دولت چگونه سبب افزایش تورم شد؟

دولت چگونه سبب افزایش تورم شد؟

سعیدی: دولت بجای آنکه بیاید بر اساس مصوبه مجلس یعنی دادن کالاهای اساسی از طریق کالا برگ با قیمت شهریور اقدام کند، آمد...

دیپلماسی اقتصادی به معنای مدیریت یا اداره روابط اقتصادی خارجی است، زیرا خود دیپلماسی به قول سیاسیون به معنای هر گونه ابزار، وسیله و هنری است که روابط خارجی را اداره می‌کند.گسترش بازارهای جهانی و ارتباط روزافزون بین کشورهای مختلف باعث شده است که محیط تجاری بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی با تغییر و تحولات زیادی روبه رو شود. در این شرایط، مفاهیم دیپلماسی اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است، به گونه‌ای که در دوران حاضر ایجاد فضای لازم در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران از جمله شرایط الزامی بستر تعامل با اقتصاد جهانی را تشکیل داده است.

بدون تردید در عصر جهانی شدن اقتصاد متغیرهای امنیتی و سیاسی اهمیت گذشته خود را در تعریف جایگاه کشورها در سطح بین المللی‌ از دست داده‌اند و اهمیت متغیرهای اقتصادی‌ و فنی افزایش یافته است. در این‌ راستا بسیاری از کشورهای در حال توسعه که‌ هم‌اکنون از موفقیت قابل توجهی در عرصه‌ اقتصاد جهانی برخوردار هستند،دیپلماسی‌ اقتصادی توانمندی را در پیش گرفته‌اند. این‌ دیپلماسی دربردارنده ویژگیهای است از جمله تقدم ملاحظات اقتصادی بر ملاحظات‌ سیاسی،امنیتی و ایديولوژیک دوران جنگ سرد در جهت تامین منافع ملی؛ -درک و پذیرش تحولات اقتصاد جهانی و برنامه‌ریزی در جهت سازگاری بیشتر با آن؛ تبدیل چالش‌ها و بحران‌ها به فرصت‌ها؛ بهره‌گیری هرچه بیشتر از ابزارها و توانایی‌های‌ اقتصادی موجود در تعاملات دوجانبه و چند جانبه؛ برقراری ارتباط با واحدهای اقتصادی و مالی‌ بین المللی و بهره‌گیری از قدرت آنها در چانه‌زنی‌های بین المللی و تلاش برای ایجاد نهادهای اقتصادی و تجاری منطقه‌ای و برقراری ارتباط با نهادهای‌ مشابه در مناطق دیگر؛بدون تردید کارآمدی‌ این رهیافت در مورد کشورهای مختلف یکسان‌ نیست. توجه به نیازها و امکانات بخش خصوصی‌ از آنجا که بخش اعظم روابط تجاری و اقتصادی‌ کشور بر دوش بخش‌های خصوصی و اصناف‌ گروه‌های نظیر اتاق بازرگانی صنایع و معادن‌ است از نکات مهم توجه به اقتصاد است. در همین راستا برآن شدیم که با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به گفتگو بپردازیم. با گسترش نیوز همراه باشید:

امریکا زیر میز زد

معین الدین سعیدی، نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرنگار گسترش نیوز در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: بنده رویکرد دولت در دیپلماسی اقتصادی را که بر مبنای ارتقای روابط با کشور همسایه گذاشته است را رویکردی مثبت ارزیابی می‌کنم. این امر سبب شده که تا تبادلات مرزی ما افزایش پیدا کند.

وی افزود: همچنین در روند دور زدن تحریم‌ها باعث خواهد شد که موفق عمل کنیم. لذا این اتفاقاتی که در حوزه دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه رخ می‌دهد را امر مبارکی می‌‎دانیم.

سعیدی در پاسخ به این سوال که برخی کشورها در کنار اختلافات سیاسی، مراودات اقتصادی‌شان با امریکا در جریان است، چرا ایران اینگونه سیاستی ندارد، اظهار کرد: این امریکا بود که به زیر میز زد. ما راضی به همان سه شرط عزت، حکمت و مصلحت بودیم. اما وقتی طرف امریکایی یک طرفه به زیر میز مذاکره زد، عملا نمی توان بازیگران دیپلماسی کشور را مقصر دانست. لذا باید به امریکا گفت که چرا بر خلاف تمام تعهدات بین‌المللی به صورت یکجانبه از برجام خارج شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اکنون مهمترین مسيله اقتصادی کشور تورم است یا خیر اظهار کرد: قطع به یقین مهمترین مشکل کشور تورم است که دولت برای کنترل آن دست به جراحی اقتصادی زد و ارز 4200 تومانی را از اقتصاد کشور حذف کرد که اصل پذیرفته‌ای بود، همگان معتقدیم که ارز 4200 تومانی منبع رانت گسترده و فساد بود اما روشش ابدا مبتنی بر آنچه که می‌توانست باعث کنترل تورم شود، نشد.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار کرد: دولت بجای آنکه بیاید بر اساس مصوبه مجلس یعنی دادن کالاهای اساسی از طریق کالا برگ با قیمت شهریور اقدام کند، آمد یارانه هایی با ارزش 300 و 400 هزار تومانی به مردم داد که این کار سبب افزایش نقدینگی و سپس افزایش نرخ تورم شد. قطعا اگر دولت بنایی بر کنترل تورم دارد طبیعتا باید تغییراتی در این حوزه ایجاد کند.

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید