افسانه نجات بورس توسط حقوقی‌ها

افسانه نجات بورس توسط حقوقی‌ها

بسیاری بر این باورند که بخشی از تقصیر سقوط قیمت‌ها در بازار سهام به گردن حقوقی‌ها است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ حال آنکه عامل اصلی نقدشوندگی بازار در ماه‌های اخیر خریدهایی بوده که در طول این مدت ازسوی فعالان بازار انجام شده است. این در حالی است که مبهم بودن افق زمانی ریزش، توانایی بزرگان بورسی را برای تداوم این مسیر در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

افت بازار سهام همچنان ادامه دارد و قیمت‌ها هر روز بیشتر از روز قبل به نماگر زیان سرمایه‌گذاران بدل می‌شوند. این در حالی است که افت قیمت و هیجان فروش در بازار سرمایه از دیدگاه مسوولان فرصتی برای حمایت پدید آورده است که در عمل هزینه آن به‌طور مستقیم از جیب سرمایه‌گذاران حقوقی و به‌طور غیر مستقیم از جیب سرمایه‌گذاران خرد پرداخت می‌شود. آنطور که به نظر می‌آید هزینه کردن سرمایه فعالان نهادی برای راضی کردن شکست‌خوردگان خرد، ممکن است بخش منطقی‌تر بازار سرمایه را در مسیری پایدار از زیان قرار دهد که شرایط حساس کنونی نه فقط هزینه نقدی بلکه هزینه فرصت سنگینی را متوجه آنها خواهد کرد. جایی که با افت بیشتر نرخ دلار در صورت توافق طرفین برجام، شاید حقوقی‌ها دیگر نقدینگی برای ورود به بازار، کم‌کردن میانگین یا هر چیز دیگری در اختیار نداشته باشند و آنجاست که ریسکی بزرگ بازار و سهامداران را تهدید می‌کند. شاخص کل بورس تهران روز گذشته بیش از 37 هزار واحد دیگر عقب نشست و در سایه افزایش جدی خروج نقدینگی حقیقی از بازار یاد شده در عمل خود را برای روزهای مبهم‌تری آماده کرد. در روزهای اخیر هر حمایتی که تحلیلگران برای قیمت‌ها متصور بوده‌اند بدون مشاهده مقاومتی چندان تحت فشار صف‌های فروش شکسته شده و دیگر مشخص نیست که کف قیمت سهام کجاست. از طرفی گفته می‌شود که بهای سهام با توجه به عوامل بنیادی ارزنده است اما قیمت‌ها در «دام ارزندگی» گرفتار شده‌اند. بررسی‌ها حکایت از آن دارد که در ماه‌های گذشته حقوقی‌های بازار سهام به‌رغم همه انتقاداتی که به درست یا غلط متوجه آنها بوده تلاش بسیاری برای خرید سهام در قیمت‌های مختلف داشته‌اند. در این میان اگرچه برخی از معاملات آنها صرفا بر مبنای تکالیف دستوری بوده است اما نزدیک شدن قیمت‌ها به شرایط مطلوب بنیادی نیز توانسته بر تقاضای حقوقی‌ها در بازار سهام بیفزاید.

داستان رونق

در ماه‌های ابتدایی سال جاری رونق معاملات در بورس و فرابورس به حدی بود که کمتر کسی می‌توانست در تیرماه و حتی روزهای منتهی به هفته سوم مردادماه افتی سهمگین را برای بازار سرمایه متصور باشد؛ با این حال این اتفاق افتاد. بازار سرمایه که در ابتدای سال 99 کار خود را با افت شدید بهره بین بانکی آغاز کرده بود و زیر سایه سیاه کرونا که کسب و کارها را به تعطیلی می‌کشاند، به تنها مقصد مردم عادی برای کسب درآمد تبدیل شده بود، در میانه معاملات روز 19 مردادماه به یکباره تغییر جهت داد و تنها در عرض 6 ماه، 42 درصد از ارزش ریالی خود را از دست داد و از اوج 7 هزار و 777 هزار میلیارد تومانی به 4 هزار و 515 میلیارد تومان در روز گذشته بسنده کرد. اگر از اینکه بخش عمده این ریزش و هیجان فروشی که به بازار سهام تحمیل شده حاصل جهت‌گیری‌ها و سخنان نا‌به‌جای بسیاری از مقامات دولتی و سازمان بورس بود بگذریم، آنچه می‌ماند سقوط تقریبا یک میلیون واحدی شاخص بورس تهران است که ناچارا سهامداران باقی‌مانده در قطار بازار سرمایه را تشویق به پیاده شدن می‌کند.

عواملی از این دست بود که سبب شد در روز گذشته شاهد رسیدن نماگر اصلی بازار سهام به محدوده یک میلیون و 135 هزار واحد و افت 2/ 3 درصدی میانگین وزنی ارزش بورس باشیم. آمار و ارقام به ثبت رسیده موید آن است که از ابتدای شروع معاملات در سال جاری تنها در بورس 95 هزار و 460 میلیارد تومان از سرمایه سرمایه‌گذاران حقیقی به سمت بازار آمده که از این میان 44‌هزار و 702 میلیارد تومان آن همچنان در بازار سهام باقی مانده است. این ارقام در شرایطی به ثبت رسیده که هم صندوق توسعه بازار و هم سایر اشخاص حقوقی فعال در طول 6 ماه اخیر تا حد امکان به خرید سهام مبادرت کرده‌اند.

از شروع سقوط تا امروز

از روزی که قیمت‌ها در بازار شروع به کاهش کردند، یک مساله پای ثابت همه مصاحبه‌ها و اخبار بود. مسوولان در وزارت اقتصاد و بازار سرمایه در هر تریبون و نشستی که حاضر شدند از لزوم حمایت از بازار سهام گفتند و هر روز به نحوی بر لزوم برگزاری جلسه با حقوقی‌ها برای حمایت از بازار سرمایه تاکید کردند. نکته اصلی اینجا بود که در تمامی این روزها دايما بر ارزندگی سهام تاکید می‌شد و همین ارزندگی دستاویزی بود تا مطالبه حمایت از بازار با حقوقی‌ها به اجبار و اختیار مطرح شود.

مشکل تمامی این مطالبات این بود که در آن بر ارزندگی با معیارهای روز تکیه می‌شد و کمتر کسی به این نکته توجه داشت که فعالان بازار اساسا هم در ورطه عمل و هم در دیدگاه تيوریک به سرمایه‌گذاری بر روی آینده تمرکز دارند. دقیقا همین مساله بود که در ماه‌های اخیر بخش قابل توجهی از نقدینگی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه را صرف خرید سهام از صفوف فروش کرد.

در طول این مدت دايما تيوری‌های توطيه تقویت شدند و هر روز بر حجم اعتراضات مردم عادی در شبکه‌های اجتماعی و بعضا رو‌به‌روی ساختمان شرکت بورس افزوده شد. بخش مهمی از بازار سهام بر این باور بودند که باید جلوی حقوقی‌ها گرفته شود. این در حالی است که حتی اگر فرض در نوسان‌گیری حقوقی‌ها در تمامی موارد آن درست باشد، فرض نقش مهم حقوقی‌ها در بازار سرمایه اثبات می‌شود. در حقیقت آنچه در بسیاری از موارد توانسته نقدشوندگی بازار سهام را حفظ کند همین خرید و فروش‌ها بوده است. اما آیا این دفاع همه‌جانبه از سهامدار خرد که تاکنون به گواه آمار و ارقام چندان هم به درد زیان‌دیدگان بورسی نخورده، مخاطره‌ای را متوجه بازار سرمایه نمی‌کند؟

در تنگنای دخالت

دو قطبی کردن فعالان بازار سرمایه و تقسیم آنها به حقیقی و حقوقی معیاری است که بیشتر به دلیل سنجش رفتارهای متفاوت در بازار سرمایه به کار گرفته می‌شود. این در حالی است که همین تقسیم‌بندی در ماه‌های اخیر معیاری شده برای قرار دادن مردم در مقابل مردم که هر‌کدام به شکل مستقیم و غیر مستقیم در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند.

از روزهای ابتدایی رونق بازار سرمایه در سال 97 تا کنون هر کدام از کارشناسان و صاحب‌نظران مالی که اقدام به مصاحبه و تحلیل بازار کرده‌اند سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را راهکاری برای حضور موثرتر و کم ریسک تر مردم در این بازار دانسته‌اند. مشکل از جایی شروع شد که بیشتر نوحقیقی‌ها و آنهایی که پس از مدت‌ها قصد سرمایه‌گذاری در بورس را داشتند، مستقیما سرمایه‌گذاری کردند و همین مساله باعث شد تا جمعیت بزرگی از سرمایه‌گذاران خرد در این بازار جمع شوند. این در حالی است که در بازارهای مالی پیشرفته حضور مستقیم مردم در امر سرمایه‌گذاری امری غیر معمول است و فرآیند یاد شده بیشتر از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها انجام می‌شود.

بیراه نیست اگر بگوییم که متولیان بازار سهام در ماه‌های اخیر توپ را در زمین بخشی از بازار انداخته‌اند که اصولی تر عمل کرده بالطبع انتظار دارد در مواقع بحران ریسک کمتری را متحمل شود. در عالم واقع اما هر چه قیمت‌ها بیشتر کاهش داشته‌اند دخالت دستوری در بازار که خود مسوولان آن را حمایت از بازار می‌نامند بیشتر شده است و حقوقی‌ها بیشتر مجبور به خرید سهام شده‌اند.

این در حالی است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌طور مستقیم با مردم در ارتباط هستند و به هر میزان که ابطال داشته باشند، ناگزیر به فروش سهام در بازار خواهند بود. در این میان مدیرعامل بورس تهران در هفته‌های گذشته از جداسازی معاملات حقوقی‌ها از حقیقی‌ها سخن گفته و گویا قرار است خرید و فروش سهام بیش از مقدار معین از جریان عادی معاملات جدا شود. اینکه دقیقا ساز و کار این طرح چگونه است مشخص نیست اما آنطور که به نظر می‌آید هدف از آن محدود کردن دامنه اثرگذاری حقوقی‌ها در بازار است.

سیاه چاله زیان

اما همه اینها گفته شد که به یک موضوع اصلی بپردازیم. در حالی که بسیاری از منتقدان عملکرد حقوقی‌ها در ماه‌های گذشته به نحوی سخن گفته‌اند که گویی دارایی فعالان حقوقی بازار انتها ندارد، حقیقت امر این است که این بخش از فعالان بازار سهام تاب‌آوری محدودی در برابر زیان دارند و در شرایط فعلی که هر روز به خرید سهام ترغیب می‌شوند، اصلا مشخص نیست که وضعیت موجود را تا چه مدتی می‌توانند تحمل کنند. همه اینها به کنار، خود این فعالان نیز گزارش مالی ارايه می‌دهند و ذی‌نفعانی خرد از جنس مردم دارند. بنابراین در شرایطی که وضعیت دقیقا برعکس روزهای رونق است (کف قیمتی برای افت بهای سهام نمی‌توان اعلام کرد) تحمیل حمایت از بازار بیشتر به تعویق انداختن زیان و انتقال آن به مردمی است که زیان آنها در نوسان‌های شاخص بورس نمایان نمی‌شود.

این در حالی است که خوشبینی به گشایش در حوزه سیاست خارجی راه را برای افت بیشتر قیمت دلار و افزایش هیجان فروش در بازار سرمایه باز گذاشته است. از همه اینها بگذریم اجبار به خرید حقوقی‌ها اثر منفی پایداری بر فرآیند میانگین کم کردن سرمایه‌گذاران حقوقی دارد که ممکن است فعالیت آنها را در آینده با خلل مواجه کند.

local_offerبرچسب‌ها:
رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

رشد 5هزار واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات امروز با صعود 5800 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 175 هزار واحد قرار گرفت.

Bartarinha.ir/
یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

یادآوری اطلاعات عرضه اولیه جدید بورس تهران و آشنایی با آن

عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس، فردا (6 اسفندماه) در بورس تهران انجام می‌شود.

EghtesadOnline.com/
کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

کاهش 10 هزار و 51 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات 9.2 هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با ریزش 10 هزار و 51 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بهمن ماه بورس تهران

پرونده بورس تهران در دومین ماه از زمستان در حالی بسته شد که باوجود کم‌رمق بودن معاملات و نوسانات کم‌مقدار اما شاخص کل با رشد 6/ 7 درصدی همراه شد.

EghtesadOnline.com/
عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

عرضه سهام «آریان کیمیاتک» به زودی در بورس تهران

شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک با سرمایه 1500میلیارد ریال شاهد درج نماد خود در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار بوده و در لیست انتظار عرضه اولیه سهام...

EghtesadOnline.com/
خطای مکرر در بورس تهران

خطای مکرر در بورس تهران

در روزی که شاخص بورس افت 4/ 1درصدی را ثبت کرد، انتشار اولین پیش‌بینی‌های‌ سود 99 با انحراف قابل توجه EPS یک شاخص‌ساز از برآوردهای تحلیلی توجه بورس‌بازان را جلب کرد.

EghtesadOnline.com/
تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران در توییتر خود از تفکیک بازارهای معاملاتی در بورس تهران خبر داد.

EghtesadOnline.com/
تغییر وضعیت دوباره بورس تهران

تغییر وضعیت دوباره بورس تهران

روند روبه رشد و صعودی بورس تهران از نخستین روز هفته جاری تاکنون ادامه داشته و در روز شنبه شاخص کل بورس تهران 2/3 درصد رشد و در روز یکشنبه یک رشد داشت اما؛ شاخص هم...

EghtesadOnline.com/
بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

بورس تهران در هفته‌ای که گذشت

بورس تهران برای چهارمین هفته پیاپی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد و همزمان شاهد خروج نقدینگی حقیقی از گردونه معاملات سهام بود.

EghtesadOnline.com/
رشد 385 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

رشد 385 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 15 هزار میلیارد تومان شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه در ساعات میانی به شدت کاهش یافته بود، اما در پایان معاملات با 385 واحد افزایش روبرو شد.

FarsNews.ir/
مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته دلچسب طلایی‌ها در روزهای افت بورس تهران

مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله/ هفته دلچسب طلایی‌ها در روزهای افت بورس تهران

صندوق‌های ETF «سهامی» بیش از چهار درصد کاهش و صندوق‌های مبتنی بر طلا بیش از هفت درصد افزایش را به صورت میانگین در هفته گذشته ثبت کردند.

EghtesadOnline.com/
ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

ريیس هیات مدیره بورس تهران و در حمایت از شفافیت معاملات بورس‌کالا

BourseNews.ir/
ثبت بهترین عملکرد اعضای فدراسیون جهانی بورس ها به نام بورس تهران

ثبت بهترین عملکرد اعضای فدراسیون جهانی بورس ها به نام بورس تهران

علیرغم بازده منفی بیش از نیمی از بورس‌های دنیا در سال 2020، شاخص بورس تهران با ثبت 174.8 درصد رشد، بهترین عملکرد را در...

Borna.news/
ارزش واقعی بورس تهران

ارزش واقعی بورس تهران

ساختار مالکیتی پیچیده و تودرتو در بازار سهام سبب شده است تا شاهد چندباره‌شماری ارزش بازاری شرکت‌ها در محاسبه مجموع ارزش بورس و فرابورس باشیم.

EghtesadOnline.com/
نوسان فاقد الگو در بورس تهران

نوسان فاقد الگو در بورس تهران

شاخص کل بورس در حالی طی معاملات هفتگی با رشد 4/ 2 درصدی همراه شد که به‌نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران بدون پیروی از الگوی خاصی به دادوستد سهام می‌پردازند.

EghtesadOnline.com/
مدیر روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار تغییر کرد سامسونگ آ51 وارد کانال 6میلیون تومانی شد تغییرات مدیریتی در سازمان بورس اختیارات ارزی بانک مرکزی یکسال دیگر تمدید شد با فیلترشکن ببینید 99/12/18 سهامداران تپکو بخوانند نرخ‌های فعلی ارز ماندنی نیست آخرین سیگنال های مهم برای معامله گران بورس + فیلم بازی با مهره‌های شطرنج "بورس" / مدیر روابط عمومی "سازمان بورس" تغییر کرد همتی: قیمت ارز در دو سال گذشته چندان زیاد نشد نشست با دبیر کل کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران چند تغییر مدیریتی در سازمان بورس اختلاف بالای کارفرمایان و کارگران بر سر دستمزد 60 ثانیه 18 اسفند 99 محدودیتی در تولید مرغ نداریم رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز تهران پیش بینی بورس فردا 19 اسفند 99، بورس مثبت می‌ماند؟ محموله جدید ارزی در راه است؟ پشت پرده افزایش صادرات نفت ایران / ماجرای تماس برای فروش نفت چیست؟ نرخ دلار نیمایی امروز 18 اسفند ماه حباب سکه 350 هزار تومان شد / سکه به 9 میلیون تومان می‌رسد؟ پرونده هایی که رنگ از رخ قاضی برد آخرین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ممنوعیت پرداخت حقوق نجومی به مدیران بانکی پیش‌بینی بورس فردا 19 اسفند 99 / بازار چگونه مثبت می‌ماند؟ رشد 34 درصدی نقدینگی تا بهمن ماه / روایت بانک‌مرکزی از نقش بانک‌ها در افزایش نقدینگی نرخ تورم؛ ملاک تعیین مزد سال آینده روغن گران نمی‌شود؛ 6 ماه ذخیره داریم خدمات 5ستاره از مهمان جدید فرابورس/ "حآفرین" تنها سودده بر روی ریل کانون نهادهای سرمایه گذاری، اثرگذار و کارآمد دادو ستد بیش از 8 میلیارد برگه سهم / بیشترین ارزش معاملات به خودرویی‌ها اختصاص یافت رونق فروش میوه‌های پلاسیده در مرکز شهر تهران صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی ، مدلی بکر و مغفول مانده طلای سیاه به مرز 70 دلار رسید صادرات نفت خام ایران رکورد زد تحلیل 5 کارشناس از قیمت خودرو در سال 1400 قیمت دلار و یورو افزایش یافت / پنجمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 نوسان در بازارهای آسیایی تحت تاثیر معاملات وال استریت فرضیه سیگنال‌دهی بازار آتی به بازار نقدی رد شد / اهمیت بازار معاملات آتی در پوشش ریسک بخش تولید بی قراری دلار در کانال 24 هزار تومان/ دلار آزاد گران شد حاشیه‌های امروز بورس 18 اسفند 99 / بورس نفس تازه‌ای گرفت امکان ردیابی بسته‌های سیگار فراهم شد زمان واریز آخرین 45 هزار و 500 تومان قرن/ یارانه نقدی اسفندماه آخرین یارانه 45 هزار 500 تومانی قرن ح... روند صعودی نرخ طلا و سکه در بازار رشد بورس با جهش 24 هزار واحدی شاخص، شتاب گرفت قیمت دلار به 24260 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز صرافی ملی امروز 99/12/18 ارزش پالایشی یکم 18 اسفند 99 ویژه سهامداران ذوب آهن اصفهان/ صعود ذوب پس از 16روز سقوط پدیده‌ای به نام خرید دانه‌ای میوه عرضه اولیه‌ای که ارزان‌تر از قیمت اولیه‌ شد

در حال بارگیری...