ابلاغ مالیات مواد خام و نیمه خام صادراتی تاثیری روی بازار سرمایه نخواهد داشت

ابلاغ مالیات مواد خام و نیمه خام صادراتی تاثیری روی بازار سرمایه نخواهد داشت

ابلاغ فهرست مواد خام و نیمه خام صادراتی مشمول مالیات، روی بازار سرمایه و سودآوری شرکت‌های بورسی تاثیری نخواهد گذاشت، نهایتا با گران شدن نهاده‌های تولید، بار مالیات اخذ شده بر مصرف کنندگان وارد می‌شود.

حسین نصیری در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، در رابطه با ابلاغیه اخیر هیات دولت درباره مالیات مواد خام و نیمه خام صادارتی، اظهار داشت: آنچه مسلم است صادرکنندگان بر پایه منافع خود عمل می‌کنند؛ این یعنی مالیات باعث افزایش قیمت نهایی مواد خام و نهاده تولید خواهد شد. به اعتقاد من در اقتصاد، اصلی به نام انتقال مالیات داریم؛ هنگامی که بر شرکت یا صنعتی، مالیات بسته می‌شود، امکان انتقال مالیات از تولید کننده یا عرضه کننده به مصرف کننده می‌رسد.

عضو هیات مدیره کارگزاری بانک دی افزود: این تصمیم مسلما باعث کاهش صادرات مواد خام کشورمان نخواهد شد؛ اما می‌تواند باعث افزایش قیمت برای مصرف کننده داخلی شود. به خصوص اینکه بررسی این فهرست نمایان‌گر آن است که اغلب این مواد از نهاده‌های اصلی تولید هستند و می‌تواند افزایش قیمت‌ آنها بر کالاهای گوناگونی تاثیر گذار باشد.

نصیری خاطر نشان کرد: در صورت اجرای مالیات بر صادرات مواد خام و نیمه خام، صادر کننده با اجرای انتقال مالیات که براساس کشش‌های رفتاری مصرف کنندگان و جامعه تعریف می‌شود همچنان صادرات خواهد داشت اما قیمت‌های داخلی را افزایش می‌دهد؛ بنابراین جمع بندی من این است که دولت نمی‌تواند با این مصوبه اصلاحی در زمینه صادرات کشور انجام دهد. پیشنهاد این است به جای چنین مصوباتی به سمت مرغوب کردن و بهینه سازی کالاهایی برویم که مزیت ارزآوری قابل توجهی برای کشور دارند.

وی در پاسخ به این سوال که ابلاغ فهرست مواد خام و نیمه خام صادراتی مشمول مالیات چه تاثیری می‌تواند بر شرکت‌های بورسی و و ضعیت سهامداران داشته باشد؟ اظهار داشت: می‌توان گفت این مصوبه و مصوباتی از این دست نمی‌توانند روی بازار و سود آوری شرکت‌های بورسی تاثیر بگذارند، همانطور که توضیح داده شد، این هزینه‌های جدید از طریق افزایش قیمت کالا نهایی که به دست مردم می‌رسد جبران می‌شود. چنین تصمیم‌هایی در نهایت مردم و مصرف کننده نهایی را تحت فشار قرار می‌دهد.

کارشناس بازار سرمایه در پایان اظهار داشت: دولتمردان با قیمت گذاری دستوری مانع واقعی شدن قیمت‌ها شده‌اند. موضوعی که منجر به کاهش سود تولید کننده و درآمد نیرو کار شده لذا تولید در کشورمان توسعه پیدا نمی‌کند. نباید فراموش کنیم که روی کاغذ و پشت درهای بسته بدون در نظر گرفتن متغیرهای مختلف نمی‌توان برای تولید کشور تصمیم گرفت. امیدواریم در آینده شاهد بازگشت به ریل سیاست‌های اقتصادی کشور باشیم که مسلما در این صورت سهامداران نیز از آن منتفع خواهند شد.

local_offerبرچسب‌ها:
اجاره مسکن در منطقه اقدسیه تهران چقدر هزینه دارد؟ ایستگاه متروی گلشهر تعطیل می شود قیمت مدل‌های پیکان، خودروی نوستالژیک بازار شهرام جزایری چگونه سر وکیلش را کلاه گذاشت! نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه... چگونه با سیم کارت وام بگیریم؟ پیکان 13 ساله 60 میلیون تومان/خودروی نوستالژیک بازار چند؟ تقاضای نمایندگان مجلس درباره عدم واگذاری سهام... رعد و برق به فرودگاه بندرعباس آسیب زد 3 عضو هیات عامل بانک مرکزی منصوب شدند کارمند اختلاسگر بنیاد مسکن دستگیر شد + جزيیات قیمت دلار و یور در سراشیبی مهم‌ترین اتفاقات بازار رمزارزها در سال 2021 پیش بینی سکته آور از بازار مسکن! عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار فوری/ همسان‌سازی حقوق معلمان در هیات دولت تصویب شد چتربازی ویژه علی‌عسگری را ببینید! جهش قیمت بیت‌کوین در سه ماهه اول سال 2022 محتمل است؟ 3 انتصاب جدید در بانک مرکزی حذف ارز 4200 تومانی باعث تورم می شود زمان واریزی یارانه جدید اعلام شد زمان پرداخت اقساط وام مسکن ملی مشخص شد تعرفه‌‌های‌ پزشکی 60 درصد بیشتر می شود! واکنش همتی به ادعای افزایش صادرات نفت اختصاص وام 300 میلیون تومانی برای بافت های فرسوده جزيیات پیشرفت نهضت ملی مسکن در شهر‌های جدید یارانه جدید چه زمانی واریز می شود؟ ماجرای دعوای اوجی و همتی چه بود؟/ پول نفت ایران کجاست؟ قیمت انواع یخچال دوقلو در بازار / جدول نرخ‌ها تاریخ واریز کارانه پرستاران اعلام شد بررسی طرحی جدید برای خرید کالا کدام یک از وعده‌های بورسی محقق شد؟ نسخه آرمبخش وزیر صمت برای اصناف انتقاد ريیس اتاق اصناف از تصمیمات غیرکارشناسی دولت دوازدهم بیش از 80 درصد کاهش اشتغال کشور مربوط به بنگاه‌های خرد بوده است منظور از یارانه پنهان چیست؟ بلایی که تورم سر طلا خواهد آورد بازار خودرو قفل شد/ قیمت سمند ارزان پایین آمد قیمت‌ها در بازار خودرو قفل شد خبر خوش دولت برای بانوان مجرد / خانه دار شدن... پیش بینی تازه بانک جهانی از اقتصاد ایران شافعی: از دست این دولت و مجلس درمانده‌ایم چه عاملی رشد را به بورس برمی‌گرداند؟ آخرین تغییرات قیمت سکه، طلا و ارز (26 دی) پرداخت یارانه جدید از امسال اجرایی می شود؟ ایجاد آرامش برای واحدهای صنفی با درج قیمت تولید کننده معاملات مشکوک دو پتروشیمی در بورس عرضه 15 هزار تن شکر سفید برای مصارف خانوار مذاکرات ایران و چین برای اجرای توافق 25ساله صادرات از مرز 40 میلیارد دلار عبور کرد