ماجرای آزادسازی واردات ال‌جی و سامسونگ چیست؟

ماجرای آزادسازی واردات ال‌جی و سامسونگ چیست؟

اخیرا برای دومین بار در سال جاری اخباری از آزادسازی واردات ال‌جی و سامسونگ به کشور منتشر شده؛ در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد تصمیم جدیدی در این رابطه گرفته نشده است. یک نماینده مجلس هم تاکید کرد که کره جنوبی نباید پرداخت بدهی خود را منوط به تهاتر کالا کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهای اخیر دوباره بحث واردات لوازم خانگی کره‌ای به جای بدهی‌های کره به ایران در رسانه‌های مختلف مطرح شده است. برخی رسانه‌ها مدعی شدند که آمریکا برای آزاد کردن بخشی از پول‌های ایران به کره و شرکت‌های کره جنوبی مجوز داده که بدهی ایران را تنها از طریق واردات کالا به ایران پرداخت کنند، اما در این مجوز قید شده که شرکت‌های جدید امکان صادرات محصولات خود به ایران را ندارند و همان شرکت‌های پیشین ال‌جی و سامسونگ باید محصولات خود را به ایران صادر کنند.

اما جستجویی در سایت‌های مختلف انگلیسی‌زبان نشان می‌دهد که این خبر اواخر تیر در برخی سایت‌ها منتشر شده که البته در آن‌ها اشاره‌ای به نام شرکت‌ها نشده است. همان زمانی که اولین بار گمانه‌زنی‌هایی از واردات لوازم خانگی کره‌ای بعد از توافق با کشورهای غربی مطرح شد.

البته چند روز بعد از آن ماجرا، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مجوز ورود محصولات لوازم خانگی خارجی به کشور را رد و اعلام کرد که هیچ تصمیمی برای ورود محصولات لوازم خانگی خارجی به کشور ندارد.

نباید کالای ساخته شده وارد کنیم

در این رابطه عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: اطلاعات ما هم بر اساس اخبار منتشر شده است که به نظر می‌رسد وزارت خزانه‌داری آمریکا اجازه داده به جای بخشی از پول ایران که در ژاپن و کره بلوکه شده، اقلام غیر تحریمی به کشورمان صادر شود. به عبارت دقیق‌تر این مجوز برای کشورهایی است که سابقه همکاری با ایران داشتند و می‌توانند اقلام غیر تحریمی را ارسال کنند.

اما به گفته وی در این مجوز اشاره‌ای به نام شرکت‌ها یا اقلام خاصی نشده است و حتی اگر توافقی هم صورت گیرد، اجرا شدن آن زمانبر است.

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با بیان اینکه احتمالا عده‌ای برای پیشگیری از واردات، چنین فضایی ایجاد می‌کنند، تصریح کرد: مشخص است که کره تمایل دارند کالای ساخته شده خود را به ایران وارد کند، اما ما نباید اجازه دهیم این اتفاق بیفتد؛ بلکه باید به عنوان کشوری که استراتژی مشخصی دارد از این فرصت برای واردات اقلام مورد نیاز ازجمله اجزا و قطعات، ماشین‌ آلات و مواد اولیه که تولید داخلی ندارد، استفاده کنیم تا به گردش کار واحدهای صنعتی هم کمک شود.

مطالعه بیشتر: طرح ملی لوازم خانگی در ایران کلید خورد / انحصار خودرو در انتظار لوازم خانگی؟
می‌توانیم از این مجوز استفاده بهینه کنیم

هاشمی با بیان اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا هیچ وقت نام شرکت‌های مجاز به فعالیت را اعلام نمی‌کند، گفت: ایران باید تعیین کند که چگونه می‌خواهد از این مجوز بهره برداری کند. در اصل ما باید طرفدار رفع تحریم‌ها باشیم اما نباید اجازه دهیم بیگانگان برای ما تعیین کنند که چه کالایی وارد کنیم، بلکه باید با یک سیستم صحیح اقتصادی و صنعتی، منافع ملی را در نظر بگیریم؛ بنابراین دلیلی ندارد در حال حاضر کالاهای نهایی که در کشور تولید می‌شود وارد شود.

وی افزود: به نظر می‌رسد برخی به دنبال اهدافی هستند که از هر تکانی موج رسانه‌ای ایجاد می‌کنند. شاید هم نگران هستند که به قول خودشان مافیای واردات به بهانه کمبود و تامین سلایق مختلف لوازم خانگی وارد کند.

البته این مقام صنفی معتقد است هر چند جای نگرانی وجود دارد اما به همان میزان باید از طرف دیگر ماجرا نگاه کرد و نگران انحصار بود؛ چراکه انحصار در خودروسازی هم کمکی نکرده و نه تنها قیمت‌ها در این بخش بالاست و کیفیت قابل قبول نیست، بلکه مصرف کننده مجبور است برای خرید هر چیزی که ارايه می‌شود در صف بماند و آن را بخرد. اما در قرن 21 وقت این حرف‌ها نیست‌ و باید با منطق عمل کرد؛ چراکه ممنوعیت‌ها نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد.

مطالعه بیشتر: امتیاز مجلس به دوستان دوران تحریم / شرکت‌های چینی‌ معافیت مالیاتی می‌گیرند!
تامین مواد اولیه را در اولویت قرار دهید

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در پایان پیشنهاد داد که دولت تامین نیاز مواد اولیه واحدهای صنعتی و مواد اولیه داخلی به ویژه پتروشیمی‌ها که وضعیت حادی دارند را سر و سامان دهد و تامین ورق فولادی را نیز در اولویت قرار دهد. همچنین برنامه ریزی کند تا مشکلات کلان کشور برطرف شود و شاخص‌های بانک جهانی مثل فضای کسب و کار، فساد و غیره را ارتقا دهد تا به رونق و جهش تولید منجر شود.

دو سال پیش و با تشدید تحریم‌های آمریکا دو شرکت کره‌ای ال جی و سامسونگ که در صنعت لوازم خانگی سرمایه گذاری کرده بودند، ایران را ترک کردند. در حال حاضر برند این دو شرکت در ایران به جی پلاس و سام تغییر کرده و قطعات آنها از کشورهای دیگری به جز کره به ایران وارد می‌شود. بنابراین کالاهای برند ال جی و سامسونگ موجود در بازار به صورت قاچاق وارد می‌شوند و گارانتی ندارند. وضعیت تقریبا مشابهی در صنعت خودرو با برند رنو و پژو نیز رخ داده است (ایسنا).

کره جنوبی نباید پرداخت بدهی خود را منوط به تهاتر کالا کند

در این میان اما، عزت الله اکبری تالارپشتی، ريیس کمیسیون صنایع مجلس یازدهم درباره مجوز آمریکا به کره جنوبی مبنی بر تهاتر مطالبات ایران از کره جنوبی با کالاهای تولید شده در ال جی و سامسونگ، اقدام کره جنوبی در راستای بازگرداندن پول‌های بلوکه شده ایران از طریق تهاتر را خلاف قوانین و مقررات بین‌المللی عنوان کرد.

او درباره مجوز آمریکا به کره جنوبی مبنی بر تهاتر مطالبات ایران از کره با کالاهای تولید شده در ال جی و سامسونگ، گفت: بخشی از منابع مالی ایران در کره جنوبی بلوکه شده و این کشور موظف است با توافق با جمهوری اسلامی ایران این اعتبار را به ما بازگرداند.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورتی که کره جنوبی سعی کند بدون توافق با ایران پول‌های بلوکه شده ما را فقط از طریق تهاتر کالاهای ال جی و سامسونگ تسویه کند، خلاف قوانین و مقررات بین المللی عمل کرده است.

ريیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کره جنوبی نباید پرداخت بدهی خود را منوط به تهاتر کالا کند، به دولت سیزدهم توصیه کرد که بهتر است زیربار تهاتر کالاهای ال جی و سامسونگ نرود.

وی با بیان اینکه کره جنوبی حق ندارد پرداخت پول ایران را موکول به اجازه آمریکا کند، گفت: آمریکا برخلاف قوانین بین المللی، قوانین داخلی خود را به دنیا دیکته می‌کند، این یعنی قانون جنگل. این یعنی ذلت برای کره و مشارکت این کشور در راهزنی و کلاهبرداری آمریکا. مجلس در قبال اینگونه برخوردها بی‌تفاوت نمی‌ماند، آمریکا و همه کشورهای شریک جنایاتش باید به قوانین بین‌المللی و حقوق ملت‌ها احترام بگذارند در غیر این صورت باید منتظر عکس العمل شدید ملت‌ها باشند (ایسنا).

آخرین اخبار حوزه صنایع و معادن را در صفحه صنعت و معدن تجارت‌نیوز بخوانید.

 

رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال

رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال

آمارها از رشد 9 درصدی تولید لوازم خانگی در 5 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد.

Irinn.ir/
پشت پرده تسهیلات 30 میلیون تومانی لوازم خانگی چیست؟

پشت پرده تسهیلات 30 میلیون تومانی لوازم خانگی چیست؟

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در مورد تسهیلات لوازم خانگی گفت: بانک 18 درصد به سپرده‌ها بهره می‌دهد و مشخص نیست چگونه می‌خواهد با 4 درصد به مردم کالا بفروشد. عملا در این شرایط تولید کننده قیمت خو...

TejaratNews.com/
قیمت لوازم خانگی دست دوم چند؟

قیمت لوازم خانگی دست دوم چند؟

جست‌وجوی میدانی از خیابان مازندران حاکی از افزایش 20‌درصدی بهای وسایل خانگی دست‌دوم نسبت به سال گذشته است، در این بازار به طور متوسط با50‌ میلیون تومان می‌توان وسایل اصلی خانگی را تهیه کرد.

TejaratNews.com/
چگونه لوازم خانگی قسطی بخریم؟ / توزیع یارانه به لوازم خانگی رسید

چگونه لوازم خانگی قسطی بخریم؟ / توزیع یارانه به لوازم خانگی رسید

پس از شعارهای اخیر درباره ممنوعیت واردات لوازم خانگی حالا حمایت از تولید داخل به صورت پرداخت یارانه به مشتریان هم آغاز شده است. اما چگونه می‌توان از یارانه خرید لوازم خانگی بهره برد و به صورت قسطی این...

TejaratNews.com/
عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش

عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش

همشهری در گفتگو با ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، پدیده عرضه انحصاری لوازم خانگی را بررسی می‌کند.

Bartarinha.ir/
کره جنوبی گوگل را 177 میلیون دلار جریمه کرد

کره جنوبی گوگل را 177 میلیون دلار جریمه کرد

آژانس ضدانحصار کره جنوبی از جریمه گوگل به مبلغ 177 میلیون دلار به علت سوءاستفاده از تسلط انحصاری خود بر بازار خبر داده است.

Irinn.ir/
استقبال مردم ازکالای قاچاق / تولید لوازم خانگی کم شد

استقبال مردم ازکالای قاچاق / تولید لوازم خانگی کم شد

بازار مملو از لوازم خانگی ایرانی و خارجی است اما آمارها نشان می‌دهد تقاضای مردم برای خرید لوازم خانگی خارجی بیشتر از کالای ایرانی است. علت چیست؟ آیا ممکن است به دلیل تقاضای بالا برای خرید لوازم خانگی ...

TejaratNews.com/
برنامه‌ وزارت صمت برای ورود لوازم خانگی خارجی

برنامه‌ وزارت صمت برای ورود لوازم خانگی خارجی

مدیرکل دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صمت با اشاره به بدعهدی برخی برندهای خارجی، بازگشت آن‌ها را تکذیب و تاکید کرد که وزارت صنعت، برنامه‌ای برای حضور برندهای خارجی در بازار لوازم خانگی ندارد.

TejaratNews.com/
گرانی‌ها، فروش لوازم خانگی دست دوم را افزایش داد

گرانی‌ها، فروش لوازم خانگی دست دوم را افزایش داد

ريیس اتحادیه سمساران و امانت‌فروشان از رونق بازار لوازم خانگی دست دوم به دلیل گرانی کالاهای نو خبر داد؛ به گفته او بیشترین کالاهای دست دوم که خریداری می‌شوند، لوازم صوتی تصویری، یخچال و فریزر و وسایل ...

TejaratNews.com/
لوازم خانگی ایران به لبنان صادر می‌شود؟

لوازم خانگی ایران به لبنان صادر می‌شود؟

ایران در تلاش است که لوازم خانگی خود را به کشورهای منطقه صادر کند. عراق و افغانستان پیش از این مقصد کالاهای صادراتی ایران بوده‌اند و حالا ایران می‌خواهد لبنان را هم به این مقاصد اضافه کند. اما فعالان ...

TejaratNews.com/
نگرانی برخی از موافقت آمریکا با دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه شده در ژاپن و کره جنوبی

نگرانی برخی از موافقت آمریکا با دسترسی ایران به دارایی‌های بلوکه ش...

هدف از آزادسازی منابع مسدود شده ایران به طورخاص دو شرکت کره ای ال جی و سامسونگ نیستند بلکه تمام شرکت های کره ای و...

Borna.news/
خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری + جزيیات و جدول

خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری + جزيیات و جدول

انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از اجرای طرحی تحت عنوان خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری، تا سقف 30 میلیون تومان خبر داده است.

TejaratNews.com/
اختصاص کارت اعتباری تا 30 میلیون تومان برای خرید لوازم خانگی

اختصاص کارت اعتباری تا 30 میلیون تومان برای خرید لوازم خانگی

دبیر انجمن لوازم خانگی ایران از اجرایی شدن طرح خرید لوازم خانگی با کارت اعتباری تا سقف 30 میلیون تومان خبر داد.

TejaratNews.com/
طرح ملی لوازم خانگی در ایران کلید خورد / انحصار خودرو در انتظار لوازم خانگی؟

طرح ملی لوازم خانگی در ایران کلید خورد / انحصار خودرو در انتظار لو...

بعد از خودروی ملی، حالا نوبت لوازم خانگی ملی است. طرحی با عنوان «سند راهبردی صنعت لوازم خانگی» در وزارت صمت در حال بررسی است که تمرکز آن بر جایگزینی سریع تولید داخل با خارج و تامین نیاز کشور با تولید ...

TejaratNews.com/
چگونه لوازم خانگی قاچاق را تشخیص دهیم؟

چگونه لوازم خانگی قاچاق را تشخیص دهیم؟

ريیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، ضمن اشاره به اینکه لوازم خانگی بدون کد شناسه، قاچاق محسوب می‌شوند، چگونگی تشخیص لوازم خانگی قاچاق را تشریح کرد.

TejaratNews.com/
پرداخت قبض برق قسطی شد تعطیلی 20درصد سوپرمارکت‌های تهران سرنوشت تجارت ایران با اعراب چه می‌شود؟ واردات آب مشکل خشکی ایران را حل می‌کند؟ تجارت خارجی ایران 47 درصد رشد کرد / ترخیص کالاهای ضروری سرعت گرفت جاروشارژی هم قیمت یخچال شد! / قیمت جاروشارژی 18 میلیون تومان سودجویی کارگزاری‌ها در عرضه‌های اولیه پایان یافت! از سجامی‌ شده‌ها چه خبر؟ / ثبت‌کنندگان سجام چند نفر شدند؟ عملکرد مالی شهریور چند شرکت بورسی منتشر شد / سهامداران خاور، کپارس و سغرب بخوانند انس جهانی طلا جهش کرد قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 5 مهر / رفع مشکل تولید گلکسی S21 FE خودروی برقی جدید ناوگان پلیس آمریکا فروش مرحله سوم فیدلیتی آغاز شد رشد تولید لوازم خانگی در پنج ماهه نخست امسال کشاورزان به واسطه بورس کالا وام دریافت خواهند کرد امکان پرداخت قسطی قبض برق تخم بلدرچین گران‌تر از تخم‌مرغ! / هر کیلو تخم بلدرچین 65 هزار تومان آغاز پیش‌فروش هایما بدون قرعه‌کشی / ایران‌خودرو «تارا» را حراج می‌کند نابسامی در بازار جوجه ادامه دارد! / «باید قیمت جوجه و مرغ اصلاح شود» آغاز ثبت‌نام مسکن متری 3 میلیون / مسکن اولی‌ها منتظر باشند! حجم تجارت خارجی کشور به 45 میلیارد دلار رسید نفت 100 دلاری واقعی است؟ / دولت ريیسی نفت 100 دلاری می‌فروشد؟ حل مشکل جاماندگان سهام عدالت به کجا رسید؟ چه زمانی سهام عرضه اولیه را بفروشیم؟ دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی آغاز به کار بی‌حاشیه رمزارزها/ مشکلی برای تامین سوخت نیروگاه‌ها نیست قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران ماجرای «یارانه برنج» چیست؟ / کجا برنج دولتی ارزان می‌دهند؟ قبل از خرید طلا بخوانید / طلا این هفته چقدر می‌ریزد؟ 14 فرودگاه کشور آماده استقبال از زايران حسینی ادعای بانک‌ها در خصوص اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن مورد تایید نیست دستور عجیب ريیسی به بانک مرکزی / دلار می‌ریزد؟ آمار فروش نفت ایران محرمانه است قیمت خانه در ترکیه یک سوم تهران / ایرانیان دومین خریدار خانه در ترکیه! پنج شهر ایران که بیشترین کارتخوان را دارند رکورد شکنی ترخیص کالا‌های ضروری در شهریور 1400 نگاه فعالان بازار سکه به نرخ ارز / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 6 مهر شایعه عجیب در بازار ارز! تولید فولاد و محصولات فولادی از مرز 20.7 میلیون تن گذشت پیش بینی قیمت دلار برای 6مهر / بزرگنمایی اخبار منفی با هدف نوسان گیری تامین مالی 4 ناشر از طریق افزایش سرمایه حرکت سهم ها منوط به مهر تایید کدال سیگنال‌های منفی تقویت شد / دلار محدوده مقاومت را می‌شکند؟ تولید تلویزیون کاهش یافت بازار مسکن این جهش سنگین را تجربه کرد سورپرایز در بازار خودرو / قیمت‌ها برگشت/ قیمت جدید پراید چقدر شد؟ آخرین قیمت خودرو؛ راناپلاس 270میلیون تومان شد امروز 171 میلیون دلار در سامانه نیما معامله شد زمان ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن / قیمت هر واحد چقدر تمام می‌شود؟ ثبت‌نام خانه اولی‌ها در طرح جهش مسکن

در حال بارگیری...