آغاز مذاکره با ترکمنستان برای امضای قرارداد جدید/ تمامی ارز حاصل از فروش نفت را دریافت کردیم

آغاز مذاکره با ترکمنستان برای امضای قرارداد جدید/ تمامی ارز حاصل از فروش نفت را دریافت کردیم

ایلنا: وزیر نفت اظهار داشت: تمامی ارز حاصل از فروش نفت، میعانات، پتروشیمی و فراورده را در سررسید دریافت کردیم و در 11 ماهه 14 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما و مرکز...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، جواد اوجی در حاشیه مراسم راه اندازی گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در آستانه ملی شدن صنعت نفت این رونمایی که حاصل 15 ماه تلاش سازمان بورس، وزارت اقتصاد، وزارت نفت و بانک مرکزی روی قضایای اوراق سپرده نفتی و میعانات بوده، رقم خورد. 

وی افزود: با رونمایی از این اتفاق ورود سرمایه گذاران خرد داخلی و مشارکت مردمی را شاهد خواهیم بود و می‌توانیم در بحث صادرات تنوع ایجاد کنیم، همچنین جمع آوری نقدینگی و سرمایه‌های خرد در بازار رقم خواهد خورد.

وزیر نفت ابراز امیدواری کرد که گاز هم در بازار بورس ارايه شود.

وی میزان عرضه را روزانه 100 هزار بشکه عنوان کرد و گفت: ماهانه 3 میلیون و سالانه 36 میلیون بشکه نفت و 36 میلیون بشکه میعانات عرضه می شود که قطعا تحول در صادرات نفت خواهد بود.

وی تاکید کرد: با استفاده از همه ظرفیت‌ها در صادرات نفت امروز بالاترین رقم فروش را داریم، در 11 ماهه حدود 83 میلیون بشکه بیشتر از سال 1400 و 190 میلیون بیشتر از سال 99 نفت صادر کرده ایم.

اوجی خاطرنشان کرد: تمامی ارز حاصل از فروش نفت، میعانات، پتروشیمی و فراورده را در سررسید دریافت کردیم و در 11 ماهه 14 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما و مرکز مبادلات ارزی تزریق کردیم.

وی با بیان اینکه این اتفاق کمک موثری در جمع آوری نقدینگی خواهد بود، درباره قیمت گذاری گفت: قیمت در بازه زمانی مشخص به نرخ روزی که به مشتری تحویل داده می‌شود، محاسبه خواهد شد.

وی بیان داشت: در حال حاضر این اوراق داخلی فروخته می شود، امیدواریم بین‌المللی شده و کشورهای همسایه هم ورود کنند.

اوجی درباره تاثیر توافق با عربستان بر فروش نفت گفت: ایران و عربستان امروز در اوپک و اوپک پلاس دیدگاه‌های بسیار نزدیکی با هم دارند، تصمیماتی که در اوپک و اوپک‌ پلاس طی چند ماه گذشته رقم خورده با همفکری دو کشور بوده و اکنون نقاط مشترک زیادی باهم دارند.

وی درباره توسعه میدان آرش گفت: پیشنهاد کردیم توسعه میادین مشترک توسط کشورهای همسایه انجام شود که خوشبختانه با شرکت‌های عمانی در توسعه میدان هنگام توافقنامه امضا شد که به صورت مشترک انجام شود و امیدواریم در سایر میادین مشترک بخصوص در حوزه خلیج فارس نیز این اتفاق رقم بخورد.

وی درباره وضعیت قرارداد با شرکت‌های روسی گفت: با شرکت‌ها و کمپانی‌های روسی 40 میلیارد دلار تفاهمنامه و 4 میلیارد دلار قرارداد داریم، مذاکرات آغاز شده که تفاهمنامه‌ها در بالادست و پایین دست وارد فاز قرارداد شوند.

اوجی در پاسخ به سوال ایلنا درباره واردات گاز از ترکمنستان برای سال آینده گفت: ما یک قرارداد سواپ گاز با این کشور داشتیم و میزان 5 میلیون متر مکعب در روز با آذربایجان سواپ انجام می‌شد و اخیرا به 10 میلیون متر مکعب در روز افزایش یافته است، مذاکراتی هم با ترکمنستان داشتیم که قراردادهای جدیدی هم با ترکمنستان داشته باشیم.

خبر در حال تکمیل می باشد...
هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس خانه کارگر: روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد شورایعالی کار را آغاز می‌کنیم