خرید سهام با وام و اعتبار، سرمایه‌گذاری درستی است؟

خرید سهام با وام و اعتبار، سرمایه‌گذاری درستی است؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: اخذ اعتبار برای خرید سهام مثل شمشیر دو لبه است.

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که، آیا خرید سهام با اعتبار و یا اخذ وام اقدام مناسبی است؟، اظهار کرد: اخذ اعتبار مثل شمشیر دو لبه است. اگر سرمایه‌گذاری به صورت مناسب انجام شود، مانند اهرم سود سرمایه گذار را چند برابر می‌کند، ولی اگر سرمایه‌گذاری نتیجه مناسبی نداشته باشد، سرمایه‌گذار علاوه بر پرداخت هزینه‌های اعتبار، اصل سرمایه او نیز دچار زیان می‌شود. به عبارت بهتر، در بازار گاوی (مثبت) اخذ اعتبار و در بازار خرسی (منفی) تسویه اعتبارات توصیه می‌شود. همچنین لازم است سرمایه‌گذار پرتفوی متنوعی را تشکیل دهد تا ریسک سرمایه‌گذاری هایش را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید

  • اقدامات انجام شده به‌ منظور توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم

کارشناس بازار سرمایه در خصوص دستورالعمل اخذ اعتبار از کارگزاری‌ها گفت: فرایند اخذ اعتبار مطابق دستورالعمل اعطای اعتباری که سازمان بورس و اوراق بهادار مشخص کرده، انجام می‌شود. در دستور العمل سازمان بورس و اوراق بهادار، کارگزاری‌ها می‌توانند به ازای سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی مشتریان (به غیر از سهام بازار پایه) تا 60 درصد ارزش دارایی اعتبار تخصیص دهند. البته بنابر مصوبات و آیین نامه‌های داخلی هر کارگزاری این ضریب می‌تواند متفاوت باشد.

او بیان کرد: همچنین سرمایه گذار باید فرم‌های مربوط به پذیرش مسيولیت‌های اخذ اعتبار را نزد کارگزار تکمیل کند. سپس هر سرمایه گذار با توجه به سطح دانش خود و ریسک پذیری، تمام یا بخشی از اعتبار را استفاده می‌کند.

قلی پور در پاسخ به این پرسش که، به جز گرفتن اعتبار از کارگزاری‌ها افراد برای خرید سهام چگونه از بانک‌ها وام می‌گیرند و این اقدام چه میزان در رایج است؟، اظهار کرد: بانک‌ها معمولا برای خرید سهام به افراد وام نمی‌دهند. البته بانک مرکزی در زمستان سال گذشته برای هلدینگ‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها این امکان را فراهم کرد و محدویت‌های قبلی را تسهیل نمود. با این حال برای اشخاص حقیقی با توجه به ریسک زیادی که به بانک‌ها تحمیل می‌کند، اعطای وام عرف نیست.

او بیان کرد: البته افراد ممکن است به طرق دیگر وام بگیرند و در بورس سرمایه گذاری کنند. همچنین زمستان سال گذشته قراربود که با هماهنگی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، امکان توثیق سهام عدالت برای اخذ تسهیلات خرد در بانک‌ها فراهم شود که از کم و کیف و اجرای آن اطلاعاتی موجود نیست و ظاهرا تا کنون موفقیت چندانی نداشته است.

او افزود: به طور خلاصه به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم که افراد با منابع ناشی از وام در بورس سرمایه گذاری کنند و اخذ اعتبار از کارگزاری‌ها برای معاملات اهرمی کفایت می‌کند.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص نحوه تسویه اعتبار و هزینه‌های مالی اخذ اعتبار از کارگزاری‌ها گفت: بر اساس رویه، تسویه اعتبارات هر کارگزاری ممکن است به صورت ماهانه، سه ماه و یا بلند مدت‌تر انجام گیرد و هزینه‌های مالی ناشی از آن به حساب مشتری شارژ شود. در صورت عدم پرداخت اصل و فرع اعتبار توسط مشتری، از طریق فروش دارایی‌های او (فروش سهام و اوراق بهادار) مسترد می‌شود.

او تاکید کرد: در زمانی که افراد قسط وام و اعتبار خود را پرداخت نمی‌کنند، کارگزاری بر روی سود قسطی که فرد باید بدهد سود تعیین میکند. یعنی به مانده بدهی سود اضافه می‌شود. چرا که بانک اعتبار دهنده به کارگزاری نیز همین رویه را طی می‌کند و در حقیقت کارگزار معمولا سودی از قبل بهره و جرایم اعتبارات بدست نمی‌آورد و همه آن را به بانک اعتبار دهنده پرداخت می‌کند. ولی از نظر فقهی دریافت جرایم و وجه التزام در سیستم بانکی یا کارگزاری مورد تایید نیست.

انتهای پیام/

جزيیات اقامت در ایران با خرید سهام

جزيیات اقامت در ایران با خرید سهام

در جلسه هفته گذشته ریيس سازمان بورس با هیات دولت ده پیشنهاد در جهت حمایت از سهامداران خرد، حمایت از بازار و توسعه بستر‌های سرمایه‌گذاری داده شد که سه مورد از این پیشنهاد‌ها تصویب و به مرحله اجرایی رسی...

Bartarinha.ir/
احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها

احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها

سازمان بورس، پیشنهاد اصلاح ماده 31 آيین‌نامه معاملات در شرکت بورس اوراق بهادار تهران را به شورای عالی بورس جهت تصویب ارجاع داد.

TejaratNews.com/
رد یک شایعه بورسی / محدودیت خرید سهام واقعیت ندارد

رد یک شایعه بورسی / محدودیت خرید سهام واقعیت ندارد

روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار، شایعه "دستور سازمان بورس مبنی بر محدودیت خرید سهام" را تکذیب کرد.

TejaratNews.com/
جزییات رکوردشکنی‌های کارگزاری بورس بیمه ایران / برنامه‌های ویژه مدیران اقتصادی به ثمر نشست +اسناد

جزییات رکوردشکنی‌های کارگزاری بورس بیمه ایران / برنامه‌های ویژه مد...

بررسی آخرین آمار و اسناد منتشرشده از سوی کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار نشان می‌دهد که چشم‌انداز مدیران کارگزاری بورس بیمه ایران برای دستیابی به برترین...

EghtesadOnline.com/
280 میلیارد ریال برای خرید سهام غذایی در "قاسم"

280 میلیارد ریال برای خرید سهام غذایی در "قاسم"

شرکت قاسم ایران سهام شرکت کشت و صنعت ماریان را خرید.

BourseNews.ir/
کارگزاری بورس بیمه ایران به جمع 8کارگزار برتر بورسی راه یافت

کارگزاری بورس بیمه ایران به جمع 8کارگزار برتر بورسی راه یافت

کارگزاری بورس بیمه ایران در خرداد99 به جمع 8کارگزار برتر بورسی راه یافت.

EghtesadOnline.com/
خرید سهام عدالت به قیمت ارزان توسط بانک‌ها تکذیب شد

خرید سهام عدالت به قیمت ارزان توسط بانک‌ها تکذیب شد

معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد ادعای خرید سهام عدالت به قیمت ارزان توسط بانک‌ها را تکذیب و به مردم توصیه کرد: فریب اخبار جعلی و کذب در رابطه...

EghtesadOnline.com/
فروش میلیاردی امتیاز مجوز کارگزاری بورس +فیلم

فروش میلیاردی امتیاز مجوز کارگزاری بورس +فیلم

صادر نشدن مجوز تاسیس شرکت‌های کارگزاری بورس باعث درآمد نجومی برخی از کارگزاری‌ها شده است.

EghtesadOnline.com/
برگشت اضافه واریزهای خرید سهام ETF تا پایان هفته به حساب افراد

برگشت اضافه واریزهای خرید سهام ETF تا پایان هفته به حساب افراد

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: تا پایان هفته گزارش‌های خرید یونیت‌های اولین صندوق واسطه گری مالی یا همان ETF نهایی می‌شود و اضافه واریزها و پول‌های بلوکه شده به...

EghtesadOnline.com/
مهدی رباطی مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران نوشت: بنظرم‌ بزودی سپاه برای کنترل این از هم گسیختگی در حکمرانی وارد عمل خواهد شد. تا امروز هم به عمد وارد نشده، حدس میزنم بعد از اتمام بحران کرونا اتفاقات سیاسی مهمی در پیش است.

مهدی رباطی مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران نوشت: بنظرم‌ بزودی سپ...

مهدی رباطی مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران نوشت: بنظرم‌ بزودی سپاه برای کنترل این از هم گسیختگی در حکمرانی وارد عمل خواهد شد. تا امروز هم به عمد وارد نشده، حدس میزنم بعد از اتمام بحران کرونا اتفاقات...

BourseNews.ir/
شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ مبلغ و مهلت فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک رفاه کارگران افزایش یافت ببینید مسیر واردات خودرو باز شد! آیا سهمیه سوخت خودروهای سنگین قطع شده است؟ شرکت‌های جدید تامین اجتماعی وارد بورس می‌شوند / پرداخت به موقع حقوق بازنشستگان مدیرعامل بانک رفاه کارگران مورد تقدیر قرار گرفت اوراق سلف نفت خام وزارت اقتصاد به فروش رسید بازگشت اعتماد به بورس در گرو حمایت عملی از بازار است اسامی برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند محدودیت مصرف برق صنایع لغو شد فروش 10 هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفت در بورس انرژی حداکثر قیمت تخم مرغ 40 هزارتومان افزایش قیمت و رکود شدید در بازار لوازم التحریر هسته معاملات بورس دچار اختلال شده است؟ بورس، مادر خرج نیست! بالاخره برق مجانی شد یا قسطی؟! اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / در بلند مدت بازار سهام سودآور می‌شود قیمت گوشت در 30 شهریور 1400 (فهرست قیمت) محدودیت جدید بانک مرکزی برای کارت به کارت آغاز اختیار معامله بر «فارس» شناسایی 7 هزار ماینر در بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در ایران چین، ایران را غافلگیر کرد / چرا چین از ایران نفت نمی‌خرد؟ آغاز دوره معاملاتی قرارداد های اختیار معامله خرید و فروش "فارس" از مهرماه 11 هزار درگاه بانکی مسدود شدند بازی کارت بلاکچینی با مزیت ارزهای دیجیتال سهامداران شرکت «گروه بهمن» سود سهام خود را در شعب بانک صادرات ایران دریافت کنند سهامداران حقیقی "ساوه" بخوانند افزایش سرمایه 113 درصدی "شرنگی" در مجمع سهامداران "شستان" دست خالی از مجمع مجمع "صبا " 193 تومان تقسیم کرد سقوط 11 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتال فعالیت استخراج کنندگان مجاز رمزارز‌ها از مهرماه سهم نیم‌درصدی ما از بازار 3هزار میلیاردی سازمان شانگهای! چین هم از ایران نفت نمی‌خرد / افت 99 درصدی صادرات نفت ایران به چین قیمت طلا و سکه در بازار امروز زندگی سراسر سرمایه‌گذاری است یارانه به جیب پولدار‌ها می‌رود بورس با افت 36 هزار واحدی، حمایت خود را شکست وضعیت سبد سهام عدالت در 30 شهریور ماه

در حال بارگیری...