وقتی رییس هیات مدیره "وآیند"، سهامدار بزرگ سبدگردان بورسی هم بود!

وقتی رییس هیات مدیره "وآیند"، سهامدار بزرگ سبدگردان بورسی هم بود!

رییس هیات مدیره بانک آینده در حالی طی ماه‌های گذشته، سهامدار بزرگ یک شرکت سبدگردان بورسی شده که در اوایل حضور در این بانک، شرکت مذکور یک وام 40 میلیارد تومانی با شرایط خاص از آینده دریافت کرده است.

به گزارش بورس‌نیوز، رییس هیات مدیره بانک آینده در حالی طی ماه‌های گذشته، سهامدار بزرگ یک شرکت سبدگردان بورسی شده که در اوایل حضور در این بانک، شرکت مذکور یک وام 40 میلیارد تومانی با شرایط خاص از آینده دریافت کرده است.

حواشی مربوط به بانک آینده و تیم مدیریتی آن، در روز‌های اخیر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. اما علاوه بر مباحث مربوط به اقامت مدیرعامل این بانک در لندن که صحت و سقم آن باید توسط نهاد‌های مسيول مورد بررسی قرار بگیرد، مساله فعالیت‌های خاص مدیران ارشد این بانک در بورس نیز، از جمله مواردی است که می‌تواند برای دستگاه قضایی و نهاد‌های نظارتی اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

پیش از این، با توجه به دستور حجت الاسلام اژه‌ای رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به تخلفات در بازار اوراق بهادار، سهامداران از ريیس قوه قضايیه خواسته بودند دایره رسیدگی به تخلفات را به یک سال و نیم گذشته محدود نکنند و به ماجرای آکنتور که در زمان مسيولیت فطانت (مدیرعامل فعلی بانک آینده) در سازمان بورس اتفاق افتاده هم رسیدگی شود؛ پرونده‌ای که سهامدارانش متضرر و بیچاره شدند.

اما این پرونده، تنها موضوع مهم برای ارتباط دادن مدیران بانک مذکور با بورس نبوده و اکنون، مستندات جدیدتری به دست تابناک رسیده که از نقش منابع مالی موجود در این بانک طی 2 سال اخیر، برای ثروت اندوزی برخی اعضای هیات مدیره حکایت دارد.

طبق این اسناد، بانک آینده در 31 تیرماه سال 1399 یعنی چند ماه پس از انتصاب محمد فطانت به سمت مدیرعامل و علی سعیدی به عنوان رییس هیات مدیره بانک، نسبت به پرداخت یک فقره تسهیلات "فروش اقساطی" به مبلغ 40 میلیارد تومان آن هم با نرخ 18 درصد و اقساط 48 ماهه به یک شرکت سبدگردان اقدام کرده است.

شرکت سبدگردان فوق به نام سرآمد بازار، با دریافت این مبلغ قابل توجه، توانست به توسعه عملیات خود در ایامی که بورس دوران اوج خود را با شاخص 2 میلیونی در تابستان سال گذشته سپری می‌کرد، بپردازد.

انتقال بی سر و صدای سهام شرکت سبدگردانی به رییس هیات مدیره بانک آینده

اما غیر از ابهاماتی که پرداخت وام 40 میلیاردی فروش اقساطی توسط بانک آینده به عنوان یک بانک خصوصی آن هم با سود 18 درصد ـ که در سابقه وام‌های ده‌ها میلیاردی بانک‌های خصوصی کم نظیر و شاید بی نظیر باشد ـ یک اتفاق مهم در مالکیت سهام شرکت سبدگردان فوق رخ داده که ورود نهاد‌های نظارتی و حتی دستگاه قضایی به موضوع را ضروری می‌سازد.

طبق اسناد سال جاری شرکت سبدگردان سرآمد بازار، حدود 14 درصد از سهام شرکت مذکور در سال 1400 به علی سعیدی رییس هیات مدیره بانک آینده، منتقل می‌شود؛ یعنی دومین نفر موثر همان بانکی که چنین وام هنگفت و ویژه‌ای را به شرکت سبدگردان داده است.

این سهام در حالی به نام سعیدی، معاون نظارتی سابق بورس و رییس فعلی هیات مدیره بانک آینده شده که این شرکت سبدگردان، در سال 1400 دارای سرمایه پرداخت شده 50 میلیارد تومانی بوده و جمع حقوق صاحبان سهام حدود 100 میلیارد تومان است، در حالی جمع منابع موجود در صندوق‌های سرمایه گذاری متعلق به این شرکت سبدگردان، حدود 2 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

با چنین اقدامی، علی سعیدی ناگهان تبدیل به سومین سهامدار (با نفوذ موثر) در شرکت فوق می‎ گردد و با محاسبه‌ای ساده، رییس هیات مدیره بانک آینده در حال حاضر دارای میلیارد‌ها تومان دارایی از محل حقوق مالکانه شرکت و میلیارد‌ها تومان عایدی از محل سود انباشته است.

یک ابهام بزرگ درباره سابقه بانکی مدیران آینده

با توجه به اینکه، حدودا یک هفته از پایان مهلت قانونی فعالیت هیات مدیره فعلی بانک آینده می‌گذرد و عملا مدیران این بانک، با ابهامات قانونی و اداری فعالیت مواجه هستند، باید این سوال را مطرح کرد که چگونه برخی اعضای هیات مدیره این بانک همچون علی سعیدی، بدون داشتن هیچ گونه سابقه بانکی توانسته تایید بانک مرکزی دولت قبل را بگیرد؟

این سوال را نیز باید از خاندوزی وزیر اقتصاد پرسید که آیا در زمان معرفی علی سعیدی به عنوان عضو شورای عالی بورس و تصویب هیات وزیران ـ که سعیدی به علت تداخل با حضور در بانک آینده، این مصوبه دولت را نپذیرفت ـ از چنین موضوع مهمی مطرع بوده است؟

ضمن آنکه براساس رای وحدت رویه دیوان عالی کشور، کارکنان بانک‎ها فارغ از نوع سرمایه بانک، متصدی به خدمات عمومی تلقی می‎شوند و این نوع سهامداری آنها، به علت وام‌هایی که پرداخت کرده اند، شايبه‌های جدی قانونی دارد.

ضمن اینکه باید به این موضوع پاسخ داد که رفاقت مدیرعامل فعلی بانک با همتی، رییس کل سابق بانک مرکزی، در این نفوذ موثر بوده است؟ بخصوص آنکه همزمان با ورود رییس و معاون اسبق سازمان بورس به هیات مدیره بانک (فطانت و سعیدی) به عنوان دو مطلع در بازار سرمایه به هیات مدیره بانک آینده، سهم این بانک خصوصی که با مشکلات عدیده‌ای روبرو بود، بناگاه از 150 تومان به حدود 3 هزار تومان در کمتر از چند ماه افزایش پیدا کرد.

اما در قیمت نزدیک به 3 هزار تومان، برخی افراد شروع به انتشار اخبار بد و منفی علیه بانک کردند و به علت عدم حمایت مناسب از سهم، قیمت آن به شدت کاهش یافت که منجر به از بین رفتن نزدیک به دو سوم کل سرمایه سهامداران خرد آن بانک شد که این موضوع نیز باید در جای خود مورد توجه قرار بگیرد.

منبع : دیگر رسانه ها

اعلام میزان مالیات بر دستمزدها در 1401 قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد | آخرین قیمت پژو، رانا و تیبا | 5 بهمن 1400 ريیسی: سلطه دلار باید شکسته شود قیمت‌ها در بازار خودرو درجا زد مالیات عجیب خانه های لوکس به کجا رسید؟ «افزایش قیمت بنزین» کابوس ريیس جمهور مدیرعامل بانک رفاه: آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران هستیم 6 هلدینگ و شرکت گروه مالی گردشگری در جمع شرکت‌های برتر ایران یارانه 500 هزار تومانی در راه است مبلغ وامی که می‌توان با کارت یارانه دریافت کرد... سرپرست مدیریت بیمه‌های اشخاص بیمه رازی: فرآیند بررسی و پرداخت هزینه‌های درمان تسریع یافت ریزش قیمت آیفون‌های بازار/ جدول قیمت‌ها روند نزولی بازار سرمایه / تک سهمی که در بورس افت... یک نماینده بیمه رازی: طوفان‌های اینستاگرامی در تقویت برند بیمه رازی بسیار اثرگذار است ازدواج افراد مسن برای گرفتن وام ! افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی 2 سال گذشته 10 درصد زعفران تولید شده در کشور در بورس کالا... فروش ملی مس با رشد 101 درصدی همراه شد ​ آغاز پیش ثبت نام سفرهای سوریه از فردا گندم های وارداتی از روسیه آلوده است؟ توجه ویژه دولت سیزدهم به توسعه انرژی های تجدید پذیر است افزایش قیمت غیرقانونی لوازم خانگی فقط 10 درصد زعفران تولیدی کشور در بورس کالا عرضه می‌شود هفت تپه‌های دولت روحانی تمامی ندارد! / خصوصی‌سازی مشکوک یک فروشگاه زنجیره‌ای به کمک واردکنندگان برنج خبر ویژه برای معامله‌گران خودرو/ شرایط درج آگهی‌های... وضعیت سبد سهام عدالت در 5 بهمن مردم آماده برف و باران‌های تازه باشند/‌ کاهش دما تا هشت درجه در برخی شهرها پیش بینی جذاب از آینده قیمت طلا و بیت کوین تفاهم‌نامه احداث پل مرزی اتومبیل‌رو بر رودخانه آستاراچای امضا شدپ اولین قرارگاه صدور سند اراضی کشاورزی تشکیل شد آخرین قیمت سکه، طلا و ارز (5 بهمن) الزام مناطق آزاد تجاری و صنعتی‌ به درج قیمت تولید‌کننده در راستای شفاف‌سازی‌ ورود سیگنال های مثبت برجامی به بازار ارز وقوع انفجار در «کرکوک» عراق وزارت راه آیین‌نامه تشکیل «مرکز ایمنی حمل و نقل» را تدوین کرد مرغ را از این قیمت گران‌تر نخرید! رتبه اعتباری شما برای دریافت وام بدون ضامن چگونه تعیین می‌شود؟ بازار خودرو نه خریدار دارد نه فروشنده | اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار چقدر است؟ اولین قرارگاه صدور سند اراضی کشاورزی تشکیل شد ایران و هند‌ سومین مسیر کشتیرانی به چابهار را راه‌اندازی کردند چهارمین جلسه دادگاه شرکت کروز برگزار شد وعده های بورسی که محقق نشد + فیلم افزایش 154 درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طلا ریخت فاش شدن هویت ساتوشی چه بر سر بیت‌ کوین می‌ آورد؟... ایران و هند‌ سومین مسیر کشتیرانی به چابهار را راه اندازی کردند حقوق کدام سربازان5 میلیون تومان شد؟ وزیر نیرو درصدد تغییر ساختار وزارت نیرو گفتگو با طاهره جهانی | دوره آموزی که در 75 سالگی به دنبال یادگیری بورس بود!