قیمت قیر 10 برابر شد

قیمت قیر 10 برابر شد

یک کارشناس صنعت قیر گفت: چرا باید قیر موردنیاز آسفالت معابر بین شهری، روستاها و شهرها تحت تاثیر نوسان قیمت نفت در بازارهای بین‌المل لیا نرخ دلار در سامانه نیما باشد، به نحوی که نرخ قیر از اردیبهشت 99 تا آبان امسال 10 برابر شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محسن ورزشکار، کارشناس صنعت قیر با اشاره به شیوه قیمت‌گذاری وکیوم باتوم برای تولید قیر مصرفی در داخل کشور گفت: یکی از چالش‌هایی که همواره بازار داخلی قیر با آن مواجه بوده مربوط به این موضوع است، چرا قیمت وکیوم باتوم که ماده اولیه تولید قیر می‌باشد، برای مصارف داخلی تابعی از قیمت نفت کوره سنگین فوب خلیج فارس و نرخ خرید و فروش ارز در سامانه نیما شده است.

وی ادامه داد: این نوع قیمت‌گذاری در حالی است که کشور از ذخایر نفتی برخوردار بوده و همچنین پالایشگاه‌های کشور نیز از ظرفیت کافی و یا حتی مازاد تولید وکیوم باتوم برخوردار می‌باشند به نحوی که از مجموع 6 میلیون تن وکیوم باتوم تولیدی کشور، ظرفیت مصرف داخل سالانه کمتر از 2 میلیون تن است.

ورزشکار توضیح داد: چرا باید قیر موردنیاز آسفالت معابر بین شهری، روستاها و شهرها تحت تاثیر نوسانات قیمت نفت در بازارهای بین الملل و یا نرخ دلار در سامانه نیما باشد به نحوی که نرخ قیر از اردیبهشت سال 1399 تا آبان 1400 حدودا 10 برابر شود.

این کارشناس صنعت قیر گفت: البته توجه به این موضوع ضروری است که بازار قیر دارای دو وجه کاملا متمایز داخلی و صادراتی است به گونه‌ای که تطابق قیمت‌های صادراتی با قیمت‌های بازار بین الملل ضروری است و بایستی تمامی تمهیدات در جهت نزدیک نمودن نرخ‌های فروش صادراتی به نرخ‌های بین‌المللی با لحاظ نمودن کرایه‌های حمل و تعرفه‌های ترجیحی به منظور ایجاد امکان رقابت‌پذیری در نظر گرفته شود و خوشبختانه ملاحظه می‌شود، در روزهای اخیر فاصله نرخ‌های فروش صادراتی ایران با سایر بازارها به کمترین میزان ممکن رسیده است.

ماجرای محدود بودن بودجه عمرانی و رشد تصاعدی قیمت قیر

وی افزود: اما روی دیگر سکه بازار قیر مربوط به بازار داخل است که شرایطی بسیار متفاوت از بازارهای بین‌المللی دارد، چرا که بالغ بر 95 درصد مصارف قیر کشور مربوط به آسفالت و کمتر از 5 درصد آن مرتبط با سایر مصارف قیر است. همچنین از مجموع مصارف آسفالت نیز بیش از 95 درصد آن مرتبط با زیرساخت‌ها و راه‌های بین شهری، درون شهری و روستاها است.

ورزشکار گفت: در نتیجه با توجه به محدودیت بودجه‌های عمرانی و همچنین لزوم استفاده از منابع داخلی در ایجاد و نگهداری راه‌ها، قیر باید با پایین‌ترین قیمت ممکن در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار گیرد، زیرا به طور مثال تنها در بخش راهداری، عدم تامین به موقع قیر به دلیل محدودیت منابع، باعث افزایش تصاعدی هزینه‌های نگهداری در سال‌های آتی خواهد شد.

قیمت وکیوم باتوم مصرف داخل مستقل از قیمت ارز و فوب تعیین شود

این کارشناس صنعت قیر گفت: این روزهای شنیده می‌شود مسيولین مرتبط در وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار در حال تهیه و تصویب طرحی هستند که بر اساس آن قیمت وکیوم باتوم مستقل از قیمت نفت کوره فوب خلیج فارس و نرخ دلار در سامانه نیما تعیین شود و سازوکار حراج باز بورس کالا تعیین کننده نرخ وکیوم باتوم و به تبع آن قیر در بازار باشد.

وی گفت: فارغ از اینکه این طرح چه محاسن یا معایبی دارد، در نگاه اول نحوه تنظیم روش اجرایی آن در بورس کالا بسیار حايز اهمیت بوده و همچنین قیمت وکیوم باتوم در این روش به شدت متاثر از میزان عرضه آن توسط پالایشگاه‌‌ها خواهد شد.

ورزشکار در پایان تاکید کرد: لذا انتظار می‌رود مسيولان ذی‌ربط قبل از تصمیم‌گیری در این مورد با تشریح جزيیات آن برای ذینفعان بازار، کلیه اثرات این تصمیم مهم را بررسی نمایند.

منبع: فارس

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار

انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار

محمد دلاوری، مجری برنامه تهران بیست در انتقادی تند در خصوص بی‌ثباتی بازار ارز گفت: تا انتقاد می‌کنیم آقایان مسيول می‌گویند تاثیر روانی مذاکرات است خیالتان راحت! نه آقایان ما خیالمان راحت نیست!

Bartarinha.ir/
سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15

سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15

در پی معاملات بازارهای داخلی قیمت دلار با اندکی کاهش قیمت همراه بود اما انواع سکه در بازار امروز افزایش قیمت را تجربه کردند.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 15 آذرماه / روند نزولی قیمت‌ها

قیمت دلار به 18 هزار و 500 تومان می‌رسد

قیمت دلار به 18 هزار و 500 تومان می‌رسد

مجله سرشناس اکونومیست پیش‌بینی کرده است که قیمت دلار در سال 2023 به 18 هزار و 500 تومان خواهد رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار در بازار امروز دوشنبه 15 آذر 1400

قیمت دلار در بازار امروز دوشنبه 15 آذر 1400

در بازار آزاد امروز دوشنبه قیمت دلار 30 هزار و 520 تومان ثبت شد. نرخ ارز صرافی ملی نیز 27 هزار و 861 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

سیگنال درهم به قیمت دلار / علت آرامش دلار در بازار یکشنبه چه بود؟

طلا گرمی یک میلیون و 300 هزار تومان شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/13

طلا گرمی یک میلیون و 300 هزار تومان شد/ قیمت دلار و یورو امروز 140...

در پی معاملات بازارهای داخلی قیمت دلار و یورو با اندکی کاهش قیمت همراه بود و قیمت طلا 18 عیار به گرمی یک میلیون و 304 هزار و 900 تومان رسید.

TejaratNews.com/
قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 14 آذر

قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه 14 آذر

در بازار آزاد امروز یکشنبه قیمت دلار 30 هزار و 310 تومان ثبت شد. نرخ ارز صرافی ملی نیز 27 هزار و 882 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/
شایعه مهم برای بازار ارز / سیگنال آمریکایی برای قیمت دلار

شایعه مهم برای بازار ارز / سیگنال آمریکایی برای قیمت دلار

هرچند روز گذشته بازارهای دلار و طلا واکنش منفی نسبت به مذاکرات نشان دادند اما خبر عجیبی از تصمیم جدید آمریکایی‌ها منتشر شده است.

TejaratNews.com/
سکه امامی 13 میلیون و 50 هزار تومان شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/13

سکه امامی 13 میلیون و 50 هزار تومان شد / قیمت دلار و یورو امروز 14...

در پی معاملات بازارهای داخلی قیمت دلار و یورو با افزایش قیمت همراه بود و قیمت سکه امامی نیز حدود 400 هزار تومان نوسان داشت.

TejaratNews.com/
دلار کانال عوض کرد / قیمت دلار در صرافی ملی چند؟

دلار کانال عوض کرد / قیمت دلار در صرافی ملی چند؟

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه نیز اعلام و با یک روند افزایشی قیمت رقم 27 هزار و 733 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
مذاکرات، خرید دلار را افزایش می‌دهد؟ / پیش‌بینی قیمت دلار 13 آذر

مذاکرات، خرید دلار را افزایش می‌دهد؟ / پیش‌بینی قیمت دلار 13 آذر

روز پنج‌شنبه، قیمت دلار تا محدوده 29 هزار و 350 تومان پیشروی کرد که 120 تومان بیشتر از روز چهارشنبه بود. این سطح قیمتی حدود 2/ 1 درصد بیشتر از آخرین قیمت پنج‌شنبه دو هفته قبل بود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت دلار 12 آذر 1400

پیش‌بینی قیمت دلار 12 آذر 1400

قیمت دلار در بازار آزاد یازدهم آذر، به رقم 27 هزار و 326 تومان‌ رسید. واکنش امروز بازار ارز چیست؟

TejaratNews.com/

بازار ارز محتاط شد / ریزش قیمت دلار جدی است؟

سکه تمام طرح قدیم ثابت ماند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/11

سکه تمام طرح قدیم ثابت ماند / قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/11

در پی کاهش قیمت انس جهانی و افزایش نرخ دلار قیمت طلا و سکه اعلام شد که بر این اساس قیمت طکه تمام طرح قدیم ثابت ماند.

TejaratNews.com/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت