تیپاکس: 62 سال فراز و نشیب، 62 سال نوآوری

تیپاکس: 62 سال فراز و نشیب، 62 سال نوآوری

کسب و کارتیپاکس به عنوان اولین پست خصوصی کشور، در 31 خرداد سال 1339 متولد شد و امسال 62 سالگی خود را جشن می‌گیرد.

به مناسبت جشن 62 سالگی تیپاکس با دکتر مهرداد فاخر، مدیرعامل این مجموعه، به مصاحبه پرداختیم.

مهرداد فاخر صحبت خود را با توصیف تیپاکس آغاز کرد و گفت: تیپاکس خانه من بوده است، حتی خانه اول. جایی که در آن متولد شدم، بزرگ شدم و زندگی کردم. تیپاکس خانه اول و آخر من است.

او در توصیف این 62 سال فعالیت تیپاکس گفت: سابقه تیپاکس در این مدت چیزی نیست که بتوان آن را در چند جمله خلاصه کرد، اما می‌توانم بگویم: 62 سال فراز و نشیب، 62 سال نوآوری. فاخر در ادامه گفت: زمانی که تیپاکس متولد شد بسیاری از کوریرهای بین‌المللی و به‌نام امروز، هنوز متولد نشده بودند. تیپاکس فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده است و سخت‌کوشی و پشت کار زیاد بوده که باعث شده تیپاکس امروز در این جایگاه حضور داشته باشد.

مهرداد فاخر از «امانتداری» به عنوان مهمترین ارزش تیپاکس در دوران فعالیت 62 ساله‌اش یاد کرد و گفت: امانتداری ارزشی است که همکاران ما از ابتدا برای رسیدن به آن تلاش کرده‌اند و از سال‌های گذشته تاکنون، تیپاکس بر پایه اعتماد مردم به برندی ملی تبدیل شده است. او در ادامه از مهمترین دستاوردهای تیپاکس در سال‌های اخیر یاد کرد و گفت: زمانی که تیپاکس متولد شد، خود یک نوآوری به حساب می‌آمد. مدیران تیپاکس در دوران جنگ تحمیلی مدل کسب و کار هوشمندانه‌ای را برای بقا طراحی کردند که خود دستاورد مهمی است، اما در چندسال اخیر می‌توانم از «نوآوری» به عنوان بزرگترین دستاورد تیپاکس نام ببرم. تیم تیپاکس در چند سال گذشته اتفاق بزرگی را رقم زد که آن ورود از بستر سنتی به بستر مدرن بود. با وجود سابقه تیپاکس و روال‌های سنتی موجود، ایجاد تنها هاب تمام مکانیزه در سطح کشور، از بین بردن کاغذهای دستی برای صدور بارنامه و... کار بسیار دشواری بود که در گزارش جامعی که برای اولین بار در سال 1400 منتشر کردیم، همه اقدامات را به صورت شفاف برای مخاطبان خود شرح داده‌ایم.

فاخر در ادامه به اهمیت سرمایه‌های انسانی در رسیدن به دستاوردهای تیپاکس اشاره کرد و گفت: اصل این بوده که ما در تیپاکس، یک تیم همدل و جوان با میانگین سنی 33 سال داریم و در بستر مدرن لجستیک، در کشور مشغول فعالیت هستیم و امیدوارم بتوانیم با به کارگیری فناوری‌های روز، سرویس‌های بهتری را به مردم ارايه دهیم.

مهرداد فاخر درخصوص اهداف آینده تیپاکس گفت: ما همه یک خانواده هستیم. خانواده تیپاکس به دنبال توسعه و رویای بزرگی است و همه تلاش می‌کنیم تا به سمت آن حرکت کنیم. ما همیشه عنوان کرده‌ایم که تیپاکس یک برند ملی ثبت شده است و از اهداف سال آینده ما در همین راستا این است که در سال آینده، تیپاکس را در بورس ببینیم. به این ترتیب مردم می‌توانند خود را درکنار ما، سهامدار و مشارکت کننده مجموعه تیپاکس بدانند.

او هدیه جشن تولد 62 سالگی تیپاکس به مشتریان را سوپرایزی برای مشتریان عنوان کرد که به زودی از آن مطلع خواهند شد. او در ادامه گفت: از همه مشتریان سپاسگزاریم که در کنار ما بودند تا این برند بتواند 62 سال به زندگی خود ادامه دهد و آرزوی قلبی من این است که بتوانم 100 سالگی تیپاکس را ببینم.

فاخر صحبت خود را با یک خاطره از تیپاکس به پایان برد و گفت: تیپاکس از دوران طفولیت تا امروز برای من خاطره بوده است اما به عنوان یک شوخی و خاتمه‌ای خوب برای این مصاحبه یکی از خاطره‌های خود را از دهه 80 را تعریف می‌کنم. در این دهه، من معاون شبکه تهران بودم. در آن زمان هاب تیپاکس، با نام مرکز خدمات و در خیابان قزوین بود. یک شب ماشین‌های شعبات تهران را به خاطر تاخیر در رسیدن، به هاب راه نمی‌دادند و شخصا برای رسیدگی به آنجا رفتم. به محض رسیدن به مسيول هاب، که امروز نیز در قید حیات نیستند، گفتم اجازه دهد ماشین‌ها وارد شوند. ایشان با خونسردی به من نگاه کرد و گفت: «من خیلی شما رو دوست دارم اما شما معاون شعب تهران هستی!» و به حرف من گوش نداد!

اصل صحبت من این است که تیپاکسی که امروز مشغول فعالیت است، یک خانواده است که در آن هیچکس بر دیگری برتری نداشته و بر یک بستر نظم و اصولی که به آن اعتقاد دارد، اداره شده و رشد پیدا کرده است.

هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت/ متاهل ها چه قدر برای وام باید بپردازند؟ ‌فارس من| مطالبه مردمی برای برخورد با عاملان گرانی لوازم خانگی سفر وزیر ارتباطات به قزاقستان فارس من| مطالبه پرداخت وام بدون ضامن/ وزارت اقتصاد:16 همت وام بدون ضامن پرداخت شد تامین مصالح نهضت ملی مسکن با تشکیل زنجیره تامین بین دو وزارتخانه‌ کاهش 28.7 درصدی تردد درمحورهای برون‌شهری نقش تعمیر نیروگاه‌ها در جلوگیری از خاموشی‌/هزینه سنگین دولت برای تعمیر واحدهای تولید برق خبر جدید در مورد یارانه دارو/یارانه دارو کجا میرود؟ رشد 22 درصدی صادرات 4 ماهه در مقایسه با امکانات کشور مطلوب نیست ممنوعیت افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها در ماه های آینده، بعید است تورمی چون خرداد داشته باشیم / تورم احتمالا بین 30 تا 40درصد قوانین حوزه دانش بنیان تسهیل شود/ افزایش 80 الی 150 هزار بشکه ای تولید با احیای چاه های کم بازده این مناطق تهران برای خریداران مسکن محبوبتر است + جدول فارس من| مطالبه واگذاری سهام عدالت به متولدان قبل از 1400 درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار + جدول قیمت طلا و سکه امروز 17 مرداد 1401 حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خبر خوش برای متقاضیان وام مسکن | روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ افتتاح حساب گروهی برای کارکنان شرکت‌ها ممنوع شد اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت