مقصر حباب قیمت مسکن؛ دلالان یا قیمت تولید

مقصر حباب قیمت مسکن؛ دلالان یا قیمت تولید

یکی از دغدغه‌های همه افرادی که خانه می‎سازند، متفاوت بودن و تغییرات سریع و غیرمنطقی هزینه ساخت خانه است و بر اساس آمار‌ها هزینه ساخت مسکن به صورت پیمانکاری، حدود 15 درصد کمتر از ساخت و ساز شخصی تمام می‌شود.

روزنامه اعتماد: یکی از دغدغه‌های همه افرادی که خانه می‎سازند، متفاوت بودن و تغییرات سریع و غیرمنطقی هزینه ساخت خانه است و بر اساس آمار‌ها هزینه ساخت مسکن به صورت پیمانکاری، حدود 15 درصد کمتر از ساخت و ساز شخصی تمام می‌شود.

در ساخت یک واحد مسکونی عوامل مختلفی دخیل هستند، برآورد کل هزینه ساخت ساختمان مسکونی با توجه به مساحت واحد‌های احداثی، تعداد طبقات، کیفیت ساخت، متوسط قیمت هر متر مربع اجرای سقف در ساختمان با کاربری مسکونی شامل سقف، راه‌پله، انباری‌ها، پارکینگ و ... مد نظر قرار می‌گیرد همچنین جمع هزینه‌های اجرا شامل خاکبرداری، فنداسیون، اسکلت، دیوارچینی، مصالح، دستمزد، ابزار آلات و حمل‌ونقل مصالح و ... نیز باید محاسبه شود. در این میان گفته می‌شود کیفیت ساخت مسکن متفاوت است و بر این اساس نمی‌توان عدد دقیقی را به صورت یکسان برای کلیه مناطق مدنظر قرار داد و مسلما هر چه به مناطق مرغوب‌تر نزدیک شویم، این عدد افزایش می‌یابد.

تولید مسکن کند شد

البته در سال‌های اخیر میزان ساخت مسکن افت داشته و برخی مسوولان کند شدن تولید مسکن از سال گذشته را به کرونا نسبت می‌دهند، اما از زمان وزارت عباس آخوندی در وزارتخانه راه و شهرسازی تاکنون که محمد اسلامی بر سر کار است، هنوز برنامه مشخصی برای تولید مسکن از سوی دولت ارایه نشده است.

اما اخیرا مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص ساخت مسکن اعلام کرده؛ کف هزینه ساخت مسکن متری 2.3 میلیون و حداکثر قیمت ساخت مسکن در کل کشور متری 4.6 میلیون تومان اعلام شده است این در حالی است که برخی سازندگان قیمت‌های بالای 100 میلیون تومان در هر متر مربع برای واحد‌های خود تعیین می‌کنند که همین مساله باعث رکود در این حوزه شده است و در واقع قیمت ساخت با نرخ فروش بیش از 2000 درصد فاصله دارد.

وی در ادامه گفته است: در دهه‌های گذشته ساخت و ساز بسیار سودآور بود و انبوه‌سازان بین 100 تا 500 درصد سود می‌کردند. همین مساله باعث رشد قیمت زمین و مسکن در کلانشهر‌ها شد؛ تا جایی که قیمت‌ها آنقدر بالا رفت که امروز دیگر مردم توان خرید ندارند، بنابراین بازار مسکن ظرفیت خود را از دست داده و رشد مجدد قیمت‌ها اتفاق نخواهد افتاد.

نوع کار سازنده‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است

عطا آیت‌اللهی کارشناس بازار مسکن در خصوص فاصله 2000 درصدی قیمت ساخت تا نرخ فروش مسکن معتقد است؛ هر چند ساخت و ساز سود خوبی به همراه دارد، اما این رقم صحیح نیست ضمن آنکه نرخ نهایی مسکن را سازنده ملک مشخص می‌کند و واسطه‌ها هم با حضور سازنده ملک اقدام به فروش مسکن می‌کنند.

آیت‌اللهی گفت: ساخت مسکن با وجود تورم بالا و افزایش دستمزد‌ها و تغییر در نرخ مصالح ساختمانی قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست، ضمن آنکه نوع کار سازنده‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است و نوع مصالح ساختمانی و هزینه‌های ساخت مسکن برای جذب سلایق مختلف مشتری‌ها و بودجه‌شان هم فرق دارد.

مسکن مهر را هم متری 2 میلیون و 300 هزار تومان نمی‌سازند

این کارشناس بازار مسکن در ادامه اظهار داشت: اینکه برخی ادعا می‌کنند ساخت هر متر مربع از مسکن 2 میلیون و 300 هزار تومان است در حالی که آن را 100 میلیون تومان یا بیشتر نرخ‌گذاری می‌کنند اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد چرا که این روز‌ها حتی مسکن مهر را هم متری 2 میلیون و 300 هزار تومان نمی‌سازند و قیمت آن بیشتر شده است.

آیت‌اللهی با اشاره به نرخ‌گذاری محصولات کشاورزی از سوی دلال‌ها در کشور افزود: موضوع نرخ‌گذاری‌ها از سوی دلال‌ها بیشتر در بخش کشاورزی کاربرد دارد تا در بخش مسکن، آنچه شاهد آنیم این است که کشاورز محصولاتش را در مزرعه با قیمت پایین به دلال‌ها می‌فروشد زیرا دسترسی به مغازه‌های سطح شهر ندارد.

او ادامه داد: هر چند گاهی شاهد خرید ملک‌های قدیمی از سوی دلال‌ها و بازسازی آن‌ها و فروش آن هستیم، اما فروش این ملک‌ها هم با سودی معقول است و تعداد این افراد هم چندان زیاد نیست و آن‌گونه که در کشور‌های دیگر این قضیه متداول است در ایران نیست.

بیت‌الله ستاریان کارشناس دیگر بازار مسکن در این خصوص به «اعتماد» گفت: فاصله 2000 درصدی قیمت ساخت تا نرخ فروش مسکن تنها یک اغراق است زیرا در ساخت مسکن پارامتر‌های مختلفی مطرح است. از قیمت زمین و منطقه ساخت گرفته تا هزینه‌های جانبی آن (دریافت مجوز‌های مختلف، هزینه‌های کارگری و نوسان قیمتی در مصالح ساختمانی) در قیمت‌گذاری‌ها لحاظ می‌شود.

ستاریان ادامه داد: مسلما زمینی که در فرمانیه و نیاوران برای ساخت انتخاب می‌شود با زمینی که در یافت‌آباد و جنوب تهران انتخاب می‌شود بسیار متفاوت خواهد بود، ضمن آنکه نوسان قیمت روز به روز برخی از مصالح ساختمانی را هم باید در این قضیه لحاظ کرد.

تاثیر قیمت مصالح ساختمانی در ساخت مسکن حدود 35 درصد است

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: البته این نکته را نباید فراموش کرد که تاثیر قیمت مصالح ساختمانی در ساخت مسکن نهایتا 35 درصد است و در صورتی که قیمت مصالح ساختمانی بین 10 تا 30 درصد افزایش پیدا کند در قیمت کلی مسکن حدود 3 تا 4 درصد تاثیر خواهد داشت.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه نباید مردم را از مسیر اصلی و هدفی که دارند منحرف کرد خاطرنشان کرد: نباید با برخی اظهارنظر‌ها مردم را از برنامه‌ریزی‌های‌شان فراری دهیم یا اینکه گمراه‌شان کنیم.

ستاریان در ادامه افزود: اگر گفته می‌شود بازار مسکن را دلال‌ها به هم می‌ریزند چرا باید پتانسیل ورود دلال‌ها به بازار مسکن فراهم باشد؟ به نظر می‌رسد منافع عده‌ای در این موضوع نهفته است که اصل قضیه را نادیده بگیرند و همچنان به رویه قبلی خود ادامه دهند.

افزایش 6،6 درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران

براساس این گزارش، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در اسفند سال گذشته 30 میلیون و 274 هزار و 700 تومان بود که نسبت به ماه قبل از آن (بهمن 99) که این شاخص متری 28 میلیون و 389 هزار و 100 تومان بود، افزایش 6.6 درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن (اسفند 98) که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 15 میلیون و 628 هزار و 500 تومان بود، افزایش 93.7 درصدی داشته است.

بیشترین تعداد معاملات مسکن مانند سال‌های گذشته در اسفند 99 به منطقه 5 با 774 فقره معامله مسکن اختصاص داشت و در رتبه‌های بعدی، مناطق 10 و 4 به ترتیب 470 و 450 فقره معامله مسکن صورت گرفته است. گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن اسفند سال گذشته درباره تحولات اجاره‌بهای مسکن حاکی از رشد 31.4 درصدی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و 35.2 درصدی در کل مناطق شهری است.

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت مسکن چقدر کاهش یافت؟

قیمت مسکن چقدر کاهش یافت؟

ريیس اتحادیه مشاوران املاک درباره درباره حجم معاملات خرید و فروش ملک در سال 99 گفت: در بعضی از ماه‌های سال 99 شاهد کاهش 40 تا 45 درصدی حجم معاملات و در برخی ماه‌های نیز شاهد افت 35 درصدی تعداد معاملات...

Bartarinha.ir/
رشد بیش از 700درصدی قیمت مسکن در 7 سال

رشد بیش از 700درصدی قیمت مسکن در 7 سال

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بازار مسکن و اجاره قیمت دستوری را نمی‌پذیرد و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره تمدید قرارداد‌های اجاره پشتیبان اجرایی ندارد، گفت: یکی از عوامل مهم در تعیین ن...

Bartarinha.ir/
وعده جلوگیری از افزایش قیمت مسکن در 1400

وعده جلوگیری از افزایش قیمت مسکن در 1400

وزیر راه و شهرسازی گفت: با سیاست‌ها و برنامه‌هایی که اجرا می‌شود، هیچ دلیلی وجود ندارد که با افزایش قیمت‌ها در سال 1400 روبه‌رو باشیم.

Bartarinha.ir/

دلیلی برای افزایش قیمت مسکن در سال 1400 وجود ندارد

قیمت مسکن ملی افزایش یافت

قیمت مسکن ملی افزایش یافت

سازمان برنامه و بودجه با توجه به رشد هزینه های ساخت، شاخص تعدیل پروژه های عمرانی را در سه ماهه چهارم سال 1399 اعلام کرده که بر این اساس قیمت هر متر مربع مسکن ملی که تا پیش از این دو میلیون و 750 هزار ...

TejaratNews.com/
بازگشت فایل‌های سبز به بازار مسکن

بازگشت فایل‌های سبز به بازار مسکن

بررسی فایل املاک عرضه‌شده به بازار مسکن پایتخت نشان می‌دهد برخی از مالکان برای فروش ملک خود به ارايه قیمت‌های پیشنهادی مناسب‌تر و پایین‌تر از قیمت میانگین منطقه روی آورده‌اند. از همین رو تعداد فایل‌ها...

Bartarinha.ir/
راه‌اندازی سامانه ملی املاک برای کنترل قیمت مسکن

راه‌اندازی سامانه ملی املاک برای کنترل قیمت مسکن

وزیر راه با بیان اینکه سامانه ملی املاک و اسکان برای کنترل قیمت مسکن راه‌اندازی شد، گفت: از 19 فروردین مردم مکلف به ثبت اطلاعات واحد مسکونی در سامانه مذکور هستند.

TejaratNews.com/
دماسنج بازار مسکن تهران در بهمن‌ماه

دماسنج بازار مسکن تهران در بهمن‌ماه

بررسی واحدهای مسکونی فروخته شده در بهمن ماه در تهران نشان می دهد قیمت ها در یکی دو منطقه با افزایش مواجه شده و در بیشتر مناطق نیز نسبت به ماه قبل از آن، کاهشی بوده است.

Bartarinha.ir/
حال و هوای بازار مسکن در شب عید

حال و هوای بازار مسکن در شب عید

مشاوران املاک در برخی مناطق شهر تهران عنوان می‌کنند: بازار مسکن در شب عید امسال، رمق سال‌های گذشته را ندارد.

Bartarinha.ir/
قیمت مسکن ارزان می‌شود؟

قیمت مسکن ارزان می‌شود؟

یک کارشناس بازار مسکن گفت: با توجه به رشد بیش از حد قیمت‌ها در این بازار و عدم کشش آن به ‌طور طبیعی این رشد متوقف خواهد شد و در فروردین و اردیبهشت ماه نیز با رکود در بازار مسکن مواجه خواهیم بود.

TejaratNews.com/
بازار مسکن در سه‌راهی

بازار مسکن در سه‌راهی

«دنیای اقتصاد» مسیر معاملات ملک با تغییر وضعیت «ریسک غیراقتصادی» را بررسی می‌کند.

Bartarinha.ir/

احتمال سقف‌شکنی قیمت مسکن در سال نو

پیش‌بینی قیمت مسکن

آخرین وضعیت بازار مسکن / قیمت مسکن در سال 98 به چقدر رسید؟

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی نرخ ارز اندکی افزایش یافت «متانول» پرفروش‌ترین محصول "شفن" قانون گره معاملاتی کارایی ندارد قیمت دلار امروز 25 فروردین 1400 چقدر شد؟ بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست جهش 203 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی قیمت دلار امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400/ نرخ اسکناس آمریکایی افزایش یافت جزيیات شناسایی لوکس‌ نشین‌ها برای مالیات ستانی رشد هزار واحدی شاخص کل / نمای میانی بورس (25فروردین)

در حال بارگیری...