برنج آنلاین قد کشید!

برنج آنلاین قد کشید!

«برنج ایرانی گران شد»، «بعد از گرانی گوشت و لبنیات حالا نوبت برنج شد»، «چرا درباره گرانی برنج ایرانی نمی‌نویسید»، «اگر برنج نخوریم چه بخوریم؟ گوشت که نمی‌توانستیم بخوریم حالا برنج هم انقدر گران شده که دیگر نمی‌توانیم بخریم»، «می‌دانستید برنج ایرانی شده کیلویی 50 هزار تومان؟ چرا صدایتان در نمی‌آید»... این‌ها و ده‌ها تويیت دیگر نمونه‌های کوچکی از واکنش مردم به گرانی برنج از اواسط تابستان امسال هستند.

برترین‌ها: «برنج ایرانی گران شد»، «بعد از گرانی گوشت و لبنیات حالا نوبت برنج شد»، «چرا درباره گرانی برنج ایرانی نمی‌نویسید»، «اگر برنج نخوریم چه بخوریم؟ گوشت که نمی‌توانستیم بخوریم حالا برنج هم انقدر گران شده که دیگر نمی‌توانیم بخریم»، «می‌دانستید برنج ایرانی شده کیلویی 50 هزار تومان؟ چرا صدایتان در نمی‌آید»… این‌ها و ده‌ها تويیت دیگر نمونه‌های کوچکی از واکنش مردم به گرانی برنج از اواسط تابستان امسال هستند.

گرانی‌ای که کم‌کم آغاز شد اما در آغاز پاییز شتابی عجیب گرفت و مثل هر اعتراض دیگری در این سال‌ها، نخستین زمزمه‌ها و واکنش‌ها ابتدا در شبکه‌های اجتماعی پیچید و سپس به رسانه‌های رسمی راه پیدا کرد.

ماجرای گرانی برنج چیست؟

از اوایل مرداد ماه سال جاری زمزمه گرانی برنج به گوش می‌رسید اما کمتر کسی انتظار داشت در ماه اول پاییز قیمت هر کیلو برنج ایرانی که اصلی ترین ماده غذایی مردم ایران است به کیلویی 50 هزار تومان و بالاتر از آن رسیده باشد. سال گذشته در چنین تاریخی برنج کیلویی 28 هزار تومان بود.

امروز که شما این مطلب را می‌خوانید دلال‌ها و واسطه‌ها، قیمت برنج ایرانی را حتی تا کیلویی 60 هزارتومان هم بالا برده‌اند و معلوم نیست در این بازار آشفته مردم باید چه کنند و این صعود قیمت برنج تا کجا افزایش خواهد یافت.

رسانه‌های رسمی در گفتگو با نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی، افزایش قیمت دلار و به تبع آن افزایش قیمت برنج‌های خارجی را علت اصلی گرانی برنج ایرانی عنوان می‌کنند. آنها با استناد به اینکه بالارفتن ارز موجب شده هر کیلو برنج خارجی تا 30 هزار تومان در بازار خرید و فروش شود، این موضوع را یکی از دلایل تاثیرگذار در افزایش قیمت برنج داخلی عنوان می‌کنند اما مردم معتقدند واسطه‌ها و دلالان، برنج را از تولیدکننده اصلی، ارزان می‌خرند و در بازار مصرف گران می‌فروشند و علت اصلی گرانی دست‌های پنهان آنهاست.

هر کیلو برنج 8 هزارتومن ارزانتر در «دیوار»

اگر کلمه «برنج» را در اپلیکیشن «دیوار» جستجو کنید موارد متعدد زیادی به شما نمایش داده می‌شود که شالیکار ایرانی قصد دارد محصول خودش را ارزان‌تر و بدون واسطه بفروشد.

«مهدی.ح» شالیکاری 23 ساله و اهل لنگرود می‌گوید: «من دو سه سال است که برای فروش برنج زمین خانوادگی‌مان از دیوار استفاده می‌کنم. با این کار هم محصولم را به قیمت تمام شده می‌فروشم و مطمين هستم هموطنم گران نمی‌خرد هم اینکه جزیی از فرهنگ و چرخه دلالی نیستم چون واقعا از این کار خیلی بدم می‌آید.»

او برنج گیلان را همین الان کیلویی 42 هزار تومان عرضه کرده است اما از استقبال مردم خیلی راضی نیست: «مردم ما هنوز عادت نکرده‌اند محصول را از کشاورز و تولیدکننده بخرند. فکر می‌کنم چند سال طول می‌کشد تا این موضوع بین مردم جا بیافتد. البته شالیکار و کشاورز هم آموزش ندیده از تکنولوژی یا فروش آنلاین استفاده کند. همین جا من به یکی از همسایه‌هایم گفتم چرا برنج را می‌دهی به دلال؟ بگذار در «دیوار» و خودت بفروش. اما نمیدانست دیوار چیست و اصلا گوشی اندروید نداشت. نوه‌اش را صدا کردم و به او یاد دادم و او محصول پدربزرگش را در دیوار آگهی کرد.»

امیرحسین 27 ساله اهل آستانه اشرفیه یکی دیگر از شالیکارانی است که برنجش را در دیوار آگهی کرده است:«من لیسانس دارم و چند سال دنبال کار در تهران و سایر شهرها گشتم اما نتوانستم مشغول شوم. برگشتم لاهیجان و سر زمین پدری مشغول شالیکاری شدم. اما امسال به پدرم گفتم اجازه نمی‌دهم برنج را به واسطه بدهی و او کیلویی 50 هزار تومان بفروشد.

خودمان در دیوار آگهی می‌کنیم و می‌فروشیم. حتی برنج مادربزرگ و دایی‌ام را هم در دیوار گذاشته‌ام. تا کی باید نتیجه رنج و مشقت ما به دست واسطه برسد و او سودش را ببرد؟ اما با وجود اینکه قیمت کمتری آگهی کرده‌ام هنوز نتوانسته‌ام همه محصولم را بفروشم چون مردم زیاد عادت ندارند برنج را اینطوری بخرند. با اینکه ما می‌گوییم به شرط می‌فروشیم و اول یک مقدار کمی بخر و امتحان کن اما هنوز مردم از روش‌های قدیمی بیشتر استفاده می‌کنند. با این حال من این روش فروش را ترجیح می‌دهم و راضی هستم.»

فضای مجازی و پلتفرم‌های آنلاین راهی هستند برای ارتباط سریع‌تر و صحیح‌تر تولیدکننده و مصرف‌کننده و قطع دست واسطه‌ها. به نظر می‌رسد در زمینه مسکن، خودرو، پوشاک یا لوازم خرد خانگی این ارتباط تا حد زیادی برقرار شده اما در حوزه کالاهای اساسی چون برنج راه زیادی مانده است تا اعتماد بین مردم و کشاورز و شالیکار برقرار شود. این پل ارتباطی می‌تواند برای هر دو طرف سودمند باشد هم تولیدکننده دلگرم می‌شود و سود واقعی را می‌چشد هم مصرف‌کننده به قیمت واقعی می‌خرد و بهای نامعقولی نمی‌پردازد.

local_offerبرچسب‌ها:
تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت‌ها / قیمت برنج ایرانی چقدر شده است؟

تاثیر واردات برنج خارجی بر قیمت‌ها / قیمت برنج ایرانی چقدر شده است...

در حالی که برخی فعالان بازار برنج معتقد هستند که واردات برنج خارجی بر قیمت برنج داخلی تاثیری نخواهد داشت، این سوال پیش می‌آید که سرنوشت برنج‌های موجود در گمرکات کشور به کجا خواهد رسید.

TejaratNews.com/
قیمت برنج ایرانی باز هم افزایش یافت

قیمت برنج ایرانی باز هم افزایش یافت

بازار برنج با تزریق ‌صد هزار تن برنج تنظیم بازاری هم آرام نگرفت. قیمت‌های عجیب و باورنکردنی، همچنان مصرف‌کنندگان را نگران می‌کند

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول

افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول

قیمت برنج مرغوب ایرانی در میادین 47‌ هزار تومان و ارزان‌ترین برنج نیم‌دانه 23‌ هزار تومان است. بر این اساس، قیمت برنج در میادین میوه و تره‌بار هم به نزدیکی 50هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
جدیدترین قیمت برنج در بازار

جدیدترین قیمت برنج در بازار

براساس آخرین آمار گمرک ایران موجودی برنج خارجی در گمرک و بنادر کمتر از 40 هزار تن است و این در حالیست که هر کیلو برنج ایرانی در تیر ماه امسال به طور متوسط بیش از 37 هزار و 300 تومان قیمت خورده و این م...

TejaratNews.com/
احتمال افزایش عجیب قیمت برنج/ واردات 80 درصد و مصرف برنج 50 درصد کاهش داشت

احتمال افزایش عجیب قیمت برنج/ واردات 80 درصد و مصرف برنج 50 درصد ک...

با وجود آنکه فعالان بازار مواد غذایی از کاهش 50 درصدی مصرف برنج و کاهش 80 درصدی واردت برنج خارجی خبر می‌دهند اما زمزمه‌های افزایش دوباره قیمت برنج در بازار شنیده می‌شود.

TejaratNews.com/
سهم دهک فقیر کمتر از یک درصد برنج کشور/ برنج خارجی هم قیمت برنج ایرانی شد

سهم دهک فقیر کمتر از یک درصد برنج کشور/ برنج خارجی هم قیمت برنج ای...

برنج از سفره دهک فقیر حذف شده است و این افراد قدرت خرید کمتر از یک درصد مصرف برنج کشور را دارند. دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اعلام این خبر می‌گوید: برنج خارجی هم قیمت برنج ایرانی شده است.

TejaratNews.com/
علت افزایش قیمت برنج طی روز‌های اخیر

علت افزایش قیمت برنج طی روز‌های اخیر

آنطور که بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد یکی از دلایل اصلی افزایش نرخ برنج در بازار، رسوب 100 هزار تن از این کالا در بنادر و گمرکات کشور است.

Bartarinha.ir/
افزایش 40 تا 113درصدی قیمت برنج، گوشت و شکر

افزایش 40 تا 113درصدی قیمت برنج، گوشت و شکر

بررسی جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت حاکی از افزایش 40 تا 113 درصدی برنج، گوشت و شکر در اسفندماه سال 1399 نسبت به ماه مشابه سال 1398 است.

Bartarinha.ir/
سایت دیوار با «زونکن» خدمات ویژه‌ای به بخش املاک اضافه کرده است

سایت دیوار با «زونکن» خدمات ویژه‌ای به بخش املاک اضافه کرده است

پل ارتباطی میان مشاوران املاک و آگهی‌دهندگان شخصی.

Bartarinha.ir/
جزيیات افزایش 150 درصدی قیمت برنج

جزيیات افزایش 150 درصدی قیمت برنج

افزایش تا 150 درصدی قیمت برنج های وارداتی و نرخ بیش از 42 هزار تومانی هر کیلو برنج ایرانی تا پایان سال گذشته در گزارش های رسمی ثبت شده است.

TejaratNews.com/
قیمت برنج 40درصد افزایش یافت

قیمت برنج 40درصد افزایش یافت

در پاییز سال 1399، در بخش غلات، متوسط قیمت ذرت دانه ای 35940 ریال و برنج 244516 ریال بوده که نسبت به فصل پاییز 98 به ترتیب 114.1 و 38.4 درصد افزایش داشته است.

Bartarinha.ir/
قیمت برنج خارجی 2 برابر شد!

قیمت برنج خارجی 2 برابر شد!

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که از بین انواع برنج، ‌گوشت و شکر که وضعیت قیمت آن‌ها در دی ماه امسال منتشر شده، قیمت تمام کالاها بین 27 تا 129 درصد نسبت به د...

TejaratNews.com/
افزایش 148درصدی قیمت برنج وارداتی

افزایش 148درصدی قیمت برنج وارداتی

قیمت هر کیلو برنج وارداتی نسبت به پارسال با رشد 148.7 درصدی همراه بوده و تا بیش از 28 هزار تومان هم قیمت خورده است.

Bartarinha.ir/
قیمت برنج وارداتی 143درصد افزایش داشت

قیمت برنج وارداتی 143درصد افزایش داشت

افزایش قیمت برنج وارداتی از حدود یکسال پیش همچنان ادامه دارد و نسبت به پارسال بیش از 140 درصد رشد داشته است، ولی میزان افزایش قیمت نسبت به مهرماه تا حدی کاهشی بوده و از حدود 12 به 7.9 درصد رسیده است.

Bartarinha.ir/
افزایش 136درصدی قیمت برنج خارجی

افزایش 136درصدی قیمت برنج خارجی

روند افزایشی قیمت برنج‌های خارجی که از چند ماه پیش آغاز شده بود، در نهایت به گرانی آن تا 136 درصدی نسبت به پارسال منتهی شد و این در حالی است که بعد از برطرف شدن موانع ترخیص برنج‌های دپو شده در گمرک، ا...

Bartarinha.ir/
اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت آیا بنزین گران می‌شود؟ + ویديو عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت شرط مهم حذف یارانه پردرآمد‌ها گزارش عملکرد مهرماه بیمه دانا منتشر شد از مردم به خاطر اینکه در برخی جایگاه‌ها معطل شدند عذرخواهی می‌کنم اصول سرمایه‌گذاری رکود در بازار خودرو افزایش سرمایه بانک ایران زمین تایید شد قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید هفت ماه طلایی در کارنامه ونوین ثبت شد بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی هفته سبز شد؛ رشد 9 هزار واحدی شاخص کل بورس بهره گیری صحیح فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور علی رستمی مدیر عامل شستا شد شاخص گروه بیمه تا جبران زیان سهامدارانش 70 درصد فاصله دارد! معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمای... نامه ريیس سازمان بورس به وزیر صمت درباره قیمت گذاری خودرو جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد بورس چگونه به مسیر صعودی بازمی گردد؟ هشدار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره اتفاقات اخیر رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس / تاثیر مثبت شیمیایی‌ها در شاخص