخانه‌های اقتصاد و صنعت و سازمان بورس در زمینه حمایت همه جانبه و پایدار از بازار سرمایه با همراهی رییس جمهوری و اعضای ستاد اقتصادی دولت تصویب شد که این امر بیانگر اراده جدی دولت سیزدهم در حمایت از تولیدکنندگان، صنایع بورسی و چشم‌انداز امیدبخش به فعالیت در بازار سرمایه است.  

در این زمینه یک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به افت و خیزهای اخیر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: اکنون نرخ سهام شرکت‌ها در بازار در ارزان‌ترین وضعیت ممکن قرار گرفته و نیازمند یک فشار و انگیزه برای رشد دوباره است.

«ابوالفضل شهرآبادی» به عوامل تاثیرگذار در بازگشت روند صعودی شاخص بورس اشاره کرد و گفت: مسایلی مانند مذاکرات برجام و لایحه بودجه 1401 از جمله عواملی بودند که به عنوان ریسک‌های تهدیدکننده، تاثیرگذار بر معاملات بازار محسوب می شدند.

وی اظهار داشت: موضوع مربوط به مذاکرات از جمله عوامل تاثیرگذار بر روند بازار است که هنوز سایه ابهام آن بر سر بازار سنگینی می‌کند، همچنین لایحه بودجه 1401 عامل دیگری است که روند بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است اما این مساله تا حدود زیادی شفاف‌سازی شده و رفع ابهامات لازم برای آن انجام شده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان‌کرد: با توجه به توضیحات مسوولان در راستای مسايل مربوط به بودجه سال آینده، تا حدود زیادی اثر منفی آن از سر بازار برداشته شد و برای چند روزی روند بازار را وارد مدار صعودی کرد.

حمایت جدی دولت از بازار سرمایه

وی ادامه‌داد: صحبت‌های وزیر اقتصاد و دارایی درخصوص تصویب 10 مصوبه ستاد اقتصادی و نیز سخنان مثبت مطرح شده از سوی معاون اقتصادی رییس جمهوری از جمله عواملی بودند که بر ایجاد روند صعودی بازار تاثیرگذار بود؛ چراکه این امر نشان‌دهنده حمایت جدی دولت از این بازار است و سبب تغییر نگاه سهامداران نسبت به روند فعلی بازار سرمایه خواهد شد.

شهرآبادی تاکید کرد: اجرایی شدن حتمی 10 مصوبه اخیر ستاد اقتصادی دولت می‌تواند در آینده تاثیر مثبت زیادی را بر روند بازار ایجاد کند و شاهد ورود نقدینگی‌های کلان به این بازار خواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازگشت شاخص بورسدر چند روز گذشته قابل پیش‌بینی بود، گفت: بهتر است اقدامی انجام شود تا بازار در مدار صعودی خود باقی بماند که این امر وابسته به تداوم حمایت‌های انجام شده از این بازار است.

وی با بیان اینکه بازگشت اعتماد به بازار نیازمند چند هفته حمایت است، افزود: خروج نقدینگی از بازار سرمایه به دلیل ترس حاکم در این بازار افزایش پیدا کرده است و سهامداران اکنون به دنبال بازاری مناسب برای سرمایه‌گذاری هستند.

شهرآبادی خاطرنشان‌کرد: سرمایه‌گذاران باید به این موضوع واقف باشند که بازار سرمایه بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری است، اما سهامداران تحت تاثیر کاهش اعتماد ایجاد شده در بازار سرمایه با تردید نسبت به ورود سرمایه‌های خود به این بازار نگریسته اند.

این کارشناس بازار سرمایه با اعتقاد به اینکه در بازه زمانی کوتاه‌مدت نمی‌توان شاهد بازگشت اعتماد به این بازار بود، گفت: این اتفاق نیازمند حمایت مستمر و محکم از سوی مسوولان است، در آن زمان می‌توان شاهد ورود نقدینگی‌های قابل توجه به این بازار بود و دوباره بازار سرمایه به بهشت سرمایه‌گذاران تبدیل خواهد شد.

مزایای حذف ارز 4200 تومانی از اقتصاد کشور

وی به مزایای حذف ارز 4200 تومانی از اقتصاد کشور و تاثیر آن بر معاملات بورس اشاره کرد و افزود: این اتفاق ممکن است در نرخ کالای برخی از گروه‌ها مانند صنایع غذایی و دارویی تورم‌زا باشد، اما به‌طور حتم با اثری مثبت بر روند معاملات بازار همراه می‌شود و سهام شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری جذاب خواهد کرد.

شهرآبادی با بیان اینکه حمایت از بازار سرمایه باید آگاهانه باشد اما نباید به‌طور دايم ادامه پیدا کند، گفت: معاملات بورس باید روند طبیعی خود را طی کند اما بهتر است بازار برای دوره‌ای کوتاه به منظور از بین بردن اعتمادهای سلب شده از بازار و نیز جلب اعتماد سهامداران مورد توجه جدی مسوولان قرار بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان‌کرد: در آن زمان، بازار به صورت قدرتمند به مسیر اصلی خود باز می‌گردد و توقع سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی را برآورده خواهد کرد.

اتصال ایران، آذربایجان و روسیه با یک اتوبان تاثیر تغییرات لایحه بودجه 1401 بر کاهش نرخ تورم هر روز با تبر به یک بخشی از بورس ضربه می‌زنند! شپنا صعودی می‌شود؟ مسافران ترکیه بخوانند / احتمال لغو پروازها واریز سود سهام عدالت تا پایان سال/ 840 هزار واحد مسکن مهر توسط تعاونی‌ها احداث شد تهدیدی بزرگ برای ارزهای دیجیتال قیمت وام مسکن کاهش یافت / هر برگ اوراق چند شد؟ هشدار درباره خروج گسترده سرمایه از بازار بورس فردا یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی تصمیمات دولت برای بورس فردا اعلام می‌شود کارانه پرستاران به زودی ساماندهی می شود فوری / پرداخت وام 100 میلیونی به بازنشستگان آغاز شد وعده ريیس جمهور برای افزایش وام ازدواج فقط با یک نامه وام 50 میلیونی بگیرید! ريیسی: ما به دنبال عدالت در پرداخت حقوق هستیم در کجای تهران خانه زیر متری 20 میلیون تومان است؟ جزيیات دریافت تسهیلات بانکی بدون ضامن فردا صبح: خبرهای خوش بورسی از زبان وزیر اقتصاد فردا روز سرنوشت ساز برای بورس گوشت قرمز ارزان شد+ جدول قیمت اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 بانک‌ها فقط به منافع خود توجه دارند فروش تبلت‌های 42 تا 75 میلیونی در بازار لوازم دیجیتال حقوق سربازان سه برابر می شود افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد چه خبر از انتقال سهام عدالت متوفیان؟ قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود