سفر آتی پادشاه عمان به ایران فرصت مناسبی برای امضای موافقتنامه‌های مشترک سرمایه‌گذاری و گمرکی است

سفر آتی پادشاه عمان به ایران فرصت مناسبی برای امضای موافقتنامه‌های مشترک سرمایه‌گذاری و گمرکی است

ایلنا: وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و وزیر مالیه عمان در حاشیه اجلاس هیات عامل گروه بانک توسعه اسلامی در جده دیدار و گفت‌‌وگو کردند.

به گزارش ایلنا، سید احسان خاندوزی با اشاره به سفر اخیر ريیس‌جمهور ایران به عمان، روابط ایران و عمان را حايز اهمیت تلقی و آمادگی تهران را برای استقبال از پادشاه عمان اعلام کرد و مناسبات ایران و عمان را فراتر از مناسبات رسمی تلقی و آن را برادرانه خواند.

وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به سفر اخیر وزیر صنعت عمان به تهران، ملاقات با وی را مثبت ارزیابی کرد و در عین حال، دیدار حاضرین در حاشیه اجلاس بانک توسعه اسلامی را فرصتی برای دو کشور به منظور شروع نهایی‌سازی موافقتنامه‌های مشترک سرمایه‌گذاری و گمرکی دانست.

خاندوزی ادامه دارد: ایران آمادگی لازم را برای نهایی کردند موافقتنامه‌های بین دو کشور که امور اولیه آن انجام شده را دارد. سفر آتی پادشاه عمان به ایران نیز فرصت مناسبی برای امضا این موافقتنامه‌ها است.

سلطان الحسبی، وزیر مالیه عمان نیز در این دیدار، روابط دو کشور را مداوم، مستمر و موجب توازن در منطقه تلقی کرد و سفرهای سرمایه گذاران و تجار ایرانی به عمان را مرهون چشم انداز روشن ایجاد شده بعد از سفر ريیس جمهور کشورمان به عمان دانست.

وی با بیان اینکه اهداف دیدارهای مشترک اخیر وزرای حمل و نقل، بازرگانی و تجارت دو کشور محقق شده، اعلام کرد که سفر پادشاه عمان به ایران قریب الوقوع است و در این سفر وزرای سرمایه گذاری و انرژی عمان ایشان را همراهی خواهند کرد.

وزیر مالیه عمان نیز همچون همتای ایرانی خود خواستار تسریع در نهایی کردن و امضای توافقات مشترک سرمایه گذاری و گمرکی دو کشور شد.

وی با اشاره به سوابق همکاری خود در سمت ریاست بانک مرکزی عمان با همتای ایران خود خواستار عملیاتی کردن توافقات موجود با کشورمان شد.

الحسبی با اشاره به زمینه‌های همکاری‌های مشترک نظیر حوزه‌های نفت و گاز تاکید کرد: لازم است دو کشور به تبادل تجربیات در زمینه سرمایه گذاری بپردازند.

وی با تاکید بر توسعه و تقویت تعاملات اقتصادی و تجاری دو کشور، گفت: لازم است تجار دو کشور برای مبادله کالاهای تولیدی ایران و عمان تشویق شوند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در ادامه این دیدار با اشاره به رویکرد عملگرای ريیس‌جمهور از همتای عمانی خود درخواست کرد که به منظور تسریع در عملیاتی کردن موافقتنامه‌های سرمایه‌گذاری و گمرکی دو کشور، کمیته‌های مشترک چابک و متمرکزی تشکیل شود.

در همین دیدار، علی فکری ريیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران از سوی وزیر اقتصاد به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران برای نهایی‌سازی موافقتنامه سرمایه‌گذاری به طرف عمانی معرفی شد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد