در سال انتخابات بورس رشد می‌کند یا افت؟

در سال انتخابات بورس رشد می‌کند یا افت؟

در سال‌های قبلی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، بورس رفتار مشخصی در واکنش به غلبه جو سیاسی نشان نداده است. همین موضوع باعث شده که مدل مشخصی وجود نداشته باشد و پیش‌بینی اتفاقات احتمالی بازار سرمایه در سال آینده را سخت شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، با توجه یه عملکرد بازار سرمایه در سال‌های برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری به نظر می‌رسد این بازار در سال‌های انتخاباتی که فضای سیاسی غالب می‌شود مستقل عمل می‌کند.

در واقع در چهار انتخابات قبلی هر سال یک رفتار متفاوت داشته، تنها نکته این است که در سه سال نوسان افزایشی و در یک سال نوسان کاهشی داشته است.

سال 1384

در سال 84 دولت بهار به ریاست احمدی‌نژاد انتخاب شد. در ابتدای سال شاخص کل روی سطح 12 هزار و 113 واحدی قرار داشت اما تا پایان سال حدود دو هزار و 600 واحد افت کرد.

در واقع بازار سرمایه با افت 21 درصدی تا سطح 9 هزار و 495 واحدی پایین آمد. بسیاری از کارشناسان این سال را به سال ترکیدن حباب بورس تعبیر کرده‌اند و از آن به عنوان افت شدید نام برده‌اند.

سال 1388

در این دوره دوباره محمود احمدی‌نژاد دولت را به دست گرفت و بورس رشد 57 درصدی را به ثبت رساند.

در ابتدای سال 88 شاخص بورس روی سطح هفت هزار و 965 واحدی را قرار داشت اما تا پایان سال با رشد چهار هزار و 571 واحدی روی سطح 12 هزار و 536 واحدی ایستاد که در واقع همان سطح ابتدای سال 84 است.

مقایسه میزان رشد شاخص کل بورس در سال انتخابات چهار دوره قبلی

سال 1392

در این سال حسن روحانی اولین دوره ریاست‌جمهوری خود را آغاز کرد.

در ابتدای سال 92 و پیش از آغاز انتخابات شاخص بورس سطح 38 هزار و 602 واحدی را داشت که نشان می‌دهد نسبت به انتخابات قبلی (سال 88) رشد بسیاری کرده است.

اما در طول سال با سرعت بیشتری بالا رفت و 104 درصد رشد کرد. شاخص در پایان اسفند سال 92 با رشد بیش از 40 هزار واحدی به سطح 79 هزار واحدی رسید.

سال 1396

در سال 96 برای دوره دوم نیز حسن روحانی انتخاب شد. سرمایه‌گذاران بورسی در این سال شاهد 31 درصد بازدهی در این بازار بودند.

شاخص کل در در ابتدای سال روی سطح 77 هزار و 485 قرار داشت اما تا پایان سال 18 هزار و 804 واحد رشد کرد و در نهایت سطح 96 هزار و 289 واحدی را به ثبت رساند.

سال 1400

شاخص کل بورس از انتخابات سال 84 تا سال 88 معادل 34 درصد افت کرد اما از سال 88 تا سال 92 معادل 384 درصد رشد را به ثبت رساند که وضعیت بورس را در دولت احمدی‌نژاد نشان می‌دهد. اما این شاخص از انتخابات سال 92 تا سال 96 معدل 100 درصد و از انتخابات قبلی تا به حالا بیش از 1500 درصد رشد کرده است که عمکرد بازار را در دولت حسن روحانی نشان می‌دهد.

در حال حاضر شاخص کل بازار سرمایه روی سطح یک میلیون و 238 هزار واحدی قرار دارد، از آنجایی که بررسی عملکرد این بازار در سال‌های انتخاباتی قبلی از رفتار مشخصی در این بازار حکایت نمی‌کند به نظر می‌رسد که احتمالا بورس در سال آینده به راحتی قابل پیش‌بینی نباشد.

برای اطلاع از رفتار بازار طلا در سال‌های انتخابات ریاست جمهوری گزارش «در سال انتخابات طلا ارزان می‌شود یا گران؟» را بخوانید.

آینده بورس چقدر امیدوار‌کننده است؟

آینده بورس چقدر امیدوار‌کننده است؟

عقبگرد دوباره شاخص کل بورس تا کانال یک میلیون و 300 هزار واحد دوباره موج نگرانی و تردید را به جان سهامداران بازار سرمایه انداخته است. سهامدارانی که تاکنون صبر کرده و برخلاف خیلی‌ها از بازار خارج نشدند...

TejaratNews.com/
10 پیش‌بینی از آینده بورس / روزهای طلایی سهام کی برمی‌گردد؟

10 پیش‌بینی از آینده بورس / روزهای طلایی سهام کی برمی‌گردد؟

هرچند بازار سهام در شهریور ماه امسال تنها بازار با بازدهی منفی بوده و در تابستان امسال هم نسبت به دیگر بازارها از نظر بازدهی عقب مانده است، اما در مجموع نیمه نخست امسال بیشترین بازدهی را در بین بازاره...

TejaratNews.com/
بازگشت امید به بازار سهام / آینده بورس چه خواهد شد؟

بازگشت امید به بازار سهام / آینده بورس چه خواهد شد؟

به عقیده صاحب‌نظران حوزه بازار سرمایه، بازدهی سرمایه‌گذاری در بورس نسبت به همه بازارهای رقیب مانند مسکن، سکه، ارز و طلا در بلندمدت بیشتر است و اگر معامله‌گران با هوشمندی در این بازار فعالیت کنند، می‌ت...

TejaratNews.com/
نایب‌ريیس اتاق بازرگانی از آینده بورس می‌گوید

نایب‌ريیس اتاق بازرگانی از آینده بورس می‌گوید

نایب‌ريیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید آینده بازار سرمایه منوط به تصمیم‌هایی است که در این زمینه گرفته خواهد شد.

TejaratNews.com/
شرایط کنونی بازار سرمایه، عوامل موثر و آینده بورس

شرایط کنونی بازار سرمایه، عوامل موثر و آینده بورس

در حال حاضر بازار سرمایه در شرایط خاصی قرار گرفته و کاهش سریعی را تجربه کرده است. این شرایط فعالان دارای سابقه و تخصص بورس که تجربه چنین مواردی را دارند آزرده است و لذا تشخیص وضعیت افراد جدیدالورود به...

BourseNews.ir/
نگاه فعالان بخش خصوصی به آینده بورس چیست؟

نگاه فعالان بخش خصوصی به آینده بورس چیست؟

چراغ سبز بازار سهام باعث شد که عده‌ای همچنان به روند صعودی بورس دل خوش کنند. دو فعال اتاق بازرگانی در توصیه‌ای به سرمایه‌گذاران می‌گویند: صبور باشید؛ چرا که شاخص بازار سهام تا پایان سال روند صعودی و ب...

TejaratNews.com/
حقیقی‌ها چقدر در آینده بورس موثرند؟

حقیقی‌ها چقدر در آینده بورس موثرند؟

بازار سرمایه سرانجام سبزپوش شد. این در حالی است که در چها روز کاری متوالی، بازار حدود 12 درصد ریخته بود ولی امروز بازار معاملات را با صف‌های خرید شروع کرد.

TejaratNews.com/
سقوط بورس تا کی ادامه دارد؟ / مردم آینده بورس را چگونه می‌بینند؟

سقوط بورس تا کی ادامه دارد؟ / مردم آینده بورس را چگونه می‌بینند؟

پس از ریزش‌های اخیر بورس بسیاری از مردم نسبت به بازار سرمایه دلسرد شده‌اند و آمارهای خروج سرمایه از بازار سهام گویای این بی‌اعتمادی است ولی در مقابل برخی از مردم صبر را تنها راه تجات از این فرایند نزو...

TejaratNews.com/
سهامداران چقدر به آینده بورس امیدوار هستند؟

سهامداران چقدر به آینده بورس امیدوار هستند؟

پس از ریزش چشم‌گیر شاخص کل بورس در روزهای اخیر و افت ارزش حدود 14 درصدی بازار سهام برخی از سهامداران از اصلاح قیمتی را به فال نیک گرفته و برخی دیگر دل‌خوشی از ریزش‌های اخبر نداشتند و دیگر به بورس برای...

TejaratNews.com/
آینده بورس چه می‌شود؟

آینده بورس چه می‌شود؟

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران درباره آینده بازار سهام می‌گوید: چنانچه شرکت‌های مولد در بازار سهام پذیرش نشوند و عرضه سهام اتفاق نیفتد، سرمایه‌گذاران بورسی باید منتظر شنیده شدن اخب...

TejaratNews.com/
سیگنال رایگان زیر تابلوی سعادت آباد مشخصات ظاهری چک‌های جدید توضیح اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای درباره سهمیه‌بندی روغن مصوبه جدید سازمان بورس برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت شفاف‌سازی نحوه تسویه اعتبارات شرکت‌های کارگزاری افزایش پرتفوی بورسی «وغدیر» طی یک سال هوپو، یک فرصت سرمایه‌گذاری با حداقل 100 درصد سود سالیانه کت اقتصاد بر تن کیست؛ دولت و دوستان ... خرید و فروش بیت کوین آزاد می‌شود؟ حمایت سه کلیک از نخستین دوره مسابقات پلی استیشن بین کسب و کار‌ها رشد 4 هزار و 623 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 18.4 هزار میلیارد تومان رسید انتخاب ترکیب جدید هیات مدیره "غگل" در مجمع افزایش سرمایه "وثنو" قطعی شد رشد 230هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «تیپیکو» توصیه عبداله رحیم لو به متولیان بازار سرمایه یا سکوت کنید یا بخوابید! «دکتر نکست» و چشم‌انداز ثبت یک میلیون ویزیت در روز کسب رتبه نخست ستاره اول درشاخص بهره‌وری کل عوامل دربین شرکت‌های گروه رایانه مصوبه مجلس برای ساماندهی فعالیت مالی دستگاه‌های اجرایی کونوس ایکس؛ رمزارزی به دور از نوسانات خطرناک بازار افت قیمت بیت‌کوین و ارز های بازاری در مقابل ثبات رمزارز های کارآمد بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تامین جهانی تدوین قوانین مصادیق اغوا برای اغواگری مروری بر عملکرد یک ساله "وغدیر" مصوبه افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوقهای درآمد ثابت در سهام ابلاغ شد صادرات نفت، واردات زردچوبه! آغاز آزمایشی معاملات آتی نقره در بورس کالا بورس کالا میزبان بیش از 60 هزارتن قیر و مواد پلیمری دریافت وام بانکی برای همه صاحبان سهام عدالت فراهم شد دوباره فرصت سوزی نکنید مصوبات سازمان بورس، اهرمی برای تقویت بازار نرخ برابری دلار به 24 هزار و 590 تومان رسید کالا‌های شب عید از 20 اسفند توزیع می‌شود تعامل بسیار مثبتی میان وزارت صمت و بورس کالا برقرار است تدوین آیین نامه مصادیق اغوا، برای اغواگری! کاهش قیمت دلار در بازار ارز/ عقب نشینی درهم از مرز 7 هزار تومان/ دلیل رفت و برگشت قیمت دلار چیست؟ زمینه برای رشد درآمدهای ارزی و کاهش قیمت‌ها فراهم شد جلسه علنی مجلس آغاز شد/ رسیدگی به لایحه بودجه در دستور کار 6 میلیارد برگه بهادار و سهام معامله شد/ بانکی‌ها در راس معاملات راهکارهای ساماندهی صنعت خودرو؛ از واردات تا مشارکت با شرکت‌های خارجی "سفانو" از ریسک کمتری برخوردار است ارزش پالایشی یکم 12 اسفند 99 شاخص بورس مثبت شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 12 اسفند 99 حاشیه‌های امروز بورس 12 اسفند 99 / شاخص کل بالاخره مثبت شد تغییر مالکیت 1.1 میلیارد اوراق بهادار مالی کولبری و سوخت‌بری در شان و منزلت مردم و کشور نیست / زمینه کاهش قیمت ارز فراهم شده است ارزش سهام عدالت امروز 12 اسفند 99 بورس سبزپوش شد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در 1400

در حال بارگیری...