پیش بینی بورس فردا یک مرداد 1402 | بورس تهران مردادماه را چگونه آغاز خواهد کرد؟

پیش بینی بورس فردا یک مرداد 1402 | بورس تهران مردادماه را چگونه آغاز خواهد کرد؟

معاملات امروز بازار سهام با فشار فروش شدید در تمامی گروه‌ها همراه بود و بازار سهام بازدهی روز سه شنبه و چهارشنبه خود را از سهامداران پس گرفت و در پایان معاملات اخرین روز تیرماه امسال، شاخص بورس بازهم به کانال 1.9 میلیون واحدی برگشت. فردا در اولین روز مردادماه بازار چه خواهد شد؟

به گزارش نبض بورس، بی‌اعتمادی که این روزها در پوست و گوشت بازار سرمایه رسوخ کرده است، اتفاقی نیست که به زودی از بین برود یا اثر تصمیمات رخ داده به قدری زودگذر باشد که شاهد برگشت دوباره معاملات پس از یک شوک کوتاه‌مدت باشیم. شاخص کل بورس در انتهای معاملات روز جاری و در غیاب بسیاری از بزرگان خود کار را با یک کاهش 1.65 درصدی به پایان رساند تا بار دیگر با از دست دادن مرز 2 میلیون واحدی، به محدوده 1.983 میلیونی برسد و از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که روز سخت‌تری را سپری می‌کرد، افت 1.77 درصدی را به ثبت رساند. وضعیت ارزش معاملات خرد سهام نیز همچون روزهای قبل‌تر تعریفی نداشت و امروز نیز عدد 4478 میلیارد تومانی را ثبت کرد تا در کنار خروج پول 853 میلیارد تومانی تاییدی بر یک روز سخت برای بورس تهران باشند.

نگاه بورسی‌ها به صورت‌های مالی و مجامع

در هفته‌های گذشته اخبار گوناگونی با موضوعات مختلف بر شدت عرضه‌ها در بازار سرمایه منتشر شد. از انتشار صورتهای مالی 12 ماه خودروسازان گرفته تا حواشی مربوط به افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و سوخت گاز صنایع در کنار کاهش قیمت دلار و همچنین کاهش جهانی قیمت کامودیتی‌ها. اما اگر افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را به عنوان مهمترین عامل این تحرک‌ها در نظر بگیریم باید گفت این افزایش نرخ در حال حاضر باعث کاهش سودآوری و حتی بعضا زیان‌ده بودن این بسیاری از پتروشیمی‌ها می‌شود و طبیعتا با این شرایط سرمایه‌گذاران خرد و کلان ترجیج می‌دهند دارایی خود را به صنایع سودده انتقال دهند و این خروج سرمایه از صنایع پتروشیمی و پالایشی که تاثیر بزرگی در کلیت بازار دارند، باعث تسری فضای منفی به کل بازار و افت قیمت سهام شد.

با توجه به برگزاری مجامع و بسته بودن بیش از 15 درصد نمادهای تاثیرگذار در بازار، در هفته پیش رو نباید انتظار روند مثبت یا منفی قدرتمند برای شاخص کل را داشته باشیم. به احتمال بسیار زیاد شاخص کل در این هفته تحت تاثیر مجامع و انتشار گزارش‌های فصلی شرکت‌ها روندی پرنوسان با رویکرد منفی خواهد داشت. این شرایط در تحلیل تکنیکال تحت عنوان تثبیت عدد شاخص کل و در تحلیل فاندامنتال انتظار برای تعیین تکلیف شرکت‌ها در مجامع و انتشار صورت‌های مالی است.

چرا بورس جان نمی‌گیرد؟

کسری بودجه دولت به قدری زیاد است که مسولان اقتصادی به قیمت از بین بردن انگیزه سرمایه‌گذاری در بسیاری از حوزه‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق و منافع سهامداران، دست به اتخاذ تصمیمات اشتباه یکی پس از دیگری می‌زنند، با این رویکرد که بتوانند بخشی از کسری بودجه فعلی را جبران کنند. برآیند این تصمیمات نادرست در بازار هفته گذشته نمود پیدا کرد و معاملات بورس از ابتدای هفته، منفی آغاز شد و هر چند در روزهای پایانی، مثبت‌های بازار، جانی دوباره به سهامداران بخشید اما دیری نپایید خبر افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به هفت هزار تومان، فعالان این حوزه را به طور مجدد با چالش مواجه کرد.

نگاهی به روندهای روزانه

مسیر نماگرهای اصلی تالار شیشه‌ای در بازار امروز به خوبی نشان می‌دهد که قدرت عرضه‌هایی که از ابتدا در بازار وجود داشت، تا پایان معاملات ادامه یافت و خبری از بهبود تقاضا در کلیت بورس تهران دیده نشد که این موضوع می‌تواند علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، به نظاره‌گر بودن اهالی بازار در زمان غیاب بسیاری از نمادها به دلیل برگزاری مجامع مرتبط باشد.

پیش بینی بورس فردا

با توجه به جمیع نکات ذکر شده و شرایطی که این روزها بورس تهران سپری می‌کند و از آنجا که بسیاری از نمادهای مهم بازار به دلیل برگزاری مجمع بسته هستند، احتمالا فردا نیز شاهد معاملات کم‌رمق و منفی باشیم تا به مرور نمادها بازگشایی شوند و اندک اندک اثر صورت‌های مالی و خبرهای منتشر شده از مجامع شرکت‌ها بر روند معاملاتی سهام خود را نشان دهند./فردای اقتصاد

آخرین اخبار بورس و اقتصاد