موضوع کمبود شیرخشک چیست؟

موضوع کمبود شیرخشک چیست؟

چند روزی است که خبر کمبود شیر خشک در کشور، برای بسیاری از مصرف‌کنندگان سوال ایجاد کرده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد این کمبود به مشکل در توزیع و اختصاص ارز بازمی‌گردد.

به گزارش تجارت‌نیوز، طی روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر کاهش ذخایر شیرخشک و کمبود در داروخانه ها در فضای مجازی دست به دست می‌شود که این امر نگرانی‌هایی را به همراه داشته است.

با توجه به آنکه واحدهای تولید شیرخشک نوزاد نسبت به اتمام ذخایر ناشی از مشکلات تخصیص ارز به واردات مواد اولیه هشدار می‌دهند، سایر فعالان این صنعت کمبود در زمینه شیرخشک را تکذیب کرده و بیان چنین اظهاراتی را تنها جهت تخصیص ارز 4200 تومانی مطرح می‌کنند و معتقدند که امکان تولید شیر خشک در داخل وجود دارد. این در حالی است که ريیس انجمن شیرخشک نوزاد اذعان می‌کند که 85 درصد ماده اولیه وارداتی است.

حال با وجود اظهار نظر فعالان این صنعت مبنی بر آنکه تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد تنها به بهانه دریافت ارز ترجیحی این موضوع را مطرح می‌کنند، اما آنها به سبب منتظر ماندن در صف دریافت ارز و جلوگیری از بحران کمبود شیرخشک در کشور خواستار حذف ارز ترجیحی و واردات با ارز نیمایی شدند، برای بررسی بیشتر موضوع به سراغ مسيولان ذی ربط می‌رویم تا از صحت و سقم ماجرا با خبر شویم، طی گفت و گو با پزشکان برخی داروخانه ها موضوع قحطی و کسری شیرخشک تکذیب شد.

مصرف شیر خشک در کشور 150 تن برآورد می‌شود

یکی از پزشکان داروخانه، با اشاره به اینکه ماهیانه 100 تا 150 تن شیرخشک در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار کرد: در شرایط فعلی نگرانی مردم و خرید بیش از نیاز یکی از مشکلات جدی است که بسیاری از خانوارها به سبب نگرانی از کمبود شیرخشک اقدام به خرید 5 تا 10 قوطی می‌کنند که این امر موجب شده تاریخ مصرف شیرخشک بگذرد یا با بزرگ شدن بچه به شماره‌های دیگر محصول نیاز باشد.

وی با اشاره به اینکه مشکلی در تهیه و خرید شیرخشک برای داروخانه نداریم، افزود: هر چقدر بخواهیم شیرخشک در اختیارمان قرار می‌دهند و از مردم تقاضا داریم که معقول خرید و مصرف کنند، جای هیچ گونه نگرانی نیست.

در این میان طی گفت و گو با برخی مادران انتقاداتی نسبت به کمبود و گرانی شیرخشک در برخی داروخانه‌ها داشتند و اذعان کردند که اخیرا شیرخشک سخت پیدا می‌شود به طوریکه برای خرید گاها مجبور هستیم که به چند داروخانه برویم.

کمبود شیرخشک در برخی برندها مقطعی است

ایرج خدادی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان، با اشاره به مباحث مطرح شده اخیر درباره کمبود شیرخشک اظهار کرد: موضوع کمبود شیرخشک به انتشار خبر توسط یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر کمبود واردات ماده اولیه شیرخشک و توقف تولید در آینده باز می‌گردد، درحالیکه این تکذیب شد چرا که سازمان غذا و دارو درصدد هستند که واردات تمامی مواد اولیه را به موقع انجام دهند.

وی افزود: گرچه تولیدکنندگان داخل بارها اعلام کردند که مازاد تولید شیرخشک داریم، اما بخشی از مواد اولیه شیرخشک وارداتی است که با توجه به تحریم های ظالمانه و محدودیت انتقال و تخصیص ارز در برخی مقاطع ممکن است همانند دیگر اقلام وارداتی کمبود مقطعی اتفاق بیفتد که خوشبختانه به سبب تولید شیرخشک در داخل، امکان جایگزینی وجود دارد.

خدادی ادامه داد: بخشی از شیرخشک‌های از طریق مراکز بهداشت استان همدان در اختیار گروه مادران کم بضاعت، مادران دارای فرزند چندقلو یا افرادی که توانایی شیردادن ندارند، قرار می گیرد.

به گفته این مقام مسيول، برای کودکانی دارای بیماری متابولیک یا دارای آلرژی هم پرونده تشکیل داده شده و طی حواله‌ای شیرخشک در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه موضوع کمبود شیرخشک در جامعه عمدتا مربوط به کودکانی است که به طور معمول شیرخشک دریافت می‌کنند، گفت: جایگزین مناسبی برای انواع شیرخشک وارداتی در کشور وجود دارد و در برخی موارد که ممکن است ذايقه نوزاد اجازه ندهد که شیرخشک داخلی استفاده کند، با تنوعی که در شیرخشک وارداتی است، مشکل تا حدودی رفع می شود.

به گفته وی، برای دریافت شیرخشک نیازی به ثبت نام‌ نیست و خانوارهای متقاضی می‌توانند شیرخشک معمولی را با مراجعه به داروخانه‌ها تهیه کنند، هر چند ممکن است به طور مقطعی در یکی از انواع شیرخشک‌ها دچار کمبود شویم.

خدادی افزود: خانوارهایی که فرزندشان آلرژی دارد و نیاز به شیرخشک رژیمی دارند، میتوانند با مراجعه به داروخانه های استان شیرخشک مورد نیاز را خریداری کنند و نیازی به نسخه ندارند، همچنین خانوارهای با فرزند بیماری متابولیک پس از تشکیل پرونده و با نسخه پزشک، شیرخشک را از داروخانه ها استان تحویل می گیرند.

قیمت شیرخشک داخلی نصف خارجی است

سیاوش سلیمی ريیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک، با اشاره به اینکه کمبودی در تولید شیرخشک نداریم، اظهار کرد: هم اکنون مواد اولیه (بیس) تولید شیرخشک نوزاد در کشور وجود دارد و مشکلی در این خصوص نداریم، هر چند افزودنی های دیگر به شیرخشک نوزاد اضافه می شود که ربطی به شیرخشک ندارد.

وی با اشاره به اینکه قیمت شیرخشک داخلی نصف شیرخشک خارجی است، افزود: شیرخشک‌خارجی 3.5 دلار (70 تا 80 هزار تومان) تمام می شود، درحالیکه امکان خرید شیرخشک داخلی با نرخ 45 هزار تومان به سهولت وجود دارد.

این مقام مسيول ادامه داد: اکثر شیرخشک نوزاد در داخل تولید می‌شود و مشکلی در این زمینه نداریم. از این رو هرگونه کمبودی را تکذیب می‌کنیم.

سلیمی درباره آینده بازار شیرخشک بیان کرد: گاوداران خواستار افزایش قیمت شیرخام از ستاد تنظیم بازار شدند و جلساتی در این خصوص برگزار شده است که در نهایت این افزایش قیمت می تواند بر نرخ شیرخشک هم اثرگذار باشد.

ريیس انجمن صنفی تولیدکنندگان شیرخشک با بیان اینکه برای تهیه یک کیلو شیرخشک مقدار قابل توجهی شیرخام‌مورد نیاز است، گفت: بنابر آمار از هر 11.6 کیلوگرم شیرخام بدون چربی، یک کیلو شیرخشک استحصال می‌شود.

سلیمی با بیان اینکه ارز دولتی بلای جان تولیدکنندگان شده است، گفت: در کشور ما همه به دنبال دریافت ارز دولتی برای واردات هستند، در حالیکه این محصولات در داخل کشور تولید می‌شود و واحدهای تولیدکننده شیرخشک نوزاد می‌توانند با مراجعه به این واحدها، ماده اولیه مورد نیاز خود را دریافت و شیرخشک تولید کنند.

به گفته این مقام مسيول، واردکنندگان به بهانه نبود امکان تولید در داخل با ارز دولتی کره وارد می کردند، در حالیکه بخش قابل توجهی کره مازاد در کشور داریم.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات شیرخشک بیان کرد: تا 12 اسفند سال 99، صادرات شیرخشک برای مدت زمان 2 سال به جز 2 سهمیه ممنوع بود، از آن تاریخ به ازای هر کیلو 16 هزار تومان مابه التفاوت از تولیدکنندگان شیرخشک می گیرند که با توجه به نوسانات ارزی، صادرات دچار مشکل شده است.

این مقام مسيول ادامه داد: بنابر آمار امسال کمتر از 10 هزار تن شیرخشک صادر شده است و با نوسانات ارزی طی 25 روز اخیر، صادرات عملا متوقف شده است.

ريیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک ادامه داد: در حال حاضر به جز مشکلات صادرات ناشی از نوسانات ارزی با مازاد چربی شیر روبرو هستیم به طوریکه با دپو 30 هزار تن کره و مشکلات تولیدکنندگان شیرخشک ضروری است که صادرات کره آغاز شود‌.

85 درصد پودر شیرخشک وارداتی است

هانی تحویل زاده ريیس انجمن شیرخشک نوزاد، با اشاره به اینکه 85 درصد پودر شیرخشک وارداتی است، اظهار کرد: مواد اولیه شیرخشک از جمله روغن‌های گیاهی، آب پنیر، لاکتوز، مواد مغذی و ... از خارج کشور تامین می‌شود و تنها 15 درصد ماده اولیه شامل شیرخشک بدون چربی داخلی است.

وی افزود: در حوزه ملزومات بسته بندی این محصول حدود 60 درصد از طریق واردات و 40 درصد همچون قوطی، پلاستیک، قاشقک از محل تولید داخل انجام می‌شود.

تحویل زاده در واکنش به تکذیب موضوع کمبود شیرخشک در کشور بیان کرد: افرادی که اذعان می کنند نیازی به واردات نیست، مبحث شیرخشک صنعتی با اطفال را یکی می‌کنند، در صورتیکه 15 درصد پودر شیرخشک نوزاد داخلی است.

این مقام مسيول با اشاره به اینکه مشکلی در تامین شیرخشک صنعتی وجود ندارد، بیان کرد: در حال حاضر با مازاد تولید شیرخشک صنعتی در کشور مواجه هستیم، اما در خصوص شیرخشک نوزاد به دلیل عدم تخصیص ارز از سوی بانک‌ مرکزی، موجودی مواد اولیه مطلوب نیست.

ريیس انجمن شیرخشک نوزاد ادامه داد: انجمن به دولت پیشنهاد داده که ارز ترجیحی را از واردات این محصولات حذف و ارز نیمایی را جایگزین کند، اما دولت به بهانه اینکه قیمت محصول نهایی گران می‌شود، این پیشنهاد را نمی‌پذیرد. این درحالی است که منتظر ماندن در صف تخصیص ارز منجر به کمبود شیرخشک در بازار می شود.

تحویل زاده در پایان تصریح کرد: برخی کارخانجات برای نیاز 2 ماه آینده مواد اولیه دارند اما نگرانی بزرگ ما از ماه‌های آینده است که با این روند تخصیص ارز و اصرار دولت بر تامین ارز ترجیحی در آینده‌ای نه چندان دور با مشکل تامین مواد اولیه مواجه خواهیم شد.

با توجه به دست به دست شدن کمبود، قحطی یا سهمیه بندی شیرخشک طی روزهای اخیر در فضای مجازی نگرانی هایی در بین خانوارها ایجاد شده است که گاها این موضوع زمینه را برای سودجویی افراد فرصت طلب فراهم می‌کند، که با وجود داشتن مواد اولیه این‌ محصول در کشور انتظار می رود دستگاه های ذی ربط نظارت بیشتری داشته باشند و اجازه ندهند که سودجویان از هر فرصتی برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

قاچاق شیرخشک به پاکستان / برای افزایش قیمت شیرخشک نامه نوشتیم

قاچاق شیرخشک به پاکستان / برای افزایش قیمت شیرخشک نامه نوشتیم

ريیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک کودکان می‌گوید: شیرخشک در ایران ارزان است. همین مساله باعث جذاب شدن قاچاق شیرخشک به پاکستان و دیگر کشورهای همسایه شده است.

TejaratNews.com/
سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

بانک مرکزی گفته 770 میلیون دلار ارز برای واردات دارو تخصیص داده شده اما ريیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفته بود این رقم فقط 11 میلیون دلار بوده است. دلیل این اختلاف آماری چیست؟

TejaratNews.com/
قیمت شیرخشک کودکان گران می‌شود؟

قیمت شیرخشک کودکان گران می‌شود؟

ريیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد می‌گوید: معتقدیم چنانچه بانک مرکزی ارز مورد نیاز صنعت شیرخشک را به فعالان این حوزه تخصیص دهد قیمت شیرخشک 20 درصد بیشتر گران نخواهد شد، در غیر‌اینصورت با کمبود شیرخ...

TejaratNews.com/
چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد ارزش سهام عدالت در هفته گذشته چه تغییراتی کرد؟ رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد جردن؛ محله شمالی بی‌آرام! وام ودیعه مسکن، مردم را خانه‌دار می‌کند؟ / «وزیر با این وام می‌تواند خانه اجاره کند؟» بازار آرام و کم‌نوسان بورس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | اهداف قیمتی شبندر کجاست؟ افت ناچیز شاخص کل بورس در این هفته / کدام نمادها بیشترین بازدهی هفتگی را داشتند؟ "مبین" و انتشار صورت‌های مالی تلفیقی "فزرین" صورت‌های مالی 12 ماهه منتشر کرد فروکش هیجانات قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی+ جدول

در حال بارگیری...