ارایه پیشنهاد ایجاد بانک اختصاصی برای صندوق توسعه ملی

ارایه پیشنهاد ایجاد بانک اختصاصی برای صندوق توسعه ملی

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی با تاکید بر ایجاد بانک اختصاصی برای صندوق گفت:این پیشنهاد درقانون برنامه هفتم توسعه عنوان شده که یکی ازبانک های توسعه ای به عنوان بانک رابط صندوق عمل کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صندوق توسعه ملی، علیرضا صالح، معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی با اشاره به ورود 144 میلیارد دلار طی دو دوره به صندوق ذخیره ارزی، اظهار داشت: مقرر شده بود 50 درصد از تسهیلات صندوق ذخیره ارزی جهت ارايه تسهیلات به بخش خصوصی و 50 درصد نیز صرف تثبیت بودجه کشور شود ولی در عمل فقط 16 میلیارد دلار تسهیلات پرداخت شد و130 میلیارد دلار نیز توسط دولت برداشت شد که در نهایت 50 درصد منابع باقیمانده حساب ذخیره ارزی، معادل 2 میلیون دلار به صندوق توسعه ملی منتقل شد.

عضو هیات عامل و معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی، تصریح کرد: از مجموع 150 میلیارد دلار منابع وارد شده به صندوق توسعه ملی نیز حدود 100 میلیارد دلار توسط دولت‌های گذشته برداشت شده که البته ناگفته باقی نماند دولت نیز عمدتا این منابع را به سمت ایجاد زیرساخت‌هایی نظیر دشت خوزستان، آب‌های مرزی برده به طوری که چندین فاز گاز پارس جنوبی از محل اعتبارات صندوق به وزارت نفت تامین اعتبار شده و حدود نیمی از 40 میلیارد دلار نیز به نهادهای عمومی غیردولتی پرداخت شده است.

نیازمند اصلاح ساختار اساسنامه صندوق هستیم

وی با ذکر سوالی مبنی بر برنامه‌های آتی صندوق توسعه ملی، گفت: واقعیت این است که بخشی از اختیاراتی که در اساسنامه است انجام نشده است که شاید نیاز به اصلاح ساختار داشته باشیم؛ هم اکنون فعالیت‌های خود را از طریق بانک‌های عامل به صورت ارايه تسهیلات پیش میبریم ولی شاید در آینده نیاز به ایجاد یک بانک داشته باشیم به طوری که آن بانک مورد نظر ارتباطات خود را با سایر بانک‌ها ادامه دهد؛ چرا که صندوق نه کار بانکی بلد است و نه علاقه‌ای به انجام آن دارد.

صالح اظهار داشت: این پیشنهاد از سوی صندوق در قانون برنامه هفتم توسعه داده شده است که یکی از بانک‌های توسعه‌ای به عنوان بانک رابط صندوق عمل کند.

صندوق توسعه ملی آماده ورود به طرح‌های توجیه پذیر بانکی

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی، با بیان اینکه علاوه بر پرداخت تسهیلات در اساسنامه، وظایف دیگری نیز به صندوق محول شده که بانک‌های عامل می‌توانند درآن ورود پیدا کنند، اضافه کرد: هم اکنون در هیات عامل صندوق توسعه ملی این آمادگی داریم در صورت برنده شدن پیمانکاران داخلی در مناقصات بین المللی، طبق اساسنامه بابت پیش پرداخت و تجهیز کارگاه آنها که چیزی حدود 13 تا 14 درصد کل پیمان است در بانک‌های داخلی یا خارجی سپرده گذاری کنیم و ضمانت حسن اجرای کار را داشته باشیم که این امر کمک شایانی به صادرات فنی و مهندسی کشور می‌کند و این امر بستگی به بانک‌های عامل دارد که وارد عمل شوند و ما نیز در هیات عامل این آمادگی را داریم از طریق سپرده گذاری در مرحله اول وارد و کار را پیش ببریم.

وی در خصوص بحث اعتبار خریدار نیز توضیح داد: در صورت صدور تجهیزات و ماشین آلات داخلی به کشورهای دیگر، نیز صندوق آمادگی ورود دارد به عنوان سرمایه گذار تا 30 درصد وارد طرح‌های ارزی توجیه دار بانکی شویم که این امر تا حد بسیاری هزینه‌های صادر کنندگان در بخش تضامین را کاهش می‌دهد.

متقاضیان خرید خودرو بر سر دو راهی هفت نکته درباره وام ودیعه مسکن 200 میلیونی اخبار مهم کدال جمعه 12 خرداد 1402 | کدام شرکت های شاخص ساز عملکرد سالانه منتشر کردند؟ میزان سود 100 میلیون سپرده بانکی چقدر است؟ ماجرای لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا از بورس چیست؟ ریسک خرید کدام قطعه سکه بالاست؟ آمار تکان‌دهنده از تغییرات شدید در مصرف گوشت طرح کالابرگ الکترونیک در راستای مهار تورم است/ رشد 20 درصدی یارانه مددجویان در مرحله نخست هوش مصنوعی در این کشور 4هزار نفر را بیکار کرد! انعقاد پیمان‌های پولی باعث تقویت اقتصاد کشور می‌شود استان فارس در رتبه دوم خطر فرونشست زمین/ شاید شاهد حوادث بحران‌زا ناشی از فرونشست زمین در کشور باشیم تامین برق مراکز حساس از ژنراتور پشتیبان در صورت بروز حادثه/ شبکه برق اهواز پایدار است ظرفیت صادراتی 50 درصدی سنگ‌های تزيینی کشور سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل خودرو زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام اولویت بندی متقاضیان 24 خرداد؛ قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است اختصاص 320 میلیون متر مکعب گاز در روز به نیروگاه‌ها رفع محدودیت ترافیکی شمال به جنوب محور چالوس برنامه پاکستان برای انجام مبادلات تهاتری با ایران زمان جایگزینی چک‌های قدیمی با چک‌های جدید اعلام شد ضرر باورنکردنی خریداران پژو 207 / سقوط 200 میلیونی قیمت این مدل! واگذاری زمین 250 متری رایگان به خانوارهای روستایی پیش‌ بینی بورس فردا 13 خرداد 1402 | فردا کدام گروه ها پر تقاضا خواهند بود؟ اطلاعیه وزارت کار درباره مبلغ جدید یارانه اعتباری تاکید دبیرکل اوپک بر اهمیت افزایش ظرفیت پالایش نفت در سراسر جهان فعلا خبری از لغو پذیرش ایران خودرو و سایپا در بورس نیست ناترازی های شدید صندوق های بازنشستگی / جزییات تغییر سن بازنشستگی در برنامه هفتم هشدار به کشاورزان و دامداران برای رعد و برق و بارش باران ژیان محبوب ایرانیان 250 میلیون تومان! سکه و طلا ارزان شد مجامع هفته آتی/ دتماد و دتوزیع و دسبحا به مجمع می‌روند هفته خوب کریپتو/ بازارهای داخلی همگی منفی تورم امسال به کانال 30 درصد می‌رسد جزيیات توافق گمرکی ایران و اقلیم کردستان عراق قیمت برخی خودروها همچنان نامشخص است تولید نفت ایران به 2 میلیون و 750 هزار بشکه در روز رسید سکه و طلا ارزان شد فرزین: تورم امسال به کانال 30 درصد می رسد حقوق یک سال کار کارگران، پول 2 متر آپارتمان! آرزوی همتی برای گرفتن وام از صندوق جهانی پول! ناتوانی متقاضیان در پرداخت سود وام مسکن جمعه بازار بورس - شماره 4 - 12 خرداد 1402 دولت چقدر بدهی دارد؟ جزيیات واگذاری زمین دولتی به خانوارهای دارای 3 فرزند پایه‌گذاری برنامه‌ هفتم بر اساس آمایش سرزمین بازار نفت چشم‌ به‌ راه نشست اوپک پلاس چشم انداز احیای طریق الحج از رونق گردشگری دینی تا تجارت 10 خبر مهم برای بورس فردا شنبه 13 خرداد کدامند؟ مصوبه شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی اجرایی... دارندگان این خودروها به خاک سیاه نشستند