رقم های پیشنهادی برای حداقل مزد کارگران چقدر است؟ | ادامه چانه زنی بر سر تعیین حداقل مزد کارگران؛ مذاکرات به سال بعد خواهد کشید؟

رقم های پیشنهادی برای حداقل مزد کارگران چقدر است؟ | ادامه چانه زنی بر سر تعیین حداقل مزد کارگران؛ مذاکرات به سال بعد خواهد کشید؟

نمایندگان کارگری در شورای عالی کار معتقدند که پیشنهاد افزایش 25 تا 30 درصدی حداقل مزد کارگران که از سوی یکی از نمایندگان کارفرمایی عنوان شده است،‌ غیرمنطقی است و به هیچ عنوان جای مذاکره ندارد.

همشهری آنلاین- مرضیه ثمره‌حسینی: نشست دستمزد شورای عالی کار دیشب با حضور وزیر تعاون و نمایندگان کارگری و کارفرمایی و با دعوت وزرای اقتصاد و صمت برگزار شد که کمیته دستمزد رقم هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را 12 میلیون و 479 هزار و 500 تومان اعلام کرد.

رقمی که مورد تایید گروه کارگری قرار نگفت و بدین ترتیب مذاکرات بدون نتیجه به اتمام رسید.

رقم پیشنهادی نمایندگان کارگری برای سبد معیشت

هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای عالی کار  درباره رقم سبد معیشت کارگران به همشهری آنلاین گفت: در مورد هزینه سبد معیشت ماهانه خانوارهای کارگری، کمیته مزد با جلساتی که برگزار کردند به عدد 12 میلیون و 479 هزار و 500 تومان رسیدند اما گروه کارگری در جلسات خود با تشکل‌های کارگری با شاخص‌هایی که مدنظر داشتند به مبلغ 17 میلیون و 447 هزار و 160 تومان رسیدند.

ابوی در مورد علت تفاوت 5 میلیون تومانی در مورد هزینه سبد معیشت کمیته دستمزد و رقم اعلامی از سوی نمایندگان کارگری عنوان کرد: این تفاوت ناشی از این است که هم در وزن و هم در بعضی از اقلام مصرفی تفاوت وجود دارد برای مثال در کمیته‌های تشکلات کارگری سرانه گوشت برای هر نفر 35 گرم در ماه محاسبه شده است اما در کمیته دستمزد 20 گرم تعیین شده و برای همین مبالغ فرق می‌کند.

حمیدرضا سیفی، نماینده کارفرمایان دیشب در گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد که پیش‌بینی برای تعیین دستمزد کارگران افزایش بین 25 تا 30 درصدی است. 

 هادی ابوی در این باره گفت: این اعداد اصلا منطقی نیست چون نرخ‌ها را اگر به نرخ تورم هم حساب کنیم بسیار بالاتر است.

ابوی ادامه داد: طبق ماده 42 قانون کار، علاوه بر هزینه سبد معیشت کارگران، نرخ تورم هم در تعیین مزد کارگران در سال موثر است که طبق قانونی که به ما تکلیف شده است نرخ تورم رسمی اعلامی از سوی مرکز آمار معیار تعیین مزد کارگران است اما در مورد نرخ تورم امسال هنوز نرخ شفافی موجود نیست و در جلسه دیشب نرخ‌های مختلفی از 33 درصد تا 43 درصد عنوان شد.

ابوی افزود: اما الان طبق آماری که موجود است نرخ تورم حدود 44 درصد است که این نرخ در ماه‌های مختلف سال و همچنین در اقلام مختلف متفاوت است.

افزایش 30 درصدی حقوق اصلا منطقی نیست

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار هم درباره نشست اخیر به همشهری آنلاین گفت: کمیته دستمزد موظف به تعیین سبد هزینه معیشت است که در این زمینه 6 جلسه برگزار کردند و متاسفانه اعداد پیشنهادشده مورد تایید نماینده ما در آن کمیته نبود.

خدایی ادامه داد: درواقع، ما با بررسی‌هایی که انجام دادیم متوجه شدیم که این اعداد را نمی‌توانیم بپذیریم برای همین بحث درباره سبد معیشت ادامه دارد.

عضو شورای عالی کار افزود: دولت و گروه کارفرمایی نظرشان این است که اعداد اعلامی را بپذیرند اما گروه کارگری این اعداد را نمی‌پذیرد برای همین روز جمعه که جلسه بعدی شورای عالی کار را داریم قرار است قبل از این جلسه ما در جلسه دیگری به بررسی سبد معیشت بپردازیم که امیدواریم بتوانیم به توافق نهایی در زمینه هزینه سبد معیشت برسیم.

خدایی، عضو شورای عالی کار درباره پیشنهاد افزایش 25 تا 30 درصدی حداقل مزد کارگران که از سوی یکی از کارفرمایان اعلام شده است، گفت: ما نمی‌توانیم هنوز پیش‌بینی کنیم و شاید دوستان کارفرمای ما با دولت توافقاتی دارند که این اعداد را اعلام می‌کنند اما فقط این را می‌توانیم بگوییم که این اعداد برای ما به هیچ عنوان جای مذاکره ندارد چه برسد به اینکه بخواهیم آن را قبول کنیم.

مذاکرات مزد به سال بعد خواهد کشید؟

با توجه به اختلاف نظر بین گروه کارفرمایی و کارگری احتمال دارد مذاکرات تعیین دستمزد کارگران به سال آینده کشیده شود.

خدایی در این باره گفت: برای تعیین دستمزد اگر بخواهیم طبق قانون عمل کنیم یک ساعت زمان نمی‌برد اما با توجه به اینکه مذاکرات سه‌جانبه است قابل پیش‌بینی نیست و باید ببینیم سه طرف مذاکرات چقدر به قانون پایبند خواهند بود. اگر هر سه طرف پایبند باشیم قطعا زود به نتیجه می‌رسیم اما در نهایت اینکه تصمیم این باشد که مزد این طرف سال تعیین شود یا به سال آینده بکشد به تصمیم وزیر کار به عنوان ريیس شورا برمی‌گردد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار ادامه داد: درواقع ريیس شورا این اختیار را دارد که مذاکرات را تا حصول نتیجه ادامه دهد و یا در هر لحظه‌ای که تشخیص داد با رای‌گیری مزد را اعلام کند برای همین اینکه چه تصمیمی خواهند گرفت نشان‌دهنده این خواهد بود که مزد این طرف سال تعیین خواهد شد یا به سال آینده موکول می‌شود.

خدایی در مورد جلسه بعدی شورای عالی کار هم گفت: جلسه بعد صبح جمعه، 26 اسفندماه برگزار می‌شود که ما حتما با این نیت به این جلسه می‌رویم که مزد تصویب بشود اما باز قابل پیش‌بینی نیست که در آن جلسه چه اتفاقی بیفتد.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور تثبیت جایگاه ایران در رتبه هشتم تولید سیمان جهان آمادگی کامل ناوگان امدادی ایران خودرو در هفته دوم نوروز چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ حضور بیش از 3 هزار و 500 اکیپ امدادی فعال در سراسر ایران درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی فعالان عرصه تولید کشور نگران تامین برق پایدار نباشند خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! آبگیری سدهای «کهیر» و «شهری کور» سیستان و بلوچستان در آینده نزدیک تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند آریا و فروش عالی 3.241 میلیارد تومانی رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است اعلام متوسط نرخ دلار در دی ماه سال گذشته پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد کارگران برای ثبت نام مسکن کجا بروند؟ متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد نوسان نرخ سکه در کانال 31 میلیون تومان قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان جریمه 160 میلیون دلاری گوگل در هند تایید شد آخرین وضعیت رشد بورس در معاملات امروز سرویس پرداخت قسطی اپل راه‌اندازی شد کاهش رشد نقدینگی در 10 ماهه اول سال گذشته مصرف بنزین خودروهای داخلی 2برابر استاندارد جهانی است/ برآورد قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر گازويیل 80 درصد پروازها بدون تاخیر انجام می‌شود رشد 34 هزار واحدی شاخص کل بورس کدام جاده‌ها در روزهای پایانی تعطیلات یک‌طرفه است؟ فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود دلار 40 هزار و 200 تومان اعلام شد