10 میلیارد دلار دیگر از منابع ارزی ایران آزاد خواهد شد

10 میلیارد دلار دیگر از منابع ارزی ایران آزاد خواهد شد

ريیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: از 23 میلیارد دلار ذخیره شده در خارج از کشور حدود 6 میلیارد دلار آن از کره جنوبی وصول شده و ترتیبات وصول آن در حال کامل شدن است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجیدرضا حریری عضو اتاق بازرگانی ایران و ريیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفتگو شبکه رادیویی اقتصاد در توضیح دارایی‌های ارزی ایران در خارج کشور توضیح داد: بخشی از دارایی‌ها شامل ذخیره‌های ارزی بانک مرکزی و بخش دیگر پول‌های نفت، گاز یا سایر فروش‌های کشور مانند کشور کره جنوبی است که تاکنون وصول نشده است.

وی ادامه داد: پول‌های ذخیره شده در کشور چین است، جزو ذخیره ارزی بانک مرکزی بوده و قابل خرج مجدد نخواهد بود.

وی افزود: همزمان با آغاز تحریم‌ها در سال 88 حدود 22 میلیارد یورو از ذخایر بانک مرکزی که به عنوان پشتوانه پول ملی در نزد بانک‌های خارج از کشور ذخیره شده بود به کشور چین انتقال یافت تا از بازی‌های سیاسی کشورهای پر خطر در امان بماند.

حریری خاطر نشان کرد: از 23 میلیارد دلار ذخیره شده در خارج از کشور حدود 6 میلیارد دلار آن از کره جنوبی وصول شده و ترتیبات وصول آن در حال کامل شدن است و نیز تا چند روز آینده مقدمات انتقال 10 میلیارد دلار دیگر هم فراهم می‌شود.

ريیس اتاق بازرگانی ایران و چین با تاکید بر این که این ارقام در فضای فعلی اقتصاد کشورمان، رقم‌های بسیار مهمی تلقی می‌شوند؛ ادامه داد: بانک مرکزی به عنوان فرمانده بازار ارز، زمانی می‌تواند اعمال فرماندهی کند، که در بازار دخالت‌های به موقع برای تنظیم بازار ارز داشته و مستلزم این است که منابع ارزی در دسترس داشته و باید بازار را متعادل نگه دارد. این منابع هنگامی که در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گیرد از جمله این 6 میلیارد، اجازه مدیریت مناسب‌تر به بانک مرکزی برای تعیین قیمت بهینه ارز می‌دهد.

حریری با بیان اینکه ما به یک نقطه با ثبات تری در بازار ارز رسیده ایم، گفت: نزدیک به بیش از چهار ماه است که بین 48 تا 50 دلار، قیمت ارز در حال بازی است و با توجه به اینکه پیش بینی‌هایی که دانه درشت‌های بازار ارز می‌کردند که امسال باید عرض 100 یا 120 را می‌دیدیم، اما مشاهده کردیم که با همین موفقیت‌هایی که در بازار نفت داشتیم و سیستمی که بانک مرکزی با روش مدیریتی خود، اعمال کرده بازار ارز دیگر بازار متلاطمی نیست. با این رقم‌ها ارز به شدت افت نمی‌کند و نه به شدت افزایش پیدا می‌کند.

وی در ادامه بیان کرد: ما از کره جنوبی زمانی طلب کار شدیم که ترامپ اجازه داد شش ماه نفت از ایران خریده شود و این آن مبلغ شش ماه فروش نفت بوده است. بعضی کشورها جنس هم نمی‌فروشند چون تحریم هستیم. پس پول هم قابل انتقال نیست.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد